RAŚ zarzuca coraz większą sieć na Śląsku. Chce zawłaszczyć śląską tradycję w imię własnych pobudek

Redaktor Obywatelski35

Historia i tradycja Śląska są piękne, dlatego trzeba dbać, aby kolejne pokolenia czerpały z niej natchnienie do dalszego rozwoju. Jednak przychodzi taki czas, kiedy działania pewnych grup interesu naruszają kwestie tradycji i historii, chcąc ubić na tym kapitał polityczny, jak również stłamsić pamięć o regionie.

Mowa tu o Ruchu Autonomii Śląska, który w coraz szerszy sposób rozwija swoją sieć chcąc zawłaszczyć prawo do postrzegania historii Śląska – polskiego Śląska.

Niedawno powstała inicjatywa miasta Zabrze i marszałka województwa śląskiego jaką jest Muzeum Górnictwa Węglowego. Instytucja zbudowana z połączenia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” z Zabrza ma być największym przedsięwzięciem opisującym historię górnictwa węglowego na skalę Europy. Będzie kształtować wizję i postrzeganie regionu, tradycji, obyczajów, jakie miały miejsce na Śląsku dla setek tysięcy, jeżeli nie milionów przyszłych odwiedzających. Dlatego bardzo ważna jest obsada kierownicza takiego miejsca, obsada, która w sposób rzetelny, przekaże informacje związane z kulturą Śląska.

Jednak wicedyrektorem odpowiedzialnym za kwestie merytoryczne w nowo powstałym muzeum zostaje znany ze swoich powiązań z Ruchem Autonomii Śląska dr Jacek Siebel.

Czy może to budzić niepokój obywateli, dla których troska o historię regionu jest rzeczą najważniejszą? Oczywiście, że może, co potwierdzają doniesienia, które spływają do dziennikarzy i polityków każdego tygodnia.

Otóż jednym z inicjatorów utworzenia muzeum, więc zapewne i obsadzającym stanowiska dyrektorskie jest lider RAŚ i wicemarszałek województwa śląskiego Jerzy Gorzelik, który wielokrotnie deklarował, że nie interesuje go państwo polskie, ani jego historia, że nie czuje się Polakiem, tylko Ślązakiem.

Dlatego warto zadać pytanie, czy autonomiści celowo obsadzają osobami powiązanymi z ich działalnością instytucje kulturalne, aby móc sterować historią na potrzeby własnej ideologi niwelując kwestie polskiej tradycji w imię śląskiej, czy też jest to przypadek?

Wątpi w to wicewojewoda śląski Piotr Spyra, z którym dziś rozmawiałem na ten temat i który wymienia za przykład Muzeum Śląskie, gdzie w tematach wystaw muzeum znajduje się ideologiczna wizja wynikająca z niemieckiej tradycji historiograficznej, odrzucająca prawdziwą tradycję patrzenia na dzieje śląskie.

Wojewoda ocenia takie działania za bardzo niepokojące, jednak nie jest w stanie ingerować w działania marszałka, bowiem jego struktury nie obejmują kompetencji rządowych. Jednak słusznie zauważa, że przynależność polityczna nie powinna decydować w przypadku tego typu ważnych stanowisk dyrektorskich, stanowisk które mają znaczący wpływ na kwestie postrzegania regionu Śląska w kraju i za granicą.

Kolejny przypadek zmiany opcji na śląską miał miejsce niedawno w lokalnym Radiu Opole, gdzie ceniony dziennikarz jednego z najpopularniejszych programów stacji został wymieniony na człowieka kojarzonego z tzw. „opcją śląską”.

Dlaczego został wymieniony? Może dlatego, że zajmuje się historią Polski, historią Żołnierzy Wyklętych, która jest rzeczą mało ważną dla działaczy mniejszościowych? Dziennikarz został wymieniony na niejakiego Mariusza Jarzombka, który nie ukrywa swoich zamiłowań. Na dowód tego wystarczy przytoczyć jeden z cytatów zamieszczony przez Jarzombka na stronach Radia Opole:

W ramach podsumowania Latający [Ślązak] przytoczy kilka rozważań Ślązaków nt. istoty śląskości, przypomni też postać nieodżałowanego Konrada Mientusa. Na koniec – jako, że jego „furganie” nie ma barier – wybierze się w okolice dawnej granicy prusko-austriackiej, aby dowiedzieć się, czym różnią się od siebie „cysaroczki” od „prusoczek”.

