Akcja rejestracji dawców szpiku w Ośrodku Medycznym Samarytanin

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Krzysiek ŻaczekKrzysiek Żaczek z Ozimka ma 33 lata, 3 miesiące temu dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę, czeka na przeszczep szpiku, to dla niego szansa na całkowite wyleczenie. Jest silny i wie, że da radę. Raz już – w 2010 r. – przechodził nierówną walkę z nowotworem i wygrał.

Ja wszystko wytrzymam, a mam za sobą naprawdę ciężkie leczenie. Mam dla kogo żyć – mówi Krzysztof Żaczek, tata 7-letniego Wojtka, mąż Ani. – Muszę tylko znaleźć dawcę.

Krzysztof jest pacjentem Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu. Od czasu, gdy po raz pierwszy zachorował, jest pod opieką Ośrodka Medycznego „Samarytanin” i lekarza onkologa Cezarego Judy. Jest także podopiecznym współpracującej ściśle z ośrodkiem Fundacji Onkologiczno-Hospicyjnej „Samarytanin.” Stąd pomysł wspólnej akcji rejestracji dawców szpiku w Opolu.

– Chcemy zwiększyć szanse na znalezienie dawcy szpiku dla Krzyśka i zarazem zachęcić Opolan, aby chcieli się rejestrować i dać cząstkę siebie innym, gdyż tak niewiele trzeba, aby uratować komuś życie – mówi onkolog Cezary Juda.

Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety (zajmuje się tym koordynatorka z DCTK) i pobraniu krwi. Wszelkie informacje – kto może zostać dawcą i z czym się to wiąże – http://www.dawcy-szpiku.pl/.

Rejestracja dawców szpiku dla Krzyśka – czwartek 23 maja od godz. 10.00-15.00 Ośrodek Medyczny „Samarytanin” Opole, ul. Pużaka 11.

Około godz. 14.00 będzie możliwość porozmawiania z wybitnym specjalistą prof. Andrzejem Lange, kierującym Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.

Przeszczepy szpiku stanowią domenę wrocławską, a DCTK jest kontynuatorem Oddział Immunoterapii i Przeszczepiania Szpiku Szpitala im. K. Dłuskiego (1986 r. ). Był to pierwszy tego typu Oddział w Polsce i jeden z najdłużej działających oddziałów przeszczepiania szpiku w Europie Środkowo-Wschodniej.

 Zespół kierowany przez prof. Lange ma w swoim dorobku szereg pionierskich dokonań w zakresie przeszczepu komórek krwiotwórczych w skali międzynarodowej. Prof. A. Lange ma specjalizację w następujących dziedzinach: choroby wewnętrzne, hematologia, immunologia kliniczna, transplantologia kliniczna

Aby zostać dawcą należy:

  • być zdrową osobą w wieku od 18 do 50 lat, która nie chorowała na nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne, nie jest nosicielem wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C);
  • zgłosić się do Krajowego Banku Dawców Szpiku –
  • oddać próbki krwi i wypełnić ankietę dla Honorowego Dawcy Szpiku.

Autor: Ewa Kosowska-Korniak, Prezes zarządu Samarytanin Fundacja Onkologiczno-Hospicyjna

Osoby, które chciałyby wesprzeć Krzyśka w związku z jego leczeniem mogą wpłacać środki na konto fundacji

Samarytanin Fundacja Onkologiczno-Hospicyjna

ul. Pużaka 11, 45-272 OPOLE

Nr rachunku 66 2130 0004 2001 0564 1105 0001

dopisek “Krzysztof Żaczek

  1. Irena
    | ID: fc208a56 | #1

    Kto zdrowy i mieści się w widełkach wiekowych niech się wpisze do banku dawców.Ja pomodlę się o zdrowie dla wszystkich go potrzebujących.Sprawdziłam – jest skuteczna. A jeszcze dodam,ze wspólna modlitwa działa cuda.

Komentarze są zamknięte