Zrozumieć Śląsk

Niezależna Gazeta Obywatelska47

Ryszard SurmaczTematyką śląską zajmuję się stosunkowo długo. Dużo też na ten temat napisałem a moja praca została doceniona, ale po latach dochodzę do wniosku, że trzeba obalić mit jakiejś niemożliwości zrozumienia Śląska.

Nikomu to nie zaszkodzi, a pomóc może wszystkim. Jak na polskie dzieje, struktura historyczno-socjologiczna Śląska nie jest ani specjalnie skomplikowana, ani nawet specjalnie zagmatwana. W porównaniu z kresami wschodnimi, na których Polska starała się zsyntetyzować dwie cywilizacje i tamtejszym przekrojem kulturowym, Śląsk jawi się jako struktura średnio skomplikowana.

Komplikacje budzą dopiero postawy psycho-kulturowe, które są wypadkową przekazu rodzinnego i zapamiętanych przeżyć indywidualnych – z obu stron. Wszystkie te naleciałości mają odmienne doświadczenie i są skutkiem mniejszej lub większej walki w zaborze rosyjskim lub pruskim.

Ślązacy są Słowianami i używają języka polskiego, który mówiąc ogólnie, na przestrzeni wieków w swojej warstwie kulturowej uległ petryfikacji, a w zawodowej (technicznej) – modyfikacji. Samo pojecie „Rodło” jest echem starożytności, a Pięć Prawd Polaków – trzeźwości myślenia i dowodem świadomości swoich korzeni. Nazwy niemieckie są tu dodatkiem świadczącym o pochodzeniu chłopskim lub robotniczym.

Największym wydarzeniem w życiu Ślązaków w ostatnich 200 latach jest polski ruch narodowy związany z powrotem śląska w granice państwa polskiego oraz trzy powstania i plebiscyt. Odrzucenie tej drogi ze względów koniunkturalnych jest pozbawieniem się tożsamości, a przez to prawa do jakiegokolwiek głosu. Odrzucenie Korfantego na Śląsku jest tym samym, co odrzucenie Piłsudskiego w Polsce. Pojęcie „Europejczyk” określa przynależność do kontynentu (a właściwie części kontynentu) i nic więcej. Już Korfanty wiedział, że Ślązacy mają tyko jednych na świecie przyjaciół – są nimi Polacy i Kościół katolicki ( tej kolejności). Dlatego dziś możemy używać terminu Polacy śląscy lub Ślązacy polscy – jak kto woli.

Jeżeli chcemy zrozumieć Śląsk, a dotyczy to również samych Ślązaków, to Ślązacy muszą (muszą, bo nie ma innej opcji) nauczyć się Polski. Tak samo, jak w małżeństwie mąż i żona nie mogą stworzyć rodziny żyjąc przedmałżeńskimi mitami, tak też Polacy i ogólnie – Ślązacy do niczego nie dojdą, gdy pierwsi będą widzieli w Ślązakach Prusaków, a drudzy w Polakach jedynie wstrętny Wschód i Kargulów. Takie jest życie.

Natomiast Ślązacy nie mogą bez końca żyć swoim mitem niezgłębionej głębi i czekać, aż Polacy ich zrozumieją, bo nic takiego nie nastąpi. Stracą tylko swój czas (przysłowiowe pięć minut). Polacy śląscy, we własnym gronie, powinni wyjaśnić szczegóły swoim pobratymcom. Jest o ich kulturowy i obywatelski obowiązek.

***

W Polsce zachodniej wciąż żyją trzy wielkie etosy: wielkopolski, kresowy i śląski. Z tych trzech śląski jest najsłabszy, ale może okazać się najsilniejszym. Owszem są do siebie odwrócone plecami, ale nie z winy indywidualnej, czy własnej, lecz wciąż peerelowskiej manipulacji. Trwanie w pozycji odwrotnej do siebie lub milczącej, jest realizacją komunistycznego testamentu i niemieckiej propagandy – wbrew własnym interesom.

Śląska droga jest nieustanną drogą powrotną do Polski. Nikt jeszcze nie wie jakie meandry będzie musiała pokonać, aby nieco zmodyfikować, a potem wykonać testament największego z Polaków śląskich czy Ślązaków polskich – Wojciecha Korfantego.

