Klub PO udzielił reprymendy dla przewodniczącego Ciasnochy za sprawę z krzyżem. Viva Cristo Rey! [Prima ApriIis]

Niezależna Gazeta Obywatelska18

Radny Ciasnocha z tabletem [opole.pl]Klub Radnych PO oburzyła wypowiedź Przewodniczącego Rady Miasta Opola Romana Joachima Ciasnochy dla ultralewicowej „Gazety Wyborczej”. W zeszłym tygodniu, w Wielkim Tygodniu, Ciasnocha, członek PO, w art. „Krzyż w ratuszu chyłkiem powiesili radni PO”, tak skomentował fakt powieszenia krzyża w sali, gdzie prowadzi obrady sesji Rady Miasta Opola:

Krzyż może wisieć w kościele, albo u mnie w mieszkaniu. Sala w ratuszu to nie jest miejsce na krzyż. Nie będę walczył o to, by go ściągać, ale też nie uważam, że należy się pod nim modlić”.

Ten nieznany szerzej opolanom, bo pochodzący z Łambinowic radny jest od dwóch lat przewodniczącym rady miasta. Zaistniał w świadomości z zakupów z tabletów dla radnych w tym m.in. sobie. Żadnych innych jego osiągnięć nie potrafili wymienić pytani przez nas opolscy radni. A teraz ta wypowiedź zaniepokoiła samego szefa klubu PO Zbigniewa Kubalańcę, który jako katolik oczywiście opowiedział się za powieszeniem krzyża. Sprawa oburzyła radnych PO, w tym Elżbietę Bień, która wszystkie swoje wybory wygrywała głosami pozyskanymi w kościołach. W Wielką Sobotę,  po święceniu pokarmów w kościołach, odbyło się pilnie zwołane spotkanie radnych PO w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie pracuje Ciasnocha, by przedyskutować sprawę krzyża.

Najbardziej zdenerwowało zebranych, gdy Ciasnocha opowiadał jak aktualnie pomaga kuratorowi wystawy pt. EGZORCYZMY. Jak sprawdziliśmy na stronach GSW, można przeczytać: http://www.galeriaopole.pl/pl/krzysztof-m-bednarski-egzorcyzmy), że „na Krzysztof M. Bednarski [galeriaopole.pl]wystawę złożą się m.in. trzy cykle tematyczne, które od końca lat 70. są stale obecne w twórczości artysty Krzysztofa M. Bednarskiego: obiekty nawiązujące do słynnego „Portretu Totalnego Karola Marksa”, prace oparte na motywie laski ślepca oraz wariacje na temat motywu kolumny. Artysta na przestrzeni 30. lat powraca do tych samych wątków jednak jest to powrót po spirali – powrót do tego samego punktu na innym poziomie, w odmiennym kontekście historycznym, artystycznym, osobistym”. Generalnie promocja Marksa w miejskiej instytucji zaniepokoiła zebranych radnych, którzy nerwowo chcieli wracać do domów, bo jeszcze nie zdążyli posprzątać przed Wielkanocą. Kubalańca się wściekł i postanowił dać ultimatum Romkowi.

Radny Ciasnocha usłyszał, że albo wyda oświadczenie, że jest dumny jako katolik, że krzyż wisi na wejściem do sali obrad im. Karola Musioła, albo poda się do dymisji. Zresztą i tak Roman Ciasnocha jest tylko dla tego, że wszyscy w klubie pełnią funkcję, a on jeden był radnym drugą kadencję i dlatego został przewodniczącym po tym jak Arkadiusz Wiśniewski po kilku dniach zamienił fotel przewodniczącego na wiceprezydenta. Nieoficjalnym powodem były lepsze zarobki.

No owszem była jeszcze brana pod uwagę długoletnia radna Elżbieta Bień, ale jest ona bardzo zajęta jako nieoficjalna szefowa DPS-u. A i dużo by traciła z diety radnego na dojazdy taksówką ze Szczepanowic do Ratusza i mogłaby brać faktury na koszt miasta, a to by „Gazeta Wyborcza” mogła rozdmuchać do granic możliwości. Natomiast atutem Romana było to, że ma blisko do Ratusza. W czasie pracy może spacerkiem w godzinach pracy podpisać dokumenty i wrócić do wieszania tablic w Galerii Sztuki Współczesnej, skąd też ma blisko do domu.

