Kukiz woJOWnik – czyli o społeczeństwie obywatelskim

Niezależna Gazeta Obywatelska37

Paweł Kukiz fot. AndruchSprawa Pana Kukiza, oraz promowanej przez niego przebudowy systemu  ordynacji wyborczej (na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze), przewija się w  mediach od dłuższego czasu. Gorące dyskusje toczą się tak na prawicy,  jak i na lewicy – wielu dyskutuje racjonalnie, wielu demagogicznie  wymyśla teorie, o przyszłości upolitycznienia JOWów.Nie można jednak  zarzucić Panu Kukizowi (niezależnie od poglądów), iż nie widzi  prawdziwych problemów, jakie szargają polską arenę polityczną, zaś co do  samych JOWów, można mieć różne zdanie, które zresztą jest przedstawiane  w przeróżny sposób, przez różnych ideowo i poglądowo przedstawicieli  ruchów społecznych.

W dyskusji na temat wprowadzania tego typu rozwiązań, przewija się  teoria, iż Pan Kukiz chce założenia partii politycznej, która  promowałaby (jak wcześniej postulowała np. Platforma Obywatelska)  wprowadzenie JOW. Moim zdaniem, jest to tylko próba sklasyfikowania  poglądów Pana Kukiza, na zasadzie „jeszcze jednego, co tylko sobie  wymyśla i chce dojść do koryta”, co zresztą potwierdzają słowa Pana  Kukiza, iż nie chce on założenia partii, zaś wszelkie próby tworzenia  struktur politycznych wśród popierających JOW ludzi, uznaje za głupotę  (co jasno określił w programie „Młodzież Kontra” z dnia 13.01.2013 r.).  Czy media tworzą taki zabieg specjalnie? Wydawać by się mogło, że media –  jak np. TVN – dążąc do przedstawiania poglądów Kukiza, kierują się nie  pisaną zasadą, by nawet oddolne ruchy obywatelskie i grupy totalnie nie  zainteresowane kandydowaniem do Sejmu, obwoływać kolejną możliwą partią.  A tymczasem przecież, charakter działań Pana Kukiza jest tym, co nazwać  można bez ogródek – odpowiedzialnością obywatelską. Każdy obywatel  naszego kraju, nawet bez wchodzenia do polityki, ma prawo proponowania  rozwiązań prawnych i zbierania podpisów, pod konkretnymi projektami i  zmianami ustaw. Społeczeństwo, które ma w Konstytucji (w art. 4)  zagwarantowane, iż to ono jest suwerenem Rzeczypospolitej (zaś politycy  jedynie mogą – acz nie muszą – być przedstawicielami woli narodu), jest  społeczeństwem obywatelskim. I jako takie, nie ma obowiązku tworzenia  partii. I za to należałoby Pana Kukiza pochwalić, że pojmuje wartość  praw i obowiązków, jakie ciążą na każdym obywatelu. Wykorzystywany przez  Kukiza autorytet, jaki wyrobił sobie wśród ludzi, jest jedynie  dodatkiem -choć dość znaczącym- do jego postulatów, jako zwykłego,  szarego obywatela. Media wiedzą o tym, jaką siłę by miało społeczeństwo  obywatelskie, w którym każdy obywatel miałby nie tylko wyklarowane  poglądy, ale i dążył do ich realizacji, ku dobru wspólnemu narodu.  Natomiast takie przebudzenie wśród narodu, które położyłoby kres  manipulacji i swoistego marazmu umysłowego ludzi, jest dla wielu mediów  złym omenem. Żerują bowiem oni na tym, że istnieje obecnie system  polityczny absolutnie błędny, oraz na tym, że ludzie w Polsce po prostu  nie chcą brać odpowiedzialności za kraj.

Kukiz udowadnia swoimi działaniami, iż w Polsce da się prowadzić duży  ruch obywatelski, który tworzony oddolnie, nie miałby aspiracji  politycznych. I niezależnie od naszych poglądów na sprawę wprowadzenia  JOWów, trzeba przyznać Kukizowi, że jest on jednym z niewielu wśród tych  znanych celebrytów, którzy podjęli ciężki temat inicjatyw  obywatelskich. I za sam ten fakt, należy się Panu Kukizowi pochwała.

Autor: Maciej Kałek

 1. Jarek Toporowski
  | ID: 7c633704 | #1

  SENAT wygląda imPOnująco !

 2. Kapą
  | ID: 3f540a5e | #2

  Inicjatywa ok, ale lider wykonania śmierdzi z daleka. Swego czasu, był gościem (i chyba któryś już raz) w programie Wojewódzkiego (tego od wtykania flagi państwowej w psią kupę, promowania zboczeń i szydzenia z polskości) i tam przyznał się do wieloletniej przyjaźni z Wojewódzkim. Kukiz nie jest wiarygodny. Równie dobrze całą inicjatywę można uznać za walkę z powstającym Ruchem Narodowym aby odebrać mu sympatyków i przeciągnąć na swoją stronę.

 3. z Niemodlina
  | ID: d8888806 | #3

  Pan Kukiz nie ma prawa krytykować PiS ani porównywać go do PO, po pierwsze, dlatego, że nie głosował na PiS, tylko na PO.
  Po drugie dlatego, że za obecną tragiczną sytuację państwa polskiego odpowiada właśnie koalicja PO-PSL oraz Donald T. , a nie PiS.
  Odnośnie JOW to bardzo ciekawie i mądrze wypowiedział się na ten temat pan Piotr Lisiewicz z Gazety Polskiej. ” Jestem przeciwnikiem JOW – przynajmniej na dziś. Grzegorz Górny słusznie porównał niegdyś w GP ich funkcjonowanie w Anglii ( świetne) i na Ukrainie ( fatalne ). W postkomunizmie sprzyja ono oligarchom, którzy dzięki JOW mogli na Ukrainie wypromować lokalnych Stokłosów. Likwidacja JOW była jednym z haseł pomarańczowej rewolucji. Sprzyja im zaś prorosyjski Janukowicz. W III RP w nieco podobny sposób wybierani są prezydenci dużych miast. Efekt?? Największym miastem, w jakim PiS udało się zdobyć władzę to Radom. Bo nad lokalnymi układami, mediami, „działaczami” posowieckim oligarchom panować łatwiej niż nad całą Polską. I jeszcze jedno: niektórzy zwolennicy JOW mówią, że to osłabi władzę partyjnych liderów. A ja właśnie jestem przeciwny jej osłabieniu. Bo nie ufam pisowskiemu średniemu szczeblowi działaczy. Kocham lub pisowski, partia ta ma też paru sensownych głównych liderów. Natomiast na średnim szczeblu sporo tam karierowiczów podobnych do tych z PO. Skłonnych za obietnicę odpowiednich zysków przeskoczyć do Platformy. Dziesiątki takich już znamy. Wprowadzenie JOW sprzyjałyby ich usamodzielnieniu. A ja życzę sobie, by akurat oni trzymani byli w PiS za mordę. I JOW i demokracja wewnątrzpartyjna są dużo lepsze od zamordyzmu w Ameryce czy Anglii. W postkomunizmie niestety nie. „

 4. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #4

  Ale obecna sytuacja jest też skutkiem działań PiSu. To niesprawiedliwe mówienie, że skoro Rząd Tuska, to Tusek za wszystko odpowiada – i mówię to z całkowitym przyznaniem, że nie lubię go i uważam, że rozkrada Polskę. PiS było już raz u władzy. Krótko, to prawda, były też opozycje PO, które blokowały działania PiSu.. ale jednak PiS u władzy był. Nie zmienił nic, co by było ukierunkowane w sposób „JOW”. Nie zwiększył możliwości obywateli, choć powołuje się na Solidarność, która wszak byłą ruchem oddolnym. Mało tego – przecież Kaczyński, a nie Tusk, podpisał Traktat Lizboński, z którego konsekwencjami do dziś się zmagamy. Jedyne, co działa na korzyść Kaczyńskiego to fakt, że wtedy to nie było tak restrykcyjne, jak dziś to ma miejsce w UE. Także proszę nie mówić, że PiS dobre, a PO nie dobre. Bo w PO jest choćby Godson, którego warto poprzeć. PO i PiS mają bardzo podobne programy, więc kłótnia nie dotyczy programu, lecz walki dwóch, trzech kogutów u góry.
  Ja, jako autor felietonu powyższego, nie jestem do końca za JOW. Ale szanuję Pana Kukiza za dobry osąd sytuacji, oraz za to, że podjął inicjatywę obywatelską. Poza tym, PiS nie jest prawicowe. Co to za mówienie, że PiS to prawica?? PiS to sanacja, nawet posłowie to przyznają.

 5. Eleonora
  | ID: 3967bf17 | #5

  Wszystko to może być prawdą.
  Pan Kukiz usiłuje zbudować coś oddolnego.
  Ale, czy jest samodzielnym?!
  Żeby nie było- buduje, buduje,a w pewnym momencie -wszystko fuch, w powietrze!
  Jak było z jego poparciem Marszu Niepodległości.
  Żydowiny zaczęły giewałt ( GW), a on ogon podkulił i w nogi!
  …a mógł stać się autentycznym autorytetem….
  Szkoda, roczarował mnie pan Kukiz.
  Brak odpornosci :(

 6. Prawicowiec
  | ID: 7c633704 | #6

  @Nocturno19

  Szanowny małolacie – gdy PiS rządził to tobie jeszcze kuśka się nie podnosiła.

  Facet przecież ty pojęcia nie masz o gospodarce, ekonomii, polityce, sprawach socjalnych.

  Piszesz tylko o kościele, światopoglądzie – który denerwuje ludzi tym bardziej w czasach kryzysu.

  NIGDY ! nie napisałeś niczego o gospodarce – rzeczach namacalnych. Bujasz w obłokach !

  Za czasów PiSu to prywaciarze bali się Państwowej Inspekcji Pracy. Za rządów PO-PSL – hulaj dusza piekła nie ma.

  Za czasów PiSu to bezrobocie było na poziomie 7% . Wprowadzono becikowe

  Z tym traktraem Lizbońskim -to bredzisz bo zapewne popierasz zasranego kapitaliste błazna JKM który to popiera pałowanie pracowników

  JAKIE PROGRAMY PiS I PO MA PODOBNE?

  Programy wszystkich partii mam w PDFie zapisane

  Czy ty wiesz jak życie wygląda – no zapewne nie – bo siedzisz na garnuszku rodziców.

  CZAS ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ !

  DOBRA RADA -NIE PISZ O POLITYCE ,GOSPODARCE ETC – PISZ DALEJ O NIENAMACALNYCH RZECZACH – TO JAKOŚ CI WYCHODZI

  TY JESTEŚ NAWIEDZONY ALBO ŚLEPY ? CZY TY NIE WIDZISZ KRYZYSU.

  W TWOICH GŁUBCZYCACH TO BEZROBOCIE SIĘGA 20,6%

  Uszy opadają jak czytam to co napisałeś – jedna jaskółka Godson wiosny nie czyni- ponad 30% posłów PO należało do PZPR

  WSTYD

 7. Prawicowiec
  | ID: 7c633704 | #7

  @Nocturno19

  Młody haniebny kapitalista sprowadzony do parteru

  http://www.youtube.com/watch?v=aTy5oQDnLb0

  Jeżlei młodzież ma wyznawać kapitalizm w stylu JKM -czyli PIRAMIDA KAPITALIZMU PEŁNĄ GĘBĄ – to tylko pozostaje wstydzić się owej młodzieży

 8. Prawicowiec
  | ID: 7c633704 | #8

  @Nocturno19

  JKM to nie prawicowiec to sekta kapitalizmu.

  Prawo i Sprawiedliwość to PARTIA PRAWICOWA

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawica

  p s CHROŃ PANIE BOŻE ŁASKAWY ABYŚ MAŁOLACIE NIGDY NIE BYŁ ŻADNYM KIEROWNIKIEM, TYM BARDZIEJ PRYWACIARZEM.