Korfanty wytyczył najkrótszą drogę do celu, wszystkie objazdy, barykady, a nawet niekorzystne znaki drogowe, są tylko pomnożeniem kosztów własnych. Śląska tożsamość poza Polską nie istnieje. Zrozumieć Śląsk oznacza powrót do swoich piastowskich korzeni w Polsce, i jedynie tu Ślązacy mogą się spełnić, a nawet poczuć nieco lepsi – na dłuższą metę. Ale Panowie, przepraszam, będzie to trochę bolesne, bez kresowian nie dacie sobie rady, bo oni wnoszą inną perspektywę i element niezależności. Jeżeli ktoś nie wierzy, zachęcam do przeczytania na NGO z 02.03.13 r. omówienia książki prof. Anny Pawełczyńskiej „Koniec kresowego świata”. Tam odnajdziecie te elementy, których Wam brakuje w życiu codziennym. Owa „pańskość” ma swoje wady, ale wyolbrzymiono je do monstrum w okresie komunistycznym, którego wszyscy jesteśmy ofiarami. Na kresy powinno się patrzeć po katolicku, a nie po proletariacku. Proletariat na Śląsku był marginesem… Na ziemiach zachodnich mogą więc spotkać się Wielkopolanie, Kresowianie i Ślązacy i bez trudu zrozumieć. I tego wszystkim z całego serca życzę.

Autor: Ryszard Surmacz

Tekst ukazał się drukiem w 5 wydaniu papierowym NGO

 1. svatopluk
  | ID: 2444b8a5 | #1

  „Największym wydarzeniem w życiu Ślązaków w ostatnich 200 latach jest polski ruch narodowy związany z powrotem śląska w granice państwa polskiego oraz trzy powstania i plebiscyt. Odrzucenie tej drogi ze względów koniunkturalnych jest pozbawieniem się tożsamości, a przez to prawa do jakiegokolwiek głosu. Odrzucenie Korfantego na Śląsku jest tym samym, co odrzucenie Piłsudskiego w Polsce. Pojęcie „Europejczyk” określa przynależność do kontynentu (a właściwie części kontynentu) i nic więcej. Już Korfanty wiedział, że Ślązacy mają tyko jednych na świecie przyjaciół – są nimi Polacy i Kościół katolicki ( tej kolejności).”

  Prawdziwy przyjaciel akceptuje nas takimi jakimi jesteśmy. Jeżeli nie to jest on fałszywym przyjacielem. Lepszy już wróg który się nie kamufluje!

  Zrozumieć Górny Śląsk to dla autora nawet po dekadach za wysoka poprzeczka.

 2. | ID: a85909a7 | #2

  @Svatopluk
  Prawdziwy przyjaciel mówi prawdę w dobrej wierze. Svatopluk, nie chcesz przyjąć informacji podstawowej dla dobra Śląska, że tylko Polacy Wam pozostali. Nie potrafisz też odróżnić prawdziwego przyjaciela od fałszywego. To bardzo smutne.

 3. IRENA
  | ID: 79b00dc0 | #3

  Autorze.Jakże piękna treść.Taka najszczersza.Taka prawdziwa.Czytam,czytam kazdy artykuł po wielokroć.Zdobyłam książki,które polecasz.Naprawdę warto wsłuchiwać się w Twoje rady. Taki kolejny Uniwersytet w moim życiu. Polecam też moim dzieciom czytanie. Zapewne będą mądrzejsze. Dziękuję.Pozdrawiam.

 4. anonim
  | ID: 67f5a1be | #4

  Wielu Ślązaków się z tą polską przyjaznią zapoznało nawet przypłacając życiem jak nie jest po myśli Polaków.
  Dobrym przykładem może być Theofil Kupka a nawet sam Korfanty!
  I nadal musimy być Polakami bo Polacy tego chcą, dobrze tylko że Polak Polakowi nie równy i większość nie żyje nacjonalizmem ubiegłego wieku.

