Słomka: Herr Dieter Josef Przewdzing aus Deschowitz … czyli kilka zdań o „autonomii Zdzieszowic”

Redaktor18

Adam SłomkaBurmistrz Zdzieszowic (niem. Deschowitz) w województwie opolskim Dieter Josef Przewdzing ogłosił na łamach  „Polski – Dziennika Zachodniego” wydawanego przez Polskapresse, że chce autonomii Śląska, a ponadto „Wielkopolska i Małopolska też myślą o autonomii i że coś z tego wyniknie”. O inicjatywie burmistrza Zdzieszowic informuje też serwis PAP.

Trzeba przypomnieć, że firma Polskapresse należy do bawarskiego koncernu Verlagsgruppe Passau, który monopolizuje rynek mediów lokalnych w Polsce i Czechach.

Dieter Josef Przewdzing był w 2001 roku kandydatem KWW Mniejszość Niemiecka do Senatu RP. Teraz ogłasza swój nowy program: „Ja chcę autonomii dla Śląska. Autonomii w Polsce, ale żeby tu był nasz parlament, nasi przywódcy, żeby Śląsk przestał być wyprzedawany, rozgrabiany. Czasu by nie starczyło, żeby wymienić wszystkie zakłady przemysłowe, które doprowadzono na Śląsku do ruiny, mówi burmistrz”.

Burmistrzowi Zdzieszowic myli się koncepcja landów i ich pozycji w systemie Niemiec z unitarnym charakterem Polski. W swoich zapędach – jak mniemam popieranym przez organizację swojej mniejszości – będzie działał na rzecz zmian jak sam przyznaje przez współpracę z Ruchem Autonomii Śląska. Jakoś ciśnie się do świadomości, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mówiąc o RAŚ i „zakamuflowanej opcji niemieckiej” jakieś istotne przesłanki ku temu miał. Zresztą mija blisko półtora roku od mojego publicznego wezwania do poważnej dyskusji nad delegalizacją RAŚ.

Trzeba wspomnieć w tym kontekście, że poza województwem śląskim rozlewa się secesjonizm wsparty orzeczeniami sądów o istnieniu „stowarzyszeń narodu śląskiego”.  Tymczasem, jeśli chodzi o lokalną kulturową specyfikę możemy mówić o przykładzie Wilamowic – miejscowości założonej przez osadników z Fryzji i Flandrii, bowiem to tam używa się języka wilamowickiego. Nikt jednak nie domaga się, aby istniał naród wilamowicki czy miejscowa autonomia!

W 1910 roku w Zdzieszowicach mieszkało 1567 mieszkańców z czego 1202 mówiło językiem polskim, 19 polskim i niemieckim, a 346 niemieckim. W wyborach komunalnych jakie odbyły się w listopadzie 1919 roku na ogólną liczbę 357 głosów oddano 276 na listę polską zdobywając 7 z 9 mandatów. To w tej miejscowości dochodziło do ostrych starć w czasie ostatniego powstania śląskiego. Historia nie interesuje herr Przewdzinga, który sprawuje swój urząd z pieniędzy polskich podatników.

O sprawie pisze największa lokalna gazeta, która kpi z inicjatywy rozbiórki pomnika „wdzięczności” Armii Czerwonej w Katowicach oskarżając mnie o jego „demolowanie”, a ostatnie jego „pożegnanie” komentując jako inicjatywę „narodowców pod wodzą Słomki”. Można publicznie zapytać jaki ma wpływ bawarski wydawca „Polski – Dziennika Zachodniego” na kpiny z polskiego patriotyzmu? Czy jednak w sytuacji, gdy w Bawarii żyją tysiące Niemców wysiedlonych ze Śląska wpływ na „odgryzanie się” Polsce przez media kontrolowane z Pasawy nie jest zbyt wielki?

Autonomii Śląska nie będzie. To należy się milionom Ślązaków, którzy przeciwstawiali się germanizacji i kulturkampfowi. Herr Dieter Josef Przewdzing powinien natychmiast podać się do dymisji – skoro wypowiada realnie swoją lojalność na rzecz Polski. Grabież Śląska zapoczątkowana przez Prusków, którym niektóre władze lokalne wystawiły już pomniki (graf von Reden w Chorzowie), była kontynuowana przez Armię Czerwoną i jej rodzimych apologetów. Warto wspomnieć, że największą ilość kopalń zlikwidowano za rządów Jerzego Buzka, który dziś jest hołubiony na salonach UE.