  TY JESTEŚ JAK OBECNE PO – TY NIE MASZ SZACUNKU DO PODSTAW- SZACUNKU DO PRACOWNIKA

  WŁAŚNIE WCHODZIŁEM NA BLOGI SEKCIARZA JKM I UPR – WSTYD I HAŃBA -OPLUWANIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

  BA ! PAWEŁ KUKIZ PRZECIEŻ STANĄŁ PO STRONIE ZWIĄZKOWCÓW ! ?

  WIDZISZ TY SAM NIE WISZ CO PISZESZ !

  CZYTAJ DALEJ TEGO PAJACA JKM KTÓRY TO OBRAŻA LUDZI KALEKICH

 9. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #9

  Na wstępie, nie jesteśmy na Ty, Panie Prawicowiec. Żądam kultury języka, jeżeli w ogóle Pan chce ze mną dyskutować. Co zaś się tyczy tego filmiku na YT, to proszę mi wierzyć, że jak K.M. był w Młodzież Kontra, to zgasił socjalistę. Więc możemy się tak rzucać filmikami do rana.

  Dalej.. co to za hejtowanie? Z całym szacunkiem, ale jak mam pisać o gospodarce, skoro na gospodarce się totalnie nie znam? Proszę Pana, gdybym napisał nawet doskonały felieton na temat, powiedzmy, różnic gospodarczych pomiędzy dwoma krajami, a następnie napisał, że nie lubię PiSu, bo nie jest prawicowe, to Pan – jak mniemam – i tak by wyskoczył ze stwierdzeniem, że się nie znam, że to, że tamto. Piszę o tym, o czym pisać potrafię i o czym co nie co wiem – ale nie opiera się kwestia jedynie na religii, czy teoriach. Pojawiają się też moje felietony, które dotyczą aktualnych wydarzeń, opinii w internecie, zakłamania mediów i socjotechniki. Pojawiają się na temat przekrętów Facebooka, na temat wypowiedzi znanych osób, materiałów wypuszczanych na Onecie. Pojawiają się też opisy wyjazdów, manifestacji, protestów, w jakich biorę udział – na które zresztą wydaję pieniądze, które sam zarobiłem. Więc proszę nic nie mówić o moim utrzymaniu, bo o tym akurat już totalnie nic Pan nie wie. Pana opinia jest więc kompletnie niepoparta dowodami. Na samym NGO moje materiały dotyczą działu Społeczeństwo – o Polityce piszę rzadziej. Pojawiają się też na portalu prawy.

  Co się tyczy prawicy. Proszę Pana, Korwin Mikke nie jest moim przedstawicielem, co by Pan wiedział, gdyby Pan czytał to, co piszę. Jednak Pan nie czyta, a mimo to – ocenia. Pisałem przy felietonie o ekologii, że nie zgadzam się z wieloma postulatami Korwina. Ale Pan tego nie wie, bo Pan nie czyta tego, o czym piszę. Jak więc może Pan w ogóle komentować cokolwiek mojego, pod kątem: zawsze o tym piszesz ?

  Co do PiSu. PiS nie jest prawicowy, a centro prawicowy, z nastawieniem na sanację. To ruch Sanacyjny, a sanacja nie ma wiele wspólnego z prawicą, proszę Pana. Sami członkowie z Klubu Ronina to przyznali, że to centro prawica. To Pan popierający PiS jest bardziej prawicowy od samego PiSu?

  Dalej.
  Piszesz:
  „Za czasów PiSu to bezrobocie było na poziomie 7% . Wprowadzono becikowe”
  A po co becikowe? Nie prościej po prostu przestać zabierać, zamiast dawać? Na jakiej podstawie mamy wszyscy płacić, skoro Państwo ma aż w nadmiarze? Pensje samych polityków PO, PiS i SLD starczyłyby na opłacenie większości becikowych.
  Napisałem jasno powyżej: „Nie zmienił nic, co by było ukierunkowane w sposób „JOW”. Nie zwiększył możliwości obywateli, choć powołuje się na Solidarność, która wszak byłą ruchem oddolnym.” Więc co mi Pan tak w ogóle wymienia, co PiS osiągnął, a co nie..? Proszę powiedzieć, ile kampanii oddolnych organizowali PiSowcy, które miałyby za cel oświecenie ludzi, co do ich praw, jako obywateli? Ile akcji PiS przeprowadziło, by uzmysłowić ludziom ich prawną możliwość wplywania na decyzje państwa? Ile referendów wykonało PiS? Ilu z nich propagowało regionalnie zwiększanie świadomości politycznej ludzi? Nikt? Mało? Więc mam rację, że w kierunku rozwijania państwa obywatelskiego, PiS nie zrobił Nic. I nic Panu nie da, że pan zasypie mnie dowodami dobroczynności PiS.

  Na przyszłość natomiast – więcej ogłady, proszę Pana. PiS nie jest świętością, a Kaczyński nie jest Bogiem. Mają prawo się mylić i potykać, ale głupotą jest wmawiać wszystkim, że są kimś, kim nie są.

 10. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #10

  P.S.
  W ostatnim podpunkcie przy przenoszeniu z notatnika do komentarza zrobił mi się błąd. Nie powinno być:
  „Dalej.
  Piszesz:”

  tylko:
  „Dalej.
  Jest napisane:”

  Przepraszam za błąd.

 11. Bury Zenek
  | ID: e877b2d9 | #11

  Dobrze prawisz Prawicowiec. To za czasów PiS w Polsce zostało wytępione masoństwo i żydostwo. Polska stanęła na nogi, a bracia Kaczyńscy byli tym dla ówczesnej Polski, czym Piłsudzki dla IIRP (choć osobiście uważam, że gdyby to oni wtedy rządzili Polska, to Hitler i Stalin, nigdy by się nie odważyli zaatakować Polski). PiS jest jedyną własciwą opcją. Gdy tylko dojdziemy do władzy, zrobimy porządek z Tuskiem, odrzucimy tych niemieckich zdraców śląskich, razem z ich nic nie wartymi ziemiami, spowodujemy że nie będzie zwyrodnienia w Polsce. Jesteś dla mnie wzorem do naśladowania Prawicowiec, oby więcej takich ludzi w Polsce, to na pewno upadniemy wszyscy na zbity pysk.

