Bliżej sprawiedliwości: wymuszenie rozbójnicze

Niezależna Gazeta Obywatelska1

temida [trybunalscy.pl]Dnia 13 lutego 2013 o godz. 9.00 w Sądzie Okręgowym w Opolu rozpocznie się ponowny proces Mariusza B., oskarżonego o to, że 15 kwietnia 2012 roku w Nysie, używając przemocy wobec Sławomira W. (przystawił nóż do szyi, grożąc zabójstwem), skradł mu portfel z zawartością 120 zł, dowód osobisty, telefon komórkowy wartości 150 zł, po czym zażądał wydania dalszych 800 zł, tj. o rozbój z użyciem noża.

Proces w tej sprawie toczył się już przed Sądem Okręgowym w Opolu, zakończył się 27 września 2012 roku. Sad skazał Mariusza B. za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego (sąd uznał, że okazując Sławomirowi W. nóż i grożąc mu zabójstwem oraz uszkodzeniem ciała, usiłował doprowadzić go do rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 300 zł, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na zatrzymanie go przez policję). Sąd wymierzył Mariuszowi B. karę 2 lat pozbawienia wolności i zawiesił jej wykonanie warunkowo na okres próby 4 lat.

Sąd apelacyjny uwzględnił apelację prokuratora, uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, uwzględniając zarzut obrazy przepisów postępowania, poprzez dowolną ocenę wyjaśnień oskarżonego oraz zeznań pokrzywdzonego. W ponownym procesie Sąd Okręgowy w Opolu ma przesłuchać w charakterze świadków funkcjonariuszy dokonujących zatrzymania i przeszukania oskarżonego, a następnie dokonać prawidłowej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów.

Autor: Ewa Kosowska-Korniak, Biuro Prasowe Sądu Okręgowego w Opolu

  1. | ID: 57abf5a5 | #1

    Mam nadzieje,ze kara będzie wyższa .Słusznie prokurator wniósł apelacje.To poważne przestępstwo.Wysoka szkodliwosc czynu, ale sad wyrokiem uznał inaczej.

Komentarze są zamknięte