 5. | ID: 797fc4d9 | #5

  @Anonim
  Wielu Ślązaków (a byli oni najwartościowsi) weszło do Polski z przekonaniem, że Polska otuli, wynagrodzi, przygarnie itd., czyli weszli z określonymi marzeniami, które jak to marzenia mało kiedy się spełniają. Ale przy okazji warto spojrzeć na drugą stronę, ilu Polaków i jak długo o Polskę walczyło. Poświęcali swoje majątki i życie i nie pytali, czy Polska otuli, przygarnie. Po prostu, walczyli o nią. I ta walka to nie nacjonalizm XIX. Tak samo, jak ci którzy szli do powstań śląskich nie kierowali się nacjonalizmem śląskim, czy polskim, lecz najbardziej ludzkim odruchem – wolą wywalczenia siłą (bo inaczej nie można było) sobie lepszego bytu i więcej wolności. Często zastanawiam się skąd u Ślązaków tak głębokie i nieprzemakalne poczucie krzywdy – właśnie w stosunku do Polaków? Mniejsze mają pretensji do Niemców, od których doznali o niebo więcej krzywd? Ta krzywda to polityczny sznur, za który wodzą wszyscy, którzy źle życzą Śląskowi. Tak pojętą krzywdą Ślązacy sami sobie czynią krzywdę. Większość Polaków nie rozumie tej śląskiej krzywdy, bo jak przyłoży do swoich, to blednie ona zupełnie. Pozdrawiam

 6. svatopluk
  | ID: 3f0f3e30 | #6

  @Genek

  Prawdziwy przyjaciel chce dobra swego przyjaciela i nie pragnie własnego dobra kosztem strat przyjaciela.

 7. IRENA
  | ID: 85d0c7b1 | #7

  @P.svatopluk. Masz racje. A Ty masz przyjaciela?

 8. | ID: 797fc4d9 | #8

  @svatopluk
  A może Ty wyjaśnisz na czym polega śląska krzywda i o co chodzi w pretensjach śląskich do Polski?

 9. svatopluk
  | ID: add97fa3 | #9

  @IRENA

  Niejednego Polaka który mnie akceptuje jakim jestem i nie próbuje urobić na swoją modłe by mu było wygodniej.

 10. Anonim
  | ID: 1ad58da5 | #10

  @IRENA
  :D Krótko , dobitnie i z humorem:) Pozdrawiam.

 11. svatopluk
  | ID: add97fa3 | #11

  Genek :
  @svatopluk
  A może Ty wyjaśnisz na czym polega śląska krzywda i o co chodzi w pretensjach śląskich do Polski?

  Wywodzi się ona z polityki sanacji a później polskich komunistów którzy nas nie szanowali a chcieli zmienić według własnego „widzimisię”. Pan Surmacz stara się nadal naśladować owe wzorce.

 12. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #12

  @Genek
  Podpisuje się dwiema rękami pod tym co napisałeś. Myślę ,że nie jednego bodła ta prawda jak byk rogami:) tylko żaden do tego się nie przyzna ,bo oni już tak mają:) Fajnie to wszystko ująłeś , bo ja nie mam już tej cierpliwości do bezsensownej konwersacji z jołopami. Wydaje mi się ,że ta ich wyimaginowana krzywda bierze się z tej „ich inności”. Mam tu na myśli brak poczucia własnej tożsamości narodowej i co za tym idzie czują się jak pies kopany w d… przez niedobrego pana (raz Niemca ,raz Polaka). Sądzą że jak zaczną merdać ogonem przed którymś ze swoich nowych panów do którego zaczną się przymilać ,to wejdą mu z łapami na pościel i bedą pępkami świata w jego salonie. Jak się pogrozi palcem, to wielka krzywda… Tak to właśnie jest z tytmi owczarkami niemieckimi:) W mojej ocenie głównym powodem takich zachowań jest brak poczucia narodowości ,tak jak to jest mocne chociażby u górali. Celowo przytaczam tutaj właśnie górali ,bo jest to region o swojej odrębności regionalnej , a zarazem o bardzo silnym poczuciu państwowości. Ludzie tutaj na Śląsku nie potrafią się zaaklimatyzować w Polsce , a przy tym każdemu przyjezdnemu będą wmawiac, że to własnie on tego nie potrafi i biednemu ślązakowi każe być Polakiem. Jacy biedni i pokrzywdzeni ci ludzie muszą być…. Jak mozna kazać im być Polakami? przecież oni jeszcze Reichem żyją. Szukają więc sobie krzywd zaznanych od Polski. Zapominają przy tym , albo po prostu nie chcą tego wiedzieć ,że takich samych krzywd od rzadów zaznali Polacy w innych regionach naszego kraju bez względu na narodowość. Mam tutaj na myśli chociażby lata powojenne i walkę niepodległosciowego podziemia zbrojnego z utrwalaczami władzy. Gdyby ślązacy mieli te poczucie państwowości polskiej ,to inaczej widzieliby te „zaznane krzywdy od Polski” i postrzegali by to jako represje narzuconej komunistycznej władzy wobec wszystkich obywateli polskich.

