Najbliższe wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Autor Obywatelski

rio2013Rio w Opolu
W najbliższy piątek 4 października o godz. 20.00 w Opolu – Szczepanowicach odbędzie się diecezjalne spotkanie młodzieży Bota Fe – dodaj wiary! Spotkanie będzie nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, a jednocześnie zainicjuje przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nabożeństwu towarzyszyć będzie wiele symboli związanych z tym, co wydarzyło się w Rio, szczególnym znakiem będzie Krzyż Oczekiwania. Także każdy z uczestników otrzyma krzyżyk – w nawiązaniu do krzyża Światowych Dni Młodzieży . Oprócz tego młodzież otrzyma książkę z tekstami przemówień Papieża Franciszka. Mszy św. na zakończenie spotkania będzie przewodniczyć Ks. Bp Andrzej Czaja.

Dzień modlitwy o pokój i wsparcia materialnego dla ofiar wojny Syrii 6 października.
Najbliższa niedziela 6 października jest dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji ofiar wojny w Syrii oraz zbiórki do puszek w kościołach polskich diecezji. Koordynatorem zbiórki jest Caritas Polska. Zebrane pieniądze należy wpłacić w najbliższym możliwie czasie na konto Caritas Diecezji Opolskiej, ul. Szpitalna 5a, 45-010 Opole, nr konta – 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 (Grupa Pekao S.A. O/Opole) z dopiskiem „Syria”. Istnieje też możliwość wsparcia tego dzieła poprzez wysłanie SMS-a o treści POMAGAM na numer 72052.

Ewangelizacja Miast – Prudnik.
W niedzielę 6 października Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku i Diecezjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji organizują inicjatywę w ramach „Ewangelizacji miast”. Podczas Eucharystii niedzielnych głoszone będzie Słowo ze świadectwem, a od godz. 14.00 rozpocznie się posługa adoracyjnej modlitwy za miasto, patroli modlitewnych, rozmów ewangelizacyjnych, a także będzie ewangelizacja ze sceny ustawionej przed supermarketem. Na zakończenie o godz. 19.15 w kościele Miłosierdzia Bożego odbędzie się Wieczór Uwielbienia.

Nabór wolontariuszy do Szlachetnej Paczki.
Biskup Opolski Andrzej Czaja gorąco zachęca do włączenia się do projektu Szlachetna Paczka. Szlachetna Paczka aktualnie poszukuje wolontariuszy, którzy podejmą trud wspierania rodzin zmagających się z nie zawsze łatwą rzeczywistością. Celem Szlachetnej Paczki jest dotarcie do osób, najbardziej potrzebujących i udzielenia im wsparcia w sposób przemyślany. Poszukiwane są osoby dojrzałe, pełnoletnie z dostępem do Internetu, dyspozycyjne od października do końca grudnia. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie www.superw.pl do 15 października.

Rejonowe spotkania Bractwa św. Józefa.
Spotkania modlitewno-formacyjnych dla członków Bractwa św. Józefa odbędą się w najbliższym czasie wg następującego porządku:

 • 11 października o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole);
 • 12 października o godz. 17.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica –Strzelce Opolskie);
 • 16 października o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce);
 • 18 października o godz. 18.00 we Wrzoskach;
 • 23 października o godz. 18.00 w Raciborzu-Płoniach (rejon Racibórz);
 • 24 października o godz. 17.30 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn);
 • 26 października o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek);
 • 6 listopada o godz.18.00 w Jełowej (rejon Jełowa)
 • 8 listopada o godz. 18.00 w Januszkowicach (rejon Krapkowice-Gogolin).

W programie spotkania przewiduje się: Mszę św., konferencję formacyjną, nabożeństwo do św. Józefa oraz spotkanie przy herbacie i ciastku.

Wieczory dla zakochanych. Nauki dla narzeczonych.
Nauki dla narzeczonych pod nazwą „Wieczory dla zakochanych” odbędą się przy parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu w dniach 18-20 października. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.30. Zakończenie w niedzielę ok. godz. 13.30. Informacje i zgłoszenia pod nr tel. 77 4512600 oraz www.spotkaniamalzenskie.opole.pl

Pielgrzymka Drogą św. Jakuba.
Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na pielgrzymkę opolskim odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia w dniu 19 października. Do przejścia będzie 18 km z Dobrzenia Wielkiego do Skorogoszczy. Pielgrzymkę rozpocznie Msza Święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nysie o godzinie 8.00.

Diecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich w Winowie.
W sobotę 19 października w Winowie odbędzie się Diecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich. Kończy się powoli Rok Wiary, który stwarza okazję do przyjrzenia się formacji w naszych grupach w kontekście naglącej potrzeby nowej ewangelizacji. W programie:

 • 15.00 – Recepcja (liderzy lub odpowiedzialni za grupę zgłaszają „kto, skąd, ile osób”);
 • 15.30 – Przywitanie, zawiązanie wspólnoty;
 • 15.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; modlitwa wprowadzająca;
 • 16.15 – Konferencja Przez formację ku ewangelizacji – wspólnota miejscem wzrostu (ks. Wojciech Michalczuk – Gliwice);
 • 17.00 – przerwa na herbatę;
 • 17.30 – spotkania w grupach;
 • 19.00 – świadectwa z tegorocznej „Ewangelizacji miast”;
 • 19.30 – Eucharystia pod przewodnictwem bpa Andrzeja Czai.

Kolejne spotkania misyjne w rejonach diecezji.
Duszpasterstwo misyjne diecezji opolskiej zaprasza na jesienne spotkania misyjne. Kolejne spotkania trwającego już cyklu odbędą się w następujące soboty:

 • 19 października – Kluczbork (parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych);
 • 26 października – Opole (parafia św. Piotra i Pawła).

Początek spotkań o godz. 10.00, zakończenie ok. 13.30.

Sympozjum: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia.
Ks. dr Sławomir Pawiński i ks. dr hab. Hubert Łysy, organizatorzy sympozjum na temat: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia, które odbędzie się w dniach 21 – 22 października w DDF w Nysie i Opolu.

Kanonizacja Jana Pawła II.
Po otrzymaniu wiadomości o zaplanowanej na 27 kwietnia 2014 r. kanonizacji bł. Jana Pawła II Biuro Podróży św. Jacek w porozumieniu z wydziałem duszpasterskim przygotowało ofertę diecezjalnego wyjazdu pielgrzymkowego do Rzymu m.in. na uroczystości kanonizacyjne w dniach 24-30 kwietnia 2014 r. Wyjazd będzie możliwy z kilku miejsc w diecezji. Szczegóły dostępne na: http://swjacek.eu/index.php/pielgrzymki/rzym

Ku pamięci bpa Józefa Nathana.
Celem pielęgnowania pamięci o biskupie Józefie Nathanie, związanym życiem i posługą miłości m.in. z Branicami, Kietrzem i okolicami, Wydawnictwo św. Krzyża przygotowało obrazek z wizerunkiem i biogramem tego wybitnego Pasterza.

Hanna Honisz
Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte