Oświadczenie Solidarnych 2010: „Wierzymy, że prawda zwycięży!”

Redaktor Obywatelski3

Jadwiga Chmielowska [media RP]W związku z rozpoczynającym się procesem Jadwigi Chmielowskiej, członka Zarządu Stowarzyszenia Soldarni 2010, skarbnika Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Prezesa Ruchu Edukacji Narodowej i Członka Prezydium Kongresu Mediów Niezależnych, która została pozwana przez byłego prezesa Radia Katowice Wojciecha Poczachowskiego, wyrażamy swoją solidarność z Jadwigą Chmielowską – piszą w oświadczeniu Solidarni 2010.

Wierzymy, że prawda, o którą od zawsze zabiegała Jadwiga zwycięży. 

Pragniemy podkreślić, że Jadwiga Chmielowska o wolną Polską walczy od 1978 roku, nie zawahała sie stanąć na czele podziemnej Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” na Śląsku. Kierowała również Komitetem Wykonawczym Solidarności Walczącej. Należy podkreślić, że jest to osoba, która najdłużej była ścigana listami gończymi, od 13 grudnia 1981  do sierpnia 1990 roku.

Jej zasługi dla naszej ojczyzny są niekwestionowane. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta przez prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego oraz przez Prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa – za walkę z komunizmem o niepodległość narodów ujarzmionych we wszystkich republikach Związku Sowieckiego.

Jadwiga Chmielowska została pozwana nie tylko w procesie cywilnym o naruszenie dóbr, ale także w procesie karnym z osławionego art. 212 za napisane teksty sprzed kilku lat. Wyrażamy swoje zaniepokojenie tym, że proces Jadwigi Chmielowskiej może być pretekstem do swoistej zemsty za jej aktywność oraz pełne odwagi i heroizmu sprzeciwianie się Ruchowi Autonomii Śląska.

Podkreślamy, że Jadwiga Chmielowska była i nadal jest dziennikarzem, do którego  obowiązków należy przekazywanie prawdy na temat osób pełniących funkcje publiczne (takie wówczas pełnił Wojciech Poczachowski) oraz piętnowanie wszelkich działań niezgodnych z prawem i najwyższymi wartościami. Sprzeciwiamy się zamykaniu ust dziennikarzom, których próbuje się zastraszać karnymi procesami w celu nie przedstawiania prawdy obywatelom o tym, jakie osoby pełnią ważne funkcje w państwie. Jednocześnie wyrażamy swoje wsparcie wobec Jadwigi Chmielowskiej, która zawsze będzie ikoną prawdziwej walki o Polskę.

Zarząd Stowarzyszenia Solidarni2010: 

Ewa Stankiewicz
Jacek Kazimierski
Natalia Tarczyńska
Grzegorz Kutermankiewicz

Tekst ukazał się na stronie Solidarnych2010

 

 1. Irena
  | ID: 067e1726 | #1

  Pani Jadwigo.Będę się modliła .Bo tylko wierze w modlitwe,szczególnie za wymiar sprawiedliwości i powodów..Wolność odzyskamy. Serdecznie pozdrawiam.

 2. www
  | ID: 942858f1 | #2

  Modlitwa tu nic nie pomoże. Ch. napisała nieprawdę i zostanie za to skazana. Można powiedzieć, że za wyjątkowy profesjonalizm

 3. Irena
  | ID: 70cdf7e2 | #3

  @ p.www. Skoro napisała nieprawde,jak piszesz,to zapewne kara czeka. Prawda zwycięzy. A modlitwy nigdy za duzo.Pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte