„Czołem Wielkiej Polsce” – przejaw faszyzmu?

Autor Obywatelski50

Krzysztof Marcinkiewicz

Rok temu przy okazji II Opolskiego Marszu Niepodległości podszedł do mnie pewien człowiek, znany i szanowany w lokalnym środowisku patriotycznym członek Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. W krótkiej rozmowie nawiązał do hasła, którym zakończyłem manifestację. „Czołem Wielkiej Polsce”, rozniosło się w centrum Opola. Okrzyk został podchwycony przez manifestujących, którzy chętnie odpowiedzieli.

Uważam, że powinniście mówić „czołem silnej, mocnej, potężnej Polsce” – mówił mi – „Wielka” kojarzy się dość jednoznacznie z obszarem terytorialnym. Owszem, wszyscy chcielibyśmy mieć w naszych granicach Lwów, Wilno i Grodno, ale nie powinno się tego tak otwarcie manifestować. Już i tak jesteśmy faszystami. Zaraz będą pisać, że mamy zapędy terytorialne.

Trudno się z podobną retoryką nie zgodzić. Rozważyłem słowa, które usłyszałem 2 maja 2012 roku i podjąłem decyzję. W sumie nie było co podejmować, bo mogła ona być tylko jedna. „Czołem Wielkiej Polsce”, okrzyk znany jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego, jeden z symboli działającego w tamtym okresie prężnie Ruchu Narodowego. Jeden z symboli, obok szczerbca i falangi, którą niektórzy nazywają „złamaną swastyką”. Wreszcie, jeden z symboli obok pozdrowienia narodowego, znanego też rzymskim pozdrowieniem. Niestety, przez wydarzenia II Wojny Światowej, dramat nazizmu i ludobójstwa, z tego ostatniego narodowcy musieli zrezygnować. Długo to trwało (przypominam Górę Świętej Anny), jednak obecnie trudno zobaczyć tego typu gesty na narodowych uroczystościach.

Czy mamy prawo rezygnować z tradycji pokoleń ? Tak, pytam o prawo, bo przyzwolenie społeczne na odrzucenie narodowej tożsamości istnieje od dawna. Prym w szerzeniu go wiodą czołowe stacje telewizyjne i papierowe dzienniki, których nazw przez przyzwoitość (któryś z czytelników mógł przecież dopiero spożywać posiłek) nie wymienię. Oni dają nam przyzwolenie, żeby odrzucić wszelkie gesty, symbole i zachowania, którymi szczycili się nasi przodkowie. Oni wręcz nakazują nam tego, dają nam do ręki oręż, którym mamy przeciąć pępowinę łącząca nas z matką Ojczyzną. A my ? My uważamy, że nie mamy prawa rezygnacji z patriotycznej tożsamości. Co więcej, mamy obowiązek bronić jej całymi naszymi siłami. Co powiedzą o nas nasi potomkowie ? To oni za 50, 100, 300 lat będą nas oceniać. Czy mamy prawo przerwać tożsamość przekazaną nam przez ponad wiekową historię państwa polskiego ? Nie. Chwile chwalebne i klęski, wielkie czyny i zdrady-oto na czym zbudowane jest nasze państwo, nasz naród i nasza tożsamość. Nie możemy tego po prostu odrzucić. Jeśli przyjmujemy dziedzictwo przedwojennych narodowców, to musimy je pielęgnować. Przyjmując ich dziedzictwo, przyjmujemy jednocześnie także dziedzictwo przyjęte wcześniej przez nich-całą ponad tysiącletnią tradycję Polski.

Jako Polacy, nie w sensie patrioci i narodowcy, ale członkowie liczącego 50 milionów ludzi narodu winni jesteśmy coś przeszłym oraz przyszłym pokoleniom. Niestety, tak wiele osób o tym zapomina. Nie mam na myśli tego, że wyjeżdżają na zachód czy stają się ateistami. Każdy z nas błądzi. Błądzeniem nie jest jednak praca za granicą. No bo czyja to jest wina ? Wyjeżdżających ? Nie, wina leży po stronie rządzących. To oni decydują o tym, w jakim kierunku idzie nasz kraj. Niestety, często zapominają o spoczywającej na nich ogromnej odpowiedzialności. Sprzedają grunty zagranicznym inwestorom, sprowadzają imigrantów i wyniszczają nas na każdym kroku poprzez ogromne podatki. Nie można dziwić się ludziom, że szukają szczęścia za granicą. Podobnie z ateizmem. Ludzka rzeczą jest błądzić, jednak człowiek nie nawróci się na wiarę, jeśli będzie z każdej strony atakowany pornografią, lewicowością i pochwałą tolerancji oraz głupoty. Władza współpracująca z mediami wyniszcza w ten sposób naród. Ludzie są ogłupiani, każdy z nas, czytających „Śląską gazetę”, zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie są słabi, nie potrafią przezwyciężyć złego, ale nie mają też bodźców, który mogłyby ich w tym dziele nawrócenia wspomóc.

Problem tkwi właśnie w tym, że ludzie nie chcą pracować dla naszego kraju. Dla naszej wspólnoty, Ojczyzny. Przez swoją bierność i pytania w stylu „a co ja będę z tego miał?” lub „a co Polska mi da?” odrzucają opisywaną powyżej tożsamość. Wypierają się dziedzictwa, które otrzymali w spadku po poprzednich pokoleniach. Wspierani przez wrogów narodu wydają się ucieszeni swoim brakiem aktywności. Nie zdają sobie sprawy, że historia ich osądzi. Osądzą ich potomkowie, wyrok wyda własny syn i wnuki.

My (patrioci) także będziemy osądzeni. Nie dlatego jednak wykazujemy aktywność. Robimy to z wewnętrznej potrzeby. Jesteśmy strażnikami tożsamości. Czuję się dumny, że mogę stanąć w jednym szeregu z potomkami konfederatów barskich, walczącej pod Kłuszynem szlachty czy obrońców Częstochowy. Stajemy razem przeciwko tym, którzy także w historii zapisali się grubą czcionką-sprzedali cześć Ojczyzny Szwedom, zawiązali Targowicę czy wreszcie pracowali w UB przy mordowaniu polskich patriotów, członków NSZ, naszych przodków.

Nie ma się jednak co podpalać. Szereg historii, w którym stoimy jest jakże zacny. Nie jest to jednak powód do przechwałek czy podbudowywania własnej próżności. Jest to jedynie nasz obowiązek. Nikt nam nie da nagrody za to, że przejdziemy ulicami Warszawy 11 listopada. Pamiętajmy jednak, ku przestrodze, o tych wszystkich, którym słomiany zapał czy garść srebrników odebrały chęć jakiejkolwiek aktywności. O tych, którzy sprzedali własną matkę. Bo skoro wszystko co mamy, to nasza tożsamość, dziedzictwo i Matka-Ojczyzna, a ktoś za pieniądze się jej wyrzeka, to jak to nazwać ?

Podsumowując, nie odważyłem się zrezygnować z okrzyku „Czołem Wielkiej Polsce”. Nie dbam o to, co będą pisały przeróżne gadzinówki. Nie dbam też o zrozumienie wśród biernego społeczeństwa. Dbam jedynie o to, by nie zaprzepaścić narodowego dziedzictwa, które wynosi już ponad tysiąc lat. Nie jesteśmy jego początkiem ani końcem. Jesteśmy jednym z ogniw łączącym przeszłe tysiąc lat z przyszłością. I jako to ogniwo oceni nas historia. Czołem Wielkiej Polsce !

Krzysztof Marcinkiewicz

Tekst ukazał się w ostatnim wydaniu „Śląskiej Gazety”, do której wspierania serdecznie zapraszamy. Kupując polską prasę, wspierasz inicjatywy patriotyczne.

 1. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #1

  No i tak trzymać! Czołem Wielkiej Polsce !

 2. Anonim
  | ID: 65e87aa8 | #2

  No, cóż młody czlowieku i mlody narodowcu. Po raz kolejny okazuje sie, że większym wrogiem wspólnego dobra są partrioci z innnego obozu polityczeno niźli obcy. Bo gdybyś znał historię i wiedział młody narodowcu, że ta ta Wielka , wymarzona, Polska, to była Polska wielu narodów, a zwłaszcza dwojga narodów – Polski i Litwy, a dziś potrzeba o wiele więcej, to byś rozumiał opinię starszego kolegi, że tylko przeciw Raosji z wolnymi państwami – Ukrainą, Białorusią, Litwą, Łotwąi Estonią, a kto wie, jak daleko więcej potrzeba, można zbudować Wielką Polskę, taką właśnie, jaką była i o jakiej marzysz, bezpieczną od wschodu ( i Zachodu tym samym). Nie można z naturalnych sojuszników robić sobie wrogów, powtarzając anachroniczne, naiwne politycznie już w dwudziestoleciu międzywojennym i nigdy (!!!!) nie zweryfikowane (wręcz zweryfikowane negatywnie przez wspolczesność i historię) hasła. Mam nadzieje, że rozumiesz, iż nadal aktualny jest spor o Polskę i jej geopolityczne położenie, w którym szukać musimy sprzymierzeńców przeciw dwóm wrogom – ze wschodu izachodu.

 3. Tomasz
  | ID: 34f85735 | #3

  Czołem WIELKIEJ Polsce!!!

 4. Irena
  | ID: 3f8f646c | #4

  To,że – Polska Jest Wielka – nie trzeba Polaków przekonywać. A to,że Polacy są Wielkim Narodem, to tym bardziej nie musimy udowadniać.Szanujmy się wzajemnie.Zgoda buduje,niezgoda rujnuje. A nasi politycy mają jak koń,klapki na oczach.Ciekawe,kto im te klapki zafundował???

 5. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #5

  @Anonim
  Zapomniał wół jak cielęciem był ,czy przedwcześnie się postarzał? :) Bez urazy ,ale jesli ktoś używa zwrotów typu „młody człowieku” itp ,to jest dla mnie duchowym starym prykiem ,który wszystkie mądrości życiowe zjadł i zaczyna „gwiazdorzyć” :) Oczywiście nie o wiek tutaj chodzi ,bo być może ja tutaj jestem znacznie starszy od Ciebie ,ale o „te coś” ,co robi z pewnych ludzi „życiowych starców” i przemądrzałków wobec młodego pololenia. Jeśli tak ,to odejdź Waść do lamusa ,zaszyj się w środowisku „Wałęsów” ,a młodym daj żyć i nie odbieraj im tego w czym ich siła. Mnie osobiście cieszy to ,że chłopaki mają przynajmniej jaja wykrzyczeć to co innym jest w niesmak – Wielka Polska!
  @Krzysztof Marcinkiewicz => Tak trzymaj i nie przejmuj się „tatusiami” po 30 czy 40 ,którzy dodają sobie powagi i dołują Was słowami: „młody człowieku ,gdybyś znał historię…”. Być może on nawet zna ją w mniejszym stopniu niż Ty. Ja Ci to mówię – emeryt ,któremu jeszcze jaja zostały:) i na III Marszu krzyczał razem z Wami.

 6. svatopluk
  | ID: 832cc08f | #6

  „Owszem, wszyscy chcielibyśmy mieć w naszych granicach Lwów, Wilno i Grodno, ale nie powinno się tego tak otwarcie manifestować.”

  A ja na żadną wojne się nie wybieram.
  I polecam stare przysłowie: Nie rób innym co tobie niemiłe.

 7. Anonim
  | ID: d6c5c2f4 | #7

  Nie przejmowałbym się jakimś panem, nawet „szanowanym”
  Bo dla tych panów Wielka Polska kojarzy się tylko z jej granicami.
  Takie ich myslenie…….
  Zaściankowe.

 8. Kapą
  | ID: 3f2ab9fa | #8

  Wielka Polska nie mus poszerzać swoich granic, aby tworzyć potęgę – to w odp. Anonimowi.
  Współpraca, której do tej pory brakowało wśród krajów „postkolonialnych” powoli kiełkuje (patrz współpraca narodowego Jobbiku z ONR/MW). Idea Międzymorza, ma jeszcze szansę na byt! Karkołomna praca, zapewne wielopokoleniowa, ale w prawdziwie Wolnej Polsce, może przynieść efekt!

 9. svatopluk
  | ID: 832cc08f | #9

  O Unii Środkowoeuropejskiej (lub środkowowschodniej) mówiło się juz w latach 90ych. Nie była i nadal nie jest specjalnie popularna. Czy taka unia gwarantowała by swoim członkom geopolityczne bezpieczeństwo względem wschodu i zachodu?
  Bardzo wątpię.
  Problemem jest wasza „wielkopolska” mentalność która skutecznie od tej idei odstrasza sąsiadów.
  To już lepiej mieć dużego brata Rosjanina lub Niemca który może i strategicznie i ekonomicznie więcej zaoferować.

 10. Irena
  | ID: e4f6b482 | #10

  @ P.svatopluk. Przukro mi, ale lepszy duży brat ale Polak. On ma wiele do zaoferowania,gdy nikt nie wściubia nosa do jego działki.

 11. svatopluk
  | ID: 832cc08f | #11

  Irena :
  @ P.svatopluk. Przukro mi, ale lepszy duży brat ale Polak. On ma wiele do zaoferowania,gdy nikt nie wściubia nosa do jego działki.

  No to spytajcie się Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Słowaków i Czechów czy czekają na tego wielkiego polskiego brata.
  Byłem w tych krajach i z tym oczekiwaniem się nie spotkałem. A już najmniej w Wilnie i Lwowie.

 12. Irena
  | ID: e4f6b482 | #12

  @ svaropluk. A w jakim charakterze byłeś? Persona non grata?

 13. Anonim
  | ID: ce8b6562 | #13

  Celem mojej wizyty była Litwa i Ukraina a nie „ziemie utracone”.

  We Lwowie szczególnie spodobał mi się Cmentarz Łyczakowski gdzie obok polskich obrońców leżą teraz ukraińscy powstańcy którzy polegli w walkach o miasta.

  Szkoda że na polskim Górnym Śląsku takie rzeczy są nadal niemożliwe!

 14. svatopluk
  | ID: ce8b6562 | #14

  Celem mojej wizyty była Litwa i Ukraina a nie „ziemie utracone”.

  Szczególne wrażenie zrobił na mnie Cmentarz Łuczakowski we Lwowie gdzie obok polskich obrońców spoczywają ukraińscy powstańcy którzy polegli w walkach o miasto.

  Szkoda że na polskim Górnym Śląsku takie rzeczy nadal są niemożliwe!

 15. Kapą
  | ID: 3f2ab9fa | #15

  svatopluk, tyś nie Polak? Piszesz: „Problemem jest wasza „wielkopolska” – wasza….?

 16. svatopluk
  | ID: ce8b6562 | #16

  waszej grupy (politycznej).
  Większośc Polaków ma wprawdzie sentyment do Lwowa i Wilna ale akceptują dzisiejsze fakty geopolityczne.

