Czy wiesz, że…?

Niezależna Gazeta Obywatelska3

13 czerwca minęła 141. rocznica urodzin Jana Szczepanika, wybitnego polskiego wynalazcy nazywanego „polskim Edisonem” i „galicyjskim geniuszem”. Dzięki jego pomysłom mamy teraz telewizję, film kolorowy i… kamizelki kuloodporne.

Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach koło Mościsk w obwodzie Lwowskim. Był nieślubnym synem Marianny, córki rolników ze Zręcina koło Krosna. Wychowany przez Salomeę i Wawrzyńca Gradowiczów w Krośnie, gdzie uczęszczał do szkoły ludowej. Następnie uczył się w gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie. Do 1896 r. pracował jako nauczyciel w podkrośnieńskich wsiach. W tym samym czasie poświęcał się technice i zgłębianiu jej tajników. Był genialnym samoukiem i tytanem pracy. Opracował fotoelektryczną metodę tkania wzorzystego, znacznie tańszą i wydajniejszą od tradycyjnych. W 1896 r. uzyskał na nią patent w Niemczech i Anglii.

Generalnie Szczepanik jest autorem około 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa i innych. W 1897 r. opatentował telektroskop urządzenie do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, protoplastę dzisiejszej telewizji. W 1900 r. Szczepanik przedstawił na Wystawie Światowej w Paryżu udoskonalone urządzenie do przenoszenia obrazu na odległość -„telefot”. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego, wysoko ceniony za bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Pracował nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego. Stworzył też kamizelkę kuloodporną z jedwabnej tkaniny z cienkimi blachami stalowymi. Wynalazek kamizelki opatentował niemal w tym samym czasie inny Polak – Kazimierz Żegleń, mimo to ten genialny pomysł Szczepanika przyniósł mu światową sławę, ponieważ obronił przed zamachem króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, który w dowód wdzięczności udekorował go wysokim odznaczeniem państwowym „Izabeli Katolickiej”. Podobnie zamierzał uczynić car Mikołaj II, jednak Szczepanik z pobudek patriotycznych odmówił przyjęcia orderu; zatem zamiast orderu car obdarował go złotym zegarkiem wysadzanym brylantami.

W 1902 r. wynalazca na stałe związał się z Tarnowem. Swoje pracownie posiadał jednak m.in. w Wiedniu, Berlinie i w Dreźnie. W wiedeńskiej pracowni doświadczalnej odwiedzali go wybitni ludzie epoki, w tym Marek Twain, z którym polski Edison się zaprzyjaźnił.

Jan Szczepanik zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. Pochowany jest na Cmentarzu Starym. Od 2003 r. w Tarnowie działa Fundacja im. Jana Szczepanika, której głównym celem jest popularyzacja postaci patrona.

Oprac. WN warto zobaczyć: http://www.toya.net.pl/~zse/patron/patmain.html

 1. Piotr Rubas
  | ID: 5146e6bf | #1

  I pomyslec, ze dzis moze nie dane byloby mu sie urodzic bo zostalby zamordowany w lonie matki.

  Ilu takich Jankow Szczepanikow jest mordowanych dzisiaj tylko jeden Bog raczy wiedziec!
  Aborcja to potworna zbrodnia przeciw ludzkosci

 2. | ID: 3151d15e | #2

  Lekarze to panowie życia i śmierci – jak powiedział jeden z profesorów na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w 1993r roku, gdy przygotowywano w Sejmie tzw.ustawy zdrowotne.
  „Owoce” teraz zbieramy.Lekarz ma zapewniony etat niezależnie od wysokości poborów
  i tzw, wolną rękę; może maluczkich,bezbronnych a także starych spracowanych Rodaków mordować a w najlepszym przypadku lekceważyć np.wyłączenie wentylacji w sali szpitalnej,itp
  udręczenia zafundować pacjentom i ich rodzinom,gdy obok szpitala błoto,dziury,
  brak parkingu,trudno starego człowieka dotransportować do drzwi izby przyjęć w szpitalu w
  Nysie,co radny powiatowy Pan Sanocki w NN opisał.Lekarze,służcie nam chciałoby się wołać!!
  Nysie co radny powiatowy Pan Sanocki opisał w NN.Zastanawiam się,dlaczego wykształceni w naszej Ojczyżnie za nasze pieniądze tak postępują,Kto ich tego nauczył?

 3. Irena
  | ID: d22bffee | #3

  Minął kolejny rok. Co się zmieniło w służbie zdrowia? W karetce pod szpitalem umarła kobieta brzemienna, pacjent z zawałem z Nysy , mieszkający 300 mb.od kliniki
  ,czeka połtorej godziny na karetke z Opola ,bo tylko ona ma prawo do transportu do szpitala itp.itd. Więc umiera.
  Natomiast,tresc artykułu mająca miejsce w rejonie lwowskim a dot,osoby Jana Szczepanika daje przykład odpowiedzialnosci za macierzyństwo dziecka urodzonego poza małzenstwem. A jego pracowitosc doprowadziła do wybitnych wynalazków. A moze bysmy poszukali u terażniejszych rodaków jakiekolwiek opatentowane wynalazki??

Komentarze są zamknięte