Jeszcze jedna konsekwencja

Niezależna Gazeta Obywatelska14

Janusz SanockiII Rzeczpospolita istniała niespełna 20 lat – od listopada 1918 do września 1939. Startowała w niebywale trudnych warunkach – po wielkiej wojnie, która zniszczyła polskie ziemie, ze społeczeństwem wieloetnicznym, dotkniętym analfabetyzmem, z wrogimi sąsiadami, bez żadnej pomocy z zewnątrz.

Pomimo tego, w ciągu dwudziestolecia swego istnienia II RP zdołała zlikwidować analfabetyzm, zbudować od podstaw Gdynię, magistralę kolejową ze Śląska na Pomorze, przemysł chemiczny i zbrojeniowy. Polska międzywojenna była bez wątpienia państwem rozwijającym się, z wielkimi perspektywami, z silną armią i patriotycznym społeczeństwem.

III Rzeczpospolita, która zrodziła się przy „Okrągłym stole” ze stosunku Michnika z Kiszczakiem, istnieje już 24 lata. Wystartowała do istnienia w przyjaznym, międzynarodowym otoczeniu, ze społeczeństwem wykształconym, jednorodnym etnicznie, wyposażona w zbudowany przez komunistów przemysł. W ciągu ćwierćwieku swego istnienia elity obecnej Polski zdołały rozprzedać wszystko, co zbudowali poprzednicy, zlikwidować polskie cukrownictwo, flotę, stocznie, oddać obcym hutnictwo, banki, ubezpieczalnie, media. Armię zaś zredukować do kilkutysięcznego korpusu ekspedycyjnego.

Fatalnie działają instytucje III RP. Najgorzej chyba instytucje tzw. wymiaru sprawiedliwości – one wręcz szkodzą i krzywdzą dziesiątki ludzi. Taka prokuratura olewa swoje obowiązki, kryje ewidentne przestępstwa urzędników i polityków. Policja, wstrząsana aferami, nie potrafi wykryć morderców swojego komendanta głównego, ale za to jej funkcjonariusze mogą bezkarnie zatrzymać rencistę, który nawymyślał stójkowemu. Nic im za to nie będzie, bo w instytucjach III RP obowiązuje zasada wzajemnego krycia.

W atmosferze kolesiostwa ginie „dobro wspólne”, obywatele nie mogą czuć się bezpiecznie, kwitnie korupcja, państwo polskie się sypie.

Nawet ci, którzy byli ojcami-założycielami III RP – jak były minister Balcerowicz – wieszczą rychły upadek publicznych finansów. Kilka milionów Polaków porzuciło swój kraj i nie zamierza doń wrócić.

III RP na tle Polski przedwojennej wypada dramatycznie słabo. Wygląda właśnie na „Saisonstaat” -„państwo sezonowe” bez przyszłości.

Jaka jest tego przyczyna? Co sprawiło, że Polakom po 1918 r. w niebywale trudnych warunkach udało się zbudować rozwijające się państwo, a ich potomkom w 1989 r. już nie?

Otóż – moim zdaniem – jest tak dlatego, że ci, którzy zdominowali Polskę po 1989 r. to właśnie nie są potomkowie Polaków z lat 1918-1939 – Dmowskich, Witosów, Piłsudskich, ani Baczyńskich, Gajcych i Korczaków.

Nie są, bo polska elita została zmasakrowana w czasie II wojny. W Katyniu, w hitlerowskiej Sonderaktion, w Palmirach, a zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim, w którym zginęła cała przedwojenna Warszawa.

Miejsce tych, którzy zginęli wypełnili potomkowie Dyzmów i Chaimków Rumkowskich. Polska po wojnie została narodem bez elity. To znaczy bez dostatecznej ilości patriotycznych, rozumnych, etycznych i odważnych ludzi kierujących się w pierwszym rzędzie dobrem wspólnym i honorem. I takaż – na skutek „kompromisu okrągłego stołu” – stała się III RP.

W czasie wojny „strzelaliśmy do wroga brylantami”. To prawda! No i wystrzelaliśmy się! I dzisiaj do budowania państwa zostało nam za mało „brylantów-Baczyńskich”, a za dużo pazernych na władzę i korzyści, tchórzliwych Kiepskich. Z nich nie da się zbudować dobrze funkcjonującego państwa. Przegraliśmy wtedy i cierpimy za to do dzisiaj.

To bezwzględnie jeszcze jedna konsekwencja polityki Becka w 1939 r. i decyzji Bora-Komorowskiego o wybuchu Powstania.

W dramatycznym kryzysie Polska współczesna stoi przed zagadnieniem: jak odbudować tamte straty?

