Powstanie opolsko – wałbrzyska strefa ekonomiczna

Redaktor Obywatelski4

Janusz Piechociński fot/ wikipedia.pl Wicepremier Janusz Piechociński poinformował w Opolu o rozszerzeniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przekształceniu jej w strefę opolsko-wałbrzyską. Dodatkowo zapowiedział , że w woj. opolskim pojawi się duży inwestor branży motoryzacyjnej.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej, Piechociński poinformował, że rozszerzenie wałbrzyskiej strefy zostało już uzgodnione.

Trwają w tej chwili w moim resorcie prace, by przekształcić ją w opolsko-wałbrzyską strefę ekonomiczną

– powiedział wicepremier i minister gospodarki.

Dodał, że odpowiedzialna za to jest podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta doprecyzował, że Opolszczyzna ma wejść do strefy udziałami.

Będziemy starali się wejść aportami z poziomu samorządu województwa, ale zapraszam też do tego inne opolskie samorządy. Już są takie, które wcześniej stały się udziałowcami tej strefy – choćby gmina Prudnik

– powiedział Sebesta.

Liczymy, że aby mieć realny wpływ wraz ze Skarbem Państwa na decyzje organów spółki, jaką jest strefa, musimy wejść z aportem w kwocie około 17-18 mln złotych.

Sebesta dodał, że województwo chce mieć swoich przedstawicieli w radzie i zarządzie strefy; zapowiedział też, że włączenie się woj. opolskiego do spółki ma nastąpić do jesieni tego roku. O terenach, które strefa obejmie nie poinformował.

Wicepremier Janusz Piechociński dodał, że liczy, iż stworzenie opolsko-wałbrzyskiej strefy ekonomicznej, da „dodatkowy impuls” strefie katowickiej.

Chciałbym stworzyć swoistą rywalizację między tymi strefami

– stwierdził Piechociński.

Zapowiedział też kontynuację proponowanych przez siebie w grudniu rozmów na temat dalszego funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Rozmowy mają zmierzać – w jego przekonaniu – do wprowadzenia jeszcze w tym roku zmian ustawowych, gwarantujących wydłużenie działalności stref do 2025 lub 2026 r.

si, pap, gop

 1. Jarek Toporowski
  | ID: efe21d31 | #1

  Dobry bajer – za niedługo wybory samorządowe.

  Zobaczymy ile fabryk wybudują w ciągu 3 najblższych lat ! ?

 2. Irena
  | ID: 8c3cb22b | #2

  Władza sie boi.Snuje marzenia o wielkiej potędze,o fabrykach o zyskach.Ale to są tylko mrzonki.Nie wierze w zadne słowo platformy obywatelskiej ale wierze w siłe oburzonych.

 3. Opolanin
  | ID: 907f3c77 | #3

  kolejne bzdurne posunięcie.
  Na ta strefę zjadą się zagraniczne przedsiębiorstwa i będą żerować na państwie. A ta strefa wcale nam nie pomoże we wprowadzaniu pomysłów wżycie. Niższe podatki k….. niższe!
  W średniowieczu Kościół brał 10 % od snopka a Niemiec Tusk bierze od nas taką lichwę?
  jak tu się rozwijać jak większość dochodów zabiera państwo?

 4. Irena
  | ID: 95705268 | #4

  @Opolanin. Masz racje,Napisz pismo i zapytaj, jakie to zyski bedziemy mieli z tej strefy.Zagraniczni podatków nie wpłaca,bo sa zwolnieni wiec co da Strefa – szumnie zwana.??Ktoś łapówke wezmie,a fabryki i tak nie bedzie, ani miejsc pracy.

Komentarze są zamknięte