 13. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #13

  Anonim :
  @IRENA
  :D Krótko , dobitnie i z humorem:) Pozdrawiam.

  Oczywiście w tym wypadku Anonim to kominiarz:) Po przeinstalowaniu systemu nie zauważyłem ,że się nie zalogowałem na NTO :) Pozdrawiam jeszcze raz jako kominiarz:)

 14. IRENA
  | ID: 32d4c883 | #14

  @P.kominiarz. Witaj.Cieszę się,że sie odezwałes.Brakuje Twoich myśli na portalu.Pozdrawiam

 15. svatopluk
  | ID: add97fa3 | #15

  @kominiarz

  A wam jak zmieniono nazwisko i imię? I w jakim języku wam zakazywano mówić?
  Do Łambinowic i Świętochłowić z ulicy zabierano? Prosto tak?

  Nie chcecie zrozumieć Górnego Śląska i traktujecie nasze „inności” z butą.

  Ale co niedziela z wywieszonym jęzorem przed ołtarz.

 16. | ID: 0ede536b | #16

  @svatopluk
  Nie wiesz skąd przyszła komuna? Jeżeli utożsamiasz Polaków tylko z komuna, to gratuluję – od wojny minęło 70 lat a tu nicziwo. Sanacja to też wymysł komunistyczny. A tu akuratnie się przyjęło. Ciekawe? Svatopluk, zacznij się czuć jak człowiek, a zobaczysz, świat jest piękny. Naprawdę!!

 17. svatopluk
  | ID: add97fa3 | #17

  @Genek

  Macie chyba problem z czytaniem i zrozumieniem.

  Gdy mój dziadek w 1945 podpisywał „polską lojalkę” (na wzór niemieckiej volkslisty) nie było tam słowa o wierności socjaliźmie tylko polskości.

  Może zdradzicie przepis na poczucie się człowiekiem?

 18. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #18

  @svatopluk
  Po pierwsze ,to nie mieszaj do tego kościoła, do którego na marginesie to nie latam i nic Ci do tego , a po drugie to z podobnymi nieukami przerabiałem już tematy Łambinowic ,Świętochlowic oraz wiele innych i nie sądzę żebyś i Ty cokolwieK z tego zrozumieć zechciał. Uważam zatem konwersację z podobnym typem za bezsensowną i stratę czasu. Polecam Ci natomiast w zaciszu domowym literaturę (może bardziej do Ciebie to trafi).
  „Obóz pracy w Świętochłowicach w 1945 roku” wydaną na podstawie dokumentów przez IPN. Wskazane byłoby również przy tym doszkolić się z tematu niepodległosciowego podziemia zbrojnego po roku 1944 , ale mam wrażenie że prędzej diabła przekona do święconej wody niż kogoś z Waszego srodowiska do takiej literatury:P Do patriotyzmu również nie będę Cię przekonywał, bo lepiej ode mnie zrobił to już Joseph Goebbels. On był mistrzem w praniu mózgów i jak widać zrobił to znakomicie ,a jego słowa padły na podatny grunt.

 19. | ID: aa6a251b | #19

  @svatopluk
  Pytasz jak być człowiekiem?Jako Niemiec jesteś nikim i dodatkowo musisz ponosić (niezasłużenie) konsekwencje ich zbrodni z II wojny. Jako Polak możesz być Ślązakiem i człowiekiem. To tylko tyle i aż tyle. To cała recepta… Napisałem Ci to od serca (naprawdę), ale tego i tak nie docenisz.
  Zajmowałem się kiedyś mniejszościami narodowymi, dlatego wiem, że ta recepta nie jest prosta, a wręcz trudna, ale jedyna. Problem Ślązaków, zwłaszcza niemieckich, polega na tym, że nadal nie mogą wyjść z pruskiej skorupy. Tak zaszczepili Was, a jednocześnie upodlili, że nie potraficie się otrzepać się z tego niewolniczego pierza. Życzliwi Wam Polacy widzą to, i chcą Wam pomóc. Ale to daremny trud, bo Wy zastawiając się Niemcami chcecie być lepsi w Polsce nie po polsku, lecz po niemiecku. Tego nie jest w stanie zaakceptować nikt ani Niemiec (bo musiały uznać Was za przedstawiciela swojej kultury), ani Polak, a tak naprawdę takiej postawy nie akceptujecie nawet Wy sami. Konieczny jest wysiłek. Ale wysiłek musicie zrobić sami. I nikt za Was tej lekcji nie odrobi. Ba, jeżeli nie zmienicie stosunku do siebie i do Polski, rozpłyniecie się jak mgła – z własnej winy. Svatopluk, jesteś już częścią tego portalu, doceń to, co Ci napisałem. Pozdrawiam.

