Prawie dwustu opolan upamiętniło godnie wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska6

3 rocznica katastrofy smolenskiej w Opolu (21)10 kwietnia 2010 r. na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Tego pamiętnego dnia doszło do straszliwej tragedii – w drodze na uroczyste obchody 70. rocznicy ludobójstwa w Katyniu zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z 95 przedstawicielami polskiej elity, w tym Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie czy Anna „Solidarność” Walentynowicz. Wszyscy zginęli w niejasnych okolicznościach w katastrofie samolotu rządowego T-154 w Smoleńsku, na terytorium Rosji. Rząd polski oddał sprawę śledztwa w ręce Putina. Dziś, w 3. rocznicę tej niewyobrażalnej tragedii Opolanie pamiętali o poległych na służbie Polakach. O godzinie 18.30 jak co miesiąc odbyła się Msza św. w intencji ofiar tej tragedii. Po Mszy św. odbył się tradycyjny przemarsz pod pomnik Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności.

Jesteśmy tu, by pokazać, że pamiętamy i będziemy pamiętać o tych, którzy także w naszym imieniu, lecieli do Smoleńska na uroczyste obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Za pamięć narodową zapłacili najwyższą cenę – przemówił do dwustu opolan Ryszard Szram, szef Klubu Gazety Polskiej.

Po nim został przytoczony wiersz napisany przez Henryka Krzyżanowskiego w kilka dni po katastrofie smoleńskiej, który odczytała Krystyna Kulpa, nauczycielka historii .

Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,

Salonowcy –  skończcie tę wrzawę.

O czas smutnej zadumy proszę,

gdy Prezydent idzie na Wawel.

Kogo wiedzie w żałobnej gali?

Jakieś cienie, mundury krwawe,

ci w Katyniu z dołów powstali,

z Prezydentem idą na Wawel.

 

Idą wolno, lecz równym krokiem,

bo im marsza rozbrzmiewa grave.

Niezbadanym Boga wyrokiem

z Prezydentem ciągną na Wawel.

 

Gdy próg przejdą królewskich pokoi,

krótki apel – czas z misji zdać sprawę,

potem spać – pierwsza noc już wśród swoich

z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.

 

I zostaną w mej myśli i w drodze żywota

jak kompas pokażą mi powiodą gdzie cnota

Jeśli bym o nich zapomniał

Ty Boże na niebie zapomnij o mnie

 

Następnie została odczytany apel poległych z wymienieniem wszystkich 96 ofiar katastrofy. Klaudiusz Szkudlarek pomógł prowadzącemu zgromadzenie odczytać apel, który zakończył się odśpiewaniem przez zebranych pieśni „Roty”. – Żądamy, by wrócił z internowania Krzyż Pamięci i by zaprzestano prześladowania znaków naszej wiary. Żądamy ukarania przedstawicieli władzy, którzy paktowali z wrogiem Polski, by poniżyć polskiego prezydenta, a potem zacierali dowody zbrodni – można było usłyszeć w apelu Klubów Gazety Polskiej, które odczytał Jarosław Toporowski.

Na koniec przemówił w imieniu Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Szymański, który zastąpił nieobecnego posła Sławomira Kłosowskiego. Podobnie jak w zeszłym roku oprawę muzyczną uroczystościom zapewniła rodzina Koenigsbergów – z synem Matuszem. Na koniec były podziękowania dla współorganizatorów m.in. NSZZ „Solidarności” i OSPN oraz przypomnienie, że w internecie  – od dnia dzisiejszego nadaje TV Republika ! – poinformował zebranych Ryszard Szram.

Ładnie ułożone znicze w kształcie krzyża i przeplatane licznie tulipanami, zostały po zakończeniu uroczystości. Przechodzący mieszkańcy oddawali  hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. – Przychodzę tu od początku co miesiąc jeśli tylko zdrowie i obowiązki zawodowe nie przeszkadzają. Jest to moralny obowiązek wobec kwiatu polskiej elity politycznej – mówi dla NGO prof. Zdzisław Śloderbach, który nie wierzy w oficjalne przyczyny katastrofy.

Autor i fot.: Tomasz Kwiatek

 1. IRENA
  | ID: 966e6ac2 | #1

  Piękny wiersz.Cudna fotorelacja.Musimy pamiętać.Ja tez zapaliłam znicza.Pomodliłam się.Nie zapomnimy o Was.

 2. Jarek Toporowski
 3. IRENA
  | ID: ab54c74d | #3

  @Jarek Toporowski.No witaj.Dzięki za filmik.Dzieki,że byłeś na manifestacji.Musimy pamiętać.

 4. kominiarz
  | ID: 8c2358b5 | #4

  Nie wszyscy pamiętają….a właściwie nie chcieliby żeby o tym pamiętać i mówić. Tak jest w Polsce ,bo Polacy w Stanach pamiętają. Pamiętają o Katyniu i o Smoleńsku, Wszyscy moi znajomi w Stanach mieli na facebooku wpis i fotkę upamiętniającą te daty. No ale to górale:) Nie muszę chyba nic więcej dodawać , ani przy okazji tych wydarzeń mówić to co mam na myśli i wytykać kogoś palcem. Sądzę ,że prawi wiedzą o co mi chodzi.

 5. IRENA
  | ID: ab54c74d | #5

  @kominiarz Tak,tak.Zza wodą inaczej postrzegają polskie wydarzenia,tragedie,katastrofy.Ale,my bedziemy pamietali.

 6. Jarek Toporowski
Komentarze są zamknięte