Najstarsze katolickie Radio w Polsce kończy 75 lat

Redaktor Obywatelski

Radio NiepokalanówRozgłośnia radiowa założona przez św. Maksymiliana Marię Kolbego kończy w tym roku 75 lat. Obchody jubileuszowe Radia Niepokalanów franciszkanie zaplanowali na najbliższą niedzielę. Z tej okazji w Niepokalanowie k. Warszawy zaśpiewa m.in. Krzysztof Krawczyk. Wcześniej, o godz. 13.00 msza św. dziękczynna w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

Zakonnicy na brylantowy jubileusz swojego Radia zaprosili słuchaczy oraz dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych z całej Polski. Obchody honorowym patronatem objął przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski abp Wacław Depo.

„W Radiu Niepokalanów nie ma miejsca na politykę! Poruszane są tu jedynie tematy społeczne i kulturalne. Jest dużo dobrej, bo polskiej i chrześcijańskiej muzyki”

– mówi o. Damian Karczmar, dyrektor Radia.

Co tydzień – w czwartki o godz. 7.10 – Radio przeprowadza bezpośrednią transmisję mszy św. sprzed grobu bł. Jana Pawła II w Watykanie. A codziennie – Koronkę do Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik bądź z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ołtarzewie.

Ponadto każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: mszę św. z Bazyliki w Niepokalanowie, Godzinki ku czci Niepokalanej, Modlitwę Anioł Pański i Apel Jasnogórski.

Radio, choć prowadzone przez franciszkanów, zatrudnia w większości ludzi świeckich. Ma dwa studia: w Niepokalanowie i Łodzi. Obecnie Radio Niepokalanów nadaje na obszarze dwóch województw: mazowieckiego-zachodniego na 102,7 fm i łódzkiego na 98,6 fm. Jednak Radia Niepokalanów można słuchać wszędzie przez Internet: www.radioniepokalanow.pl

Pierwszą audycję w „Stacji Polskiej 3 – Radio Niepokalanów” (tak brzmiała pierwotna nazwa rozgłośni – przyp. red.) św. Maksymilian Maria Kolbe nadał 8 grudnia w 1938 roku. Wybuch II Wojny Światowej i rządy komunistyczne w Polsce po niej spowodowały, że Radio musiało zamilknąć na 57 lat. Jednak 18 lat temu, 1 marca 1995 r. Radio Niepokalanów wznowiło swoją działalność.

Poniżej szczegółowy program niedzielnych obchodów 75. rocznicy założenia Radia i 18. rocznicy jego reaktywacji.

PROGRAM:

13.00 Msza święta sprawowana w Bazylice w Niepokalanowie

14.30 Piknik ze świętym Maksymilianem

15.30 Koncert Krzysztofa Krawczyka

17.00 Nabożeństwo majowe w Bazylice w Niepokalanowie

UWAGA!!! Szczegółowa historia uruchomienia Radia Niepokalanów, autorstwa franciszkanina o. Paulina Sotowskiego OFMConv, dostępna jest pod podanym niżej linkiem – w razie cytowania prosimy podać autora oraz źródło!

www.radioniepokalanow.pl/o-nas/historia.html

o. Jan Maria Szewek

Komentarze są zamknięte