Program pomocy zawodowej na Śląsku

Redaktor Obywatelski3

Ok. 6,1 tys. uczniów ze szkół zawodowych woj. śląskiego zgłosiło się w roku szkolnym 2012/13 do programu „Mam zawód, mam pracę w regionie”. Przygotowano dla nich kursy spawacza, operatora koparki, dekarza, grafika komputerowego oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Jak poinformował Michał Raszka z firmy odpowiedzialnej za promocję projektu, jednym z jego elementów są kursy certyfikowane. Uczniowie mogą wybierać spośród wielu kursów uzyskując certyfikaty np. spawacza, operatora koparki, operatora wózków widłowych, tokarza. Na chętnych czekają także kursy rachunkowości, kas fiskalnych, grafika komputerowego, obsługi programów księgowych, prawa jazdy kat. B, C, a także manicure i pedicure, barmański i kelnerski oraz wizażu. Na dokształcenie jednego uczestnika przewidziano średnio ok. 3,5 tys. zł.

Jak wynika z danych urzędów pracy, w województwie śląskim od kilku lat utrzymuje się deficyt osób wykwalifikowanych w konkretnych profesjach. Prym wśród zawodów deficytowych wiedzie branża budowlana, ale nie tylko. Dobry dekarz, tynkarz, zbrojarz czy posadzkarz, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Poszukiwani są również spawacze, elektrycy i operatorzy ciężkiego sprzętu

– informuje Raszka.

Projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz 30 powiatów i miast na prawach powiatu.

Jest on skierowany do 14. tys. uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników. W roku szkolnym 2011/12 udział w nim wzięło ok. 4 tys. uczniów. W roku szkolnym 2012/13 zgłosiło się ich 6134.

si, luk

 

 1. | ID: bd64acfb | #1

  A czy widoczne już są efekty tychże szkoleń?Czy znależli pracę w Polsce,czy też po szkoleniu /,za nasze pieniądze/ wyjechali do Niemiec,gdzie oferują im mieszkanie we wschodnich landach i dobry zarobek? Niemcy rozwijają gospodarkę,sprowadzają amerykańskie firmy z branży samochodowej,komputerowej, i in.Polacy tam się przenoszą ,co obserwuje.Czy ktoś prowadzi statystykę.?

 2. Jacek
  | ID: 8624bb9a | #2

  @Irena
  A czy Niemcom nic się nie należy za to, że tyle lat do EUROKOŁCHOZU dopłacają?

  Są kraje gdzie każde dziecko wie, że „nie ma darmowych obiadów”.
  Nam po socjaliźmie zostało takie uważanie, że „muszę dostać” no i w ten sposób Unia nasz naród przekupiła, a teraz pod but wzięła.

  Jak ktoś mi chce coś dać za darmo, coś co mi się nie należy, to mam się zgodzić?

  Uczciwy człowiek na coś takiego nigdy się nie zgodzi.

  Kiedyś słyszałem o badaniach socjologicznych prowadzonych w więzieniach.

  Okazało się, że zawodowi oszuści znają kategorię ludzi, których nigdy nie da się oszukać. To są ludzie z gruntu uczciwi, którzy nie chcą niczego co im się nie należy.

  W naszym, zdegenerowanym po komunie, narodzie takich jest niewiele i z tego powodu na hasło „UNIA NAM DA” wszyscy poszli jak w dym.

  Mało kto pomyślał, że „Jak da, to i potem weźmie”.

  Mało kto pomyślał, że wszelkie dobra tak jak i prawdziwe pieniądze biorą się z ludzkiej pracy.

  A czy w Brukseli ktoś pracuje?

  Tam tylko urzędują.

  Z czegoś takiego uczciwych pieniędzy nie może być.
  Mogą być tylko kradzione.

  A jesli teraz komuś ukradli aby nam dać, to znaczy, że za chwilę mogą i nam ukraść.

  Czy to takie skomplikowane rozumowanie?

 3. | ID: bd64acfb | #3

  @P.Jacek ! Masz rację. Tylko inwestowanie,tworzenie miejsc pracy zatrzyma młodzież.Trzeba pracować.A niestety, teraz jest więcej urzędników niż robotników.Nic za darmo. Ale to prezydenci.burmistrzowie,wójtowie mają władzę, mają nasz mandat zaufania,mają nasze podatki więc powinni myśleć o danej miejscowosci. Ale oni zaprzedali się unii i bankom i większość gmin upadnie.Nasze podatki już nie wystarczają na spłatę wysokich odsetek od kredytów i kredytów,które zaciągnęli na Szumnie zwane Inwestycje finansowane ze środków Unii.Sizofremia,paranoja zważywszy,że tych inwestycji nie pokończono jak np.dróg. Jesteśmy pozbawiani Prawdy, totalnie ogłupiani.To droga do nikąd.

Komentarze są zamknięte