SLD chce referendum ws. sprzedaży ECO

Redaktor Obywatelski7

ECO S.A [O sprzedaży pakietu 53 proc. akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO), jakie ma miasto Opole, powinni zadecydować mieszkańcy w referendum – uważają politycy SLD. Na najbliższą, marcową sesję rady miasta przygotowali dwa projekty uchwał w tej sprawie.

Pierwszy z projektów dotyczy ograniczenia roli prezydenta miasta przy wnoszeniu oraz zbywaniu udziałów i akcji miejskich spółek; drugi zawiera propozycje przeprowadzenia 9 czerwca tego roku referendum wśród Opolan dotyczącego sprzedaży miejskiego pakietu akcji ECO.

Projekty przedstawili na poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie SLD w Opolu poseł Sojuszu Tomasz Garbowski oraz radni miejscy tej partii w Opolu – Małgorzata Sekula i Piotr Mielec.

radio opole, pap, gop

 1. opolski
  | ID: 59e04517 | #1

  Oczywiście nadal miasto powinno być właścicielem ECO aby mieszkańcy mogli płacić prawie najwyższe w kraju opłaty za dostawę ciepła no i w razie czego zawsze można kogoś obsadzić we władzach Spółki…

 2. Eleonora
  | ID: 17d5b504 | #2

  Słowa prezydenta Zembaczyńskiego skłaniają mnie do smutnej refleksji, że zachowuje się jak pospolity pijak, który wyprzedaje wszystko co w jego zasięgu jest najcenniejsze…

  ” Nic nie jest wieczne. Wartość najlepszego samochodu się zmniejsza, a nie mówię już o czymś, co ma krótszy proces amortyzacji, a jest związane z energetyką. Dlatego należy dziś sprawdzić, czy towar jest świeży. Jest świeży, dobrej jakości, można z tego tytułu uzyskać dobry wynik, dlatego zdecydowanie opowiadam się za kontynuacją tego długotrwałego procesu – argumentuje prezydent.”

  Gadanie, że można brać ciepło z elektrowni – to bajki.
  Elektrownia również wydaje się być na wygaszaniu?!
  Nigdy nie powstaną nowe bloki, zapomnijcie państwo.
  ( chyba, że podobnie do ECO- ktoś ją przejmie?)

  Proszę uważnie przeczytać ten artykuł.
  Jest w nim sporo prawdy.
  Od kiedy sprzedaje się dochodowe przedsiębiorstwa?!
  Chyba naprawdę musi stać się tak, jak ongiś mówił jakiś polityk, że
  Polacy mogą żyć z pracy a nie z własności….

  http://m.onet.pl/biznes,b31bz

 3. Eleonora
  | ID: 17d5b504 | #3

  Z pozdrowieniami dla optymistów:)

  „- Władze miasta przekonywały, że umowa z niemiecką firmą wprowadzi większą konkurencję, a ta będzie miała pozytywny wpływ na cenę ciepła – opowiada Andrzej Śpiewak. – Upłynęło osiem lat, a gdańszczanie mają najdroższe ciepło w Polsce, zaś po sprzedaży komunalnych przedsiębiorstw wodociągowych także i wodę. Niech pani zobaczy, jak wygląda struktura właścicielska w innych krajach. W Niemczech firmy ciepłownicze są własnością poszczególnych landów albo miast. W Fortum 52-procentowym udziałowcem jest fiński rząd, a stuprocentowym właścicielem Vattenfalla jest rząd szwedzki. Skoro tamtejszym władzom opłaca się inwestować w ciepłownictwo, to dlaczego nie nam? – pyta związkowiec.”

 4. Irena
  | ID: 81aef8ab | #4

  To jest bardzo,bardzo ważna decyzja sprzedazy ciepła.Nie do konca przemyslana,bo ceny faktycznie będą wyższe, Czy referendum rozwiąze sprawe.Mysle,ze swiadomosc Opolan jest tak wysoka,ze wszyscy na referendum przyjdą i prezydenta przy okazji poślą tam,gdzie z wyrokiem ma być.

 5. Irena
  | ID: 81aef8ab | #5

  @P.opolski. Z doświadczenia wiemy,ze spółeczki swoimi obsadzimy. Ale,czy ta transakcja bedzie prawidłowo przeprowadzona? -myśle o przetargu.Czy nie zemsci sie na mieszkańcach?Przedyskutowac nalezy.Weż to pod uwagę.Szerokie konsultacje,sprawdzic składane oferty w tym wszelkie kosztorysy.Moze się okazać,ze wkrótce opolski Slask nie bedzie miał swojej infrastruktury ; ani połaczen :PKP, ani ciepła,ani energetyki.

 6. Opolanin
  | ID: 32feb56b | #6

  zobaczycie że i tak sprzedadzą. Podobna gadanina była przy sprzedaży podobnego zakładu w Warszawie.
  Patrząc od strony gminy to jest to głupota, bo kto sprzedaje coś, co przynosi dochody,
  patrząc od strony mieszkańców to będą mieli jeszcze gorzej, bo tzw. prywaciarz podniesie ceny, jak to miało miejsce w Warszawce

 7. Eleonora
  | ID: 9392d688 | #7

  @Opolanin

  Ja bym zwróciła uwagę na jeszcze jedną sprawę:
  W Warszawie ciepłownię sprzedano francuzom.
  A ile podnoszono krzyku.
  Radni PISu (nawet sami posłowie się w to włączali) żądali referendum, unieważnienia sprzedaży itd…
  W Opolu, natomiast wydaje się, że kupcami będą Niemcy.
  Tak się dziwnie skałda, że Polskę podzielono na dwie strefy wpływów
  Kongresówka przypadła francuzom, a ziemie zachodnie należą do niemieckich konsorcjów.
  A tutaj nasze prawicowe duszeńki siedzą cichutko aż miło :)
  Co to oznacza i jak to się ma wobec wystawania pana Kłosowskiego pod niemieckimi konsulatami i zabawę w obrońcę polskości?!

Komentarze są zamknięte