Mecz zamiast honoru

Niezależna Gazeta Obywatelska58

Tomasz GreniuchWczoraj w Opolu rozegrała się z pozoru błaha scena, która jednak nie schodzi z czołówki opolskiego dodatku GaWu. Dlaczego? Ponieważ ma być dowodem na szowinizm, rasizm i tępotę Polskiego ciemnogrodu, a to przecież główny temat „szmatławca” dla Polaków.

Incydent miał miejsce na głównym opolskim deptaku gdzie, według GeWu, 10-osobowa grupa „młodych Niemców”, „chłopców w krótkich spodenkach ze skautowskimi kapeluszami”, śpiewała, uwaga, „na dwa głosy”, „ludowe czy skautowskie piosenki”.

Jaki słodki i cukierkowy opis, nic tylko się rozpłynąć. Problem jednak w tym, że „ludowe czy skautowskie piosenki” były wykonywane w niemieckim języku w marszowym tempie w mieście którego populacja w 100% doświadczyła okropieństw wojny (dla ignorantów dodam, że chodzi o przymusową „repatriację” – skutek wojny), którą wywołali „młodych Niemców” dziadkowie. Dodać należy, że wykonawcami marszowych piosenek były „blondaski w przykusych porciętach” żywo przypominający młodzieżówkę organizacji ich dziadków. Gdybym był złośliwy, to, cytując choćby redaktora Miecugowa, stwierdziłbym, patrząc na taką scenę, że, „tak zaczynał się Holocaust”.

Ale złośliwy nie będę. Wezmę w obronie jedynie starszą kobietę, którą GaWu wzięła na swój antyfaszystowski celownik.

Otóż pewna starsza pani, znów cytując GaWu, „zareagowała agresją i wezwała policję” (swoją drogą od kiedy to agresją jest wezwanie policji, dobrze, że nie wezwała kibiców Ruchu Chorzów).

Pani tej opisany przeze mnie wyżej obrazek, która przeszła wojenną gehennę, skojarzył się jednoznacznie, i miała to tego w pełni prawo!

To nie kto inny ale GaWu wciąż do znudzenia przypomina, że Polska była najtragiczniejszą ofiarą nazizmu, i robienie pewnych rzeczy, które w innych krajach są do przyjęcia (chłopcy odwiedzili już Austrię i Włochy), w Polsce po prostu nie wypada robić. Tak jest ze wznoszeniem „Salutu Rzymskiego” (GaWu ukuła nawet odstraszający epitet: „hejlowanie”), używanie swastyki (symbol mający w przedwojennej Polsce wojskowe tradycje), czy wreszcie śpiewanie niemieckich marszowych piosenek przez chłopców żywo przypominających Hitlerjugend.

Zastanawiające jest to czy Ci chłopcy w ogóle o tym pomyśleli przyjeżdżając do kraju, którego ich dziadkowie w tak barbarzyński sposób potraktowali, czy mieli chwilę refleksji, czy dziś, po całym incydencie, są w stanie przyjąć rację starszej kobiety, która zareagowała w ten, a nie inny sposób?

Czy wreszcie, podobnie bezrefleksyjnie jak na opolskim deptaku, zaśpiewaliby na deptaku w Tel-Avivie?

Nie chcę w tym miejscu „młodych Niemców” osądzać. Wątpię szczerze, że ich zamiarem była prowokacja, że byli świadomi, tego, że akurat w Polsce ich „występy” mogą być przez niektórych źle odebrane. No właśnie byli tego nieświadomi.

Sami zresztą stwierdzili, znów cytując GaWu, „(…) Przyznali, że nie mają pojęcia, dlaczego Polacy ich słownie zaatakowali.” Oni , 70 lat po najtragiczniejszej hekatombie krwi i cierpienia, „nie mają pojęcia”. Porażąjące!

„Młodzi Niemcy” są dziś nieświadomi zbrodni popełnianych przez ich przodków na Polakach, są wolni od zaszłości, przeszli swoiste katharsis oglądając choćby serial „Nasze matki, nasi ojcowie” na podstawie którego kształtują swoją wiedzę o wojnie. Niemcy celująco przeprowadzili w swoim kraju „politykę historyczną” zrzucając całą winę za okrucieństwa II Wojny Światowej, za holocaust na bezpaństwowych w gruncie rzeczy „nazistów” i obdzielając współodpowiedzialnością szereg państw Europy Środkowej, zamieszkiwanych przez konkretne narody, w tym Polaków. Narracja ta, niestety, obiega dziś całą Europę i Świat, a i w Polsce, o zgrozo, jest bez zająknięcia przyjmowana.

