Słomka: Twierdzę Modlin nabywa sympatyk postkomunistów?

Redaktor2

SłomkaWojskowa Agencja Mienia ogłosiła sukces. Za 18 mln PLN sprzedano zabytek, który powinien być obiektem inwestycji państwowych. Twierdzę kupiła poznańska firma Konkret S.A. powiązana z Wiesławem Prusieckim.

Kim jest kupiec?

W serwisie Poznań – Nasze Miasto można znaleźć artykuł z grudnia 2004 roku, który przybliża sylwetkę poznańskiego biznesmena. W materiale czytamy, że były marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak z SLD zabiegał osobiście o remont drogi powiatowej do rezydencji Wiesława Prusieckiego. Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycję, mimo że była to droga administrowana przez powiat. Ten sam materiał prasowy wspomina, że Prusiecki „na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu” To twórca marek Eurocash, Biedronka czy Żabka”. Był właścicielem tygodnika Miliarder i pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu Tygodnika „Nie”. Założył bank Posnania, który jednak upadł w 1995 roku.

Firma Konkret S.A. zainwestowała w „rewitalizację” dawnych koszar przy ulicy Ułańskiej w Poznaniu tworząc „City Park”. W 2010 roku mieszkańcy apartamentów, które zostały tam zlokalizowane, spierali się z nowym właścicielem o ich jakość. Gazeta Wyborcza w Poznaniu pisała, cyt. „Mieszkańcy twierdzą, że nie mają wpływu na to, co dzieje się budynku i że nawet gdyby chcieli, nie odwołają zarządu wspólnoty mieszkaniowej. – Od prawnika, który reprezentuje mnie w sądzie, dowiedziałem się, że pan Prusiecki ma ok. 51 proc. udziałów we wspólnocie. Oprócz mieszkań w rezydencji ma również lokale usługowe i hotel. W związku z tym nigdy nie będziemy w stanie zdobyć większości głosów i na przykład odwołać zarządu – mówi Jackowiak.
Prusiecki, większościowy właściciel nieruchomości: – Jak ktoś czuje się pokrzywdzony, może pójść do sądu, zamiast wywieszać flagi (…)”.

Wydmuszka w Modlinie?

Zamiast zaadoptowania Twierdzy Modlin na historyczny obiekt użyteczności publicznej rząd Donalda Tuska i WAM sprzedał go za mniej, niż wyniesie dotacja na zapowiadany szczyt klimatyczny w Warszawie. Okazuje się, że budynki Twierdzy Modlin mogą być przebudowywane wewnątrz i stanowić w zasadzie wydmuszkę dawnego historycznego obiektu. Do tego można pod zabytkiem umieścić garaże. 57 h gruntu, który zajmuje budynek, w sąsiedztwie portu lotniczego i uzyskana kwota przez WAM rodzi poważne wątpliwości. Znanym argumentem środowiska PO jest to, że coś jest tyle warte, ile ktoś chce za to zapłacić…

Całkowicie pomija się, że Twierdzę Modlin zaczęto wznosić na polecenie Napoleona I. W czasach II RP była ona ważnym obiektem militarnym i świadkiem walki Polaków o zachowanie niepodległości w 1920 i 1939 roku. Można zapytać, czy dziura budżetowa spowoduje, że na apartamenty zamieni się Zamek Królewski, Wawel lub malborski zamek?

Ważnym pytaniem jest to jak zabezpieczony jest zabytek w Modlinie na wypadek „przypadkowego” jego zniszczenia? Wielokrotnie dochodzi do zniszczenia zabytków, a inwestor płaci karę i … po sprawie. Czy 18 mln PLN za jedną z największych twierdz z XIX wieku w Europie można nazwać kwotą poważną? Materiał poznańskiej Gazety Wyborczej wskazuje, że nowy właściciel w razie sporu lekceważąco odsyła pokrzywdzonych do sądu …

KPN-Obóz Patriotyczny przedstawiło propozycję powołania w tym kompleksie Muzeum Ofiar Komunizmu. W 1920 roku Twierdza Modlin oparła się Armii Czerwonej. Jak wynika jednak z materiałów prasowych dotyczących nowego właściciela … ma on jasno określone preferencje polityczne. Czego komuniści nie zdobyli w boju … ich apologeci mogą nabyć za drobną opłatą … Pytanie czy historia może być obiektem kupczenia?

Moim zdaniem należy zbadać przetargi na kupno Twierdzy Modlin. Trzeba określić czy spadek oczekiwanej ceny sprzedaży z 220 na 36 mln złotych (-50% bonifikaty) to poziom, który odzwierciedla pozostawienie Twierdzy Modlin w stanie wydmuszki z całkowicie nowym wnętrzem. Nie jest żadnym argumentem ilość nieudanych przetargów ogłoszonych na nabycie Twierdzy Modlin, a rynkowa wartość terenu i unikalnego zabytku. Idąc tropem takiego myślenia o sprzedaży majątku narodowego można uznać, że zamek w Malborku jest wart przykładowo 50 mln złotych, a sprzedać go za 7 mln i odliczyć 50% bonifikaty… . Umieścić tam apartamenty i podziemny parking pozostawiając zewnętrzne ściany. Potem przedstawiciel Skarbu Państwa stwierdzi, że to stara warownia, że nakłady na remont i utrzymanie są monstrualne, itp. … Deal gotowy !

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001),
rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

  1. Irena
    | ID: cd7d8e26 | #1

    Nabywca o ciekawym zyciorysie.Warto zbadać przetarg, Pachnie kolesiostwem.Dziekuje autorowi,który jako jeden z rodaków troszczy się nie tylko o nasz majątek.Sił zycze.Pozdrawiam

  2. W.Czaj.
    | ID: a859bc96 | #2

    Ten wspaniały zabytek powinien być w rekach państwa polskiego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarze są zamknięte