PKN Orlen: ceny paliw staną w miejscu

Redaktor Obywatelski

PKN Orlen zakłada, że pierwsze trzy miesiące roku będą bardzo trudne, ale na poprawę sytuacji płocki koncern liczy już w drugim i trzecim kwartale. Prognozowanie zysków utrudnia duża zmienność marż rafineryjnych i mniejszy popyt na paliwa.

Z szacunków PKN Orlen wynika, że sprzedaż oleju napędowego zmniejszyła się w 2012 roku o 7 proc., za co w pewnej części odpowiedzialna jest szara strefa.

 Pytanie, jak szara strefa w Polsce dalej się będzie rozwijała. Chcielibyśmy wierzyć, że w 2013 roku ten obszar zostanie zaadresowany przez odpowiednie regulacje 

– mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Podkreśla, że obecna sytuacja na rynkach surowcowych nie daje podstaw, by kierowcy musieli obawiać się ponownego wzrostu cen paliw.

 – Widzimy, że ceny paliw spadły, zarówno oleju napędowego, jak i benzyny, w porównaniu do tych szczytowych okresów, kiedy ceny podchodziły pod 6 zł/l. W tej chwili nie widzimy żadnych przesłanek do dynamicznych ruchów, jeśli chodzi o ropę. Złoty też zachowuje się stabilnie, także wydaje się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to jest pewna stabilizacja cen paliw 

– mówi wiceprezes PKN Orlen.

Sławomir Jędrzejczyk zapewnia, że koncern będzie rozwijał sieć stacji paliw. Szczególnie mocno stawia na obiekty przy autostradach i drogach ekspresowych, uczestnicząc w większości przetargów ogłaszanych przez GDDKiA.

W najbliższych pięciu latach PKN Orlen chce przeznaczyć na inwestycje 22,5 mld zł. W tym roku największymi projektami będą budowa elektrowni gazowej we Włocławku i projekty związane z wydobyciem gazu łupkowego. PKN Orlen wykonał już cztery odwierty, w 2013 planuje kolejnych siedem.

 – Optymizm nasz wynika z tego, że pierwsze badania pokazują, że te złoża są bardzo podobne do niektórych basenów w Ameryce Północnej, gdzie projekt gazu łupkowego bardzo dynamicznie się rozwija, ale czekamy cały czas na proces szczelinowania, żebyśmy mogli ocenić, ile tego gazu jest i na ile ekonomicznie jesteśmy stanie go wydobywać 

– mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

– Ten projekt postępuje zgodnie z planem, podchodzimy bardzo realistycznie i wierzymy bardzo głęboko, że na koniec dnia zakończy się to sukcesem.

 – dodaje.

Newseria, lz

Komentarze są zamknięte