 20. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #20

  @Genek
  Kolejne bardzo trafne spostrzeżenie pełne szczerosci i pozbawione złośliwości. Ja niestety już tego nie potrafię:) Przynajmniej w stosunku do takich osób jak odwiedzający naszą stronę foxmany czy svatopluki:) Po prostu straciłem już cierpliwość. Są jednak osoby z którymi można porozmawiać z wzajemnym zrozumieniem i to jest pocieszajace. Tyle ,że są to wyjatki i nie wierzę by zmieniło się coś w rozumowaniu tej grupy ślązaków przez następne dziecięciolecia? ba! nawet stulecie.
  PS.
  Pisząc ślązak przez małe „s” nie czynię tego z braku szacunku ,ani nie jest z mojej strony błędem pisowni. Ma jedynie na celu zaakcentowanie czegoś ,co przedstawię w pewnym cytacie ,który bardzo mi się podoba: H.Szatkowski ,historyk => „Regionalizm źle rozumiany polega na tym ,że najpierw jest się Góralem , a potem Polakiem. Regionalizm właściwie rozumiany polega na tym ,że najpierw jest się Polakiem , a potem góralem”. (piszę z głowy ,wiec przepraszam jeśli nie jest to dosłownie). Ja zawsze powiem o sobie ,że jestem Polakiem góralem. Pokażcie mi ślązaka ,który powie w ten sam sposób. Jeśli już ,to mówią o sobie: „Ślązacy”. Wątpie ,żeby było to u nich jedynie z tak mocnej dumy regionalnej ,bo chyba nikt nie odmówi ogromnej dumy jaką mają o swojej regionalnosci górale.

 21. IRENA
  | ID: 32d4c883 | #21

  @P.Genek @P.kominiarz. Jak na mężczyzn przystało. Grzecznie,merytorycznie,po polsku. @P.Svatopluk ,zapewne pojąłeś, bo to obca mi płeć

 22. svatopluk
  | ID: c5c52032 | #22

  @Genek

  Gdzie napisałem że jestem Niemcem? Twierdzę jednak że kultura niemiecka miała duży wpływ na śląskość która bez tego elementu nie jest kompletna. To samo dotyczy również wpływu kultury polskiej.

  Jeżeli uważasz drugiego człowieka za nikogo tylko dlatego że jest Niemcem to w moich oczach jesteś grzesznikiem przepełnionym pychą i pogardą.

  Ja jednak nadal uważam ciebie za człowieka. Tak mi nakazuje moja wiara i przekonanie.

 23. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #23

  @svatopluk
  Równie dobrze możnaby twierdzić (zgodnie z pogladami ,które Ty tutaj prezentujesz) ,że kultura austriacka miała duży wpływ na góralszczyznę ,która bez tego elementu nie jest kompletna ,albo o terenach wschodnich ,że bez elementu kulturowego rosyjskich zaborców nie byłby to kompletny region. Każda obca kultura ma jakiś wpływ na regionalność. Tyle,że mówimy tutaj o zupełnie czymś innym. „Genek” bardzo dobrze Ci tutaj napisał ,że „Problem Ślązaków, zwłaszcza niemieckich, polega na tym, że nadal nie mogą wyjść z pruskiej skorupy. Tak zaszczepili Was, a jednocześnie upodlili, że nie potraficie się otrzepać się z tego niewolniczego pierza”. Skoro jak piszesz nie jesteś Niemcem, to znaczy ,że Ty i Tobie podobni do dzisiaj całujecie Germańca w d…. i poddańczo po niej liżecie, a Polskę traktujecie jako zło konieczne i opluwacie. Staliście się przez to na własne życzenie bezpaństwowcami , a dla dodania sobie wartości mówicie o sobie: „my Ślazacy”. Może to co napisałem brzmi twardo i złośliwie ,ale takim nie jest. Tak właśnie jesteście w Polsce postrzegani i nie jest to dla nas Polaków przyjemne. Na pewno nie chcielibyśmy ,żeby tak było. W żadnym innym polskim regionie nie ma czegoś takiego. Jest wprost odwrotnie – im wiekszy był ucisk i wpływ tej „kultury” zaborców ,okupantów , a następnie reżimu komunistycznego ,tym wiekszy jest tam polski patriotyzm.