 17. Anonim
  | ID: d7541601 | #17

  @kominiarz
  Dla ciebie kominiarzu przywoływanie prawd historycznych, to bycie prykiem, zaś pokrzyczenie sobie o Wielkiej Polsce, to szczyt mądrości i bohaterstwa. Otóż niewiele zrozumiales z sarkazmu użytego wobec autora artykułu, który uczynil jego glowna osia i tematem spór ze starszym kolega, czy nawoływać do Wielkiej Polski z Wilnem i Lwowem w jej granicach. Młody czlowiek reanimuje w ten sposób upiory calkowicie nietrafnej ND-ckiej polityki wzniecającej konflikty narodowosciowe w miejsce wspólpracy tych narodów dla wspolnego przeciwstawienia się tak Rosji jak i Niemcom. Nic dziwnego, że znany germanofil svatopluk proponuje sojusz z Rosją. Tak byloby Nimcom wygodniej, by zlikwidować przeszkodę stojącą na drodze rosyjsko-niemieckiej wspólpracy. Myśl tego germanofila jest zresztą bliższa formacji narodowej niż myśl o współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Tak się złożylo, niestety, że to Krzysztof Marcinkiewicz bez podjęcia wysilku dyskusji ze starszym kolegą w czasie ubieglorocznej manifestacji (jak rozumiem również starym prykiem) postawił się w roli mentora i jak to zawsze w przypadku nd-ków bywa, konflikt ideowy odnalazł po stronie potencjalnego sojusznika, a nie wspólnego wroga.. Odpłaciłem mu tylko pięknym za nadobne i mam nadzieje, ze wyrazilem się dość jasno. A ty kominiarzu biegaj i krzycz sobie dalej do woli, jak się czujesz z tym mlodziej, choć młodość nie zawsze w parze z mądrością chodzi. Byloby to mało istotne, gdyby nie pytanie, co z tego Wielkiej Polsce przybędzie.

 18. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #18

  @Anonim
  Widzę ,że również niewiele zrozumiałeś z tego co napisałem. Nie zrozumiesz też nigdy takich jak K.Marcinkiewicz. No ale tak to już jest z przedwcześnie podtatusiałymi facetami ,którzy młodych zawsze będą traktowali z góry i nic więcej nie widzą spoza swojego obwisłego brzucha odzianego w garnitur:) (bez urazy – to nic osobistego , tylko też pewnego rodzaju sarkazm). Dużo zdrowia zatem życzę dla starszego Pana:)

 19. Anonim
  | ID: d7541601 | #19

  Chyba zabrakło ci polotu kominiarz. Sam podtatusialy chciałbyś się odmlodzić przyłączając się do dowolnego marszu. Kiedys byly modne pierwszomajowe. Teraz nie bardzo wiadomo, kto jest prowadzący, a kto prowadzony. Zyczę dobrej zabawy! I nie pytam, co tam widac poza brzuszyskiem, bo czerep, jak widać golem okiem pusty!

 20. Irena
  | ID: b89479f9 | #20

  @ Anonim i @ kominiarz. Ale sobie komplementy prawicie.Ze śmiechu nie moge zasnąć.Miłych snów. A może kołysanke zanucić???

 21. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #21

  @Anonim
  Oj zabolało ,zabolało:) Skoro pierwszomajowe marsze tak miło utkwiły Ci w pamięci ,a krytykujesz te które wychodzą z inicjatywy ludzi mających wartości ,które są Ci obce ,to po co wchodzisz na ich strony i się wypowiadasz? Nie są to sprawy bliskie Twojemu duchowi ,a nauki kaznodziejskie sobie daruj. Jest takie piękne hasło głoszone przez tych młodych ludzi ,które Ci polecam: „Nikt nas nie złamie i nic nas nie zmieni”. Tak samo jak i pewnych ludzi wiek nie zmienia i pozostają młodzi duchem ,a niektórzy prykowacieją już po 30-ce. Twoje słowa ,to więc woda klozetowa – leci w kanał ,cuchnie i żadnego z niej pożytku. To co dla takich mądrusiów jak Ty jest zabawą ,dla innych jest ideą życia i podtatusiały czerep tego nie pojmie. Nie ważne czy masz 30….40…czy 50 lat. Tacy jak Ty są już prykami w liceum, a jedyny krzyk jaki z siebie wydali ,to westchnienie przy próbie puszczenia głośnego bąka. Dla takich jak Ty ,kiedy byli w liceum ,to gimnazjaliści byli gówniarzami ,kiedy rozpoczęli studia ,to z kolei licealiści byli małolatami. Kiedy zaś rozpoczęli pracę ,to nadęli się jak paw ,nabrali „mądrości życiowych” i myślą ,że każdemu kto młodszy utrą nosa mówiąc: „młody człowieku….”. W tym momencie dla mnie ktoś taki jest zwykłym gnojkiem. Zawsze rywalizowałem z młodymi ,ale w zdrowy sposób traktując ich na równi. Nie raz pokazałem im na siłowni ile potrafi jeszcze stary dziad ,albo na innym „polu walki” ,ale kiedy trzeba było oddałem im szacun i uznałem ich rację. Na tym polega „gra w zespole” panie starszy. Przez lata służby nie raz zdarzało się ,że znacznie młodsi dowodzili i nigdy mi to nie przeszkadzało. Nawet wprost przeciwnie. Bo młodzi mają to czego takim jak Ty brakuje – jaja.

