Eksperci radzą, jak Nysa ma walczyć z bezrobociem

Redaktor Obywatelski5

Pomnik Historii - NysaWładze powiatu nyskiego powinny zweryfikować, ilu bezrobotnych nie chce podjąć pracy, i zwolnić samorządy z VAT za wydatki inwestycyjne – radzą prof. Jadwiga Staniszkis i dr Stanisław Kluza samorządowcom z Nysy, którzy szukają sposobów na walkę z bezrobociem.

To część pomysłów ekspertów na walkę z 24-procentowym bezrobociem i wyludnianiem się powiatu nyskiego. Przedstawili je w czwartek w Nysie socjolog prof. Jadwiga Staniszkis i b. minister finansów dr Stanisław Kluza. Oboje działają w powołanej niedawno przy staroście nyskim 10-osobowej eksperckiej Radzie Gospodarczej.

W poprowadzonych przez Staniszkis i Kluzę warsztatach wzięło w czwartek udział ok. stu samorządowców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji z Nysy i okolic. Prof. Staniszkis zaproponowała m.in., by wydatki samorządów na inwestycje nie były obciążane podatkiem VAT.

Podkreślono jednak, że na to potrzebna byłaby zgoda władz krajowych.

W opinii profesor należałoby zmienić również ustawę o zamówieniach publicznych, znosząc kryterium najniższej ceny i stosując preferencyjne warunki dla firm lokalnych. Profesor uważa, że władze powiatu powinny ponadto wspierać pracodawców, którzy chcą zamieniać tzw. umowy śmieciowe na stałe.

info, pap, lz

 1. Irena
  | ID: 8f747956 | #1

  To kiepska dorada .Ustawy o VAT zapewne posłowie nie zmienią.Równiez pan Minister Finansów w randze v-ce premiera nie opracuje rozporządzenia .Teraz ma duże uprawnienia i nie tylko Nowe podatki wymyśla.Prosze spojrzeć np.podatek od nieruchomości dla podmiotu gospodarczego wzrósł o 1000%.Należy pójść w kierunku wprowadzenia podatku obrotowego dla wszystkich podmiotów, zarówno polskich jak i zagranicznych,.Obcy sa zwolnieni z podatków. To jedyna skuteczna rada.Chociaz 1% – 2% – podatek obrotowy. Dziwi mnie,ze ekonomisci nie poszli w kierunku zwiększenia przychodu.

 2. Jarek Toporowski
  | ID: b329d686 | #2

  Jolce nakazać budowy fabryki ! ! ! – sprowadzenia inwestora strategicznego.

  CH -to se można 4 litery POdetrzeć. Na handlu NARÓD się nie wyżywi ! ! !

  Szkoda że ja nie jestem mieszkańcem Nysy !

  Aż przykro patrzeć ile samochodów w Holandii z naszego województwa „zaczyna się” na ONY

  Ziemia Nyska aż się prosi o nowe fabryczki – czyli faktyczne nowe miejsca pracy i faktyczne nowe inwestycje

 3. Irena
  | ID: 8f747956 | #3

  @Jarek Toporowski. Masz racje,Galeria nie rozwiąze bezrobocia.Chociaz na RTO toczy sie dyskusja,ale mnie nie przekonuje.przytaczane kwoty planowanych zysków są wirtualne.A fabryki nikt nie planuje.Wiec ONY szybko nie wróca do kraju.Pani Jola Nysy nie lubi.Ma swój krag wielbicieli,którzy tak jak ona pomysłu nie maja i nie chca miec.

 4. Jarek Toporowski
  | ID: 25658aa8 | #4

  CH w Nysie nie zda egzaminu. Biedni ludzie nie będą mieli za co kupować.

  CH dają zysk tylko w Opolu -duże miasto-bardzo dużo ludzi i studentów.

  CH zdje egzamin również w KK – ale tylko z tego względu że jest to najbogatszy rejon naszego województwa – nieskie bezrobocie, dużo zakładów pracy, dużo ludzi ma „pasek” w paszporcie, firmy budowlane tam nie padają, sporo osób ma własną działalność gospodarczą etc.

 5. Opolanin
  | ID: ab924155 | #5

  ja tylko dodam, że na pewno ta Rada Gospodarcza za darmo nie radzi.
  Władze po to biorą pieniądze by rządzili dla dobra Nysy a skoro się nie znają niech ustąpią. Albo za swoje pieniądze niech wynajmą zespół który poradzi sobie z bezrobociem.
  Trzeba też dodać, że bezrobocie nyskie to powstało również dzięki każdym kolejnym „rządom” „polskim”. Rozpieprzono wtedy nie tylko Nysę. Bo był nakaz by wszystko sprzedać lub doprowadzić do upadłości.
  Taka ziemia jacy jej rządzący.

Komentarze są zamknięte