Co w piątek zrobią kolejarze, czy Arłukowicz przekonał PSL, kogo przyjął papież na spotkaniu, najnowsze notowania giełdowe, kursy walut oraz prognoza pogody. To i wiele innych rzeczy w najnowszym NGO Flash! Zapraszamy. Czytaj więcej…
Śladami Powstania Styczniowego: Towarzystwo weteranów, górka powstańców i jej chorąży
Jednym z ciekawszych miejsc na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie jest górka powstańców pokryta lasem mogił i krzyży, gdzie spoczywa 230 uczestników powstania styczniowego. Górkę zdobi charakterystyczny pomnik Wizunasa Szydłowskiego Czytaj więcej…
26 stycznia Michalkiewicz w Opolu
4W sobotę 26 stycznia br.o godz. 18.00, w Auli Starej Uniwersytetu Opolskiego mieszczącej się przy ul. Oleskiej 48 w Opolu odbędzie się spotkanie z red. Stanisławem Michalkiewiczem – znanym publicystą i autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, sędzią Trybunału Stanu w latach 1992-1993, nauczycielem akademickim, współzałożycielem Unii Polityki Realnej, działaczem opozycji w PRL. Tematem spotkania będzie „Niepodległość i demokracja”. Czytaj więcej…
Coraz mniej wyłudzeń kredytów na skradzione dokumenty
1Tylko w IV kwartale 2012 roku zastrzeżono w systemach bankowych ponad 25 tys. dowodów tożsamości i udaremniono wyłudzenia na łączną kwotę 54 mln zł – wynika z raportu Związków Banków Polskich InfoDOK. Maleje zarówno liczba prób, jak i kwoty wyłudzeń. Zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego pomogłoby również przedsiębiorcom. Czytaj więcej…
150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Opole Pamięta!
2W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zapraszamy na „Manifestację Pamięci” w Opolu pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych we wtorek 22 stycznia br. o godz. 17.00. Po uroczystości zapraszamy na okolicznościowy wykład doktora Antoniego Maziarza do Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Czytaj więcej…
Z cyklu: Na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – Co nam daje dialog z islamem?
3Od 42 lat mieszkam w Turcji, kraju w 99,9% muzułmańskim, a od 16 lat jestem arcybiskupem Izmiru w Azji Mniejszej. Temat mojej wypowiedzi jest zatem oczywisty: problem islamu w Europie dzisiaj i w najbliższej przyszłości. Dziękuję bp. Pelatre, który poruszył już tę kwestię w tym dostojnym zgromadzeniu, dzięki czemu nie muszę wdawać się w długie wprowadzenia i analizy. Czytaj więcej…
Polsce grozi bankructwo bez systemu wsparcia osób starszych i niesamodzielnych
1Demografia zmusza nas do pracy nad nowym systemem opieki nad osobami niesamodzielnymi. Eksperci apelują również o wsparcie dla opiekunów takich osób. Skutki braku systemowych rozwiązań w tym przypadku mogą być opłakane. Czytaj więcej…
Stop Korupcji przedstawia: Afera finansowa w rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej
1Podczas poniedziałkowego spotkania władz rządzącej Partii Ludowej, jej przewodniczący, premier Mariano Rajoy zapowiedział zewnętrzny audyt finansów partii. Wszystko w związku z doniesieniami o szwajcarskim koncie byłego skarbnika – podała agencja EFE. Czytaj więcej…
Historia Lokalna: 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
1Przypadająca 22 stycznia 2013 roku 150. rocznica wybuchu największego w historii Polski powstania, skłania do przypomnienia zrywu niepodległościowego z lat 1863-1864. Walki toczyły się na Litwie czy Mazowszu, ale także stosunkowo niedaleko – w odległości około 150 km od Opola Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: 68. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Opola
7Dziś mija kolejna rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Opola. Według dostępnych w literaturze danych (Damian Tomczyk), garnizon niemiecki w Festung Oppeln składał się z ok. 10.000 żołnierzy, choć nie wiadomo czy dane te nie są przesadzone.
14 stycznia 1945 r. pułkownik Johan Graf von Pfeil, dowódca Festung Oppeln, ogłosił stan podwyższonego pogotowia alarmowego i omówił z władzami cywilnymi Opola przygotowanie miasta do obrony. Czytaj więcej…
Greniuch: na powstańczych szlakach – Kampania Langiewicza
2Z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na łamach naszej gazety rozpoczynamy historyczny cykl zatytułowany „na powstańczych szlakach”. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
2W styczniu mija 68. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Opola. Według dostępnych w literaturze danych (Damian Tomczyk), garnizon niemiecki w Festung Oppeln składał się z ok. 10.000 żołnierzy, choć nie wiadomo czy dane te nie są przesadzone. Czytaj więcej…
Akcja obywatelska: Szukamy śladów Powstania Styczniowego [fotorelacja]
5Nadszedł czas podsumowania ogłoszonej 23 września 2012 r. akcji obywatelskiej pod hasłem „Szukamy śladów Powstania Styczniowego”. Wspólnie z naszymi Czytelnikami zbudowaliśmy katalog pamiątek związanych ze zrywem 1863 r. Czytaj więcej…