Wtyka w ratuszu? Jasna sprawa

Redaktor Obywatelski1

Łukasz-Żygadło-fot.-PS-150x150Bardzo dobrze, że prasa informuje o wszystkich wpadkach polityków. Takie jest jej zadanie. Pytanie pojawia się, kto z przedstawicieli instytucji samorządowych informuje media o wpadkach polityków? Głównie opozycji.

Informacja o mandacie jaki otrzymał radny Michał Nowak to normalka. Gdy pojawia się mała sensacja, każdy chce ją wykorzystać. Daje to dużą ilość kliknięć danego tematu, dużą ilość „lików”, komentarzy pod tekstem, co również przekłada się na ilość odwiedzin. Wszystko wtedy pracuje dobrze, bo wydawca jest zadowolony, a dziennikarz może liczyć na pochwałę (nagrodę).

Wtyczki? Każda redakcja ma swoje i wszędzie. W ratuszu? Zapewne też. My (NGO) swoje źródła, bardzo dobre i sprawdzone, również posiadamy. Nie tylko w ratuszu.

Ktoś z opolskiego magistratu musiał poinformować NTO o karze, jaką otrzymał radny Nowak. Jak w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską, mówi zastępca komendanta Staży Miejskiej w Opolu: „przekazaliśmy rano informacje do pana prezydenta oraz biura Rady Miasta Opola”. Dalszy tor jazdy tej informacji, jest już dobrze znany.

Tylko dlaczego „wtyczka” informuje media o wpadkach polityków opozycji? Dobra, to było głupie pytanie. A czy „wtyczka” wie, że nie do końca jest to zgodne z prawem?

W Polsce istnieje taka mała instytucja jak GIODO – Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Postanowiliśmy dziś zadzwonić do tej szanownej instytucji, gdzie otrzymaliśmy informacje, że przekazywanie osobom i instytucjom trzecim informacji poufnych, które mogą naruszać dobro konkretnego człowieka jest przestępstwem. Radny, owszem jest osobą publiczną, jednak pełniącą swoje obowiązki na innych zasadach niż poseł. Radny nie posiada immunitetu, dlatego jeżeli nie przyjmuje mandatu, jego sprawa kierowana jest do sądu. W przypadku posła mamy zupełnie inny bieg działania.

Czy naprawdę mamy rozpocząć głupkowatą wojnę, która będzie polegała na łapaniu lokalnych polityków na wykroczeniach, które nijak się mają do ich pracy? Może zaczniemy też monitorować wykroczenia urzędników? I będą wpisy w stylu: „Referent Kowalski jechał nachlany na rowerze. Uszkodził płot sąsiada”.

autor: Łukasz Żygadło

  1. IRENA
    | ID: 5031cc7c | #1

    Informacje powinne być jawne. Niezależnie czy dotyczą radnych z prawa,lewa czy od środka, czy też urzędników miejskich…… Należy dążyć do jawności życia publicznego……….W tej konkretnej sprawie należy poprosić Komisje Rewizyjną RM Opola o sprawdzenie czy jest zgłoszona działalność gospodarcza przez osobę,która pobiera różne opłaty na terenie Opola na podstawie umowy z prezydentem.Radny powinien być czynny a wiec powinien wiedzieć co wolno a czego nie wolno na terenie miasta Opola rozwieszać i gdzie są do tego miejsca przeznaczone.Zachęcać radnych do pracy,pracy,pracy…

Komentarze są zamknięte