Jeśli więc u naszych zachodnich sąsiadów „polityka historyczna” zdała egzamin, w Polsce na odwrót, mamy „pedagogikę wstydu” nakazującą wstydzić się nam za naszą historię i przepraszać byle kogo i byle za co (vide Meksyk, Litwa). Nie zdziwią mnie więc kolejne doniesienia GaWu, tym razem w tonie triumfatorskim, że prezydent Opola Ryszard Zembaczyński przeprosił w imieniu mieszkańców Opola „młodych Niemców”, i żeby zatrzeć złe wrażenie rozegra z nimi… mecz.

Autor: Tomasz Greniuch

 1. marian
  | ID: c5ce4a89 | #1

  szkoda babci co miała złe wspomnienia z Niemcami, ale to byli dzieci co podróżują sobie i śpiewają jakieś tam piosenki harcerskie, ci ludzie jak sie to mówi z igły widły zrobili, co by było jak by Polacy śpiewali gdzieś za granicą na ulicy harcerskie piosenki i ich by tak przywitano, wiem że przeszłość jest ważna i każdy Niemiec powinien mieć wpojone co ten kraj wyrabiał, ale z tym wezwaniem policji i wulgarne zachowanie niektórych ludzi to przesada i brak kultury

 2. Irena
  | ID: 77fbb1e4 | #2

  Pan Zembaczyński jest ciężko chory – ma parkinsona. Nie miał sił przyjść na rozprawę sądową ani on, ani jego adwokat / a sedziom dniówka leciała, trzeba ich z naszych podatków zapłacic / – a .ma siłe na rozegranie meczu z kimkolwiek?? Tak,to się zwie” stanem wyższej konieczności”

 3. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #3

  do autora – rence opadają czy szanowny autor kiedykolwiek był ciut dalej od własnego domu niż odległość pozwalajaca zachować w polu widzenia komin własnego domu ? raczej napewno nie

  niechce ,i się tu wytaczać wywodów ….. MOZESZ PAN PODAĆ RĘKĘ KOLEGOM Z GÓWNOPRAWDY

  ps. śmierdzi tendencyjną fobią
  niemcy z HJ mu sie kojarzę a jak to z salutem było kto się darł że na podstawie kojarzeń nie wolno podnocić larum

  panie szlag trafił pańską wiarygodność

  ŻENUA

 4. kominiarz
  | ID: 63496026 | #4

  Świetnie napisane. Ciekawe kiedy rozszczekają się nasze „ostatnie wierne psy Werwolfu” -:)
  Helooo…. jesteście tam?

 5. Eleonora
  | ID: bfe3c897 | #5

  Panie Tomaszu, doprawdy ta starsza pani zamiast kwiatkiem do naszych niemieckich blondasków- to ona na policję na nich:(
  Cóz za nietolerancja!
  Wstyd.
  Jak dobrze, że mamy szanowną GW.
  Oni nas kultury nauczą- Bogu dzięki!
  Nazi niemieccy młodzi przyjaciele śpiewali ( na dwa głosy) podobnie do swoich dziadków
  Patrz:

  http://www.youtube.com/watch?v=gwg6o4jEho8

  A może to byli wysłannicy Taurona?
  Mieli podobne gustowne nakrycia głowy?
  Patrz:

  http://www.demotywery.pl/20429/Znalazlem-To-W-Piwnicy-Dziadka

 6. svatopluk
  | ID: 59284af0 | #6

  Skauci w Europie w przeciwieństwie do polskich harcerzy nie noszą mundurów które przypominają wojskowe.
  Jeżeli autor nie zruzumiał słów piosenek to niech się lepiej nie wypowiada. A i melodia nie przypominała marszu.

 7. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #7

  @m
  przestańcie sie czepiać szczawików w krótkich gaciach a zacznijcie sie lepiej interesować raś bo to jest prawdziwa V KOLUMNA co ? odwagi nie starcza ? są na wyciągnięcie ręki a tu sza w sprawie próby oderwania ziem polskich

  na przy….. się do gówniarzy medialnej popularności nie zdobedzie pan

 8. Tomasz
  | ID: 36eccd65 | #8

  A słowo stało się ciałem:
  http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,14481984,Jest_mi_wstyd_za_reakcje_mieszkancow_miasta__Opolanka.html
  Tak wygląda w praktyce „pedagogika wstydu” od lat wylewająca się z gadzinówki dla Polaków.