Zdenerwowany ultimatum, Roman Ciasnocha wysłał w Poniedziałek Wielkanocny e-maila do redakcji „Gazety Wyborczej” ze swoim oświadczeniem. Redakcja NGO dostała jego treść do wiadomości:

„Ja, zawsze i do końca będę wierny chrześcijańskim wartościom. Jestem dumnym katolikiem. Bóg, Honor i Ojczyzna zawsze były moimi najważniejszymi wartościami. Stąd prostuję moją wypowiedź jakobym był przeciwny powieszeniu w sali obrad krzyża, i to w sali w której przewodzę Radzie Miasta Opola. Jedynie byłem niezadowolony z tego, że krzyża nie powiesiłem osobiście i taki był sens mojej wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej”. Informuję, że musiałem wyjść szybciej z sesji do pracy, ale gdybym o tym wiedział, to bym zaraz wrócił z drabiną z Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie często wieszam obrazy artystów i sam powiesił krzyż w Ratuszu. A tak uprzedzili mnie koledzy z klubu, którym jestem bardzo wdzięczny i serdecznie im dziękuję za ten akt odwagi w tych trudnych czasach prześladowań chrześcijan. Warto by redakcja „Gazety Wyborczej” zamiast zajmować się z walką z krzyżem zaczęła się wsłuchiwać w głos przesłania papieskiego Franciszka „Urbi et Orbi” i nawróciła się z drogi którą idzie ku zagładzie. Viva Cristo Rey!” – For Greater Glory - The True Story of Cristiadazakończył wezwaniem jakie wznosili meksykańscy katolicy na początku XX w. walcząc z reżimem ateistyczno-socjalistycznym prezydenta-dyktatora Plutarco Elías Callesa.

To wezwanie mogą również usłyszeć czytelnicy NGO podczas projekcji filmu „Cristiada”, który lada dzień wchodzi do kin. Więcej o tym filmie pisaliśmy w ciekawej recenzji na łamach NGO.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Anonim
  | ID: eda02119 | #1

  Odnoszę wrażenie, ze dla posady Casnota gotów jest wygłosić każdy pogląd i zmienić światopogląd (o ile go posiada). Po prostu chlopak się pomylił. Najwyraźniej wydawało mu się, że POprawność polityczna głoszona na lamach gw-na obowiązuje juz na wszystkich poziomach. Calkowity brak wyczucia. Tak będzie z pewnością w niedalekiej przyszlości, ale jeszcze nie teraz! Mimo wszystko należy mieć nadzieję, że Romek na jakiś czas zrozumiał przesłanie kolegów z partii i nie poprze przynajmniej Ruchu Palikota.

 2. IRENA
  | ID: 201fc12a | #2

  @Anonim.Zgadzam się.Dwulicowiec.Dobrze ,zeby zrozumiał,że jego kadencja szybko się zakończy. Tak przynajmniej powinno być.

 3. z Niemodlina
  | ID: bb9fcb12 | #3

  Sorry,że nie na temat, a znacie to ??

  Poczytajcie co od kilku dni pojawia się niemal na każdym forum internetowym w POlsce.

  Kasia Tusk, córka jaśnie nam panującego Donalda T. wnuka wehrmachtowca w zeszłym miesiącu dnia 18/02/2013 kupiła za gotówkę 5-cio pokojowe mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie. Cena rynkowa mieszkania wynosi 1 milion 720 tysięcy złotych. Numer referencyjny zajmującego się całą sprawą notariusza 01/2013KT. Skąd pochodzą tak znaczne środki w rękach tak młodej dziewczyny? Skąd tak dużo gotówki w rękach osoby prawie bezrobotnej Katarzyny Tusk? Wyżej wymieniona prowadzi jakiś tam mikroskopijny portal internetowy, i czy jest możliwe aby tak wysoka suma pieniędzy była zgromadzona w sposób legalny? Katarzyna T. pojawiła się w Warszawie u notariusza w poniedziałek dnia 18 lutego 2013 przyjeżdżając ze swojego mieszkania w centrum Gdańska nowym Mercedesem klasy S wartym PLN 344 000 kupionym za gotówkę (informacja z salonu Mercedesa). Znowu pojawia się pytanie, skąd Katarzyna T. posiadała tak znaczne środki w gotówce na zakup tak drogiego samochodu podczas gdy realne płace w Polsce są rzędu 1200PLN – 1500PLN. Przypomnijmy, że banki mają obowiązek informowania nadzoru bankowego o transakcjach w wysokości 10 tys. euro. Zmowa milczenia ma się dobrze, i można robić w Polsce pewne rzeczy, jeżeli ma się duże plecy. Czy są jakieś powiązania pomiędzy upadającym Amber Gold, a córką premiera. Przypomnijcie sobie państwo jak to niedawno drugie z dzieci Donalda Tuska Michał Tusk plątał się w wyjaśnieniach w sprawie domniemanego udziału w aferze związanej z Amber Gold. Skąd te pieniądze? WSZYSTKICH URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH INFORMUJEMY, ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Dzieci Lecha Wałęsy też tak żyją, na razie nie mamy jeszcze takich dowodów, ale je znajdziemy. Prosimy przekażcie tą wiadomość gdzie się da, niech społeczeństwo się dowie.

  Od siebie dodam,że PO pierwszych dwóch miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył już 60% planu rocznego!!! Czekają nas kolejne POdwyżki podatków i akcyzy!!

  Podoba mi się nazwanie przez Tomka GW mianem ultralewicowej, choć mi bardziej odpowiada określenie skrajnie-lewicowa.

