Nasz patronat: Zakończyła się „Setka z Hakiem” [fotorelacja]

Redaktor1

SONY DSCPrzez 24 godziny śmiałkowie z całej Polski walczyli z trudami niecodziennej wędrówki. W sobotę zakończył się XIX Ogólnopolski Rajd Pieszy „Setka z Hakiem”.

„Setka z Hakiem” to impreza turystyczno-sportowa, którą można określić mianem ekstremalnego ultramaratonu. Osoby biorące udział w zmaganiach miały za zadanie pokonać pieszo lub biegiem dystans 100 kilometrów z „hakiem”, czyli dodatkową odległością zaplanowaną przez organizatora, w czasie nie dłuższym niż 24 godziny. Tegoroczny „hak” wyniósł 500 metrów.

Każdego roku od kilku do kilkunastu osób uczestniczących w rajdzie to zaprawieni w biegach maratończycy. Pozostałą większość stanowią osoby nastawione na przejście trasy, nie przebiegnięcie. Każdego roku średnio ok. 20% uczestników kończy rajd na określonych zasadach. Większość uczestników rezygnuje do 50 km.

setka ixi„Setka” od początku swojego istnienia jest organizowana w różnych zakątkach Opolszczyzny. Tegoroczna edycja rajdu odbyła się na terenie powiatu nyskiego. Baza rajdowa znajdowała się w Zespole Szkół Sportowych w Nysie.

Jak informuje Justyna Świdzińska, organizatorka imprezy

w tym roku padły trzy rekordy, mianowicie: rekord ukończenia trasy, który wyniósł 11 godz. 59 min., rekord liczby uczestników, ponieważ wystartowało aż 127 osób, oraz rekord „najstarszego uczestnika”, który liczył sobie 78 lat.

Rekordzistą, który pobił czas pokonania trasy był Marcin Pawłowski – zwycięzca edycji sprzed 2 lat.

W tegorocznym rajdzie brało udział wielu studentów opolskich uczelni. Marcin Rębisz, student Uniwersytetu Opolskiego, który pokonał dystans 50 km w czasie 10 godz. uważa, że

najgorsze były warunki pogodowe. Od godzin wieczornych padał deszcz, który sprawił, że leśne i polne drogi były pokryte błotem. Przemierzania trasy nie ułatwiały problemy nawigacyjne w lesie.

Bartłomiej Kulej, również student Uniwersytetu Opolskiego, podkreśla, że

godny pochwały jest wysoki poziom organizacji imprezy.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferyczny 20 uczestników ukończyło rajd w regulaminowym czasie poniżej 24 godz.

Wszyscy uczestnicy rajdu mieli możliwość wzięcia udziału w profesjonalnych badaniach zmęczenia mięśni prowadzonych przez wykładowców i studentów Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Organizatorem wydarzenia był Harcerski Krąg Akademicki „HAKI” im. Bohaterów spod Monte Cassino działający przy Uniwersytecie Opolskim.

Rajd odbył się pod patronatem NGO.

Marcin Żukowski. Fot. Dominika Hebda i Iwona Błażków

  1. Irena
    | ID: c59fc4db | #1

    Siły i odwagi to uczestnikom nie brakuje Kontynuować w kolejnych latach..Dzięki za [email protected]

Komentarze są zamknięte