149 lat temu urodził się Roman Dmowski

Autor Obywatelski12

Roman_Dmowski [wikipedia.pl]9 sierpnia 1864 r. przyszedł na świat Roman Dmowski – najwybitniejszy polski polityk przełomu XIX i XX wieku, jeden z ojców Obozu Narodowego, współtwórca Niepodległości Polski w 1918 r.

„Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.

Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całości, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno.

Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój. Z drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym względzie sama miłość własna.

Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, Jej uczuciami i myślami, Jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu.”

Źródło:

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości

 1. obiekt x
  | ID: 8b123fc5 | #1

  Największy to był z niego agent Ochrany, wierzący ślepo w cara i panslawizm, propagujący fałszywkę Ochrany czyli Protokołu Mędrców Syjonu, namawiający do zabójstwa Narutowicza, oddający hołd Mussoliniemu po jego wyborze, duchowy przywódca ONR, nieudacznik, któremu nie dość że nie udało się zdobyć władzy pomimo największej liczby posłów w sejmie, któremu nawet nie udało się przeprowadzić zamachu stanu (jego przywódcy wojskowemu gen. Januszajtisowi Piłsudski dał po prostu w mordę i pucz upadł) to nawet Piłsudski odbił mu kobietę.

  Zaiste piękna postać.

 2. Irena
  | ID: 040c3141 | #2

  Polski polityk,publicysta i działacz niepodległościowy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji./endecji/. Utworzył 100-tysięczną Armie Polska zwaną Błękitną lub zw.Armia Józefa Hallera.
  W dniu 28 czerwca 1919r. Roman Stanisław Dmowski i Ignacy Paderewski,podpisali traktat wersalski..
  Myśl Dmowskiego „Wśród licznych mniejszych i większych cywilizacji świata,wyrosła jedna,w której indywidualność ludzka tak się bujnie rozwinęła,że to jej pozwoliło brać górę nad więzami społecznymi.Jest to cywilizacja nasza,europejska.”

 3. anonim
  | ID: fb2f37e1 | #3

  To jego owoce było widać między innymi wczoraj na stadionie Lecha Poznań…….

 4. z Niemodlina
  | ID: ffc71f71 | #4

  Roman Dmowski- twórca wolnej Polski. Wielki Polak i Patriota.

  http://www.youtube.com/watch?v=ILhvOjcY6Ps

 5. Krzysztof Marcinkiewicz
  | ID: 110508ee | #5

  @obiekt x
  Po raz kolejny, zamiast szczekać podaj źródła na jakich się opierasz.

 6. obiekt x
  | ID: 7218707e | #6

  @Krzysztof Marcinkiewicz

  A co to zmieni, jeśli źródła podam, są to powszechnie znane ale dla ekipy z tego portalu i tak nie maja one znaczenia, bo to są źródła „lewackie”, „żydowskie”, „Komunistyczne”, „związane z gównem żydowskim” itp. Zresztą czy one cię interesują i tak masz swoją wiarę, a jeśli fakty mówią inaczej tym gorzej dla nich. Będziecie mieli swojego Dmowskiego, Magdalenkę, świętych poległych o świcie, którym należy się Nagroda Darwina za latanie odrzutowcem po lesie itp.

  1. | ID: a2840c8e | #7

   Podobnej odpowiedzi się spodziewałem. Gdyby fakty były „powszechnie znane” to bym się nie pytał. Oj, mąci Pan.

 7. obiekt x
  | ID: a2605d44 | #8

  Przecież każdy wie, że narzeczona Dmowskiego była potem żoną Piłsudskiego, że były bojówki endecji zwalczające w 1905 r. oddziały PPS zbrojnie, uzbrojony przez Ochranę, że Dmowski był antysemitą, że wychwalał Mussoliniego, że wywołał histerię nacjonalistyczną, w wyniku której wariat Niewiadomski zastrzelił prezydenta. To są FAKTY. A to mi wielka rzecz armia błękitna, którą zaczęli organizować, gdy Rosja była już pokonana, a Niemcy goniły resztką sił. Wielka mi rzecz podpisać traktat, skoro umiał pisać i był członkiem delegacji to podpisał. A czy on był dla nas taki dobry? A gdzie udział we flocie niemieckiej? A gdzie wybrzeże? A gdzie Śląsk i Wielkopolska, które trzeba było odzyskać siłą?

 8. z Niemodlina
  | ID: ca4dc1d8 | #9

  @obiekt x

  :) Wypowiedź na POziomie prowokatora Andrzejka z Krakowskiego Przedmieścia, tego od Palikota :) :)

 9. obiekt x
  | ID: 5c45943e | #10

  Och, ale mi dopiekłeś oj oj oj…

  A może dodajmy, że podpisał także Mały Traktat Wersalski, który zapewniał znaczne prawa mniejszościom narodowym, a nie podpisały go Niemcy, przez co od razu powstała nierównowaga w stosunkach pomiędzy krajami.

 10. Eleonora
  | ID: a28fe995 | #11

  @obiekt x

  hhehhh, pan te bzdury pisze na trzeźwo?!
  kompromituje się pan:(

  Proszę wpierw przeczytać doskonałe dzieło R Dmowskiego „Polityka polska i odbudowanie państwa”
  może wówczas skończy pan z pisaniem bredni…!??

  „Wkrótce po moim przyjeździe zgłosił się do mnie przywódca Żydów w Ameryce adwokat i finansista nowojorski Louis Marshall. Przyjąłem go i rozmawialismy aż dwie godziny. Powiedział mi bez ogródek, że Zydzi są wrogami Polski, bo Polska prześladuje ich współwyznawców. Gdy mu zwróciłem uwagę, że w Polsce pogromów nie było i nie ma, usłyszałem znamienną odpowiedź, Że Żydzi wolą pogromy od bojkotu. Gdy się skarżył na to, że Żydzi są w Polsce wygładzani, wskazałem mu, że Polska ucisniona i wyzyskiwana przez obcych sama jest głodna, i jeżeli Żydzi chcą ażeby ich współwyznawcom w Polsce lepiej się działo, powinni na równi z nami starać się o to, ażeby Polska była niezawisła, silna i bogata. To wszakże panu Marshallowi nie trafiało do przekonania.(…)
  Ważniejsze było żądanie ażebym wystosował odezwę do społeczeństwa polskiego wzywającą do zaprzestania bojkotu żydów. Powiedziałem im, więc dobrze, że wydam taką odezwę ale pod warunkiem, że oni przedtem wydadzą odezwę do Żydów w Polsce wzywającą ich do wiernej służby Polsce, do tego, by pracowali i walczyli o zjednoczenie i niepodległość Polski. Dali mi odpowiedź, której byłem z góry pewny
  – że to jest niemozliwe.”

  Taki to antysemityzm Dmowskiego.
  Czytaj pan i myśl bo to naprawdę nie boli…

 11. obiekt x
  | ID: 45c9c298 | #12

  @Eleonora

  Czytałem w 1999 r., pisałem nawet referat z Dmowskiego na seminarium, którego podstawą była właśnie ta pozycja no i oczywiście „Myśli nowoczesnego Polaka”. Od tego momentu nabrałem do tego pana dalekiego dystansu.

  A co do uwagi o pisaniu na trzeźwo, to od ok. 15 lat jedynym alkoholem jaki piję jest szampan na Nowy Rok i kieliszek wina na urodziny moje i żony.

Komentarze są zamknięte