Tusk już dużo obiecywał, nawet katarskiego inwestora

Niezależna Gazeta Obywatelska2

ELO 071Komitet Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni-Tak dla Śląska” wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że akcja protestacyjna zakończy się wraz z zakończeniem inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole o dwa bloki. Jak wiadomo, aneks dla wykonawców kończy się z dniem 15 sierpnia br. i to ostateczny termin, by rozpocząć budowę, bo po tym terminie trzeba będzie rozpisać nowy przetarg na wykonawców, co może wydłużyć procedurę  co najmniej o rok! I Jeśli więc do tego czasu nie będzie konkretnych działań i faktycznego rozpoczęcia rozbudowy Elektrowni Opole, to miasteczko energetyczno-górnicze może się pojawić nawet pod kancelarią premiera w Warszawie.

O godz. 14.05 doszło do blokowania drogi krajowej w Czarnowąsach. Grupka osób, głównie działaczy „Solidarności”, chodząc tam i z powrotem na przejściu dla pieszych, skandowała hasła akcji „Tak dla Elektrowni- Tak dla Śląska” i „Solidarność”. W międzyczasie wolontariusze rozdawali kartki pocztowe z akcją oraz wydanie papierowe „Niezależnej Gazety Obywatelskiej” poświęconej rozbudowie ELO.

Po blokadzie o godz. 14.30, zgodnie z zapowiedzią, przybyli do Opola trzej posłowie PiS, którzy apelowali o dalsze protestowanie w tej sprawie. – „Nie dajcie się państwo zwieść deklaracjom premiera Donalda Tuska, który już nie jedno obiecywał. Donald Tusk mówi dziś o rozbudowie Elektrowni Opole, ale proszę pamiętać, że jakiś czas temu mówił też o inwestorze katarskim dla ratowania stoczni w Szczecinie i Gdyni” – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Błaszczak odczytał list byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym to prezes PiS obiecał, że jedną z pierwszym decyzji Prawa i Sprawiedliwości po wygraniu wyborów będzie właśnie rozbudowa Elektrowni Opole, która jest niezbędna dla Polski i Śląska.

Wcześniej o sprawie: Premierze-tusk-czekamy-na-konkrety-fotorelacja

Z kolei obecny na spotkaniu przewodniczący komisji gospodarki Wojciech Jasiński zaznaczył, że w ciągu 10-12 dni zostanie zwołana nadzwyczajna Komisja Gospodarki w Sejmie RP, która zajmie się tym tematem, a zaproszony zostanie na to spotkanie prezes PGE. – „Minister coś tam mówi, premier coś tam mówi, a prezes PGE nie zabrał jeszcze głosu w tej sprawie. Poczekajmy co on powie” – uświadamiał zebranym ten fakt były minister skarbu.

„Donald to taki niepewny polityk, raz mówi że coś zrobi potem to odwołuje” – powiedział dla  NGO  obecny w miasteczku Wiesław Oleszowski, szef zakładowej „Solidarności” w Rafako – „Dowiedzieliśmy się najpierw z mediów, że nie będzie tej rozbudowy, oficjalnego pisma z PGE nie dostaliśmy” – opowiada Dereszowski i zapewnia, że dla załogi dwutysięcznego zakładu rozbudowa ELO, to duża szansa na utrzymanie zatrudnienia.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wydano już pierwsze polecenie ponownego przeliczenia projektu w spółce PGE. Na pewno spółka sama nie podoła finansowo temu zadaniu. Prezes spółki PGE oficjalnie cały czas milczy. W kontekście przemysłu energetycznego mówi się również o Elektrowni w Ostrołęce, której rozbudowa jest mniej rentowna, ale podobno ma większy lobbing polityczny. Dlatego nie wiadomo, czy te dwa projekty nasze państwo jest w stanie udźwignąć.

Miasteczko energetyczno-górnicze w Czarnowąsach będzie działało do poniedziałku, każdy może przyjechać. Na powitanie czeka ciepły posiłek. Zapewniamy miłą atmosferę i muzykę wieczorem. Kolejne pokojowe blokowanie dróg zapowiedziane jest na poniedziałek na godz. 11.00 i 14.00.

Autor: Tomasz Kwiatek

  1. Irena
    | ID: 8471b100 | #1

    Nasz premier to.. pseudo-cudotwórca… Obiecuje gruszki na wierzbie….I wmawia,że faktycznie tam wiszą… Nie ufajmy jego słowom…..Szukajmy innych dróg do osiągnięcia swoich celów. Właśnie posłowie opozycji powinni byli wkroczyć w akcje. Ale, oni lubią spokój. i to święty spokój. No,…powiedzmy sobie prawde….. Lubią… forse i …spokój.. i restauracje sejmową z drinkamiy…..Bardzo mnie zmartwili swoja postawa .Dzisiejsze zaangazowanie jest taaakie śmieszne, Zaprzepaścili kilka lat rozwoju regionu,co skutkuje brakiem miejsc pracy, masowymi wyjazdami i to młodych ,wukształconych rodaków,aby objąć zaszczytne miejsce, „godne ” magistra, na wyspowym „Zmywaku””

  2. Irena
    | ID: 8d67a263 | #2

    @NGO.Dzękuje za video z protestu.

Komentarze są zamknięte