 12. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #12

  Poza tym, warto też przypomnieć aferę, jaka się wydarzyła w PiSie. A o której dziwnie cicho. Gdy agent Ziobro Ziobro Siedem rozwalił laptopa.

  Dlatego proponuję, proszę Pana, by jednak hamować swoje poparcie dla konkretnych partii, a promować poparcie dla ludzi. Pisze Pan, że „jeden kwiatek wiosny nie czyni”. No właśnie – więc to, że kilku posłów PiS jest dobrych, nie czyni z PiSu partii prawicowej, katolickiej, dobrej, jasnej etc.

  Proszę być konsekwentnym.

 13. z Niemodlina
  | ID: d8888806 | #13

  @Nocturno19
  Temat rzeka, PiS aby mieć większość musiał być w nieszczęsnej koalicji z Samoobroną i LPR, nigdy nie miał takiej większości jak PO,ani tego luksusu rządzenia przez już blisko 6lat, więc jakakolwiek ocena i porównywania tamtego rządu do obecnego jest nie na miejscu. Również uważam,że błędem było podpisanie traktatu lizbońskiego, któż ich nie robi ??? ale jak dziś wiemy, gdyby śp. Lech Kaczyński tego nie podpisał, to do podpisania doszłoby już latem 2010r. wiadomo przez kogo.

  Skala destrukcji dokonana za rządów PO-PSL i to we wszystkich dziedzinach życia w tym kraju, jest ogromna, także nawet podpisanie tego nieszczęsnego traktatu przez śp. L. Kaczyńskiego to tzw. pikuś w porównaniu z „dokonaniami” Bronisława K. Donalda T. i reszty szajki z PO.
  To premier i jego rząd odpowiadają za wszystko w tym kraju i to on i jego ministrowie ponoszą całą odpowiedzialność.
  Poseł Godson to zdecydowana mniejszość w PO, a poza jednym czy dwoma głosowaniami na „nie” znasz jeszcze jego jakieś dokonania???
  Dziwi mnie, że gdy przez kraj przetacza się fala krytyki PO i Donalda T. razy zbiera też….opozycja,w tym wypadku PiS.

  Czy widział kto, albo słyszał kto,aby czasie gdy premierem był J. Kaczyński, ówczesna opozycja również była krytykowana??? bo ja nie znam takiego przypadku.
  Doprawdy nie wiem o jakich „podobnych” programach PO i PiS mówisz, podam Ci tylko 2 informacje, które dotarły do mnie wczoraj.

  1.Zmarły w ubiegłym tygodniu bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego i jego wojskowej junty Florian Sawicki żegnany był z najwyższymi honorami. Na jego pogrzeb wyznaczono nawet asystę wojskową MON.

  2.Sejmowa Komisja Kultury głosami posłów PO i SLD odrzuciła projekt uchwały upamiętniającej płk Ryszarda Kuklińskiego i jego zasługi dla obalenia w Polsce komunizmu i utrzymania światowego pokoju.

  Przykładów jest mnóstwo, głosami PO i SLD odrzucono nawet projekt, aby w tym roku godnie uczcić Powstańców Styczniowych w 150 rocznicę wybuchu powstania.

  Nie wiem czy dotarła również do Was wiadomość, że w lipcu tego roku w związku z 90 urodzinami zbrodniarza i dyktatora Jaruzelskiego, w Sejmie mają odbyć się z tego powodu uroczystości, pseudo-generał zapowiedział już swój udział ( na rozprawy to ponoć zdrowie mu nie pozwala ) znając dotychczasowe „osiągnięcia” szajki z PO, to mogę się założyć,że dojdzie do tego skandalicznego wydarzenia w Sejmie!

  To wszystko jak i setki innych skandalicznych wydarzeń mają miejsce za rządów PO-PSL!!!! Atakowanie w tym czasie pana Kaczyńskiego i PiS jest po prostu żenujące i niepoważne. Dziękuje za uwagę.

 14. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #14

  Dlatego zgadzam się z pierwszą linijką:
  Temat rzeka.

  W dyskusji więc na temat PiS i PO zgadzam się, że krytykowanie dziś PiS jest – co najmniej – dość śmieszne, skoro to nie PiS jest u władzy. Ja tylko staram się być obiektywny, widząc fakt, że PiS u władzy był i nie zmienił tego, co ja sam myślałem, że zmieni. Sam kiedyś nawet na PiS głos oddałem, więc warto to zrozumieć.

  Irytują mnie tylko takie osoby, jak Pan „Prawicowiec”, co fanatycznie udowadnia, że PiS jest ekstra. Nie PiS – konkretne osoby.
  Ja podchodzę do ludzi z otwartym umysłem i sercem – nie zamykam się w ramy: PiS, PO, SLD, RPP… Ja potrafię powiedzieć, że ten mówi dobrze, to mówi źle.. Wedle moich politycznych opinii. Natomiast jak czytam tak bulwersujący najazd na moją osobę od strony kogoś, kto mnie w ogóle nie zna, to aż się dziwię, skąd tacy fanatycy.
  Pozdrawiam!

 15. Irena
  | ID: 616a5b58 | #15

  @z Niemodlina.Pisz,mądrze piszesz.Masz racje.PO plus PiS to partie na czele których stoją Wodzowie.A Wódz nakazuje zastosować dyscyplinę partyjną i wówczas Prawo do głosowania zgodnie z sumieniem – istnieje, ale martwe.Więc wymieść trzeba z wygodnych foteli a guzikami niech się w domu bawią.Tak dalej nie może być.Mam nadzieje,że Oburzeni znajdą ścieżkę do zmian.