– pisze na stronie internetowej Radia Opole Jarzombek.

Jak widać, dla władz Radia Opole, rozgłośni publicznej, która powinna pielęgnować polską tradycję jest to opcja lepsza, niż ceniony dziennikarz zajmujący się problemami historycznymi. Jednak czy taka sytuacja może dziwić, skoro przez długi czas prezesem radia była Teresa Kudyba, córka byłego lidera Mniejszości Niemieckiej Bernarda Sojki?

Powyższe przykłady są tylko ostatnimi, które pojawiły się na ustach lokalnych działaczy prawicowych. Jednak ilość stanowisk, ludzi oraz działań podejmowanych przez RAŚ jest dużo większa. Wystarczy przypomnieć kwestię Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, które powstało za zgodą lokalnego sądu, a którego ważność podważył prokurator regionalny.

Uwidaczniajmy więc wszystkie, nawet najdrobniejsze kwestie, które mogą mieć wpływ na historię Śląska. Jeżeli tego nie zrobimy, może dojść do sytuacji w której za publiczne pieniądze będą wieszane tablice ze śląskimi nazwami miejscowości, tuż pod nazwami niemieckimi, które już znajdują się na Opolszczyźnie. Pilnujmy Polski, bo mamy ją tylko jedną, a którą różne grupy interesu chcą nam rozerwać w imię realizacji własnych potrzeb i ambicji.

Autor: Łukasz Żygadło, za wpolityce.pl

 1. kajtek
  | ID: 0433ec35 | #2

  Zachowujecie się niepoważnie. Podam przykład. W Polsce Islamiści chcą meczet. Taki malutki minii mini.. A potem, jak we Francji.

  w Polsce II Jałta. Mini mini. A teraz………trzeba by przyzwoitym. Zwrócić, zapłacić a Polaków …na ulicę… potem obsady Najważniejsze stanowiska, Instytucje a na końcu ARTYSTYCZNIE Orzeł z Kwadrygą…. 2 język Urzędowy ..hebrajski + 2 miliony Osadników nienaprawialnych , odrzut eksportowy Sowiet….. od rzemyczka do kamyczka.

  POLSKA TO WIELKI OBOWIĄZEK.

  WOJENNY ZAKAZ

  Nosiłem znaczek
  „SOLIDARNOŚĆ”
  ZAKAZANO.
  Moja znakowana postać
  budzi oburzenie
  Patriotycznie?
  sterowanych obywateli.
  Czarna opaska
  ma niewłaściwe młotki.
  Żałobna wstążka,
  górniczy emblemat
  Nabrały złowrogiej
  wymowy ekstremy.
  Na prochy
  Powstańców Śląskich
  Sypią nowe prochy…
  Niezmienna danina
  Krwi bratniej, przelana.
  Rodak strzelał do rodaka!
  A czerń żałoby
  NIEGODNA POLAKA?

  24 KWIETNIA 1982r. (Z.D.)

  Cienie moi Braci Górnikowi z Mazowsza są już Cieniem Dziadka mojej żony, który walczył w III Powstaniu Śląskim, za Polskę. Razem są Jednością. Ni napuszczać….

 2. Pejter
  | ID: 5222db9c | #3

  1) A jak to ten dr Jacek Siebel jest powiązany z tym przebiegłym RAŚ? Bo w RAŚ jestem od 2001 roku a o takiej osobie nie słyszałem
  2) Nawet gdyby się okazało, że jest powiązany z RAŚ (jak pisałem, nie znam faceta), to miałoby go to dyskwalifikować nawet gdyby miał odpowiednie przygotowanie i wiedzę?
  3) hmmm… Od Jarzombka zawsze słyszałem, że jest polskim Ślązakiem…ale widać to dla miłujących jedyną słuszną historię Śląska (czyli tej, której nauczyli się z PRL-owksich podręczników) taka deklaracja i tak uderza w jakieś bliżej nieokreślone racje stanu.

