Nysa i Skorogoszcz wyróżnione w konkursie „Zabytek Zadbany”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Wręczenia nagród Zabytek Zadbany w ŁowiczuDwa opolskie zabytki zostały nagrodzone w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Wręczenie nagród odbyło się w czwartek 18 kwietnia w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu w trakcie uroczystej gali podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Łowiczu, których organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz ze Starostwem Łowickim i Miastem Łowicz. Laureaci konkursu, otrzymali nagrody z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Żuchowskiego oraz Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pani Pauliny Florjanowicz.

Udział w konkursie wzięły 66 zabytków ze wszystkich 16 województw. W kategorii” Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu” wyróżniona został XIV-wieczna Wieża Bramy Wrocławskiej w Nysie zgłoszona przez Urząd Miasta i Gminy Nysa.

Nagrodę z rąk Ministra i Dyrektor NID odebrał Aleksander Juszczyk, Wiceburmistrz Nysy. Na remont zabytku gmina wydała ok. milion zł. W tej kategorii laureatem konkursu został dwór w zespole dworsko-parkowym w Łękach Górnych w woj. podkarpackim należący do państwa Joanny i Dariusza Kolbusz.

Dariusz Zieba odbiera wyróżnienie dla wieży w SkorogoszczyKolejne wyróżnienie opolski zabytek dostał w kategorii„Adaptacja obiektów zabytkowych”. Nagrodę odebrał pan Dariusz Zięba za adaptację folwarcznej wieży ciśnień w Skorogoszczy (obecnie wieża widokowa i izba regionalna), której jest właścicielem. W tej kategorii nagrodę przyznano chasydzkiej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie), w której obecnie znajduje się Ośrodek Spotkania Kultur. Budynek jest własnością Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Laureatem w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu” został zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie), należący do Miasta i Gminy Żmigród, a laureatem w kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane” została przyznana kościołowi filialnemu Świętej Anny w Brzezinach (woj. łódzkie), który jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach.

Urząd Miasta w Zabrzu dawna Huta ZabrzeWarto dodać, że mimo kilku zgłoszeń komisja konkursowa nie doceniła żadnego obiektu z woj. śląskiego. W rywalizacji przegrała m.in. pięknie odremontowany budynek dyrekcji Huty Donnersmarck w Zabrzu z 1907 r. , który obecnie jest nową siedzibą Urzędu Miasta.

Oprac. TK, więcej informacji na: www.nid.pl, www.nysa.eu

 

 

  1. Irena
    | ID: 5fa78ed5 | #1

    Gratuluje nagrody wszystkim ,którzy je zdobyli.Konkurencja jest wskazana – mobilizuje.

Komentarze są zamknięte