 24. anonim
  | ID: a1bf6b18 | #24

  A dlaczego kominiarczyku Ślązacy(zdecydowana większość) mówią że są Ślązakami?
  Historię Małopolski porównywać z Śląską to dopiero paranoja!
  Jesteś naprawdę zbyt czerwony żeby to zrozumieć.

 25. anonim
  | ID: a1bf6b18 | #25

  @P.kominiarz.
  W żadnym innym polskim regionie nie ma czegoś takiego. Jest wprost odwrotnie – im wiekszy był ucisk i wpływ tej „kultury” zaborców ,okupantów , a następnie reżimu komunistycznego ,tym wiekszy jest tam polski patriotyzm.

  Takimi jesteśmy Polakami!
  Widzę postępy kominiarczyku……….

 26. svatopluk
  | ID: c5c52032 | #26

  @kominiarz

  Poczytajcie troche o historii Górnego Śląska to przestaniecie go porównywać z innymi regionami kraju.
  Wy nadal nie potraficie spojrzeć poza swój własny schemat i horyzont. Ale bez tego nie zrozumiecie nawet regionu w którym żyjecie.

  Może za wysokie to dla was progi?

 27. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #27

  Czyli jest tak jak napisałem na początku i do tego się sprowadza – konwersacja z tego typu osobami do niczego nie prowadzi i szkoda na nią czasu. Dlatego ,że macie nadal myślenie zamkniete w prusackiej przyłbicy.
  Każdy region jest inny i nic w tym dziwnego. Łaczy jednak je jedno – Polska ,o czym wolelibyscie nie wiedzieć i wymazać. Horyzont ,to Wy (ślązacy o tego typu myśleniu) macie zawężony wokół własnego ciasnego schematu i nie potraicie spojrzeć poza niego. Co najwyżej spod uchylonej przyłbicy widzicie tylko jedno – Wasz Reich. Dlatego nigdy nie będziecie tutaj w Polsce inaczej postrzegani niż właśnie w ten sposób. Niemcy zresztą również nie traktują Was poważnie i za „swoich”. Albo zmienicie swoje myślenie ,albo pozostaniecie jedynie sory…. wypierdkami Helmuta na polskiej ziemi. Taki niestety budujecie sobie sami obraz. „Może za wysokie to dla Was progi?” => a kim Wy jesteście? pępkami świata wokół których mamy wszyscy w Polsce chodzić i do pępka się dostosowywać? Jesteście tak jak każdy pozostały region Polski. Na tych samych prawach i warunkach. Inny niż Małopolska ,inny niż Pomorze ,ale należący do Polski i to nie Wy macie od Polski wymagać dostosowania się i akceptowania Waszego widzi mi się ,ale od Was wymaga się polskiego patriotyzmu ,polskiego spojrzenia. Od Was wymaga się spojrzenia polskim horyzontem ,bo nie Polska leży na Śląsku ,ale Śląsk w Polsce. Coś Wam się w głowach poprzewracało od tej prusackiej zawieruchy dziejów. Stąd pewnie zapędy autonomii Śląska. Gdyby np na Podhalu z czymś takim wyskoczyli ,to byłby to region wyklęty przez pozostałych Polaków. I słusznie!!!

 28. svatopluk
  | ID: c5c52032 | #28

  @kominiarz

  Urawniłówkę przerabialiśmy już za Polski Ludowej. No ale czym skorupka za młodu nasiąkła tym na starość trąci.

  Zacytuję klasyka: „„jest ONR-u spadkobiercą partia” a od siebie dodam: spadkobiercą partii jesteście wy i wam podobni narodowcy.

  Cytujecie pruski reżim ale czym różnicie się od niego i od „hakaty”? Jedynie językiem a nie ideologią.