 16. Prawicowiec
  | ID: 0b384556 | #16

  @Bury Zenek

  Z tobą to na pewno upadniemy na zbity pysk KAPITALISTO !

 17. Prawicowiec
  | ID: 0b384556 | #17

  @Nocturno19

  „PiS to sanacja” to mówił Koniu – Roman G. człowiek który doprowadził do przedterminowych wyborów.

  Roman to przyjaciel Sikorskiego , Komora Tuska oraz innych POdobnych.

 18. Prawicowiec
  | ID: 0b384556 | #18

  @Nocturno19

  Sorry małolacie -zaprzeczas sam sobie. Piszesz że się nie znasz na polityce etc , więc po co dyskutujesz? Przytaczas słowna Haniebnego Romana który doprowadził do przedterminowych wyborów. Po drugie PiS tylko przez 13 misięcy miał większośćw parlamencie – bo Koniu Romek głosował tak jak PEŁO i lizał im zady co dzisiaj jest bardzo widoczne.

  Mając za autorytet Konia to daleko nie zajdziesz

 19. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #19

  Chryste, Panie Prawicowiec, czemu tak łatwo traci Pan do ludzi szacunek i wyzywa – a to od zdrajców, a to od kapitalistów, a to od małolatów..? Nic Pan nie wiesz, a Pan obrażasz ludzi.

  Co do kapitalizmu.
  Otóż kapitalizm może być dobrym, natomiast socjalizm to kwintesencja głupoty. Podam przykład.
  W normalnie działającym kapitalizmie – pracujesz, masz. Nie pracujesz? Nie masz. Jesteś chora? Niedołężna? Masz rodzinę, która ci pomoże. Ale nie ma takiego życia, które nie mogłoby zamienić się w przydatną społecznie pracę – choćby taki przykuty do łóżka człowiek, mógłby pisać książki, które by były wydawane przez wydawnictwa, które by specjalnie się tym zajmowały. Człowiek bez ręki? TO czyścić buty, albo do czegokolwiek innego. W zdrowym kapitalizmie, kto chce, ten zarobi sobie na utrzymanie, bo też przypominam, że Państwo w takim kraju niewiele by brało w podatkach. Łatwiej się tak utrzymać.
  W socjalizmie natomiast, istnieje przymus zabierania nam pieniędzy, który kończy się tak, że tworzą się całe grupy pasożytnicze, jak cygani, czy bezrobotni, zapijaczeni biali. Bo dostawanie pieniędzy za nic, skłania do lenistwa i narzekania, że „mało”. A ludzie przykuci do łóżka, którzy czują się „ciężarem” dla rodzin – to jak Pani myśli, dowód wrednego kapitalizmu, czy opiekuńczego socjalizmu? Oczywiste to jest, że tego drugiego.

  Dlatego z dwojga złego – wolę kapitalizm wolnorynkowy. Bo w takim ustroju, człowiek prawdziwie głodny nie umrze, bo choćby użebrał – powiedzmy 40 złotych – to starczy mu na pasty do butów i ścierkę, by buty czyścić. Lub rybę sobie złowi, bo państwo nie stosuje przymusów unijnych.

  Poza tym – nie mówię, że PiS to sanacja bo tak mówi Roman Giertych. Mówię tak, bo sam tak uważam – sanacja skupia się wokoło przywódcy, któremu nadaje się cechy „piłsudskie” – zakładając, że jest on jedynym uzdrowicielem i odnowicielem Polski. On, a nie partia, system, promowane idee, czy zasady. Nie konserwatyzm, katolicyzm, kapitalizm, nacjonalizm, czy patriotyzm tego człowieka, ale ON sam jest przedstawiany jako jednostka wybitna, choć wcale taką być nie musi.
  PiS to sanacja, drogi Panie. Centroprawica.

 20. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #20

  Powtarzam po raz ostatni – kultura języka! Nie jesteśmy na „Ty”, drogi Panie. Kultury trochę, do jasnej ciasnej! Mam dość takich fanatyków jakichkolwiek partii, którzy wyzywają każdego, kto potrafi skrytykować ich najświętszą partię :/

  To właśnie przez takich, jak Pan, tak wielu młodych nie lubi PiSu. Co to za tendencja, by zamiast próbować zrozumieć kogokolwiek, Pan wywija cyrki ze słowami „Małolat! Lubisz Giertycha!”.. a skąd Pan wie, kogo lubią? Napisałem w powyższym komentarzu, jaki mam stosunek do Giertycha.

  I nie, nie zaprzeczam sobie, proszę Pana. Napisałem, że piszę o tym, o czym potrafię co nie co powiedzieć, a nie znam się na gospodarce. Powiedziałem też, cytuję:
  „Na samym NGO moje materiały dotyczą działu Społeczeństwo – o Polityce piszę rzadziej. ”

  To właśnie Pan więc sobie zaprzecza, bo wymieniłem, jakie tematy poruszam, a jakie nie. Kogo popieram = nawet nie powiedziałem. Ale tak – udowodniłem, że absolutnie Pan nie wie, co ja piszę, a mimo to Pan ocenia moje pisanie. Pisałem wszak, że nie zgadzam się ze wszystkimi postulatami Korwina. Więc Pan co zrobił? Przeprosił za te oszczerstwa? NIE! Wyskakuje Pan z twierdzeniami, że popieram Giertycha. I tak będzie Pan skakał po ludziach, aż skoczymy na Annie Marii Wesołowskiej :/

 21. Prawicowiec
  | ID: 23205482 | #21

  @Nocturno19

  @Nocturno19

  Piramida Kapitalizmu i New World Order mówią same za siebie.

  Wystarczy to porównać do obecnej sytuacji w Polsce.

  Sorry lepiej by było gdybyś się nie wypowiadał na temat rzadów PiS- miałeś wtedy 13-14 – ledwo co odstawiłeś klocki lego.

  Ja nie wyznaję socjalizmu !

  Generalnie popieram społeczną gospodarkę solidarnościową

  To co napisałeś to brednie.