 9. Eleonora
  | ID: bfe3c897 | #9

  @Tomasz

  No to jest SKANDAL!!!
  Gdzie są służby dyplomatyczne tego kraju?
  Gdzie konsulat?
  Obrońcy Praw Dzieci?
  Jugendamty?
  Żeby niemieckie dzieci nie miały gdzie spać?
  I co jeść?
  Skoro zbierają na suche bułki do kapelusza, jak wynika ze zdjęć w GW!

  Panie Tomaszu, nalezy jak najszybciej poinformować opolski konsulat Republiki Niemiec.
  Powołać się przy tym na świadka zdarzenia- panią redaktor GW w Opolu!
  Jugendamty sa bardzo skuteczne, podobnie jak GW bardzo wiarygodna.

  Pan napisze odpowiednie pismo….

 10. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #10

  @Tomasz
  szanowny panie dmuchasz pan temat na sensacje tak samo jak icki od szechtera …. poraz kolejny i ostatni napiszę to NIE JEST ZADNA SENSACJA -zachowujesz się pan z ta swoją retoryką jak pawlak w filmie chęcińskiego który na batorym pierwszy raz zobaczył murzyna ksiedza….

  więc pytam pan na serio jest taki …. czy celowo się pan kreuje jako ……. i nie jest tu bez znaczenia pański wizerunek lidera R.N

  PAN KOMPROMITUJESZ ŚRODOWISKO – RN z premedytacją bo w tak wielką głupotę nie wierzę

  ps . wiesz pan ilu np RUSKICH których w niemczech nie darzy się sympatiom za incydenty armi czerwonej na ludności cywilnej gra na przysłowiowym grzebieniu po miastach ???

  setki jeśli nie tysiace i nikt im tam nie s….. w kapelusz

  sprawę grajków z HJ jak pan określił należało OLAĆ I TYLE A NIE POMPOWAĆ NA DWA GŁOSY WYBORCZA NGO

 11. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #11

  @m
  PS. SŁÓW icki od szechtera przekaż pan ip do prowokatury mam ją w d…..

 12. svatopluk
  | ID: 59284af0 | #12

  m :
  @m
  przestańcie sie czepiać szczawików w krótkich gaciach a zacznijcie sie lepiej interesować raś bo to jest prawdziwa V KOLUMNA co ? odwagi nie starcza ? są na wyciągnięcie ręki a tu sza w sprawie próby oderwania ziem polskich
  na przy….. się do gówniarzy medialnej popularności nie zdobedzie pan

  Jak na razie to co najwyżej tobą sie zainteresuje Sienkiewicz

 13. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #13

  @svatopluk
  napisz jaśniej bo nie pojmuje o co chodzi z tym sienkiewiczem

 14. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #14

  @svatopluk
  no tak to jest jak ktoś ani be ani me w żadnym jezyku a na dodatek słuch muzyczny na poziomie nietoperka ;-)

  TO I Z TEGO POWODU O INCYDENT NIE TRÓDNO ;-)

  OT PRZYKŁAD

  http://www.youtube.com/watch?v=VHrcJ_qOtXU

 15. kominiarz
  | ID: 63496026 | #15

  @svatopluk
  Nie szczekaj piesku, nie szczekaj, bo się przeliczysz i w końcu tobą się zajmą. Sienkiewicz ze swoją świtą rządził nie będzie.

 16. kominiarz
  | ID: 63496026 | #16

  @m
  Wątpię, żeby T.Greniuch szukał i potrzebował zdobywać „medialną popularność na przy… się” do blond gówniarzy -:)
  Zwrócił za to uwagę na bardzo ważny problem jaki w naszym państwie od pewnego czasu ma miejsce – nie zwraca się kompletnie uwagi na wybryki i chamstwo innych, z kolei z wszystkiego co robi środowisko niewygodne rządowi robi się chamstwo, bandytyzm i w dodatku przeprasza się jeszcze za to tych rzeczywistych CHAMÓW. Blondaski sobie wprawdzie tylko pośpiewały i nic w tym przecież jest nie tak. Autor tekstu słusznie jednak zadał pytanie, czy to samo zrobiliby w Tel-Avivie i jaka tam byłaby reakcja. Na reakcję mieszkańców jednak wylewa się pomyje. Tylko czy ktoś napisał ilu jeszcze jest ludzi mających traumę na sam dźwięk niemieckiej mowy z powodu tego co wyprawiali dziadkowie tych blondasków? Blondaski wprawdzie o tym z pewnością nie mieli pojęcia i autor napisał dlaczego.Wobec tego może szmatławce powinny inaczej napisać zamiast wylewać na nas Polaków pomyje?
  No ale co się dziwić skoro dla tych szmatławców sensacją jest nawet zrobienie „faszystowskiego okrzyku” z patriotycznych słów „Bóg Honor i Ojczyzna”. Policja zaś zatrzymuje wykrzykującego „faszystę” ku zadowoleniu zrytych czerepów przez te medialne szmatławce.
  PS.
  Co do salutu rzymskiego, który przed wojną nie był hitlerowskim pozdrowieniem, to właśnie dlatego że kojarzył się on do tej pory z Niemcami, ONR odeszła od swoich tradycji przedwojennej. Wyjaśnia to T.Greniuch w jednym ze swoich wywiadów radiowych.