I jest ogromnym dysonansem, kiedy „elyta” III RP, złożona z drobnych krętaczy, aferzystów i partyjnych miernot składa kwiaty na grobach bohaterskich chłopców i dziewcząt, którzy polegli w Powstaniu, i których obecności (ich i ich następców) tak bardzo nam dzisiaj brakuje.

Janusz Sanocki

 1. Irena
  | ID: b519a265 | #1

  Trzeba byc niezwykłym patriotą, znawcą historii polskiej i obserwatorem zycia publicznego aby wskazać błedy i zakłamania na dzisiejszej scenie politycznej jak w tekście ulubionego Autora.
  Czy zmądrzejemy?? Dzieki.

 2. Anonim
  | ID: eb3e9d24 | #2

  „Jak nie kijem go, to pałą!” Zawsze znajdzie się jakiś powód, by potępić Becka, sanacje i przywódców Powstania. Może, gdyby nie Powstanie, to ci bohaterscy chłopcy i dziewczęta skończyliby swój żywot na Sierakowskiego, Rakowieckiej, jak ich rówieśnicy – Żołnierze Wyklęci, albo staliby się Dyzmami bądź Rumkowskimi i nie mielibyśmy żadnych bohaterów. Chyba dosyć takiej prostackiej „historiozofii”, której mieliśmy pod dostatkiem za czasów komuny. Przyczyn totalnego niedowładu III RP jest natomiast o wiele więcej niż wymordowanie polskich elit, które, gdyby jakoś przeżyły okres komuny, nie dogadywałyby się przy okrągłym stole ani w Magdalence co do przyjętego kształtu III RP. Nie popijałyby też wódy z Jaruzelskim i Kiszczakiem i nie „fanzoliłyby” pospołu z nimi o zgubnych skutkach Powstania Warszawskiego.

 3. Eleonora
  | ID: b1911a2f | #3

  Panie Januszu!

  Zacytuję jednego z największych Polaków.

  „Wartości narodu nie mierzy się wyłącznie jego stanem w danej chwili, w danym, jednym pokoleniu. Stan ten może być przejściowy, pokolenie z tych czy innych przyczyn wyjątkowo liche. Historia wszystkich narodów uczy nas, jak często po pokoleniach marnych, moralnie słabych, niedołężnych, przychodziły pokolenia dzielne, z szerokimi aspiracjami, które wielkich dzieł dokonywały. Naród trzeba brać jako całość, w ciągu całych jego dziejów – to dopiero może dać istotne pojęcie o jego wartości.”

  Roman Dmowski „Polityka polska i odbudowanie państwa”

  Po wszystkich Chaimkach o polsko brzmiących nazwiskach, przyjdą następne pokolenia.
  Wierzę, że lepsze:))

 4. Eleonora
  | ID: b1911a2f | #4

  A, i zapomniałam pogratulować Panu Januszowi przystąpienia do Komitetu Honorowego:

  Bohdan Poręba: Obrońmy razem prawdę

  Drodzy Rodacy!

  Zwraca się do Was Bohdan Poręba, „reżyser ” Hubala”, „Polonii Restituta”, „ Katastrofy w Gibraltarze”,producent „Nad Niemnem”, „Sekretu enigmy” i 86 innych polskich filmów fabularnych. Dwukrotny rekordzista frekwencji: jako reżyser „Hubala” – 12 milionów widzów tylko w kinach i kilkadziesiąt emisji telewizyjnych, oraz jako producent – „Nad Niemnem” – 14 milionów widzów w kinach.

  Po „Hubalu”, na dziesiątki lat została obezwładniona „szkoła szyderców” z polskości, polskiego czynu zbrojnego, polskiej historii, polskiej godności. Wiadomo, ze dzisiejsze władze, jak za stalinowskich czasów, znowu promują wszystko, co osłabia naszą narodową tożsamość. Po festiwalu chucpy, bezczelności i bezkarności Jana Tomasza Grossa, który Polakom przypisał wbrew faktom, niemiecki mord na Żydach w Jedwabnem, czego mimo ubeckich tortur, stalinowski sąd nie mógł udowodnić, mamy polakożerczy film, powielający tezy Grossa – „Pokłosie”.

  Jeśli nie damy odporu jawnym fałszom, które przypieczętował autorytetem prezydenta RP Aleksander Kwaśniewski, to nasze władze z radością wypłacą żydowskim hochsztaplerom z USA, raz już wypłacone w 1960 roku przez PRL, miliardy dolarów odszkodowania za straty poniesione przez Żydów z rąk niemieckiego okupanta, na polskiej ziemi. A przybywać zacznie filmów, powieści, sztuk teatralnych, odzierających polską historię z prawdy historycznej i dzięki propagandzie wewnętrznej i zewnętrznej, nasz naród powoli zamieni się w opinii świata a co gorzej w umysłach polskiej młodzieży w sojusznika Hitlera.