 3. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #4

  @Pejter
  Gdyby Udo Voigt miał odpowiednie przygotowanie i wiedzę, to też nie powinno go to dyskwalifikować do obsady takich stanowisk? :P Pewnie od tego gościa usłyszałbyś Pejter kim jesteś i satysfakcjonowałoby Cię to :P Możecie więc sobie wybierać takich, ale tam w Saksoni, tylko najpierw tam powyjeżdżajcie. Tymczasem pamiętajcie,że tutaj jest POLSKA i za głosy tego typu, to będziecie jedynie folksdojczami.

 4. svatopluk
  | ID: 401091f4 | #5

  w skrócie: komuno (a przynajmniej polityka historyczna na Górnym Śląsku) wróć.

 5. Pejter
  | ID: 3cae9f84 | #6

  @kominiarz
  1) czyli dalej w sprawach śląskich PRL w Waszych głowach (np. brak argumentów, to rzucimy folsdojczem, nie mając najmniejszego pojęcia o tym pojęciu w ujęciu Śląska).
  2) ja żyję na Śląsku, który w ok. 85% jest częścią Polski – o historii Śląska potrafię rozmawiać bez zakładania narodowych okularów
  3) poglądy Udo Voigta zdecydowanie bardziej pasują do jedynej umiłowanej i słusznej partii niż RAŚ – zresztą z Twimi zgadzają się pewnie w 100%, tylko trzeba zamienić słowo niemiecki na polski.

 6. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #7

  @svatopluk
  Jak sie wam tak bardzo ta komuna podoba, to spoko- zapiszcie się do SLD i działajcie :P . Ja przynajmniej od dziecka ją zwalczałem, bo z mlekiem matki to ssałem :). Jeśli nie potraficie odróżnić zniewolonej Polski od wolnej i walczyć o nią, to już wasz problem. Zresztą czego spodziewać się po takich, którzy polską szynkę zajadają z trzęsącymi się uszami, ale dla poprawienia sobie smaku chcieli by do niej przypiać niemiecką metkę? Jeśli chcecie uprawiać sobie taką politykę Górnego Śląska, to uprawiajcie ją sobie w Saksoni, czy Brandenburgii. Tam szybko pokażą wam kim jesteście.

 7. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #8

  @Pejter
  Nie wiem jak Ty, ale ja żyję na Śląsku, który w 100% jest cześcią Polski. No chyba,że mieszkasz w Polsce, a pracujesz w Niemczech i w te 15% swojego pobytu zaliczasz teren Saksonii :P To by się wszystko zgadzało… Wygląda to tak: postawić krowę na granicy polsko- niemieckiej głową w Polsce,a zadkiem w Niemczech. Jak trzeba będzie gnój wygarniać i lecieć do zadku, to bedzie pachniało jak wszystko w „Niemcach”. No a potem gadać,że krowa jest Śląska, bo przecież ani w całości nie jest w Polsce, ani w Niemczech. To jest właśnie ta wasza polityka Górnego Śląska. No to nie folksdojcze?

 8. svatopluk
  | ID: 401091f4 | #9

  kominiarz :
  @svatopluk
  Jak sie wam tak bardzo ta komuna podoba, to spoko- zapiszcie się do SLD i działajcie . Ja przynajmniej od dziecka ją zwalczałem, bo z mlekiem matki to ssałem . Jeśli nie potraficie odróżnić zniewolonej Polski od wolnej i walczyć o nią, to już wasz problem. Zresztą czego spodziewać się po takich, którzy polską szynkę zajadają z trzęsącymi się uszami, ale dla poprawienia sobie smaku chcieli by do niej przypiać niemiecką metkę? Jeśli chcecie uprawiać sobie taką politykę Górnego Śląska, to uprawiajcie ją sobie w Saksoni, czy Brandenburgii. Tam szybko pokażą wam kim jesteście.

  Dlaczego mam wyjeżdzać do Saksonii? Moja rodzina na Górnym Śląsku jest u siebie od co najmniej 300 lat. Jak mu się tubylcy nie podobają to zawsze może osiąść w innym zakątku Polski. Ona jest naprawdę duża i różnorodna.