 22. Anonim
  | ID: d7541601 | #22

  Rzeczywiście wzdąłeś się, jak w parafrazowanej przez ciebie toalecie. Widzę, że intelektualista z ciebie nie lada, zwlaszcza na siłowni. A lata slużby, o której piszesz, zrobiły swoje. Wiemy teraz kto w tych marszach uczestniczy. A, no i oczywiście, gratuluję jaj i dobrego samopoczucia, a młodym ludziom z ONR współczuję z powodu takich zwolenników.

 23. Irena
  | ID: 8c2fc8c2 | #23

  @ kominiarz. Słusznie bronisz młodych ludzi.Ale nie nazywaj siebie starym dziadem,bo tak nie jest. Masz tyle energii,samozaparcia i inteligencji,że można pozazdrościć. Tak trzymaj.Pozdrawiam

 24. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #24

  @Anonim
  W zdrowym ciele zdrowy duch. Ty umoralniasz młodych zapowietrzając się przy tym własnym sosem ,a ja dotleniam się ćwicząc razem z nimi. Ty puszysz się przy tym przed nimi jak paw ,a mi nie wstyd jest przed młodym paść na glebę ,machnąć 100 pompek motywując tym ich i siebie do zrobienia 120. No ale co o tym może wiedzieć zgrzybiały młody tatuśko mocujący się z goloną ,piwem i taszczący przed sobą obtłuściały bansioł. Nie wiem tylko dlaczego łajzo plujesz na polski mundur! Coś Ci jest w niesmak?

 25. svatopluk
  | ID: d1f2d3bf | #25

  Anonim :
  @kominiarz
  Dla ciebie kominiarzu przywoływanie prawd historycznych, to bycie prykiem, zaś pokrzyczenie sobie o Wielkiej Polsce, to szczyt mądrości i bohaterstwa. Otóż niewiele zrozumiales z sarkazmu użytego wobec autora artykułu, który uczynil jego glowna osia i tematem spór ze starszym kolega, czy nawoływać do Wielkiej Polski z Wilnem i Lwowem w jej granicach. Młody czlowiek reanimuje w ten sposób upiory calkowicie nietrafnej ND-ckiej polityki wzniecającej konflikty narodowosciowe w miejsce wspólpracy tych narodów dla wspolnego przeciwstawienia się tak Rosji jak i Niemcom. Nic dziwnego, że znany germanofil svatopluk proponuje sojusz z Rosją. Tak byloby Nimcom wygodniej, by zlikwidować przeszkodę stojącą na drodze rosyjsko-niemieckiej wspólpracy. Myśl tego germanofila jest zresztą bliższa formacji narodowej niż myśl o współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Tak się złożylo, niestety, że to Krzysztof Marcinkiewicz bez podjęcia wysilku dyskusji ze starszym kolegą w czasie ubieglorocznej manifestacji (jak rozumiem również starym prykiem) postawił się w roli mentora i jak to zawsze w przypadku nd-ków bywa, konflikt ideowy odnalazł po stronie potencjalnego sojusznika, a nie wspólnego wroga.. Odpłaciłem mu tylko pięknym za nadobne i mam nadzieje, ze wyrazilem się dość jasno. A ty kominiarzu biegaj i krzycz sobie dalej do woli, jak się czujesz z tym mlodziej, choć młodość nie zawsze w parze z mądrością chodzi. Byloby to mało istotne, gdyby nie pytanie, co z tego Wielkiej Polsce przybędzie.

  Mego geopolitycznego wywodu nie zrozumieliście.

 26. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #26

  @kominiarz
  No, to mamy juz komplecik – przymitywny bluzg autorstwa prostaka rodem z ludowego wojska. Do tego komleksy psychopatyczne (ten nawiązujący do posiadania jaj wybija się na pierwszy plan – czyżby brak i potrzeba stałego udowadniania, ze się je posiada?) Tego się właśnie spodziewałem. Oto odpowiedź na pytanie, kto roztoczył „opiekę” nad ONR. Przypadek nomen-omen kominiarza” (?!) potwierdza, że infiltracja i wspołpraca tej formacji z agenturą, to nie przypadek odosobniony.

  Dla przypomnienia:
  http://niezalezna.pl/37311-narodowcy-i-koledzy-z-wojska.

  Co do twojego munduru, nie byl on polski! By użyć termnologii zapożyczonej z twojego języka – goń się ode mnie ty czerwony wale! Świń z tobą nie pasałem!