 29. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #29

  No i niech Ci będzie. Skoro tak myślisz, to pozostań przy tym. Jak traktujesz Polskę i Polaków ,to widać z wypowiedzi , a dla nas pozostaniecie wypierdkami Helmuta , na których trzeba uważać i patrzeć na ręce jak obcym. Nigdy nie będziecie postrzegani inaczej.

 30. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #30

  @anonim
  sory , ale najwidoczniej mózg przestał ci pracować. Zresetuj system:)

 31. Anonim
  | ID: 70670125 | #31

  @svatopluk
  Oj Kiera, Kiera powiedz mi ile jeszcze poziomów debilizmu przekroczysz zanim pojmiesz stopień swojego cymbalstwa?

 32. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #32

  Anonim :
  @svatopluk
  Oj Kiera, Kiera powiedz mi ile jeszcze poziomów debilizmu przekroczysz zanim pojmiesz stopień swojego cymbalstwa?

  ???

 33. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #33

  kominiarz :
  No i niech Ci będzie. Skoro tak myślisz, to pozostań przy tym. Jak traktujesz Polskę i Polaków ,to widać z wypowiedzi , a dla nas pozostaniecie wypierdkami Helmuta , na których trzeba uważać i patrzeć na ręce jak obcym. Nigdy nie będziecie postrzegani inaczej.

  A gdzie to wypowiadałem sie negatywnie o Polakach? Większość to normalni i tolerancyjni ludzie. Wy jesteście na szczęście tylko mniejszością.

 34. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #34

  Na szczęście ,to kto inny jest tutaj mniejszością:) Wy ,to znaczy kto? Bo gdzie z kim nie rozmawiam i w jakim środowisku by to nie było ,to podobne opinie słyszę o ślazakach. Od Podhala do Podlasia gdzie by nie wspomniał o Śląsku ,to się słyszy: Niemcy ,Hanysy itd. Powiem więcej – jadąc ze Śląska w inny region ,to najlepiej odpiąć tablice od samochodu ,albo biało- czerwoną flagę wywiesić ,żeby nie być wziętym za volksdojcza ze Śląska iopony mieć całe na parkingu:) Jak myślisz, jaki jest tego powód? Dlaczego Twoje wypowiedzi nie są takie jakby powiedział to Polak? Dlaczego ktoś taki jak Ty nie potrafi się określić czy jest Polakiem, czy Niemcem? Macie kłopoty z określeniem własnej tożsamości?

 35. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #35

  @kominiarz

  Czy innego wyboru nie mamy jak te dwa?
  Czy musimy dla „świętego spokoju” współobywateli udawać kogoś innego jak to była za słusznie minionej epoki?

  Jeżeli ktoś komuś demoluje samochód ponieważ ma tablice z Górnego Śląska to świadczy to tylko o nim a nie o właścicielu pojazdu. I to nie najlepiej.

 36. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #36

  No może jesteście Czechami albo Celtami ,więc mozliwości macie wiecej:) Nie mów tylko ,ze jesteście Ślazakami ,bo parsknę ze smiechu. Przerabiałem to już z takimi osobami. Zgadzam się z Tobą ,że demolowanie samochodu świadczy o tym ,który to robi ,ale ja napisałem to w innym kontekscie i nie udawaj ,że nie wiesz o co chodzi. Miałem na mysli to ,jak w pozostałych regionach postrzegani są ślązacy.

 37. anonim
  | ID: a1bf6b18 | #37

  Dla was pozostaniemy wypierdkami Helmuta tak jak ty dla nas czerwoną zarazą głoszącą kompletne bzdury.
  Dla ciebie historia Podhala i Śląska to to samo, ale cóż Gomułka też tak twierdził „Jesteśmy wszyscy Polakami” a tu nagle po roku 1990 tyle tu wrogich wam mniejszości.
  Wywieś sobie w samochodzie czerwoną flagę, już w Sosnowcu swojego rozpoznają,

 38. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #38

  @kominiarz

  Z powodu pochodzenia nie miałem problemów w innych częściach kraju. Może dlatego że nie miałem okazji spotkać was i wam podobnych kochających bliźniego inaczej.

 39. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #39

  @kominiarz

  Nie ma czeskich Ślązaków? Ano przejdzcie się po Opawie lub Karwinie.

  p.s. jakże małym musi być wasz świat?