 17. Anonim
  | ID: 6eec922a | #17

  Artykuł dobry tylko co właściwie ta częśc ma oznaczac:

  „To nie kto inny ale GaWu wciąż do znudzenia przypomina, że Polska była najtragiczniejszą ofiarą nazizmu, i robienie pewnych rzeczy, które w innych krajach są do przyjęcia (chłopcy odwiedzili już Austrię i Włochy), w Polsce po prostu nie wypada robić. Tak jest ze wznoszeniem „Salutu Rzymskiego” (GaWu ukuła nawet odstraszający epitet: „hejlowanie”), używanie swastyki (symbol mający w przedwojennej Polsce wojskowe tradycje), czy wreszcie śpiewanie niemieckich marszowych piosenek przez chłopców żywo przypominających Hitlerjugend.”

  Czy w takim razie te zachowania są negatywne, czy po prostu ich potępianie jest wymysłem narzuconym przez wyborczą? Bo jeżeli to drugie to autor coś tu się niewłaściwie zapędził.

 18. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #18

  @kominiarz
  AD \ WYSTĘPU OWYCH HJ W IZRAELU W D…. MAM ICH REAKCJE MY JESTEŚMY W EUROPIE I REAKCJA KRAJÓW POZAEUROPEISKICH – mniej cywilizowanych nie obchodzi

  JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI W KREGU KULTURY ŁACIŃSKIEJ WIEC JACYŚ AZJACI Z TELAWIWU NIE MOGĄ BYĆ PUNKTEM ODNIESIENIA BA NAWET ICH REAKCJA JEST PRZEWIDYWALNA

  CZY SIE KOMUŚ PODOBA CZY NIE KRAJE LEŻĄCE W TYM REJONIE SĄ MENTALNIE ZACOFANE -mamy XXI wiwk a tam w stosunku do Palestyńczyków stosuje się politykę imperialną np. turecką czystki i ludobójstwo – ŻADEN TO ARGUMENT

  A WALĄC W PROST NIE MOŻNA OCZEKIWAĆ OD NEANDERTALCZYKA ABY REPREZENTOWAŁ WARTOŚCI MORALNE CHOĆBY 19 WIECZNE – I DLATEGO NIE JEST WŁAŚCIWE I MIARODAJNE – A CO BY NA TO POWIEDZIELI W IZRAELU

  JESTEŚMY W POLSCE LEŻĄCEJ W CENTRUM EUROPY I TYLE

 19. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #19

  @kominiarz
  NO MOZNA SIE PRZEJMOWAĆ CO BY POWIEDZIELI GDYBY NP. KOLEGA KOMINIAŻ MIAŁ POD TELAWIWEM 10 H SADU OLIWKOWEGO

  JA NIEMAM I STAĆ MNIE NA OLANIE CO BY POWIEDZIELI -proste czy za skomplikowane

 20. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #20

  @m
  i aby zakonczyć bicie piany pod dyktando szechtera dodam – moze ngo zajeła by sie naprawdę sensacyjna wiadomościa -SŁUŻĘ POMOCĄ I DOWODAMI- a mianowicie dlaczego kryminalista zembaczyński do dziś zatrudnia w ratuszu – osoby które brały czynny osobisty udział w pacyfikacji kopalni wujek…..

  pan T.G jeśli zechce ruszyć ten temat wie jak się skontaktować

  ad słowa kryminalista – jest uzasadnione ponieważ zgodnie z prawem najciemniejszej III r.p

  PAN ZEMBACZYŃSKI MIAŁ EPIZOD PIERDZENIA W WIĘZIENNY PASIAK – a dziś ma ciężką chorobę bo chodzi o w jego przypadku dożywocie 10 lat pierdla za złodziejstwa

 21. m
  | ID: 3dbaf3d2 | #21

  @m
  ps. na pewno się nie doczekam otchoćby dlatego ze NAZWA NIEZALEŻNA gazeta obywatelska

  ma tyle niezależności na ile pozwoli pan kryminalista w/w ponieważ NIEZALEŻNA – redakcja :-)

  mieści się w lokalu wpełni ZALEŻNYM OD DECYZJI JEJ POSIADANIA – pana kryminalisty

  PYTANIE ZATEM PODSTAWOWE BRZMI – NIEZALEŻNA OD KOGO ?

