Milion Europejczyków przeciw finansowaniu aborcji z kieszeni podatnika

Redaktor Obywatelski

dzieciJest już milion podpisów Europejczyków pod Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas” w celu zaprzestania finansowania z unijnych pieniędzy projektów związanych z niszczeniem ludzkich embrionów oraz wykonywaniem aborcji. Tym samym Komisja Europejska zostaje zobowiązana do zajęcia się tą sprawą.

„Komisja Europejska będzie musiała zorganizować wysłuchanie publiczne. Najprawdopodobniej odbędzie się ono wiosną przyszłego roku. W czasie spotkania liderzy inicjatywy będą mogli przedstawić komisarzom argumenty w swojej sprawie. Następnie Komisja podejmie decyzję, czy skierować sprawę do PE. Decyzja wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw Komisji Europejskiej we wszystkich oficjalnych językach UE” – tłumaczy Jakub Bałtroszewicz, koordynator Polskiego Komitetu Narodowego.

„Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) to nowy mechanizm unijny, który ma być odpowiedzią na deficyt demokracji w unijnych instytucjach. Jeśli organizatory EIO zbiorą milion podpisów w co najmniej 7 krajach Unii, to Komisja Europejska musi wysłuchać każdej propozycji prawnej” – dodaje Bałtroszewicz.

Obecnie w Europie tylko dwóm inicjatywom udało się przekroczyć barierę miliona podpisów.

Największa liczba głosów pod „Jeden z nas” została zebrana we Włoszech i w Polsce, ale sukcesem jest również to, że wymagane ustawowo minimum ważności spełniło 11 krajów członkowskich na wymaganych 7.

Mimo zebrania wymaganego przez unijne prawo minimum, organizatorzy kontynuują zbiórkę podpisów. 22 września w całej Europie odbędzie się europejski dzień zbierania podpisów. W Polsce zbiórka potrwa w całym tygodniu od 22 do 29 września. 14 listopada do Krakowa przyjadą koordynatorzy z wszystkich 28 krajów biorących udział w Inicjatywie. Więcej szczegółów na www.jedenznas.pl.

o. Jan Maria Szewek

Komentarze są zamknięte