 27. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #27

  @Anonim
  Haha widze ,że elokwencja i kultura kaznodzieji pouczającego młodzież prysła w momencie kiedy nadepneło się na czuły punkt:) Gratuluję. (również sobie udanej prowokacji i zdemaskowania przed młodzieżą jakim typem jest ktoś taki jak Ty). No a teraz mała lekcja mój „psychologu” => pierwsze ,to gdzie przeczytałeś rodzaj służby mundurowej w jakiej zaszczyt miałem służyć? (jeśli Twoja kula to widzi wyrocznio ,to proszę również o podanie formacji). Dwa ,to jako tak wielki znawca historii i współczesności strzeliłeś bąka (tym razem nie w gacie). Otóż nawet ta krytykowana przez Ciebie młodzież wie kiedy w Polsce nastąpiły przemiany i kiedy pogoniliśmy czerwonych (z tym pogonieniem to oczywiście sprawa dyskusyjna ,bo jak widać po Tobie dalej ich agentura działa i tępi narodowców). W każdym bądź razie od czasów przemian minęło już sporo czasu , a nawet dzieci już wiedzą ,że praw emerytalnych w służbach nabywa się po 15-tu latach. Zatem nawet gdybyś trafił w rodzaj służby ,to nie oznacza to ,że w tym Ludowym Wojsku służyłem nawet 1 dzień. A jeśli tak ,to co? Nawet niepodległościowe podziemie zbrojne (w tym Narodowe Siły Zbrojne) walczyło jedynie z komunistami a nie z wojskiem. Dalej więc łajzo plujesz na POLSKI MUNDUR ,jakim by nie był. Ja jako zapalczywy przeciwnik czerwonej chołoty mam szacunek dla prostego żołnierza ,który nie miał wpływu na te sprawy ,bez względu w jakiej armii służył. No i jeszcze jedno – wg. takiego typa jak Ty pewnie ktoś kto nisi mundur nie może mieć własnych poglądów i przekonań? Zabierz się lepiej faktycznie za pasienie świń ,a nie za pouczanie młodzieży.

 28. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #28

  @kominiarz
  Od początku tej „dyskusji” sprowadziłeś ją do poziomu „zlewa” z LWP. Przydałaby ci się normalna lekcja historii zamiast tej, którą cie w „woju” uczyli. Tzw. ludowe wojsko wraz odziałami KBW, a w późniejszym czasie ZOMO (dla kolegów z wojska – Zmotoryzowane Odwqody Milicji Obywatelskiej) brało czynny udział w mordowaniu żolnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym zołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ktorego masz dzisiaj „zlewie” i komunistyczna łajzo, pełną gebę! Dodać tylko wypada, że pacyfikowało również protesty spoleczne i najechało na Czechosłowację. To jedyne „zasługi” tej antypolskiej formacji gnido!
  Na szeregowego żołnierza, to ty mi nie wyglądasz – oni może mieli swoje poglądy wyniesione z domu i smutnych doswiadczeń komunizmu. Ty masz stalowy łeb z krótkiego kursu marksizmu rodem.
  Ten mundur lepiej spal frajerze, bo, mam nadzieje, ze za jego ubieranie w Wolnej Polsce bedą takich, jak ty rozliczać. I ćwicz sobie palancie te pompki. Może mniej będziesz wtedy pier..lił. I uważaj, bo przy pompkach może żyłka ci pęknie!

 29. Anonim
  | ID: d6c5c2f4 | #29

  @kominiarz

  Co Anonim z tymi mundurami ma?!!?
  Wiadomym jest, że nasze „Anonimowe Kombatanty” żadnych wojsk nie odróżnią!
  Nie tak dawno sterczeli pod teatrem z transparentem ” Precz z ruskimi”
  Z okazji przyjazdu do Opola chóru armii ukraińskiej
  Nie zauważają subtelnej różnicy pomiędzy armiami.
  Im wsio jedno, czy przyjeżdża ukraiński Chór Alexandra Pustavalova
  czy rosyjski Chór Aleksandrowa

  Odpuść sobie Kominiarzu.

 30. Irena
  | ID: 5fdc2ac8 | #30

  @Anonim. A ja jestem zachwycona rosyjskim baletem, a także rosyjskim Chórem Aleksandrowa.To była dla mnie prawdziwa uczta duchowa.
  A że Rosjanie wykupują nasz majątek,w tym Azoty, a ,że w Kaliningradzie elektrownie atomową zamierzają budować i nas „zalać” tanią energią , co skutkuje brakiem rozbudowy Elektrowni w Opolu,to trudno się dziwić treści transparentu.
  Ciągle zadaję sobie pytanie:dlaczego posłowie PiS nie reagowali na podejmowane przez rząd decyzje i Milczeli???

 31. Irena
  | ID: 5fdc2ac8 | #31

  @ P. svatopluk. Masz szczęście,że mieszkasz tu.
  A więc – Nie szukaj szczęścia daleko,
  Za siódmą górą, za dziewiątą rzeką.
  Ani wśród gwaru, ani wśród pustki, głuszy
  Lecz znajdż je – we własnej duszy.