Burmistrz Zdziwszowic „pluje” na tysiące poległych w powstaniach śląskich czy na tysiące ofiar niemieckiej akcji AB – duchownych katolickich, nauczycieli, lekarzy, dentystów, weterynarzy, oficerów w stanie spoczynku, urzędników, kupców, posiadaczy ziemskich, prawników, pisarzy, dziennikarzy, pracowników służb mundurowych, jak również członków organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość – przede wszystkim Polskiego Związku Zachodniego, Ligi Morskiej i Kolonialnej, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Towarzystwa Powstańców i Wojaków, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Po publicznej i nieodpowiedzialnej retorsji części polskich kibiców na meczu Lech – Żalgiris dotyczącej najpewniej m.in. sytuacji Polaków na Litwie oraz stosunku litewskich narodowców do ich polskich sąsiadów … doczekaliśmy się inicjatywy burmistrza Zdzieszowic (niem. Deschowitz) herr Dietera Josefa Przewdzinga, za deklaracje którego powinny przeprosić organizacje jego mniejszości narodowej.

Pokłosie „znamion ludobójstwa” z uchwały dotyczącej ludobójstwa Ukraińców z OUN/UPA na Wołyniu jest już widoczne. Zamiast wesprzeć zwrot majątków Polakom z Czech, Litwy, Ukrainy i Niemiec czy domagać się prawa do polskiej pisowni nazwisk na Litwie … polskie władze uprawiają „politykę miłości” nie reagując na przykład na „autonomię Zdzieszowic”, której włodarz wyprawia co tylko chce.

W każdym razie trzeba oczekiwać presji opinii publicznej na rezygnację burmistrza Zdzieszowic z zajmowanej funkcji. Tego wymaga zwykła przyzwoitość!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001),
rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”.

 1. svatopluk
  | ID: b961ad40 | #1

  „W 1910 roku w Zdzieszowicach mieszkało 1567 mieszkańców z czego 1202 mówiło językiem polskim, 19 polskim i niemieckim, a 346 niemieckim. W wyborach komunalnych jakie odbyły się w listopadzie 1919 roku na ogólną liczbę 357 głosów oddano 276 na listę polską zdobywając 7 z 9 mandatów.”
  autor zapomniał jednak jeszcze o czymś
  Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku za Polską głosowało 479 wotantów, a za Niemcami 533.
  Tradycyjne pomijanie niewygodnych faktów.

  Autor na gistorii Górnego Śląska zna się widocznie tak samo jak na historii Mongolli lub Etiopii.

  „Autonomii Śląska nie będzie. To należy się milionom Ślązaków, którzy przeciwstawiali się germanizacji i kulturkampfowi.”
  A gdy nadeszli polscy wyzwoliciele uciskanego ludu to większość niego wyjechała do poprzedniego ciemiężyciela.
  Autonomia to był Polski pomysł a nie niemiecki. I gdzie ten honor Polski która dała a teraz nie chce oddać i poddtrzymuje dekrety kremlowskich namiestników?

 2. TS
  | ID: 65939e46 | #2

  @svatopluk
  Tak dla ścisłości to autonomie Śląska zniósł dekretem nie kto inny jak niemiecki nazistowski dyktator Adolf Hitler!
  a dla przypomnienia to przedwojenna autonomia Śląska była wyłącznie co należy stanowczo podkreślić autonomią gospodarczą i kulturalną a nie polityczną!

 3. Kris
  | ID: 28a31f40 | #3

  Kim jest Pan Słomka żeby wyrzucać kogoś z jego domu? Co zrobił Pan Słomka dla polepszenia bytu ludzi z małych miejscowości jak Zdzieszowice, które ze względu na obecny ustrój Państwa zostały pozbawione zysków z zakładu, choć płacą za koszty jego funkcjonowania?

  Pan Słomka potrafi tylko pluć i szykanować. Taki to autorytet na którym budujecie Polskość Górnego Śląska.

 4. Anonim
  | ID: 033f6e9c | #4

  Mieszkańcy Śląska upominają się tylko o restytucję autonomii, którą otrzymali w okresie międzywojennym od Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast Rzeczpospolita Polska, chyba, zapomniała o czym takim jak przysłowie – Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera.

 5. | ID: 033f6e9c | #5

  Mieszkańcy Śląska upominają się tylko o restytucję autonomii, którą otrzymali w okresie międzywojennym od Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast Rzeczpospolita Polska, chyba, zapomniała o czym takim jak przysłowie – Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera.

 6. Karol542
  | ID: 2c96106c | #6

  Decentralizacja jest dobra, bo przerzuca odpowiedzialność na ludzi, którzy znają dobrze sytuacje regionu. I nie chodzi tylko o autonomię dla śląska, ale właśnie dla reszty kraju też. Tylko, żeby pamiętać; autonomia to nie jest niezależnośc i autonomiczny region z kraju wystąpić nie może.

 7. svatopluk
  | ID: b961ad40 | #7

  TS :
  @svatopluk
  Tak dla ścisłości to autonomie Śląska zniósł dekretem nie kto inny jak niemiecki nazistowski dyktator Adolf Hitler!
  a dla przypomnienia to przedwojenna autonomia Śląska była wyłącznie co należy stanowczo podkreślić autonomią gospodarczą i kulturalną a nie polityczną!