 22. Eleonora
  | ID: a60c9cde | #22

  GW nie odpuszcza :)
  Dzisiaj czytam artykuł niejakiego Frelicha.
  Pan „redaktor” rozpisuje się nad marną kondycją opolskiej policji, która ” się pogubiła”
  Powinni byli wylegitymować młodzieńców ewentualnie zapewnić im ochronę, bo…” fajnie śpiewali”
  A mieszkańcom pobliskich kamienic- nic do tego!

  Ach.. ta Wyborcza….
  Im mile łechczą śpiewy tylko w języku jidisz lub po niemiecku.
  Jak pokazują inne artykuły, po polsku nie nalezy śpiewać w naszym biednym kraju :))

  „Hitem YouTube stał się filmik ze strażnikami miejskimi z Sopotu w roli głównej. Funkcjonariusze starają się usunąć grajka z Monciaka. Chłopak nie ma pozwolenia, ale ujmuje się za nim tłum. – Wszyscy chcą, żeby grał! Miasto to my! – skandują i zwracają się do strażników: – Wypier…

  Grałem na Monciaku w Sopocie – relacjonuje Artem Furman na Facebooku. – Podszedł chamski strażnik i powiedział, cytuję, “zwijać się”. Miasto sobie nie życzy, żeby pan tu stał.
  Tłum się unosi: – Ale kto to miasto?! Ludzie! A ludzie to my!

  Ludzie skandują: Zagraj nam! Zagraj nam! Za chwilę pojawiają się ostrzejsze okrzyki: – Złodzieje! Złodzieje! Aż pada: – Wypier…! Wypier…”

  http://wirtualnapolonia.com/2013/08/22/miasto-to-my-tlum-ujmuje-sie-za-grajkiem/

 23. kominiarz
  | ID: 63496026 | #23

  @m
  Małe niezrozumienie tego co napisałem, czy za zbyt skomplikowane? -:)
  Równie tak samo jak Ciebie pierd..ą mnie tamci w Tel-Avivie jak i to co oni by na to. Chodzi o to, że oni tam mogą mówić, a tutaj nam nie pozwalają. Dlaczego? Bo za dużo jest tutaj tych co tam mają te sady oliwkowe i w tym cały problem kolego. Ty natomiast swoim gderaniem „aj wej” tylko ich wspierasz.

 24. Irena
  | ID: e5e4b2ea | #24

  Całkowita kompromitacja słuzb porzadkowych. A kto to miasto?Ludzie.A Ludzie to my. Spiewać nie możńą w Sopocie?? Kto tam rządzi w tym turystycznym mieście? Niesamowite, nie do przyjecia postawa strazników ,których prezydent zatrudnia. @ pani Eleonora .Dzieki za video.

 25. kominiarz
  | ID: 63496026 | #25

  Słuchajcie szczekające burki niewiadomej narodowości. Jeśli jest się POLAKIEM, to dba się o interesy POLSKI, a nie obszczekuje ją jak podły kundel i nie fajdoli się we własne gniazdo. W imię dobra swojego kraju trzeba też czasami coś przemilczeć. Wy natomiast jazgoczecie wespół z tymi mediami szmatławcami, które nas szkalują. Stajecie się przez to tacy sami jak te szmatławce i dlatego dedykuję wam te prawdziwe słowa dziadka -:)
  http://www.youtube.com/watch?v=-BVApZimRH8

  @Eleonora
  No i grajka mogą pocałować w …… :) W tłumie siła i tego się boją. Mam nadzieję, że Polska się obudzi i poczuje tą siłę.

 26. Irena
  | ID: e5e4b2ea | #26

  @kominiarz.Witaj. Dziadek jaki przystojny, a jaki madry. Tak to prawda. Polacy,którzy podpisali sie jako niemcy byli okrutni.