 32. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #32

  @Anonim
  Mój drogi miły Anonimie….normalnie nie poznaje starszego miłego Pana:) Aż miło patrzeć jak z dobrodusznego kaznodziei wychodzi zwierze:D Tak się dajesz podpuszczać ,że jeszcze trochę ,a zaczniesz strzelać do tych których chciałeś nauczać. Podziwiam jednak Twój dar proroctwa i przekonywania ,bo jeszcze trochę a sam uwierzę to ,że byłem zlewem LWP :) Bawi mnie sterowanie takimi cienkimi bolkami. Widzisz….gdybyś jednak ćwiczył i robił te pompki ,to może dotleniłbyś mózg i zacząłby trochę lepiej pracować , a tak wychodzi z Ciebie szambo ,którym sam się obryzgujesz.
  Miłego wekendu i doucz się troszkę więcej w szczegółach o sytuacji panującej w LWP oraz o stosunku podziemia niepodległościowego do jego żołnierzy. Polecam bogatą literaturę IPN w tym wspaniałego Macieja Korkucia oraz Bolesława Derenia i wielu innych autorów piszących o antykomunistycznym podziemiu powojennym. Tam również znajdziesz przy okazji parę przykładów jakie było podejście wojska LWP (w tym niektórych oficerów) do komunizmu. Ja tymczasem zakładam trampeczki i idę na siłkę poćwiczyć:) Ech Ty mój zwierzaku…. pejcz Ci kupie ,będzie Ci do rajstop pasował:D

 33. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #33

  @kominiarz
  W istocie, nie doczytałeś zlewie, że uczciwi żolnierze zrywali sie zLWP do podziemia, c Co do zyli do prawdziwego, a nie sowieckiego, Wojska Polskiego.
  Drugiemu Anonimowi i Irenie w miejsce odpowiedzi postawię pytanie, czy byliby zadowoleni, gdyby w Polsce koncertował zespół Bundrswery ubrany w historyczne mundury z okresu okupacji i spiewał Polakom najlepsze marsze niemieckie z czasów II wojny światowej? Jakoś dziwnie się składa, że niektórym rodakom tak mózgi rozmiękczyło, ze przejawiają inny stosunek do sowieckiego okupanta, gdyż przez dziesięciolecia propaganda wmawiala im, ze nie był to okupant, lecz wyzwoliciel. Niektorym tak zostało do dnia dzisiejszego!
  Tu wyjaśnienie dla wymienionych wyżej ignorantów, że chór Pustovalova ma jak najbardziej wiele współnego z chórem Aleksandrowa i sowiecka armia, w której mundury jest ubrany. Wystarczyło wpisać nazwę i zamiast kłamać, dowiedziałbys się, kto zacz, chyba, ze mózg juz tak sprany, jak wyżej powiedziano.
  Ty zaś pompki zlewie ćwicz i najlepiej niechby na tym się skończyło twoje „społeczne” zaangazowanie.

 34. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #34

  A to właśnie link do informacji o uwielbianym przez was chórze:
  http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/985559-chor-armii-aleksandra-pustovalova-bialystok.html

 35. Irena
  | ID: 5fdc2ac8 | #35

  @ Anonim.Dzieki. Skorzystam.A czy uwielbiam??To Ty napisałeś.Zachwyt a uwielbienie to róznica.

 36. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #36

  @Irena
  Zachwyt czy uwielbienie? Zachwyt wydaje się byc bezrefleksyjny i raczej jednorazowy, a ty, jesli moge dobrotliwie, napisałaś cioteczko, że była to dla ciebie uczta duchowa, gdy okupoant śpiewał okupacyjne piosneczki. A co z tym hipotetycznym chórem bundeswehry (albo jeszcze lepiej esmanów)? Spodobałoby się? A może wzbudzilo zachwyt?

 37. Anonim
  | ID: d6c5c2f4 | #37

  @Anonim

  W wykonaniu chóru usłyszymy dynamiczne, marszowe pieśni wojskowe, rzewne pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe.

  Co złego może być w balladach ludowych?
  Zobacz też ćwoku, że na czapkach nie noszą czerwonej gwiazdy.
  Wrzeszcz durniu, że WP ( te zlewy) mają na wyposażeniu słynne niemieckie Leopardy
  Toż to szok, zdrada, okupacyjne czołgi:))
  Głupiś jak kilo gwoździ, ośmieszasz tzw prawicę.
  JaK tobie podobni, kombatanci posierpniowi, Borusewicze i Wałęsy
  Spływaj.

 38. Irena
  | ID: 5fdc2ac8 | #38

  @Anonim.Wujeczku.Wujku – oddżwięczam się Twoim zwrotem „Cioteczko”
  .Nie sa to piosenki okupacyjne a tym bardziej bundeswehry.Tys powywracał do góry nogami moje zwroty.. Specjalista z Ciebie. Ale to tak nieładnie. „Owiń poezją swą duszę,nastąpi olsnienie, Myśl odrzuci złą pokusę,.przemyślisz Twoje istnienie”. Miłej niedzieli.

