Reaktywacja NZS na Uniwersytecie Opolskim

Redaktor

nzs_uoNiezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja ogólnopolska zrzeszająca w swoich szeregach studentów wielu polskich uczelni. Zrzeszenie powstało w 1980 r. i należało do najważniejszych organizacji opozycyjnych, zarówno ze względu na liczebności, jak i prężności działania.

W latach 80. XX w. NZS odegrało istotną rolę w zmaganiach o autonomię uczelni wyższych. Działacze organizacji angażowali się w wiele aktywności dotyczących ogółu społeczeństwa, jak np. walka z cenzurą czy zwolnienie więźniów politycznych.

Misją organizacji, poza integracją środowiska studentów, jest wspieranie kulturalnego, naukowego i społecznego rozwoju studentów. Do zadań NZS należy ochrona praw studenckich, przygotowanie swoich członków do świadomego i czynnego uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim oraz kreowanie ich na liderów. NZS to organizacja samorządna i społeczno – polityczna, której działania opierają się na chrześcijańskim systemie wartości.

Mimo że początki NZS w Opolu sięgają października 1980 r. to historia Organizacji Uczelnianej działającej obecnie na Uniwersytecie Opolskim nie jest długa. Na przełomie listopada i grudnia 2012 r. grupa studentów Uniwersytetu Opolskiego postanowiła reaktywować na swojej Alma Mater niedziałającą od dwóch lat strukturę NZS. W związku, iż rok 2012 ustanowiono rokiem ks. Piotra Skargi to pierwszym wydarzeniem, zorganizowanym przez jeszcze niepowołaną do życia organizację, było spotkanie poświęcone osobie tego wielkiego jezuity. Wykład na ten temat wygłosił zastępca dyrektora Instytutu Historii UO, dr Antoni Maziarz. W międzyczasie planowano spotkanie autorskie z Rafałem Ziemkiewiczem, znanym publicystą i autorem wydanej niedawno, bestsellerowej książki „Myśli nowoczesnego endeka”. Spotkanie odbyło się 16 stycznia 2013 r. w Auli Starej UO. W ostatnim dniu stycznia br. przeprowadzono Założycielskie Walne Zebranie Członków, na którym powołano Zarząd Organizacji Uczelnianej NZS UO. Kolejnym ważnym wydarzeniem zorganizowanym przez członków NZS UO był wykład pt. „Fenomen Żołnierzy Wyklętych” wygłoszony w Studenckim Centrum Kultury, w dniu 27 lutego 2013 r. przez pana Arkadiusza Karbowiaka – pasjonata historii, byłego wiceprezydenta Opola, inicjatora ustanowienia dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po wykładzie wyświetlono część drugą filmu dokumentalnego pt. „Kadry” (reż. Jerzy Zalewski), opowiadającą o losach żołnierzy podziemia narodowego po 1944 r. Dnia 1 marca 2013 r. reprezentacja NZS UO odwiedziła wieś Barut – „Śląski Katyń”, aby uczcić zamordowanych tam żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Przed Świętami Wielkiej Nocy studenci włączyli się w akcję Stowarzyszenia „Odra-Niemen” polegającą na przygotowywaniu paczek dla kombatantów polskich mieszkających na Kresach Wschodnich. Aktualnie, wraz z Harcerskim Kręgiem Akademickim „HAKI” im. Bohaterów spod Monte Cassino, NZS UO koordynuje zbiórkę przyborów szkolnych i książek dla dzieci polskich żyjących w zachodniej części Ukrainy. Poza działalnością dla „ducha” i „rozumu” podejmowane są także inicjatywy dla „ciała”. W środowisku opolskich żaków NZS UO współinicjował „studenckie morsowanie”, czyli kąpiele w lodowatej wodzie.

Najbliższe miesiące będą intensywne. W planach są spotkania otwarte z ciekawymi ludźmi: historykami, działaczami społecznymi, egzorcystą. Wiadomości o wszystkich wydarzeniach będą zamieszczane na profilu facebook’owym NZS UO oraz na stronach NGO.

Spotykamy się regularnie, w każdy czwartek w godzinach wieczornych. Studentów zainteresowanych naszą działalnością zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi. Kontakt: [email protected].

Autor: Marcin Żukowski

Komentarze są zamknięte