  Mało tego.

  Podam przykład :

  W kapitalizmie prywaciarz ma kilkunastokrotność najmniejszego wynagrodzenia. W socjalizmie ma 4 – 4,5 najniższego wynagrodzenia.

  W Społecznej gospodarce prywaciarz płaci pracownikom nawet trzynastkę i sam zarabia do 5 krotności najniższego wynagrodzenia.

  W społecznej gospodarce burmistrzowie są zoobowiązani do sprowadzania nowych inwestorów -są zoobowiązani do wywiązywania się wobec społeczeństwa. Muszą być progresywni.

  W społecznej gospodarce każdy zaganiany jest do pracy – bo jej nie brakuje.

  W społecznej gospodarce albo wszyscy mają trzynastkę (budżetówka i sektor prywatny) albo nikt.

  W normalnym państwie nie może być taki że człek pracujący u prywaciarza musi „robić” na trzynastki budźetówki i mundurówki .

  W społecznej gospodarce dyrektorzy potężnych spółek skarbu państwa mają ustanowione odgórne widełki względem wynagrodzen (tak jest na Zachodzie)- mówił o tym Piotr Duda.
  W społecznej gospodarce nie ma tak wysokich odpraw jeśli ktoś zdejmowany jest ze stanowiska.

  W społęcznej gospodarce zarabiający więcej płacą nieco wyższe podatki 25%, zarabiający najniższą krajową 20%

  W społecznej gospodarce nie ma czegoś takiego jak zeszmacone umowy zlecenia -UMOWY ŚMIECIOWE

  W społecznej gospodarce nie ma mowy o elastycznym czasie pracy.

  W kapitalizmie bogaci się bogacą , biedni biednieją , nie ma klasy średniej -a jeśli jest to się kurczy.

  „W normalnie działającym kapitalizmie – pracujesz, masz. Nie pracujesz? Nie masz”

  przytoczyłem czysto skretyniałe słowa !

  – co jeśli w miejscowości „X” (np. Nysa) nie ma pracy – ktoś sobie ją ma wyczarować ?

  żeby pracować musi być prac, musi być progres

  Nie Pan Bóg Łaskawy broni cię abyś niegdy w życiu nie był żadnym kierownikiem , tym bardziej prywaciarzem.

  AMEN

  p s jeszcze trochę i pójdziesz na własny garnuszek -wtedy poczujesz kapitalizm na własnej skórze!

 22. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #22

  To co z tego, ile wtedy miałem lat? Równie dobrze mogę powiedzieć, że Pan nie ma prawa wypowiadać się o kapitalizmie, bo gdy powstał, to Pana nie było nawet na świecie.

  Proszę Pana, ale co z tego, że prywaciarz zarabia więcej?? Co to za bzdurne gadanie, że prywatny przedsiębiorca nie może zarabiać więcej? Niby na jakiej podstawie? Robol, który u niego pracuje, nie musi na siłę u niego pracować, jak mu nie pasuje to, że ktoś inny się dorobił od zera do wielkiej fabryki. Co to za gadanie, że to źle, jak jeden na czysto, bez przekrętów zarobi sobie więcej, niż ten, który nie zarobi tyle, bo mu godność nie pozwoliła czyścić ludziom butów?

  Poza tym – to nieprawda, że w kapitalizmie biedni biednieją. Biedny w kapitalizmie ma prawo do zarobku, oraz prowadzenia własnej działalności, włącznie ze sprzedażą własnoręcznie robionych dzieł na ulicy. I nikt się go o to nie czepia. Biedny może wyjść z biedy, a bogaty stracić wszystko. Natomiast w socjalizmie istnieje tylko szarość, na dodatek – szarość zaniżająca! I tego biedaka wywalą z ulicy, bo „nie ma koncesji”. Chore! Na dodatek każdy musi płacić podatki na nierobów, by dalej mógł żłopać piwo i nic nie robić.

  Sprawiedliwość polega na tym, że każdy dostaje takie same pudełko. Socjalizm polega na tym, że małemu daje się więcej, niż dużemu, co jest niesprawiedliwe.

  Dalej – NWO jest za systemem tworzenia kontroli socjalistycznej, w tym uzależnienia gospodarki od państwa, co w kapitalizmie nie ma miejsca. NWO wywodzi się z hippisowskich teorii – a więc z komuny – a socjalizm wyrósł z czerwonych.

  Dalej – rozumiem, że wszelkie próby nauczenia Pana kultury, by zwracać się na „per Pan”, spełzają na niczym. Widać niektórzy to niereformowalne prostaki kulturalne.

  I ostatnie słowo, bo już mam dość tego (ja do Pana kulturalnie non stop, a Pan pluje na lewo i prawo jadem, obrażając mnie, wyzywając mnie i Burego Zenka, a na dodatek ma Pan czelność powoływać się na Boga):
  Pracowałem wielokrotnie, drogi Panie. Od dziecka uczony byłem, że za ciężką robotę dostaje się wynagrodzenie. Przewalałem węgiel za pieniądze, czyściłem ulice, roznosiłem ulotki, harowałem na budowie, kilkakrotnie pomagałem w pracach ludziom piszącym np. matury, czy felietony. Pracowałem od dziecka, drogi Panie. Wiele rzeczy sam sobie kupiłem. Więc Pana oskarżenia są totalnie chamskie, prostackie i poniżej wszelkiej krytyki. Mówi Pan tak, jakby Pan był alfą i omegą i obrażał innych. Niech sobie Pan głosuje na PiS – my i tak was obalimy.
  Koniec.

