Konfederaci interweniują w sprawie opiekunów osób chorych

Redaktor8

SłomkaLider KPN-Obóz Patriotyczny Adam Słomka wystąpił do ministra pracy Władysława Kosiniaka – Kamysza ws. utraty w lipcu br. świadczeń pielęgnacyjnych przez tysiące osób, które sprawują opiekę nad najbliższymi chorymi.

********

 

KONFEDERACJA POLSKI NIEPODLEGŁEJ
OBÓZ PATRIOTYCZNY

 

Warszawa, 22 lipca 2013 r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej
Pan Władysław Kosiniak – Kamysz

 

L I S T   O T W A R T Y

 

Szanowny Panie Ministrze!

Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny zwraca się do Pana Ministra o podjęcie inicjatywy w zakresie zmiany ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548). Zgodnie ze zmianami ustawowymi obowiązującymi w pełni od 1 lipca br. specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (obecnie kwota ta wynosi 623 zł).

Zdaniem KPN – Obóz Patriotyczny ani świadczenie pielęgnacyjne (dla osób opiekujących się osobami, których niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia), ani specjalny zasiłek opiekuńczy nie mogą w żadnym razie przyznawane w oparciu o kryterium dochodu ustalone na żenująco niskim poziomie.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powinno mieć świadomość, że opieka nad osobami chorymi jest formą najcięższej możliwej pracy, której wymiar w niektórych wypadkach dochodzi do opieki całodobowej (24h). W naszym kręgu cywilizacyjnym opieka nad chorymi przewlekle oraz osobami chorującymi z uwagi na zaawansowany wiek jest uwarunkowania tradycją. Wprowadzone zasady przyznawania świadczeń będą prowadziły do wymuszonego ciężką sytuacją materialną oddawania osób przewlekle chorych do domów pomocy społecznej lub pozostawiania bez opieki w ogóle.

Zdaniem Konfederacji jeśli III RP pod rządami koalicji PO – PSL stać na dalsze wypłacanie miliardów złotych na rzecz świadczeń emerytalnych i rentowych tysięcy totalitarnych zbrodniarzy, który uzyskują wielotysięczne dochody z podatków płaconych przez ostatnie 24 lata również przez członków opozycji demokratycznej PRL to stać nas przede wszystkim na stosowanie zasady pomocniczości dla najsłabszych – do tego pokrzywdzonych losowo.

Zmiany wprowadzone głosami koalicji PO – PSL i sztywne ustalenie negatywnej przesłanki w postaci kryterium dochodowego na poziomie 623 zł dochodu na osobę w gospodarstwie domowym jest kpiną z wyrzeczenia tysięcy Polaków opiekujących się z własnej woli – a nie chęci zysku – chorymi członkami swoich rodzin.

Z informacji KPN – Obóz Patriotyczny wynika, że właśnie w lipcu rozpoczęło się wydawanie przez ośrodki pomocy społecznej tysięcy decyzji o odmowie przyznania świadczeń opiekuńczych. Skoro MPiPS szuka oszczędności to powinno zwrócić uwagę na marnotrawienie środków publicznych przez Ministerstwo Sportu, np. na koncert Madonny lub marnowanie środków przez polityków PO na cygara, odzież, spotkania integracyjne i inne kosztowne wydatki utrzymywane z pieniędzy podatników – w tym tych, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad przewlekle chorymi.

Panie Ministrze !

W związku z przedstawiona sytuacją wnosimy o pilne podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej, która naprawi kolejną skandaliczną i szkodliwą społecznie wpadkę rządu Donalda Tuska – uderzającą w setki tysięcy chorych i ich rodzin.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001),
rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

(-) Adam Słomka

 1. Irena
  | ID: 92b01fed | #1

  Tresc listu otwartego jak najbardziej słuszna.Dzisiejsze ustawodawstwo pozbawiło zasiłku osób chorych , a w domysle chodzi o oddawanie ich do zbiorowych domów / tzw mogił /,gdzie najblizsi nie maja nawet prawa wstepu .Kończy sie więc etap zycia rodzinnego.Jakże chciałabym wiedzieć Czyj to pomysł?.jak równiez, ile łapówki pobrano?

 2. ANNA
  | ID: 8f1fbc81 | #2

  Pani Ireno i wszyscy zainteresowni poruszonym w/w problemem,proszę zapoznać się ze stenogramami komisji senackiej,jak przebiegało procedowanie tej ustawy!!Nie było konsultacji społecznych!!
  Minister Arłukowicz od internautki dowiedział się jakie skutki są tej ustawy !!!!!!Wykluczeni Opiekunowie wystosowali List Otwarty do parlamentarzystów o pomoc!!!Do Pani Marszałek Kopacz prośby o o wniesienie projektu PiS i autoporawki SP o wniesienie 23 lipca br pod obrady sejmu.Efekt-inne są ważniejsze zagadnienia!Opiekunowie pozostają od 1 sierpnia bez opłaconych składek zdrowotnych! POMOCY!!!!!!!

 3. | ID: cd28d5dd | #3

  bardzo dobrze ze w koncu ktos sie ujal za nami moze w koncu wiecej politykow i medii sie przylaczy

 4. danka
  | ID: abd4f6e1 | #4

  najwyzsza pora aby rzad zdal sobie sprawe ze przyczynil sie do skrzywdzenia osob starszych i ich opiekunow

 5. BYDGOSZCZANKA
  | ID: 459de32b | #5

  Ale rząd o wszystkim wiedział- przecież inicjator akcji Wykluczeni Opiekunowie p. Marcin przekazał nasze petycje ( w Sejmie i Radzie Ministrów) a oni nie zrobili nic w naszej sprawie .

 6. Wykluczona opiekunka
  | ID: 987b85f3 | #6

  Rząd, posłowie i senatorowie wiedzą o wszystkim . Piszemy do nich listy , prośby ale są głusi na nasze problemy.My wykluczeni opiekunowie nie możemy odejść od naszych podopiecznych,nie możemy strajkować . Od 1 sierpnia zostajemy bez ubezpieczenia, bez pomocy , odrzuceni przez Rząd – smutne to jak zostaliśmy potraktowani , my którzy pracujemy 24 godz/dobę . My nie mamy urlopu , czy wolnego.

 7. karolla
  | ID: f5cdf985 | #7

  Ciesze się bardzo,że stanięto w naszej obronie.Dziękuję bardzo:)

 8. Irena
  | ID: 45177744 | #8

  Przeczytałam kolejny raz w/w List otwarty, a także komentarze Tych,którzy są opiekunami .Naprawdę, sprawa jest bardzo pilna.
  Ale dlaczego nie napisaliście na @NGO wcześniej,skoro już 1 sierpnia pozostajecie Państwo bez zasiłku? Trzeba ,bezpośrednio do biur poselskich , posłów wszelkiej maści pójsc z pismami, wówczas nie będą udawali, że o takiej istotnej potrzebie społecznej nie wiedzą.
  I wówczas zagłosują w trybie pilnym na – Tak
  .Nalezy sie zasiłek. Zrozumie to każdy wrazliwy człowiek.Szkoda,ze posłowie są na dzień dzisiejszy – bez serca, bez miłości.
  Jakoś nie brakuje pieniędzy publicznych na wino,cygaro i sukienki dla premierowej.

Komentarze są zamknięte