Gmina Olszanka pamiętała o ludobójstwie na Kresach [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Olszanka pamięta o rzezi wołyńskiejW dniu 11 lipca 2013 r. pod patronatem Wójta Gminy Olszanka, pani Anety Rabczewskiej w miejscowości Pogorzela (powiat brzeski) odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich na terenach województw południowo wschodniej Polski w 1943 roku.

Uroczystość tę zaszczycili przedstawiciele władz wojewódzkich w osobach pana Wicemarszałka Województwa Opolskiego Antoniego Konopki oraz doradcy Marszałka Województwa Opolskiego pana Janusza Wójcika. Władze powiatu brzeskiego reprezentował Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Uroczystość rozpoczęła się pod pamiątkowym krzyżem od Apelu Poległych prowadzonego przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego z Brzeskiego Pułku Saperów. W trakcie Apelu Poległych odczytano wykaz miejscowości, które to szczególnie wysławiły się bohaterską obroną jej mieszkańców przed zorganizowanym banderowskim ludobójstwem, między innymi takich jak wołyńskie Przebraże i Rafałówka.

Po tej części uroczystości pani Wójt Aneta Rabczewska w podniosłym tonie nawiązała do historii tych tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat podkreślając jednocześnie obowiązek moralny upominania się o prawdę o tych wydarzeniach. Następnie zebrani mieszkańcy i zaproszeni goście w asyście kompani reprezentacyjnej WP oraz pocztów sztandarowych Brzeskiego Pułku Saperów, Związku Kombatantów 27 Dywizji Wołyńskiej AK, Szkoły w Olszance oraz Związku Straży Pożarnych przemaszerowali do zabytkowego kościoła parafialnego w Pogorzeli.

Uroczystą Mszę św. uświetnił polski chór dziecięcy ,,Faustyna’’ działający przy kościele rzymsko – katolickim pod wezwaniem Piotra i Pawła w Równym na Wołyniu. Występy młodych polonusów z Ukrainy wycisnęły niejedną łzę wśród zebranych uczestników tej podniosłej uroczystości.

Po Mszy św. zgromadzeni w świątyni wysłuchali wiązanki przepięknych pieśni patriotycznych i religijnych w wykonaniu chóru męskiego Camerton z Opola.

Zespół Camerton działa przy Towarzystwie Przyjaciół Opola pod znakomitym kierownictwem Marii Przebindowskiej. Występy chórzystów były nagradzane rzęsistymi brawami.

Podniosłą uroczystość zakończył pan Zdzisław Bernacki z Michałowa, członek Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, który to deklamował swoje wiersze o tematyce wołyńskiej.

Uroczyste obchody upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu zakończono w Gminie Olszanka uroczystym spotkaniem w świetlicy. W trakcie tego spotkania, w którym uczestniczyło prawie 200 osób śpiewano pieśni kresowe, wspominano miniony czas, a wszystko to uświetniały potrawy wołyńskie przygotowane przez nasze panie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż na terenie gminy Olszanka zamieszkuje znaczny odsetek ludności wywodzącej się z terenów polskiego Wołynia. Ludność ta była czynnie zaangażowana w walkę w formacjach samoobrony i AK przeciw ukraińskim ludobójcom spod znaku OUN i UPA.

ZD

 1. Irena
  | ID: e8d7ed5f | #1

  Piękna fotorelacja.Zapamiętać.Pieśni kresowe są melodyjne i takie dogłebne.Dziekuję organizatorom.

 2. NSZ
  | ID: 5611ccb9 | #2

  @Irena
  Dziękujmy Pani Wójt i ludziom którzy jej pomogli bo radni gminy z obozu pana przewodniczącego Walentego Oliwy byli przeciw. a używali przy tym argumentów kuriozalnych np. pan przewodniczący stwierdził: ,, po co to komu, ludzie będą leżeć w łózkach a nie łazić na takie uroczystości” Cóż siła argumentów godna PZPR-owskiego rodowodu pan Walka. 20 lat po rozwiązaniu tej sowieckiej agentury jej niegdysiejszy oddany członek dalej nie może pozbyć się mentalności pezetpeerowskiej, a tu 75 wiosenek na karku.
  Żenujące i skandaliczne to mało powiedziane.

 3. NSZ
  | ID: 5611ccb9 | #3

  Uroczystość doszła do skutku jedynie dzięki Pani Wójt i grupie osób które ją wsparli. Większość Rady Gminy Olszanka pod niesławnym przywództwem jej przewodniczącego była przeciw.
  Wstyd i szok !

 4. Irena
  | ID: 2c454966 | #4

  @NSZ. Witaj.Dobrą informacje podałes. Czyli pani Wójt to serdeczna osoba,pamięta to,o czym należy pamiętać. Trzeba ją wspomagać w działaniach.A kto chce leżeć w łóżku jak np,przewodniczący to niech sobie leży i myśli i marzy o niebieskich migdałkach. A może ma marzenia z branży np.seksu.? Kto to wie?. A spróbować go wymienić -argumenty są. Pozdrawiam.

 5. DZ
  | ID: 5611ccb9 | #5

  Szefowa jest OK!

 6. Ania
  | ID: e4efc9e8 | #6

  Cieszę się, że są jeszcze tacy ludzie jak Pani Wójt z Olszanki, którzy wspierają takie inicjatywy. Gmina Olszanka zawsze była przykładem kształtowania postaw patriotycznych, szkoda tylko, że wszyscy tego nie dostrzegają, a szczególnie osoby pełniące funkcje radnych, trudno w to uwierzyć, że radni tej gminy byli przeciwni uroczystościom organizowanym przez Wójta.

 7. Irena
  | ID: 2c454966 | #7

  @NSZ. Witaj.Cóż,nic nie poradzisz.Na głupotę i tępotę nie ma lekarstwa.A jeszcze na leniwych radnych.??? Trudno się nie zgodzić,że PZPR mózgi wyprało
  Skoro macie panią Wójt ,prawdziwą patriotkę to tylko się cieszyć @ P.DZ i P.Ania. Serdecznie Was i Gminę Olszanka pozdrawiam na czele z Panią Wójt. Tak trzymać,a mijać leniwych mężczyzn i komuchów. Przy urnie wyborczej zapamiętać.

 8. NIE!!!!!!!
  | ID: 5611ccb9 | #8

  @Irena
  W wieku przewodniczącego!!!!???

 9. Irena
  | ID: 2c454966 | #9

  @ P.NIE!!!!!!! Wiek 75 lat nie dyskredytuje do ubiegania się o mandat radnego i pełnienia funkcji np. przewodniczącego.. Jeżeli ktoś przez całe życie nosi w sobie dobroć, idzie drogą prawdy to może i góry przenosić. w pózniejszym wieku.
  Natomiast wiem,że byli członkowie PZPR to złosliwi,leniwi,krnabrni ludzie i z takim człekiem nic madrego nie można zdziałać
  .Więc niech radni wybiorą innego przewodniczącego, czego Wam wszystkim życzę.!

 10. Anonim
  | ID: 27fe42e1 | #10

  Najgorsze jest to, ze przeciw tej uroczystości był jeden typek radny Piotr M. który startował z listy PIS! Skandal!

Komentarze są zamknięte