Stanowisko opolskiej PO ws wypowiedzi Burmistrza Przewdzinga

Niezależna Gazeta Obywatelska9

poZarząd Powiatu Opole, sprzeciwia się  poglądom  wyrażonym przez Pana Burmistrza Dietera Przewdzinga cytowanych w wydaniu NTO z dnia  7 sierpnia b.r.  Burmistrz  Zdzieszowic opowiada się za prawną, polityczną, a przede wszystkim gospodarczą  autonomią całego Śląska. Przyczyna takiej reakcji burmistrza to brak regulacji ustawowych wiążących miejsce prowadzenia produkcji z miejscem odprowadzania podatków. W Polsce brak takich regulacji, pogłębia różnice międzyregionalne i lokalne. Tu jest miejsce do działania  dla naszych parlamentarzystów, a nie zwolenników autonomii.

Szerzenie tez, że autonomia jest remedium na wszystkie bolączki samorządów jest szkodliwe i opiera się na utopijnej wizji państw bez różnic w rozwoju regionów i lokalnych struktur samorządowych. Istotne różnice w  tym zakresie występują w landach niemieckich i austriackich, a także na poziomie regionów i departamentów francuskich. Istnieją one pomimo stosowania przy  podziale funduszy europejskich licznych mechanizmów wyrównawczych.

Koszty społeczne, w przypadku lokowania dochodowej produkcji o wysokiej uciążliwości dla środowiska, są nieraz bardzo wysokie, a korzyści dla lokalnych społeczności niewielkie. Tak jest w przypadku Zdzieszowic. Jednakże oderwanie Śląska od Polski  nie da oczekiwanych przez burmistrza rezultatów.

Nie sposób zaakceptować,  że politolog i ekonomista z naszego uniwersytetu nie dostrzega wagi wypowiedzianych przez burmistrza słów, a nawet wyraża zrozumienie dla tak antypaństwowo skonstruowanego niezadowolenia. Reasumując mamy problem z szerzeniem i wspieraniem szkodliwej dla Polski idei oraz problem jak lepiej dzielić nasz narodowy  dochód aby nie było powodów do szukania recept niszczących spokój w Europie Środkowej.

Zarząd Powiatu PO w Opolu

 1. Pejter
  | ID: 9ea27fa9 | #1

  A gdzie burmistrz Przedzwing mówił o oderwaniu od Polski? Nie do zaakaceptowanie jest jedynie, że w PO nie widzą różnicy między autonommia a separacją oraz że zamiast pokazania alternatywnych sposóbów rowiązania kłoptu Zdziewoszowic i pewnie dziesiątków podobnych gmin w Polsce, stac ich jedynie na wydawanie bzdurnych oświadczeń obnażających poziom impotencji intelektualnej.

 2. svatopluk
  | ID: 5ddf4421 | #2

  Może by tak podać link skąd pochodzi ta informacja.
  Oficjalna strona PO milczy.

 3. erwin
  | ID: 103291af | #3

  Panie Burmistrzu takie słowa z ust działaczy skompromitowanej partii to dla Pana komplement.

 4. | ID: f96a3fe6 | #4

  Wypada złożyć ubolewanie mieszkańcom powiatu opolskiego, których reprezentują gamonie i nieuki.
  Nie sposób zaakceptować braku u członków zarządu powiatu elementarnej wiedzy o tym czym jest autonomia regionalna. Wydawało się, że łączyć ją z separacją i oderwaniem może tylko pisowski ciemnogród. A tu przedstawiciele nowoczesnej, proeuropejskiej i promodernizacyjnej Platformy Obywatelskiej dali pokaz swojego totalnej ignorancji. Żałosne.

 5. | ID: eee01d23 | #5

  From: Henryk Mościbrodzki
  To: [email protected]
  Subject: Dotyczy: Stanowisko opolskiej PO ws wypowiedzi Burmistrza Przewdzinga
  Date: Mon, 12 Aug 2013 17:24:36 +0200
  X-Mailer: Claws Mail 3.8.1 (GTK+ 2.24.17; x86_64-pc-linux-gnu)

  Zarząd Powiatu PO w Opolu

  Mieszkańcy Śląska upominają się tylko o restytucję autonomii, którą
  otrzymali w okresie międzywojennym od Rzeczypospolitej Polskiej.
  Natomiast Rzeczpospolita Polska, chyba, zapomniała o czym takim jak
  przysłowie – Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera.

  (Reakcja na artykuł
  http://ngopole.pl/2013/08/12/stanowisko-opolskiej-po-ws-wypowiedzi-burmistrza-przewdzinga/?fb_action_ids=542293029157526&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22542293029157526%22%3A156952274494933}&action_type_map={%22542293029157526%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[])


  Z poważaniem,
  Henryk Mościbrodzki
  Gliwice

 6. Zbulwersowany
  | ID: 6e9293ad | #6

  Jak zwykle ciemnota z PO stawia znak równości między autonomią a separatyzmem. Jeśli już musi być ten socjalizm i redystrybucja środków poprzez państwo to sprawiedliwie i uczciwie jest, aby wypracowane pieniądze pozostawały w regionie, a nie szły na nierobów

 7. | ID: 3c1d6e14 | #7

  „Może ktoś z państwa będzie tak grzeczny i uda się na spoczynek wieczny”, to słowa piosenki, które tu pasują jak ulał. Panowie, nie udawajcie, że nie wiecie, że ta fanfaronada, że to kolejny test na polska wytrzymałość. Ale takich fajerwerków będzie więcej, bo to pokaz obliczony na dobre samopoczucie Niemców i wspomagającą kroplówkę dla mniejszości. Hej!!

 8. Irena
  | ID: a44feb40 | #8

  @Genek.Zgadzam sie z Toba.To gra na wytrzymałość -nie pierwsza i nie ostatnia.

 9. Karol542
  | ID: 52ec6fd3 | #9

  Decentralizacja jest konieczna, dopóki rządzący tego nie zrozumieją będzie trudniej przeprowadzać reformy.

Komentarze są zamknięte