Odnaleziono kilkaset drzew Sobieskiego!

Niezależna Gazeta Obywatelska

Bytom, platan SobieskiegoW 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej dobiegła końca akcja „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się odnaleźć kilkaset drzew, wśród których są m.in. lipy, dęby, buki, wiązy, platany. Drzewa odnaleziono w różnych zakątkach Polski, najwięcej na południu kraju w województwie śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Są także zgłoszenia z Mazowsza, Małopolski, Lubelszczyzny i Pomorza.

Od 1 lipca br. nadsyłano zgłoszenia w akcji skierowanej do miłośników historii, kultury i przyrody. Jej podstawowym celem było odnalezienie „drzew Sobieskiego”, sadzonych przez mieszkańców Polski na cześć króla Jana III Sobieskiego, po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.

Cieszę się, że dzięki akcji udało się odnaleźć aż tyle drzew, w tym wiele naprawdę cennych przyrodniczo komentuje Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Ważą na tym nie tylko ich wiek czy kondycja, ale także towarzyszące gatunki chronione. Druga istotna sprawa to fakt, że wiele z odnalezionych drzew nie ma statusu pomnika przyrody. To pokazuje, jak ważna i potrzebna okazała się akcja, która przyczyni się do podjęcia starań otoczenia opieką najcenniejszych z drzew podkreśla Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Stanica_lipa Sobieskiego1Na podstawie nadesłanych zgłoszeń powstała mapa drzew Sobieskiego. W geoserwisie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – geoserwis.gdos.gov.pl
– można przejrzeć wszystkie odnalezione w akcji drzewa Sobieskiego. Poza precyzyjną lokalizacją dostępne są opis i zdjęcia drzew. Zdjęcia opublikowane są także w galeriach na stronach internetowych oraz fanpage’ach Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Akcja „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” spotkała się z pozytywnym zainteresowaniem społeczeństwa. Wielowiekowe drzewa stanowią bowiem cenny walor przyrodniczy, kulturowo-historyczny oraz turystyczny.

Akcja utwierdziła nas w przekonaniu, że warto angażować społeczeństwo i pokazywać, że nasze dziedzictwo to także przyroda, sędziwe drzewa, które niejednokrotnie były świadkami dziejącej się historii. Warto więc otaczać je opieką, gdyż są równie cenne historycznie, jak zabytki – dodaje prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pozytywny odbiór projektu sprawił, że od października 2013 r. rusza druga edycja akcji, szczegóły wkrótce.

Więcej informacji o akcji na stronach www.gdos.gov.pl, geoserwis.gdos.gov.pl oraz www.zabytek.pl

BP NID

Komentarze są zamknięte