  Podobno wszystkie dekrety Hitlera w Polsce zostały anulowane w 1945.
  Czyżby wszytkie oprócz tego jednego? To dlaczego Bierut dokonał drugiej anulacji?

 8. kominiarz
  | ID: 21fd8226 | #8

  svatopluki , Krisy . Foxmany i cała reszta psiarni progermańskiej – może by tak już pora przywyknąć do tego, że Śląsk należy do Polski? Może już pora wyjść z dżungli jak ci Wietnamczycy po kilkudziesięciu latach od skończenia działań wojennych? Bo jak się tak słucha ujadania waszej swory, to ma się wrażenie,że jesteście ostatnimi wiernymi psami naszego najeźdżcy. Czyżby jednak Werwolf wiecznie żywy? :P

 9. Anonim
  | ID: 7d45d173 | #9

  @svatopluk
  To odpowiedz mi w jaki sposób obecna Polska ma odtworzyc przedwojenną autonomię? Rzecz podstawowa – czy ma to zrobic w tym samym kształcie terytorialnym, bo jeżeli tak, a powołując się na prawo przedwojenne to innej możliwości nie ma, to w takim razie trzeba by odtwożyc sały system ustrojowy i kształt granic Państwa Polskiego sprzed ’39 roku jako zlikwidowany drogą nielegalną.

 10. TS
  | ID: eb3febf3 | #10

  @svatopluk
  I jeszcze jedno przypomnienie, Autonomia Śląska nadana przez władze II Rzeczypospolitej miała obowiązywać przez 20 lat i automatycznie wygasnąć 1941 roku!!!

 11. svatopluk
  | ID: 0fd588b5 | #11

  TS :
  @svatopluk
  I jeszcze jedno przypomnienie, Autonomia Śląska nadana przez władze II Rzeczypospolitej miała obowiązywać przez 20 lat i automatycznie wygasnąć 1941 roku!!!

  Poproszę o stosowny cytat ze Statutu Organicznego przedwojennego woj. ślaskiego.

 12. svatopluk
  | ID: 0fd588b5 | #12

  Anonim :
  @svatopluk
  To odpowiedz mi w jaki sposób obecna Polska ma odtworzyc przedwojenną autonomię? Rzecz podstawowa – czy ma to zrobic w tym samym kształcie terytorialnym, bo jeżeli tak, a powołując się na prawo przedwojenne to innej możliwości nie ma, to w takim razie trzeba by odtwożyc sały system ustrojowy i kształt granic Państwa Polskiego sprzed ’39 roku jako zlikwidowany drogą nielegalną.

  Statut Organiczny który powstał w roku 1920 nic nie mówił o kształcie terytorialnym. Nie mógł bo granice przyszłego woj. śląskiego w ramach RP nie były jeszcze znane.

 13. TS
  | ID: eb3febf3 | #13

  @svatopluk
  Poproszę o podanie źródeł na które powołujesz się w pierwszym zamieszczonym przez siebie komentarzu.
  Stara rzymska maksyma powiada, nie znajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania! Parafrazując tę maksymę, powiem tak nie znajomość historii nie uprawnia nikogo do jej manipulowaniem i dostosowywaniem do swoich celów i potrzeb!

 14. svatopluk
  | ID: e43bd7f5 | #14

  @TS

  Powołuje sie na następujący akt prawny:
  http://www.law.uj.edu.pl/~khpp/fontesu/1920.htm

  Oczywiście czasy się trochę zmieniły i trzeba by to dostosować do dzisiejszych warunków.
  N.p. ograniczenie przepływu pracowników jest dzisiaj bezsensowne a nawet szkodliwe.

 15. Karol542
  | ID: a25411a9 | #15

  Autonomia nie jest szkodliwa, a wręcz regiony na tym zyskują dlatego uważam, że każdy region (województwo) powinno być autonomiczne. W wielu krajach się to sprawdza. Poza tym to PRL miał zapędy centralistyczne i widzimy co się wtedy działo.

 16. anonim
  | ID: 330a5255 | #16

  To jednak fakt,pan Słomka to kompromitacja polskiej sceny politycznej delikatnie mówiąc wariat.
  Czytając jego życiorys byłem po prostu w szoku, drugiego takiego w kraju nie znajdziemy.

 17. kominiarz
  | ID: 21fd8226 | #17

  No a kim są takie typy jak anonimy? Ścierwami narodu?

 18. Irena
  | ID: ca83340b | #18

  @anonim. Otwórz oczy i zakochaj się A zobaczysz inny świat, i serdecznych ludzi. Nie wolno Ci obrażać Polaków. I to tak straszliwie.Wiedz,że kiedyś , tez musisz umrzeć. A chciałabym przeczytać Twój zyciorys.W której encyklopedii znajdę??

Komentarze są zamknięte