  Nasz film nie ma szans na wsparcie przez czynniki oficjalne. Powstanie drogą obywatelskiego mecenatu nad kulturą narodową.

  Producentem filmu jest Fundacja „Polskie Gniazdo”.

  Patronat medialny: Portal „Nowy Ekran”

  Powołujemy Komitet Honorowy, w którym jak dotąd zgodzili się uczestniczyć:

  http://wirtualnapolonia.com/2013/08/07/bohdan-poreba-obronmy-razem-prawde/

  Hmmmm, musi się Pan liczyć z obrazą naszych umiłowanych opozycjonistów, konspiratorów wręcz, z KPNu czy innych jakże patryjotycznych stowarzyszeń!
  Pod rękę z panem Porębą?
  A fe!
  Musi być: WOJSKÓWKA:)))

 5. | ID: 3c2e9308 | #5

  Oj,Januszu!
  Przecież my…byliśmy elitą.We właściwym miejscu i o sposobnej porze. Bez nas, teraz przechodzących w stan spoczynku – nie byłoby tego wszystkiego co Ciebie , Przyjacielu tak denerwuje, a co było marzeniem …tych co tego nie doczekali. Jaki Ty będziesz miał piękny nekrolog. Z życzeniami słodyczy spełnienia Stanisław Wodyński

 6. Irena
  | ID: adef7691 | #6

  @ Pan Stanisław z Ciechocinka. W stan spoczynku może Pan przejść po ukończeniu 67 lat, co pan premier meżczyznom zapewnił. Wiec pracuj pan,nie przestawaj. No, a pózniej,… do 100 lat to sie wdawaj w rozmaite dyspóty najlepiej wedkarskie, Bo karpik smaczny,mozna go tez namalować i w konkursie plastycznym w Niemodlinie wystartować.Możesz sie tez zakochać.Usłyszysz miłe słowa,docenianie,szacunek i będziesz miał Chwile na codzienną zabawę.To będą Twoje prezenty od ukochanej,jezeli taką istote znajdziesz. A że juz o słodkim nekrologu śnisz, to przyjaciołom powiedz, czego sobie w nim zyczysz. A ze Polak zmyslać umie co nie miesci sie w rozumie,wiec nekrolog piekny bedzie wiec po wieki wieków amen w pamieci będziesz.
  A nie życz drugiemu,co Tobie nie miłe.!!!!!!!!

 7. Anonim
  | ID: eb3e9d24 | #7

  No, jeśli chodzi o Porębę, to rzeczywiście należy „pogratulować” Sanockiemu „dobrego towarzystwa” ! To się nazywa po polsku zaprzaństwo! Chyba, że… nie było żadnej zdrady???

 8. Eleonora
  | ID: 450c5eee | #8

  @Anonim

  Niby co nazywa pan zaprzaństwem?
  Że ktoś przyłacza się do wspołtworzenia filmu odkłamującego historię najnowszą?!
  A może nie przeszkadza panu redaktor Wildstein jr. puszczający takie ” kwiatki” na swojej stronie?

  „Żydzi, którzy ukrywali się w czasie wojny, najbardziej bali się nie spotkania z Niemcami, ale z Polakami. To oni częściej rozpoznawali Żydów, znajdywali ich w różnych kryjówkach, a wreszcie wydawali, czerpiąc z tego drobne korzyści. Oczywiście, byli też tacy ludzie, którzy Żydom pomagali, ale nie mogą oni być wiecznym usprawiedliwieniem dla całej masy podłości, która wtedy miała miejsce. My, Polacy, do dziś nie potrafimy się do tego przyznać, pogodzić się z tym, należycie przepracować. Dlatego tak histerycznie reagujemy na każdą wzmiankę o tym, że w czasie wojny nie byliśmy święci. Przez długie lata byliśmy przyzwyczajeni do wizerunku naszych dziadków, jako wielkich bohaterów, którzy walczyli o wolność swojej ojczyzny. To, że nie każdy był w tej ojczyźnie mile widziany, pomijano. Zagłada dokonała się na naszych ziemiach, na naszych oczach i chociaż przeprowadzili ją Niemcy, myśmy oponowali tylko w bardzo małym stopniu. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata nie są wymówką dla wszystkiego i wszystkich. Nie mogą nią być, bo wtedy zaczniemy żyć w świecie mitów, a nie prawdy, co doprowadzi do tego, że nie będziemy wyciągać wniosków z historii. A wtedy łatwo będzie tę historię fałszować, co już się zresztą dzieje.”