 27. kominiarz
  | ID: 63496026 | #27

  @Irena
  To już nie chodzi o to jacy byli tamci przeniewiercy (chociaż o przeszłości należy pamiętać) – chodzo o to jak zachowują się dzisiaj przeniewiercy, których przypisać można do dawnej listy volksdeutschów. Tutaj nic się nie zmieniło, co widać nawet po wpisach na forum. A myslisz, że gdyby historia się powtórzyła, to ci, którzy dzisiaj plują nam w twarz inni by byli niż ich poprzednicy?

 28. mk’
  | ID: 662a92fe | #28

  jak ja się cieszę źe jaro wygra i pozamyka takich jak ty w psychuszce

 29. Irena
  | ID: e5e4b2ea | #29

  @kominiarz .A z mojego podwórka.W,samorządzie, urzędniczka,wnuczka volksdeutchow otrzymała odznaczenie Ministra Obrony Narodowej.Tak sie dłuuugo zastanawiałam,, za jakież to zasługi?? dopiero mąż sprowadził mnie na ziemie.

 30. Anonim
  | ID: 0b7b221f | #30

  kominiarz :
  @Irena
  To już nie chodzi o to jacy byli tamci przeniewiercy (chociaż o przeszłości należy pamiętać) – chodzo o to jak zachowują się dzisiaj przeniewiercy, których przypisać można do dawnej listy volksdeutschów. Tutaj nic się nie zmieniło, co widać nawet po wpisach na forum. A myslisz, że gdyby historia się powtórzyła, to ci, którzy dzisiaj plują nam w twarz inni by byli niż ich poprzednicy?

  Tego się najbardziej boję. Nie chcę sobie nawet wyobrazić cóż takiego moglibyście dokonać gdyby zabrakło władzy która by mogła was zatrzymać.

 31. svatopluk
  | ID: 0b7b221f | #31

  kominiarz :
  @Irena
  To już nie chodzi o to jacy byli tamci przeniewiercy (chociaż o przeszłości należy pamiętać) – chodzo o to jak zachowują się dzisiaj przeniewiercy, których przypisać można do dawnej listy volksdeutschów. Tutaj nic się nie zmieniło, co widać nawet po wpisach na forum. A myslisz, że gdyby historia się powtórzyła, to ci, którzy dzisiaj plują nam w twarz inni by byli niż ich poprzednicy?

  Aż boję się myśleć co by było gdyby zabrakło władzy która ma obowiązek chronić ludzi i kontrolować mętne jednostki.
  Żadnego kominiarza nie wpuścił bym do domu.

 32. Irena
  | ID: e5e4b2ea | #32

  @svatopluk. Witaj, Nie chce być niegrzeczna,ale przyznam Ci się,że kominiarza to ja bym chętnie ugościła.Słuchałabym też to,co ma do powiedzenia.To dobry Polak.
  Co do władzy. Ma nam służyć. Co do fojksdojczów. Białe jest białe, a czarne czarnym.Oni kolory mają zamazane.Cóż, daltoniści. Tacy tez muszą żyć.

 33. kominiarz
  | ID: 63496026 | #33

  @svatopluk
  Nie wiem po co miałbym wchodzić do domu kogoś takiego. No a jeśli myślisz kategoriami słów wiersza „kiedy przyjdą podpalić Twój dom…” to jesteś w błędzie – jest to raczej domena twoich ziomali :P

 34. mk’
  | ID: 662a92fe | #34

  @kominiarz
  broniewski stary komuch kominiarku do szkoły

 35. kominiarz
  | ID: 63496026 | #35

  No i co przez to chcesz powiedzieć? Co ma piernik do wiatraka? Poza tym skoro już kogoś chcesz do szkoły posyłać, to pisz bez błędów.

 36. Irena
  | ID: 45c690fe | #36

  @kominiarz. Witaj.Zaobserwowałam,że nawet i szkoła w niektórych przypadkach jest bezradna.np,taki bul, .bul, .bul, …….niby nic ,a to straszny BÓL
  @mk, Trudno mi sie z Toba zgodzić.
  pozdrawiam

 37. svatopluk
  | ID: 5479adc8 | #37

  Irena :
  @svatopluk. Witaj, Nie chce być niegrzeczna,ale przyznam Ci się,że kominiarza to ja bym chętnie ugościła.Słuchałabym też to,co ma do powiedzenia.To dobry Polak.
  Co do władzy. Ma nam służyć. Co do fojksdojczów. Białe jest białe, a czarne czarnym.Oni kolory mają zamazane.Cóż, daltoniści. Tacy tez muszą żyć.

