Ratusz bez prezydenta? Pytamy polityków, czy to dobry pomysł

Redaktor Obywatelski2

Opole Ratusz fot. NGOJakiś czas temu władze miasta poinformowały, że do wyremontowanego budynku przy ul. Struga, zostanie przeniesiona cała administracja ratuszowa, wraz z prezydenta i jego biurem. W opolskim Ratuszu ma pozostać tylko Rada Miasta. Pytamy więc opolskich polityków, czy to jest dobre rozwiązanie oraz jaki los czeka puste budynki, które opuszczą urzędnicy?

Zadajemy dwa ważne pytania: 

Czy ratusz bez prezydenta to dobry pomysł?

Co będzie z pustymi budynkami po wyprowadzce urzędników?

Violetta Porowska, szefowa klubu PiS  – Nie jest to dobry pomysł. Przecież zarządzać można z każdego miejsca w Opolu. Należy jednak zadać ważne pytanie – czy na ul. Struga pomieszczą się wszyscy urzędnicy? Przecież nie można stosować standardów rodem z Bangladeszu i jak sardynki w konserwie poupychać wszystkich w jednym budynku. Natomiast w kwestii pustych lokali – na pewno znajdzie się chętny do ich wykupienia.

Roman Ciasnocha, przewodniczący Rady Miasta Opola (PO) – Nie jest to dobry pomysł. Ratusz powinien być miejscem reprezentacyjnym w którym urzęduje władza miasta. To jest sprawa poza dyskusją. Inną kwestią jest przeniesienie rozrzuconego po mieście magistratu. Czasami trzeba podjąć ważną decyzję, również dla wygody mieszkańców, którzy będą posiadać w jednym miejscu cały urząd z dogodnym dojazdem i dużym parkingiem. Natomiast puste budynki powinny zostać sprzedane po normalnych rynkowych cenach. To rozwiązałoby wiele problemów innych lokatorów tych obiektów. Np. na Placu Wolności lokatorzy, inwestorzy chcą się rozbudować, a nie mogą tego zrobić z uwagi na istnienie w tym miejscu urzędu.

Marcin Ociepa, wiceprzewodniczący Rady Miasta (Razem dla Opola)- Ratusz powinien zachować swoją funkcję reprezentacyjna, bo miasta które z tego zrezygnowały(Częstochowa) dużo straciły. Takie budynki przestają pełnić ważną rolę w mieście. Jestem zwolennikiem tej linii, aby Ratusz był w pełni wykorzystywany. Prezydent powinien zachować swoje miejsce, ale rozumiem też względy praktyczne tego pomysłu. To jest jednak do rozstrzygnięcia . W pustych budynkach np. na Placu Wolności można realizować pomysł na który Opole bardzo długo czego, czyli budynek stowarzyszeń. Miejsce, które skupi wszystkie organizacje pozarządowe w jednym budynku, co jest bardzo Opolu i stowarzyszeniom potrzebne.

Michał Nowak (Solidarna Polska) – Uważam, że  przy takich potrzebach jakie ma miasto Opole, wydawanie kilkudziesięciu milionów na nowy budynek dla urzędników jest bezzasadne. Miasto ma ważniejsze potrzeby np. rozbudowę strefy ekonomicznej czy inwestycje w infrastrukturę. Puste budynki, zawsze można sprzedać lub wynająć, jednak znów pojawia się pytanie o koszty. Przecież koszt obsługi sprzedaży w takim przypadku jest bardzo dużo. Czy łącznie Opola stać na wydanie 40-50 mln złotych na taką inwestycję?

Lucjusz Bilik (SLD) – To jakby król opuścił swój pałac i wyprowadził się gdzieś indziej. To bardzo zły pomysł. Ratusz jest wyznacznikiem i miejscem, które jest wpisane w osobę prezydenta miasta. Powinien z najważniejszymi wydziałami pozostać na rynku. Sama przeprowadzka wydziałów na ul. Struga to dobry pomysł. Puste budynki zawsze zostaną dobrze zagospodarowane i gwarantuję, że znajdą się chętni do zakupu lub dzierżawy tych obiektów.

Cieszy zgoda przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Tak  – prezydent powinien pozostać w Ratuszu. Budynek przy ul. Struga, który od wielu lat czeka na upragniony remont, jak najbardziej powinien zostać wykorzystany. W tym przypadku będzie tam urząd, co ułatwi mieszkańcom Opola załatwianie ważnych spraw administracyjnych.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

  1. Irena
    | ID: 058572be | #1

    Zredukować o 20% urzędników,darmozjadów i przenieść ich wraz z prezydentem do nowego lokalu.

  2. z Niemodlina
    | ID: fddb01e9 | #2

    Zobaczcie jak Głos Helmuta tj. NTO obsmarował dziś starostę brzeskiego.

Komentarze są zamknięte