  http://www.fzp.net.pl/opinie/niemcy-mnie-nie-bija

  Myślenie ma sens, zapewniam:)

 9. Anonim
  | ID: eb3e9d24 | #9

  Propaganda mnie nie interesuje. Z uwagi na propagandowe pyskówki powinny zostać przeprowadzone i opublikowane w tej sprawie wyniki badań naukowych. Nie ma zaś cienia wątpliwości, że ostatni okres naszej historii dostarcza wiele dowodów zaprzaństwa. kolaboracji i zdrady. Archiwa IPN są pełne bagna w którym ugrzęzła III RP. Jej twórcy i współtwórcy, do których J. Sanocki należy, ponoszą pełną polityczna i moralna odpowiedzialność za jej powstanie i tego skutki. To, co obecnie wyczynia J. Sanocki, łącznie z sympatiami do Łukaszenki i moczarowskiego „patriotyzmu” Poręby, to przejaw kompletnej degrengolady moralnej i politycznej tego pana.

 10. Anonim
  | ID: eb3e9d24 | #10

  Odp…dolcie się od wojskówki. My tu za..dalamy za śmieszną kasę, by przetrwała nasza formacja!

 11. | ID: f4526dfe | #11

  @Irena
  Ależ Ireno!Życzę Januszowi „słodyczy spełnienia”…bo wiem jak smakuje! A fraza z nekrologiem …miała podkreślić – niezaprzeczalne Janusza zasługi. Co do genealogii współczesnych elit, którą Janusz wywodzi od syna Noego – podziwiam Jego aparat badawczy( musi być porządnie rozeźlony). Tydzień temu skończyłem 70lat i 67 lat, jest wspomnieniem mojej nieodległej młodości . Pozdrawiam z polskiej Florydy Ciechocinka.

 12. Irena
  | ID: 9e7c29d0 | #12

  @ Pan Stanisław z Ciechocinka……….
  …….., Z okazji Twoich 70-tych lub 67 Urodzin /tak zagadkowo napisałeś/ zycze zdrowia i słodyczy i niech Aniołek Stróz ochrania do setnej rocznicy.!!!!!!!!!
  Pozdrawiam.

 13. Eleonora
  | ID: 9371a7c0 | #13

  @Anonim

  Panowie kombatanci zapytają Pana- a po co zapierda…cie?!
  Przecież mamy NATO, Amerykę, ONZ …..:)))
  Widzi pan tacy ludzie ugrzęzli gdzieś w lochach IPNu
  i ciągle odnajdują coś z zaprzaństwa.
  A to Poręba robiący świetne filmy- jest zdrajcom:)
  A to Dobraczyński ratujący życie żydom, ale po wojnie będący w PAXie jest zdrajcom:)
  … to nie to co niesmiertelni ludzie z KOR.
  Taki Antoni czy jego przyjaciel Naimski.
  Wszystko wiedzą, na wszystkim się znają:
  bujają się od ministerstwa do ministerstwa
  Nooo, w końcu wykształceni przez amerykańskie uczelnie, stypendia, granty…
  To nie to co moskiewska wojskówka:)

 14. Anonim
  | ID: b94ceca0 | #14

  Pewnie, ze nie to samo, co sowiecka wojskówka, tym bardziej, ze pod amerykancką okupacjom to my nigdy nie byli, a spod sowieckiej do tej pory trudno się wydostać. Co do KOR-u, to my nigdym go nie lubili, ale zabieg, by mylić go z KSS KOR, to świadoma manipulacja, ponieważ Jest to próba mieszania Macierewicza do tej samej ferajny ideowo-politycznej, co Kuroń, Michnik i Blumsztajn. A to po prostu zwykłe i świadome kłamstwo, by całą historię opozycji zamazać, zrównać i wrzucić do jednego wora, opatrzyć ją stygmatem obrzydzenia i odrzucenia społecznego i wyłonić… oczywiście niekoniecznie nowych, ale zapomnianych, acz jedynych prawdziwych bohaterów, można powiedzieć Walenrodów – oficerów Ludowego Wojska Polskiego (wojskówka) i ludzi Mietka Moczara, którzy za czasów mrocznej komuny podstępnie bronili polskości, łamiąc co prawda kości niektórym innym Polakom, którzy nie zrozumieli konieczności dziejowej. A tak na marginesie tej ociekającej kłamstwami moczarowskiej propagandy, jakim to ministrem jest obecnie A.Macierewicz?

Komentarze są zamknięte