 23. Antoni Zwarski
  | ID: 23205482 | #23

  @Prawicowiec

  @Nocturno19

  Przepraszam że tak wtrące (chyba muszę) – szanowny Bardzo Młody autorze „felietonu powyższego”
  Byłem na NK – tam NIESTETY ! ale widać ile masz lat
  „Pracowałem wielokrotnie, drogi Panie. Od dziecka uczony byłem, że za ciężką robotę dostaje się wynagrodzenie. Przewalałem węgiel za pieniądze, czyściłem ulice, roznosiłem ulotki, harowałem na budowie, kilkakrotnie pomagałem w pracach ludziom piszącym np. matury, czy felietony. Pracowałem od dziecka, drogi Panie. Wiele rzeczy sam sobie kupiłem. Więc Pana oskarżenia są totalnie chamskie, prostackie i poniżej wszelkiej krytyki. Mówi Pan tak, jakby Pan był alfą i omegą i obrażał innych. Niech sobie Pan głosuje na PiS – my i tak was obalimy.”
  Pytanie retoryczne !
  Czy ty masz 30 lat czy znacznie mniej ?
  „Niech sobie Pan głosuje na PiS – my i tak was obalimy.”
  Stwierdzam że twoje forumowe wypowiedzi są monotonne – jesteś bardzo uparty – ale to typowe w tym wieku. Prawicowiec powinien lepiej się językiem posługiwać – mniej hipsterki !
  No cóz za marzenia nie karają, ale będąc przeciwko PiSowi stajesz po stronie PO – w końcu chwalisz kapitalizm który promuje właśnie PO.
  Prawicowiec widać że serce ma po stronie ludzi, ale język powinien znacznie zmienić.
  Przykro mi ale nie wieżę w twoje „harowanie” – widać to po słowach-wypowiedziach. Nie szanujesz ludzi pracujących i w przyszłości oni nie będą Ciebie szanować ! – PIP
  Rada na przyszłość – mniej bajeru – więcej realiów !Jest to przykre że młody chłopak nie widzi realiów, szczególnie swojego miasta! młody felietonisto – w większości państw zachodniej Europy są pewne „widełki” względem odgórnych wynagrodzeń !
  Nikt na twoim terenie młodzieńcze od zera nie dorobił się fabryki ! Może przeanalizuj historię lokalnych firm. Ślędze to co tutaj piszesz i często nie wiesz co piszesz – ponieważ nie znasz faktycznego realnego stanu rzeczy danej materii.
  Jeszcze jedna większa uwaga – Paweł Kukiz stanął po stronie prawicy socjalnej (tak często nazywana jest obecnie „S”) -więc ty chwaląc go widocznie sam nie wiesz co robisz , skoro jesteś sympatykiem (a może i wręcz fanatykiem – stwierdzając to po emocjach jakie twowarzyszą twoim wypowiedziom) kapitalizmu
  Prawicowcu troszkę ugryź się w ten język i postaraj się lepiej składać wypowiedzi, nie tworząc gołych równoważników zdań. Prawicowcu mniej ogólnie znanych prawd- bardziej sprecyzuj wypowiedzi. Prawicowcu wiosna idzie
  Kapitalizm jest zdrowy – ale ten dobrze prowadzony, nie ten obecny korporacyjny !

  Życzę sukcesów zawodowych i finansowych w biednym mieście!
  Czas pokaże moją rację i to w przeciągu 4-5 najbliższych lat !

  p s „Socjalizm polega na tym, że małemu daje się więcej, niż dużemu, co jest niesprawiedliwe.” Z racji swej wiekowości oraz głębszej znajomiści doktryn politycznych stwierdzam, że młodzieńcze znowu strzeliłeś gafę .Socjalizm w swoich założeniach daje po równo.

 24. Eleonora
  | ID: 0d607601 | #24

  @Nocturno19

  ” Młodzieńcze” cożeś nigdy nie pracował cięzko jako My :))
  Znasz słowa Lema?

  ” Na początku było Słowo
  A na koncu – frazes”

  Trzymaj się ciepło!

 25. z Niemodlina
  | ID: 2c059586 | #25

  Zamiast tutaj sobie dogadywać, proponuję rozreklamować i wysyłać gdzie się da : http://www.telewizjarepublika.pl/ poza tym jutro miały się odbyć w większych polskich miastach jakieś antyreżimowe protesty – jest coś w oPOlu ?? wie ktoś ??
  http://www.facebook.com/events/382236131875147/

 26. SOLIDARNY
  | ID: 23205482 | #26

  @Eleonora

  SOLIDARNOŚĆ wychodzi na ulicę 26 marca !

  Wychodzą promować czy negować obecny wyzyskujący Kapitalizm ?

  Jeszcze trochę i mam nadzieję, że skończą się czasy w których 50 będzie pracowało na jednego który rok w rok na Hawajach wypoczywa, a tych 50 ledwo wiąże koniec z końcem, od 10-go do 10-go każdego miesiąca.

 27. SOLIDARNY
  | ID: 23205482 | #27
 28. Nocturno19
  | ID: 31d8ed99 | #28

  Mój post był jedynie odpowiedzią na bezsprzecznie chamskie ataki Prawicowca na moją osobę. Zarzuca mi nieróbstwo. Fakt, że mam 21 lat nie przekreśla tego, jakie poglądy mam – bo swoje w życiu przeszedłem.
  Co do NK – na FB trzeba patrzeć, bo na NK nie wchodzę od długiego już czasu. Nie działam tam, ani nie piszę. Nawet nie wiem, czy data tam jest poprawna.

  Co zaś się tyczy dyskusji na temat kapitalizmu i socjalizmu – drodzy Państwo. Teraz wielu z was mówi, że jestem zbyt młody. Potem zaś, wielu będzie mówiło, że .. już za stary i to inne czasy!
  Jeżeli by Państwo czytali, np. Dmowskiego., to by wiedzieli Państwo, że już w młodym wieku pisał i miał poglądy. Fakt, że one dojrzewają, wcale nie oznacza, iż się zmieniają. Proszę to uszanować i stanowczo pojąć, że jedynym, kto w tej rozmowie łamie wszelkie granice, to Prawicowiec. Przez niemal wszystkie moje komentarze pisałem, żeby nie wypowiadał się o mnie w ten sposób, czy pracuję, czy nie, czy studiuję, czy nie, bo nic nigdy o życiu prywatnym nie mówię. Lecz on – w uparte – ciągnie cały czas wątek: Ty nie pracujesz, więc się nie odzywaj.
  A skąd on wie, co ja w życiu musiałem robić? Skąd? Nie mam tyle wypracowanego, co 40 robotnik, ale czy to znaczy, że nie mam prawa mówić, że w ciągu mojego 21 letniego życia cokolwiek pracowałem??

