Kartka z kalendarza: dziś mija 51. rocznica śmierci św. Joanny Beretta Molla, która oddała własne życie za życie dziecka

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Joanna Beretta Molla, wł. Gianna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 r. w Magencie k. Mediolanu, zmarła 28 kwietnia 1962 r. Jest świętą Kościoła katolickiego, była włoską lekarką i matką, która ofiarowała swoje życie za życie dziecka.

Joanna w młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu Wincentego à Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w 1949 r., otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty). Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie, gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską. Równolegle z karierą zawodową aktywnie działała w Akcji Katolickiej.

24 września 1955 r. wzięła ślub z Piotrem Mollą. W listopadzie 1956 r. urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 r. córkę Mariolinę, a w lipcu 1959 r. córkę Laurettę.

We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo tzw. wskazań medycznych do przerwania ciąży zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 r. urodziła się jej kolejna córka Gianna Emanuela. Pomimo starań lekarzy rankiem 28 kwietnia Molla zmarła w wieku 39 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie otrzewnej. Spoczywa na cmentarzu w Mesero (4 km od Magenty). Mąż po jej śmierci powiedział:

„(…) Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące”.

Papież Paweł VI w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 r. określił ją jako: „młodą matkę z diecezji mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze„.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 r. podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną 16 maja 2004 r. kanonizował ją. Na uroczystej mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka Gianna Emanuela.

Więcej zobacz na:

http://www.giannazlotniki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=64&showall=1

„Każde powołanie jest powołaniem do macierzyństwa, fizycznego, duchowego, moralnego. Bóg złożył w nas instynkt życia. Kapłan jest ojcem, siostry zakonne są matkami, matkami dusz. Biada tym młodym ludziom, którzy nie przyjmują powołania do rodzicielstwa. Każdy musi przygotować się do własnego powołania: przygotować się aby być dawcą życia przez poświęcenie jakiego wymaga formacja intelektualna; wiedzieć, czym jest małżeństwo „sacramentum magnum”; poznać inne drogi; kształtować i poznawać własny charakter”.

Św. Gianna Beretta Molla

  1. Irena
    | ID: cf0fe83c | #1

    Święta G.B.Molla ,proszę, módl się za polskimi rodzinami.Wspaniała kobieta. Przykład, jak ochraniać życie poświęcając swoje.

  2. 12 maja 2013, 10:14 | #1
Komentarze są zamknięte