 4. z Niemodlina
  | ID: bb9fcb12 | #4

  Odnośnie całej tej sprawy z krzyżem, temat jak zwykle został chętnie POdjęty przez GW i NTO już w ubiegły czwartek, przeglądając forum NTO pod tym tematem, dominowały wpisy wulgarne,żeby nie powiedzieć chamskie i prymitywne obrażające katolików i to przed samymi świętami. Moim zdaniem nieprzypadkowo takie tematy POjawiąją się w mENdiach akurat przed świętami. Dla mnie niezrozumiałe jest w ogóle, kto przy zdrowych zmysłach POpiera PO ??? Opublikowany przed kilkoma dniami sondaż daje PiS blisko 2% przewagi nad PO, przy tym wyraźnie widać odpływ elektoratu PO do SLD i ruchu poparcia samego siebie. Oto właśnie elektorat PO, ale przykład idzie z góry, Donald T. w czasie kampanii prezydenckiej w 2005r kiedy był liderem sondaży wziął nawet kościelny ślub i przyjął bierzmowanie :) czego nie robi się dla zdobycia koryta ?? Teraz w czasie rządów Donalda T. gdy ataki na kościół i duchowieństwo stały się chlebem POwszednim, ten działacz PO z Opola też myśli POdobnie, wydaje mu się, że dostał zielone światło na takie działania, to się chłopina angażuje w jego mniemaniu w słusznej sprawie jaką jest dziś walka z krzyżem.

 5. IRENA
  | ID: ac7d868d | #5

  @z Niemodlina. A ja słyszałam,że Krzyż na sali powiesił pan prezydent Zembaczyński.

 6. z Niemodlina
  | ID: bb9fcb12 | #6

  @IRENA
  Nie wiadomo kto, bo nikt się nie przyznał, strach jest wielki, jak za stalina, represje mogą być, co prawda na Sybir już nie wywożą, ale z pracy mogą wyrzucić i rodzinę nękać, a GW i TVN obsmaruje i kariera zniszczona w POlsce.

 7. Eleonora
  | ID: fefe871b | #7

  1 kwietnia:)

 8. IRENA
  | ID: ac7d868d | #8

  @P.Eleonora. Prima Aprilis? A te zdjecią poodwracane do góry nogami to też?Bo ciekawe są .Ale ja juz kilka dni temu czytałam o zawieszeniu Krzyża.A moze to z wyprzedzeniem? Ale najlepszego prima-aprilisowego smirgusta Zima zafundowała.Pół metra śniegu!!

 9. | ID: bce7ed3d | #9

  Tak Prima Aprilis. Choć widzimy, że Gazeta Wyborcza, tematu walki z krzyżem nie odpuszcza!

 10. z Niemodlina
  | ID: bb9fcb12 | #10

  Kilka osób mogło źle zrozumieć moją wczorajszą wypowiedź, która odnosiła się do tej sytuacji z potajemnym zawieszeniem krzyża. Mój powyższy komentarz odnosił się do czwartkowej wypowiedzi radnego PO Dariusza Smagały, który powiedział na łamach NTO ” Dla mnie krzyż to szok, sala ratusza to nie miejsce na symbole religijne”.

 11. IRENA
  | ID: 11d8c9b5 | #11

  @z Niemodlina.ja tez we czwartek wypowiedz analizowałam.i stad moje pytanie.

 12. kazik
  | ID: 0b02ac08 | #12

  Chciałbym wiedzieć jak się czuje wyborca PO katolik po wypowiedzi Romana Joachima Ciasnochy . Czy będzie ktoś odważny i odpowie.

 13. IRENA
  | ID: 11d8c9b5 | #13

  @kazik. No,No.Ciekawe pytanie zadałeś.To czekamy na odważnego.

 14. z Niemodlina
  | ID: bb9fcb12 | #14

  Mam prośbę, wybiera się ktoś 10 kwietnia do Warszawy, bo właśnie dziś dowiedziałem się, że autokar klubu Gazety Polskiej jest już w pełni zarezerwowany i brak miejsc :( szkoda, że nigdzie nie było jakiejkolwiek informacji na ten temat :( od wielu tygodni czekałem na jakieś info na ten temat i nic :( Jeżeli ma ktoś jeszcze wolne miejsce, to proszę o kontakt.

 15. Anonim
  | ID: 57497116 | #15

  Ja jadę 9, mam miejsce na pace mojej ciężarówki

 16. z Niemodlina
  | ID: b11f464e | #16

  @Anonim

  :) eee, a mogę biec za paką ? bo towarzystwo nie będzie mi odpowiadać :)

 17. IRENA
  | ID: bfd9f1cf | #17

  @z Niemodlina pkt3. ale wygrzebałes ciekawostki.Skąd ma taaakie pieniądze?? To nie tylko jest ciekawe.To bulwersujące. A może na biegówkach za paką?Humor Ci dopisuje.Oby tak dalej.

 18. Anonim
  | ID: 57497116 | #18

  Biedny cement, a cóżesz ci zawinił, że nie godzien

Komentarze są zamknięte