 39. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #39

  @Anonim
  'W istocie, nie doczytałeś zlewie, że uczciwi żolnierze zrywali sie zLWP do podziemia, c Co do zyli do prawdziwego, a nie sowieckiego, Wojska Polskiego.” => Właśnie to m.inn. miałem na myśli polecając Ci lekturę mój Ty miły kaznodzieju i nauczycielu młodego pokolenia. A tak właściwie to gdzie podział się ten nauczyciel i wzór dla młodych? Tak się staruszku zacietrzewiłeś ,że wyszła z Ciebie prawdziwa bestia:D Jad który z Ciebie wyszedł zaślepia tak Twój umysł ,że niczego już nie dostrzegasz w tym co ktoś pisze, poza własną pianą na brodzie? No troszkę mnie zawiodłeś dając się tak prowokować ,bo miałem nadzieję że zdołasz „nawrócić” Krzysztofa Marcinkiewicza i wyimaginowanego zlewa z LWP na „właściwą drogę” a tutaj takie zwierze z Ciebie wylazło…. Gdzie podziała się ta kultura i elokwencja? Wystarczyło trochę ciętych prymitywnych słów „komunistycznej gnidy ,zlewa ,frajera i palanta ćwiczącego pompki” ,żeby czar nauczyciela prysł i miły starszy pan stoczył się do chlewa? No to coś kiepsko z odpornością psychiczną…. Może jednak poćwicz te pompki? To na prawdę wzmacnia również ducha:)

 40. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #40

  @kominiarz
  Z trzodą nie rozmawia się w salonowym stylu.

 41. Anonim
  | ID: d879e2e1 | #41

  @Irena
  Moze armia sowiecka też nie była okupacyjna, tylko duszoszczypatielna?

 42. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #42

  @Anonim
  Oj ,coś mi się wydaje ,że tutaj to jednak cham dorwał się na salony. „Ty jak coś Nikoś powiesz ,to potrafisz wzbudzić w człowieku wzruszenie” :) To tyle cytat z filmu ,a od siebie powiem Ci: kto z chlewa wyszedł do chlewa wróci.

 43. Anonim
 44. Gallus anon
  | ID: ef8ccd96 | #44

  Przecież 3/4 faszystów to geje. Podobają się im mocne chłopaki. Dlaczego w SS, a zwłaszcza w SA było tylu „ciepłych braci”?

 45. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #45

  @Anonim
  Dla mnie ,to Ty możesz sobie nawet ćwiczyć podrzucając swoim cymbałem nabitym POwszechnie dostępnym bagnem TVN – owskim i nie obchodzi mnie to. Już nie miałeś nic konkretniejszego do napisania ,że piszesz o trampkach i pompkach? No ja rozumie ,że dla takich jak Ty ćwiczenia fizyczne to coś nieznanego i powód do drwiny ,ale skąd urojenia o mundurze sowieckim ,to tego już nie wiem. Czy wszyscy 'Anonimi” to tacy kretyni…? Zadrwiłem z jednego i sprowokowałem pisząc m.inn o służbie mundurowej. Ten sobie ubzdurał LWP , a drugi kretyn podchwycił:) Brawo! Gratuluję bystrości umysłu:)

  @Gallus anon
  No a faszyści dla Ciebie ,to niby kto Gallusie Dwulicusie? :) Skad tyle lewackiego bagna w naszym kraju? Nie wiem tylko po co wchodzicie na strony ,które nie są dedykowane dla was. Tęsknota za powrotem do natury i znudzenie pedalskim życiem?

 46. Gallus anon
  | ID: 9c11c3a0 | #46

  @kominiarz

  Mam troje dzieci, niezły wynik jak na pedała.

 47. | ID: 91d6f08e | #47

  Czołem Wielkiej Polsce

 48. kominiarz
  | ID: f75382d4 | #48

  @Gallus anon
  Oj , to chyba nawet lepszy wynik od waszej „posłanki” Ani Grodzkiej :D

 49. Gallus anon
  | ID: eb8f5fb0 | #49

  @kominiarz

  Och ale mi dopiekłeś :-D

 50. wit
  | ID: cd6ac7ab | #50

  Trzymajcie się chłopaki. Tak jest! Czołem Wielkiej Polsce! Tylko dzięki ruchom narodowym w 19 wieku, organizowanym przez polski ruch narodowy i jego ustawicznej pracy wykonanej przez polskich patriotów, a zwłaszcza po powstaniu styczniowym, Polacy zachowali poczucie narodowe. Zachowali język, swiadomość historyczną i poczucie wspólnoty narodowej. Czyli wytrwała agitacja narodowa, szkolnictwo elementarne na wsiach, prowincji i po dworkach wydała owoce, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska i Polacy mogli wygrać powstanie wielkopolskie na zachodzie, a potem zwyciężyć w 1920 bolszewików na wschodzie i doprowadzić do zjednoczenia trzech zaborów. Lewactwo różnej maści nie chce istnienia Polski i Polaków. Przodują tu Niemcy, Zydzi i komuniści z tych narodowościi. I dlatego przyklejają do polskiego ruchu narodowego rózne dyskredytujace konotacje , a to , że faszyści, a to ksenofobiczni szowiniści i nacjonalni hitlerowcy lub neonaziści. Są to oczywiste głupoty no ale czymś trzedba ludzi epatować i usprawiedliwiać zwalczanie polskich narodowców. Natomiast nic nie mówi się o komunistach czyli lewakachi i ich dążeniu do zdobycia władzy. Reżymy komunistyczne wyrżnęły kilkaset milionów ludzi na całem świecie wprowadzając komunę.

Komentarze są zamknięte