 40. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #40

  @svatopluk
  Cieszy mnie ,że nie miałeś problemów w innych regionach i to o nas dobrze świadczy. Dziekuję Ci za te zdanie ,bo jest ono świadectwem ze strony ślązaka:) Krótko mówiąc trochę Cię podeszłem i do tego sprowokowałem:P Swoją drogą ,to i ja nie spotkałem się z demolką samochodów ze Ślaska (chyba ,że w propagandzie MN).
  Jak widze nie potrafisz przyznać się do swojej narodowości i udajesz nierozgarniętego:) Czy ja gdzieś napisałem,że nie ma czeskich ślązaków? Obaj wiemy o co chodzi z tą narodowością i bawi mnie to jak rżniesz dudka.
  PS.
  Co do tego Twojego zdania o „nam podobnych” , „o kochających bliźniego inaczej” itd. to jedno pytanie: gdzie z mojej strony widzisz nienawiść do kogoś o innej narodowości? Mieszasz tutaj celowo całkowicie słuszną krytykę z czymś co nie ma miejsca i tak jak napisał wcześniej „Genek” próbujesz wmówić wszystkim jaka to Wam dzieje się wielka krzywda na Śląsku. Tylko „Wam” to komu? Bo jakoś się nie określiłeś. Polskim ślązakom ,niemieckim , czeskim…..??? Powtarzam jeszcze raz swoją opinię: nie macie swojej tożsamości narodowej i sami już nie wiecie kim jesteście, tak Wam Prusacy zryli mózgi.

 41. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #41

  @kominiarz

  Nie mamy? To zerknij na dane ostatniego spisu powszechnego.

 42. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #42

  No w widzisz jak dobrze się rozumiemy? Trzeba było tak od razu , a nie kręcić jak stara baba spódnicą:P
  Wiesz co możecie sobie tymi danymi ze spisu powszechnego zrobić? Jak braknie wacików do „twarzy” to mozecie właśnie tym sobie podetrzeć. To ,że w Waszych chorych umysłach powstała narodowość śląska ,to o niczym nie świadczy. Świadczy jedynie oo Waszej głupocie i braku poczucia tożsamosci narodowej spowodowanej germanizacją oraz trudnoscią zaaklimatyzowania się w odrodzonym państwie polskim. Macie przyspawane do głów prusackie przyłbice ,które trudno Wam oderwać. Żadne państwo nie uznaje tej Waszej wymyslonej narodowości i robicie z siebie tylko idiotów i pośmiewisko ,a zarazem budzicie odrazę i niechęć pozostałych Polaków. Jesteście jak wrzód na d….

 43. anonim
  | ID: fd06ca88 | #43

  Bredzisz jak stara czerwona baba kominiarczyku,wypisujesz w kółko to samo, słowa jak spis czy plebiscyt są solą w twoich opłakanych oczach.Nie możesz się po prostu pogodzić z śląską historią i pienisz się z złości.
  Twoim domownikom naprawdę współczuje,nie masz w domu nic na uspokojenie?

 44. anonim
  | ID: fd06ca88 | #44

  Na odwiecznie wielokulturowym Śląsku to TY jesteś tym chorym wrzodem, nie podoba się to już czmychnął kierunek wschód…..

 45. kominiarz
  | ID: 1ad58da5 | #45

  @anonim
  Oprucz swojego zakutego pancernego łba i wypowiedzi na poziomie piaskownicy nic wiecej nie masz do zaprezentowania i powiedzenia? Troche to przykre ,że jeszcze w dzisiejszych czasach edukacja w tym regionie kończy się dla niektórych na zmywaku w Dortmundzie:P
  PS.
  Spokojna Twoja rozczochrana. Nie muszę na nasz piękny polski wschód się udawć. Tam nie ma potrzeby uczyć nikogo patriotyzmu. Przyjdzie czas ,to wrócę na Podhale ,tylko paru takim zjebom na Śląsku ociosam ciupaskom uszy i naucze miłości do Polski:) Na szczęście nie ma ich wielu i do mniejszości należą. Nie tylko tej zpod znaku MN. No ale tak to już jest ,że chwasty same się sieją i trzeba je wyrywać:)

 46. svatopluk
  | ID: 7e330233 | #46

  @kominiarz

  A tak poza tym w domu wszyscy zdrowi?

 47. anonim
  | ID: fd06ca88 | #47

  A wyrywaj chwasty kominiarczyku,nic ci więcej nie pozostało.Na Podhalu rolnictwo i Turystyka, na to drugie toś za głupi…….

Komentarze są zamknięte