Najnowsze propozycje dla sejmiku: Orzeł Biały i Rodło. Lider MN jest zaskoczony

Redaktor Obywatelski5

Sala Orła Białego i sala Rodła – to dwie propozycje nazw dla sal opolskiego sejmiku, jakie złożyli radni PSL, PO i PiS. Wcześniej liderzy Mniejszości Niemieckiej zaproponowali  nazwę Orła Złotego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 26 lutego.

Jak poinformował przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak, było kilka propozycji nazw dla sal – jednej większej, drugiej mniejszej: Orła Białego, Rodła oraz im. Zbyszko Bednorza (polski pisarz, poeta i działacz kulturalny). Natomiast Mniejszość Niemiecka chciała, aby sale nosiły imiona lokalnych patronów. Wcześniej MN zaproponowała nazwę Orła Złotego, nawiązując w ten sposób do herbu Piastów górnośląskich

Lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Opolszczyźnie i szef klubu Mniejszości Niemieckiej w sejmiku Norbert Rasch, który nie brał udziału w posiedzeniu prezydium przyznał, że jest zaskoczony takim obrotem sprawy. Dodał, że mniejszość nie będzie się upierać przy swojej nazwie. Rasch nie potrafił jednak powiedzieć, jaką decyzję podejmą. Dodał, że zanim MN zagłosuje, najpierw naradzi się z koalicjantami. MN pozostaje w koalicji z PO i PSL. Wcześniej zaprzeczył, jakoby nazwa Orła Białego Mniejszość drażniła.

Grzegorz Sawicki, radny PSL, które zaproponowało nazwę Rodła, ocenił, że „chyba udało się osiągnąć kompromis”.

Mamy w sejmiku dwie sale. Jedną większą, drugą mniejszą. I szukamy nazw dla obu. Myślę, że w ten sposób uda się osiągnąć kompromis

– mówił Sawicki. Przyznał, że dla PSL obie nazwy – Orła Białego i Rodła – są bardzo dobre.

Andrzej Namysło, radny SLD, który nie brał udziału w środowym spotkaniu prezydium przyznał, że nazwy im. Orła Białego jak i Rodła są bardzo dobre i do zaakceptowania.

Myśmy wcześniej zgłaszali nazwę sali im. Orła Białego. A teraz dochodzi jeszcze nazwa Rodła, które ma konotacje regionalne i świetnie się nadaje dla drugiej z sal

– mówił Namysło.

Również dla Jerzego Czerwińskiego z PiS nazwa sali im. Orła Białego jest właściwa i odpowiednia dla sali dużej, gdzie odbywają się posiedzenia sejmiku. Natomiast mniejsza sala mogłaby według niego nosić nazwę Rodła.

Te dwie nazwy wydają się godzić wszystkich. Sala im. Orła Białego jest dobra dla tych, którzy chcieli nazwy ogólnopolskiej, zaś Rodła – dla regionalistów

– zauważył Czerwiński.

Propozycje dotyczące nadania imienia sali składane są od ponad roku. Jako pierwsze propozycję nadania nazwy im. Orła Białego zgłosiło SLD. Zdaniem działaczy Sojuszu, których poparli lokalni działacze PiS, od roku nie można tej nazwy zatwierdzić, bo blokuje ją PO z powodu MN.

Dla PiS propozycja nadania jednej z sal imienia Orła Złotego jest „absolutnie nie do przyjęcia”, bowiem – zdaniem radnych PiS – to przykład „nielojalności mniejszości” wobec państwa polskiego – jej działacze szukając symboli regionalnych, chcą uniknąć popierania symboli polskich.

Na prośbę przewodniczącego sejmiku pomysły na patronów sejmikowej sali przesłali również naukowcy z Instytutu Śląskiego w Opolu, Instytutu Historii Uniwersytetu opolskiego oraz 17 szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Wśród propozycji pojawiły się np. postać bp Bolesława Kominka, Zbyszko Bednorza czy kolarza Joachima Halupczoka.

Dodajmy tylko, że po wybuchu afery dotyczącej wyboru nazwy dla sali obrad, Mniejszość Niemiecka proponowała aby nadać jej nazwę Orła Niebiesko- Żółtego.

PAP,wpolityce.pl, gp

 1. foxmann
  | ID: 6fb45c7e | #1

  Ale qrwa problem. Jaką nazwę ma mieć sala? Ludzie nie róbcie z siebie idiotów. Pracujecie i żrecie za nasze podatki, a zastanawiacie się i debatujecie nad pierdołami.

 2. kajtek
  | ID: 1634719b | #2

  Dziwne przypuścili ……

 3. kajtek
  | ID: 1634719b | #3

  To znaczy, że MN ma prawa od Krakowa po Bałtyk? Horror.

 4. | ID: f7937d50 | #4

  @P.foxmann ! Faktycznie tematów do omówienia jest sporo i to pilnych.
  A sale nazwała bym” Orła Białego”, bo taki faktycznie jest ten ptak.Po co kolorować?

 5. Ornitolog
  | ID: 1a3ba396 | #5

  @Irena
  Faktycznie to w przyrodzie nie ma białych orłów, złotych zresztą też.

Komentarze są zamknięte