  Jakże wam uwieraja ci tubylcy. Mieszkańcy waszych nowych stron z dziada pradziada. Chcecie ich nawracać na swoja pseudoreligię a oni maja was w głebokim poważaniu. Ileż frustracji w waszych komentarzach.

 38. Irena
  | ID: 45c690fe | #38

  @svatopluk. Zapewniam Cie,ze mi nikt nie uwiera.To Ty sobie taką śpiewke ułożyłeś.Więc śpiewaj do woli……Nie będę przeszkadzała,…. ani też komentowała.

 39. kominiarz
  | ID: 63496026 | #39

  @svatopluk
  Zamiast pisać odpowiem ci piękną grafiką:
  https://sphotos-b-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/1235060_494712527278848_1741948011_n.jpg
  Reszte sam sobie dopowiedz.

 40. Irena
  | ID: e4729a68 | #40

  @kominiarz.Piękna,Budująca Grafika to Polska Biało-Czerwona Flaga, To Polski Biały Orzeł z Koroną, To PolSKIE Dzieci,To Polska Ziemia. Dzieki. Dobrego tygodnia.

 41. svatopluk
  | ID: 5479adc8 | #41

  A mnie wychowali rodzice a nie państwo. A was kto?
  Szkoła PRLu w czasach tow. Wiesława?
  O Śląsku też tak samo bredził.

  @Irena. Jeżeli Pani nic nie uwiera to dlaczego tak alergicznie reaguje na „inność Górnoślązaków”?

 42. Irena
  | ID: e4729a68 | #42

  @ svatopluk. ja jestem kobietą dojrzałą , zdrową, i fizycznie i psychicznie.
  Alergia mnie się nie ima.
  Rozrózniam dobro od zła. Kazdego człowieka szanuje.Studiowałam z młodzieza z Górnego Ślążka ,do dzisiaj sie kumplujemy. A nawet jeden kumpel,jest Twoim sąsiadem. Wiec śpiewaj swoje bzdety. Żegnaj. Dobrego dnia ,jak mówił Ojciec Pio.

 43. kominiarz
  | ID: 63496026 | #43

  @svatopluk
  No i widzisz człowieku jaki ty jesteś ubogi w swoim myśleniu…. Nie na darmo kiedyś pisałem, że ludzie twojego pokroju mają zakuty łeb w prusacki hełm i przyłbicę otwartą na jeden kierunek. W przeciwieństwie do Ireny, ja mam alergię, ale nie na Górnoślązaków, tylko na takie zakute łby -:) Dlatego nie ma sensu tłumaczyć takim jak do tego wszystkiego ma się PRL i towarzysz Wiesław z czerwoną chołotą. To taki sam szubrawiec jak ty, tyle że przyłbicę miał na inną stronę otwartą ;)

 44. nowy
  | ID: 77491ef4 | #44

  Mam pytanie: Dlaczego p. kominiarz nie umie dyskutować tylko każdego swojego oponenta wyzywa. Może ktoś po prostu się z nim nie zgadza. Dużo czytałem jego wpisów i z każdego można wyczytać tylko wyzwiska wobec antagonistów.

 45. svatopluk
  | ID: f6f47a32 | #45

  @nowy

  Musisz spróbować go zrozumieć. Miał trudne dzieciństwo a później nie było lepiej.

 46. kominiarz
  | ID: 63496026 | #46

  @nowy
  nowy, to bardzo proste – z przeniewiercami się nie dyskutuje, wrogom nie podaje się ręki. Bardzo proste zasady do zrozumienia. Przeciwnik, oponent w dyskusji, to znacznie ktoś inny niż zdrajca, sprzedawczyk czy wróg niszczący Twój kraj i tożsamość narodową. Nie wyobrażam sobie dyskutować z volksdeutschem na temat tego, czy jego nóż nie uwiera mnie zabardzo w plecy -:) z takim wytrąca mu się ten nóż i wbija miedzy oczy.

 47. nowy
  | ID: 907e9c69 | #47

  No właśnie a volksdeutsch to nie epitet, to nie obraza? Ja na takim poziomie nie dyskutuję. Skąd wiesz, że inny to sprzedawczyk, to wróg? Tylko krowa nie zmienia poglądów, pamiętaj o tym.

 48. Irena
  | ID: 7f12e6bc | #48

  @kominiarz.Drastycznie przedkładasz „Proste” zasady.Pozdrawiam

 49. kominiarz
  | ID: 63496026 | #49

  @nowy
  Jeśli jesteś volsdeutschem, to dla Ciebie będzie to epitet i obraza. Jeśli nie jesteś, to po co ten lament? Jeśli nie rozpoznajesz sprzedawczyka i wroga, to mi po prostu Ciebie żal… Czyżbyś był nijaki? Nie czuł narodowości i państwowości? Pokolenie MTV i UE?