  Ja szanuję to, że są prawicowcy, że są też sanacyjni PiS. Rozumiem to. Doprawdy, rozumiem. Ale nie rozumiem bycia tak skrajnie niekulturalnym, oceniającym innych po własnych wizjach od palenia chyba herbaty, ludzi. Cały czas podchodziłem do tego człowieka z szacunkiem, pisałem per Pan, uważalem, co mówię, nie mówiłem, że jest głupi, czy nienormalny, bo popiera PiS. Argumentowałem i byłem dobry dla niego, w myśl zasad racjonalnej dyskusji.

  Ale on nie chciał mnie przekonać do swoich racji, czy ich obronić, ale udowodnić, że tępy małolat nie wie nic. Chciał poniżyć dyskutanta, którego traktował jak robaka, który nic nie wie.

  Ciekawe, co będzie, jak za 10 – 20 lat będę głosił wciąż podobne hasła.. Co powiedzą tacy jak ten człowiek? Że co? Że nie wiem, bo… jestem wciąż małolatem? Za mało się napracowałem?

  Kończąc już wątek, pragnę tylko przestrzec Prawicowca – wielu ludzi młodych właśnie z powodu takiego podejścia PiSowców, nie chce być w PiS. I co z tego, że kilka osób tutaj cudownie wybroniło PiS, lub że niektórzy stąd są mili a popierają PiS, skoro człowiek trafi na takiego Prawicowca, który tylko obraża.. Jak nie wyzywa od popierających Korwina kapitalistycznych wyzyskowców i małolatów (czym okazał,że nie wie totalnie co piszę w swoich materiałach), albo od Giertychowych lalekm co tylko Giertycha słuchają. :/ To poniżej wszelkiej krytyki.

  Zaś co do Pana Antoniego Zwarskiego – dziękuję za uwagę. Wezmę ją sobie do serca :) Pozdrawiam!

 29. Irena
  | ID: d5e0da2b | #29

  @Solidarny.Dzięki za piosenke.A widzisz inną możliwość obalenia tegoz nieudolnego rządu bez wyjścia z domu?? A jutro młodzież się zwołuje pt.Obalić Tuska. Mają dość upokorzeń. A Solidarność to Siła. Ale też i Rozum.Zapewne przemyslana strategia.

 30. Irena
  | ID: d5e0da2b | #30

  @Nocturno 19. Ach,jakbym chciała być taka młoda.
  Zapewne otworzyła bym się na słuchanie.
  Ucz się słuchać,abyś umiał rozkazywać,gdy tak padnie.
  Ucz się, byś zrozumiał, co tam leży w życiu na dnie

  .

 31. Anonim
  | ID: db1ac055 | #31

  Piękna dyskusja polskiej prawicy. Gdzie dwóch Wolaków tam trzy partie. Naprawdę wysłać wszystkich wolaków na Madagaskar, za 2 -3 miesiące się wyrżną, bo będą szukać spisów, zamachów i szpicli obcych sił. Kocham Was za to.

 32. Irena
  | ID: 0b71a170 | #32

  @Anonim. Kochać to mozna,ale kogoś wyjatkowego.Do takich nas zaliczasz? Wiosna tuż,tuż.

 33. z Niemodlina
  | ID: 9ea4bf1b | #33

  @Anonim

  Gdzie dwóch komunistów tam SLD, RP i europa plus, was na Sybir, a nie Madagaskar, poznacie na własnej skórze miejsce gdzie bliscy wam towarzysze wysyłali setki tysięcy Polaków.

 34. Irena
  | ID: 9efb5798 | #34

  @NGO.Dziękuję za filmy.Dobrze przypomnieć m.in.pp Szczuka i Lisa w jego programie kontra pan Paweł Kukiz.

 35. Irena
  | ID: 93a51397 | #35

  @NGO. Dzieki za filmy w tym. pan Lis kontra Pan Kukiz.Brawo panie Pawle! Wyjazd na Węgry.Polecam.

 36. Antoni Zwarski
  | ID: 7d6e4dfd | #36

  @Nocturno19

  @Irena

  „Ciekawe, co będzie, jak za 10 – 20 lat będę głosił wciąż podobne hasła.. ”

  Młody czlowieku nie będziesz głosił, zachowywał się tak już nawet gdy będziesz miał 25 lat.

  Mój syn ma 29 i sam widzę jaki był mając 20 lat, jaki był mając 24-25 lat, i jaki jest obecnie.

  Bartek też miał pewne „wyidealizowane poglądy”. Gdy zaczał pracować „na dobre” w wieku 24 lat i gdy już sam obecnie mieszka z dziewczyną- ma teraz inne podejście do pracy, pieniądza, życia, BA ! nawet zdrowie zaczął szanować !

  Przepraszam cię że tak mówię ale w tytm momencie jest mi wstyd za ciebie – ponieważ nazywasz pracowników „robolami” co świadczy o braku szacunku do pracowników.

  Słuchaj Pani Ireny – ona mądrze napisała :

  Ucz się słuchać,abyś umiał rozkazywać,gdy tak padnie.
  Ucz się, byś zrozumiał, co tam leży w życiu na dnie

 37. Antoni Zwarski
  | ID: 7d6e4dfd | #37

  @Nocturno19

  „Fakt, że mam 21 lat nie przekreśla tego, jakie poglądy mam – bo swoje w życiu przeszedłem.”

  Młody człowieku, tak naprawdę szkołę skończyłeś w wieku 19 lat – więc jeśli zacząłeś pracować zaraz po ukończeniu szkoły, twój obecny staż pracy wynosi 2 lata !

  Więc jeszcze się nie napracowałeś i niestety, ale życie dopiero przed tobą !

Komentarze są zamknięte