Skandal: Prostytucja i narkobiznes wliczany do PKB

Niezależna Gazeta Obywatelska1

narkotykiDochody z prostytucji będą częścią PKB. W przyszłym roku wszystkie kraje Unii Europejskiej będą wliczały do dochodu narodowego prostytucję, przemyt oraz produkcję i handel narkotykami.

Europa chce poprawić słabe wyniki PKB, które są niewiele lepsze wyniki od Afryki – mówi Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.

Czarną gospodarkę w PKB będzie musiała uwzględnić również Polska – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Zmiana definicji zwiększy PKB i wpłynie na jego relację do długu. Może zmienić również wielkość naszej składki do Unii Europejskiej.

W Faktach TVN można było usłyszeć rzecznika GUS, która to instytucja już przymierza się do szacowania ile mamy prostytutek w Polsce i jakie są ceny za usługi. Można szacować za money.pl, że czarna gospodarka zwiększy polski Produkt Krajowy Brutto o 16 miliardów złotych.

Dotychczas w większości krajów wliczana była tylko ta część nielegalnej działalności, która obejmowała produkcję i usługi ukrywane w całości lub w części przed organami administracji państwowej w celu unikania płacenia podatków, ceł, akcyzy czy składek na ubezpieczenia społeczne – wyjasnia gazeta.

Teraz brana pod uwagę będzie również druga część szarej strefy, do której zalicza się między innymi nierząd, kontrabandę oraz narkobiznes – informuje Maria Jeznach,dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS. Wynika to z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 21 maja, które wejdzie w życie jesienią przyszłego roku.

Oprac. TK,

Money.pl, Fakty  TVN.

  1. Irena
    | ID: eb39dd13 | #1

    Nierzad,…. kontrabanda. ….. narkobiznes…… czyli szara strefa ,…..zapełni po brzegi dziure budzetowa…. takze unijna.. .To mi sie podoba .A ilu jest alfonsów?

Komentarze są zamknięte