 50. svatopluk
  | ID: f51297b9 | #50

  @nowy

  Taka ich logika. Kto nie z nami ten przeciw nam.
  Ich świat może być tylko biały albo czarny.

 51. nowy
  | ID: 39361a1c | #51

  No człowieku, kto nie z nami, ten przeciw nam? Świat nie jest czarno-biały!

  Dla mnie wzorem patrioty jest Eugeniusz Kwiatkowski, chyba jest to wzór do naśladowania.

 52. Mariusz z Lewina
  | ID: b0a55044 | #52

  Panie Tomaszu
  Pan przypomina o tragicznych losach naszej ojczyzny ale Pana artykuł jest niczym innym jak wskrzeszanie Polskiego nacjonalizmu i faszyzmu, kopiesz źródło nienawiści które trudno będzie zasypać.
  Ps
  Wpisujesz się w tą samą doktrynę co faszyści z lat 30, jadu co wylewasz na GW świadczy o twoim profesjonalizmie dziennikarskim, ale widzę że wylewanie pomyji na łamach NGO może tobie nie wystarczyć, być może będziesz wszystkim twoim oponentom przyszywał gwiazdy dawida.

 53. kominiarz
 54. Mariusz z Lewina
  | ID: b0a55044 | #54

  @kominiarz
  Żałosne, oczywiście brak polemiki tylko inwektywy.

 55. Wołyniak
  | ID: f24cf553 | #55

  @Mariusz z Lewina
  Panie, jakiego „polskiego faszyzmu”? Co Ty wiesz, chopie, o polskim nacjonalizmie? Co czytałeś na temat polskiej myśli narodowej poza bzdurami od Michnika?
  Jest taka prosta zasada, że jak się nie orientuje w jakimś temacie to się głosu na ten temat nie zabiera. Fanzolenie o „polskim faszyzmie” jednoznacznie wskazuje, że pojęcia na temat polskiej myśli narodowej to Pan nie masz.
  A teraz marsz po Dmowskiego ;)

 56. kominiarz
  | ID: 63496026 | #56

  @Mariusz z Lewina
  No a z kim tu chłopie polemizować? To tak jakbym miał rozmawiać z ubekiem i dyskutować na temat jego bohaterskich wyczynów w ściganiu po lasach „bandytów”. Z takimi nie dyskutuję, tylko daję mu po mordzie. Wołyniak bardzo mądrze Ci to wytłumaczył. Ja nie mam tyle cierpliwości, ani też zamiaru brać udział w takiej dyskusji. Dlatego przedstawiłem Ci to w formie obrazowej. Myślę, że to więcej mówi niż niejedno słowo. No ale skoro nic z tego nie zrozumiałeś, to już inny problem…

 57. Mariusz z Lewina
  | ID: dc9532e0 | #57

  kominiarz :
  @Mariusz z Lewina
  No a z kim tu chłopie polemizować? To tak jakbym miał rozmawiać z ubekiem i dyskutować na temat jego bohaterskich wyczynów w ściganiu po lasach „bandytów”. Z takimi nie dyskutuję, tylko daję mu po mordzie. Wołyniak bardzo mądrze Ci to wytłumaczył. Ja nie mam tyle cierpliwości, ani też zamiaru brać udział w takiej dyskusji. Dlatego przedstawiłem Ci to w formie obrazowej. Myślę, że to więcej mówi niż niejedno słowo. No ale skoro nic z tego nie zrozumiałeś, to już inny problem…

  Nie myliłem się co do moich obaw jesteś przesiąknięty nienawiścią do wszystkich którzy nie podzielają twoich wypocin na łamach NGO. Jeżeli brak argumentów to walimy po mordzie, bo my mamy monopol na prawdę i tylko my mamy rację. Jeszcze raz współczuje poglądów

 58. kominiarz
  | ID: 63496026 | #58

  @Mariusz z Lewina
  Nadal nie zamierzam z Tobą polemizować ,bo nie ma z kim i nie ma o czym. Nazwaniem faszyzmem patriotycznych postaw wystawiłeś sobie sam świadectwo i wskazałeś jak należy Cię traktować. To już nie jest kwestia innych poglądów, z którymi się dyskutuje. Tak że jeśli ktoś tutaj jest żałosny, to raczej Ty.

Komentarze są zamknięte