Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

Redaktor Obywatelski3

AkademiaGimnazjalno-Licealny Zespół Szkół w Wołczynie bierze udział w projekcie pt. „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”. Jest to projekt organizowany przez Klub Jagielloński z Krakowa we współpracy z Stowarzyszeniem Ludzi Aktywnych „Horyzonty”, w którym uczestniczy 50 szkół ponadgimnazjalnych z 5 województw – w tym wołczyńskie Liceum.

Klasa pierwsza liceum wzięła udział w 3-dniowych warsztatach. Pierwszego dnia wcielali się w rolę rządu, mieli swoje partie polityczne i walczyli o pozycję prezydenta. Była to gra ‘’Parlament 2.0’’. Po zajęciach, zadaniem uczniów było napisanie tekstu na temat ,,Polska naszych marzeń’’ (dostępnego na stronie internetowej www.anp.kj.org.pl/konkurs/tekst/67/).

Na zajęciach drugiego dnia, uczniowie podzieleni na dwie grupy przygotowywali strategię rozwoju swojego miasta na lata 2014-2030. Spośród siebie wybrali oni burmistrza, a następnie wcielili się w radę miasta uchwalającą kolejne budżety gminy realizując w ten sposób założenia swojej strategii. Na koniec znów otrzymali zadanie, tym razem musieli wykonać fotografię wraz z komentującym ją podpisem na temat ,,Wydarzyło się w naszym mieście’’; (dostępnej na stronie internetowej www.anp.kj.org.pl/konkurs/obrazek/63/).

Ostatnie , trzecie zajęcia odbyły się pod nazwą „Od narzekania do działania”. Celem było wymyślenie ciekawego projektu obywatelskiego, który odpowiada na konkretne wyzwania ich wspólnoty lokalnej. Licealiści z Wołczyna zdecydowali więc, że wykonają inwentaryzację dzikich wysypisk śmieci na ternie gminy, a następnie uprzątną jedno z nich. Postawili na wysypisko w Skałągach. W sobotę 7 czerwca, uczniowie spotkali się o 9 rano i zabrali się do sprzątania. Po wcześniejszych rozmowach z sołtysem wsi Józefem Szatem oraz burmistrzem miasta Wołczyn Janem Leszkiem Wiąckiem , uczniowie mieli przygotowany specjalny kontener, a po skończeniu przygotowano dla nich grilla. W mgnieniu oka cały kontener był zapełniony, chociaż nie pozbyto się wszystkich śmieci, z powodu braku specjalnego sprzętu. Zostanie to jednak załatwione, gdyż burmistrz Wołczyna podjął się zadania i powiedział, że reszta śmieci zostanie usunięta, a cały teren będzie zalesiony. Licealiści całą akcję nagrywali, już niedługo ukaże się ich film na stronie http://www.anp.kj.org.pl/konkurs/szkola/61/.

Dzięki temu projektowi, uczniowie mają szansę na wygranie ‘’Weekendu Zwycięzców’’, czyli pobytu w górach . Są dwa sposoby na wygranie, przez głosowanie internetowe oraz przekonanie komisji, że to właśnie ich projekt obywatelski powinien wygrać. Gala Finałowa odbędzie się 17 czerwca w Krakowie.

Ania Grabowska

 1. z Niemodlina
  | ID: 728805ad | #1

  http://www.festiwalorlegniazdo.pl

  Uwaga! Zmieniamy lokalizację! W związku z oszczerczą nagonką medialną przeciw festiwalowi tożsamościowemu – „Orle Gniazdo” odbędzie się w innym miejscu. Dokładne miejsce, które zaoferował nam jeden z mieszkańców Siewierza podamy drogą mailową wszystkim, którzy zakupili lub zakupią bilety przez Internet do 26 czerwca br.

  Nie pomoże donosicielstwo, układziki, media. Szechter i 11listopada.org może sobie odwoływać, co najwyżej Festiwal Woodstock. Szczegóły i kulisy nagonki na Orle Gniazdo będziemy ujawniać, nasza kancelaria prawna zajmuje się przygotowaniem odpowiednich wniosków przeciwko wszystkim osobom, mediom i instytucjom, które naruszają dobre imię Festiwalu.

 2. Anonim
  | ID: 1c7a231c | #2

  Kolejna zabawa Ociepy na koszt podatnika. Byle tylko pokazać, że coś się robi. To zaś nie ma nic wspólnego z rzeczywistym kształceniem młodzieży.

 3. Pomyslodawca ;)
  | ID: db5b4507 | #3

  No niestety, ale @Anonim 'zaś nie ma nic wspólnego z’..? -tematem, gdyż generalnie sam jestem pomysłodawcą i naprawdę w dużym stopniu wykonawcą. A tak na przyszłość, to „rzeczywiste kształcenie młodzieży” raczej nie ma nic wspólnego z młodzieżą licealną, która uczy się tylko teoretycznego podejścia do – nawet nie tyle do życia, co do dalszego 'kształcenia’ ;)

Komentarze są zamknięte