 9. Pejter
  | ID: 3cae9f84 | #10

  @Kominiarz
  Żadna część Śląska nie leży w Niemczech – tyle na temat Twojej wiedzy o Śląsku :)
  PS. tak z komuną walczyłeś, że się z nią scaliłeś? jak inaczej wytłumaczyć kalkowanie PRLowskiej wersji historii na temat Śląska?
  Czasu na czytanie ze zrozumieniem książek napisanych po 1989 życzę.

 10. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #11

  @Pejter
  No to bardzo się cieszę,że jesteście tutaj wraz z rodzną od 300 lat. Zatem witaj w Polsce, czas się obudzić i nie tęsknić za szwablandem. Skoro wam jednak Polska się nie podoba, to może faktycznie lepiej pomysleć o Saksonii zamiast być tutaj wichrzycielem i folksem dla pozostałych Polaków?

 11. Slezko
  | ID: cceb33ea | #12

  Do autora tekstu:

  Jesli nie akceptujesz Śląska z jego mieszkancami to wyjedz stad. My cie nie chemy na Naszej Ziemi!!!!!!!!!!!!!!

 12. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #13

  @kominiarz
  Oczywiscie pomyliłem się i poprzednia odp. jest do svatopluka.
  Widzisz…nie rozumiesz jednej podstwaowej rzeczy. Gdybyś czuł się Polakiem, to nie miałbyś z tym problemu i nie bredziłbyś. Co ma tutaj PRL do „wersji historii Śląska” jak to napisałeś? Trzeba być po prostu POLAKIEM ,żeby czuć pewne rzeczy, których z pewnością w Tobie nie ma. Nie wyniosłeś tego z domu, to i ja, ani nikt inny już Ci nie wytłumaczy. Co do książek napisanych po 1989 roku,to czytam je z zapalonym tchem i ze zrozumieniem (o tym Cię zapewniam) Tyle,ze są to własciwe ksiażki, a nie typu bredni Jacka Kuronia, czywypowiedzi ludzi pokroju Kazimierza Kutza.
  PS. Sformułowanie „polityka Górnego Ślaska” w odniesieniu do Saksonii oznacza dla Ciebie ,że cześć Śląska leży w Niemczech? Jak dla mnie to mozecie przeniesć się i do Bawarii i nosić krótkie gatki z szelkami :D

 13. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #14

  @Slezko
  „Waszej ziemi” to polskiej, czy niemieckiej? Dobrze,żbyś to sprecyzował.

 14. Anonim
  | ID: a9af466e | #15

  @Pejter
  Powiedz mi Piotruś kto tutaj sądzi, że polityka historyczna PRL była dobra? Nie wysilaj się, odpowiem za ciebie :nikt. Stosujesz retorykę rodem z GazWyb – wtłaczasz na siłę innym poglądy których nie posiadają, imputujesz,insynuujesz i do tego robisz to wyjątkowo perfidnie. Dlaczego obrona polskiego patriotycznych wartości ma się od razu równac z powielaniem komunistycznych standardów na temat Śląska?Takie zrównywanie systemu socjalistycznego z polskością jest wyjątkowo podłe, Zresztą sami Ślązacy nie są tutaj święci – wystarczy podac dwa przykłady „wybitnych Ślązaków” hołubionych do dzisiaj – Musioła w Opolu i Ziętka w Katowicach- obydwaj komuchy i obydwaj Ślązacy od pokoleń – i co niby Ślązacy byli tak gnębieni za komuny, że sprawowali główne stanowiska w regionie? Wytłumacz mi ten fenomen.

 15. svatopluk
  | ID: f970a89d | #16

  kominiarz :
  @Pejter
  No to bardzo się cieszę,że jesteście tutaj wraz z rodzną od 300 lat. Zatem witaj w Polsce, czas się obudzić i nie tęsknić za szwablandem. Skoro wam jednak Polska się nie podoba, to może faktycznie lepiej pomysleć o Saksonii zamiast być tutaj wichrzycielem i folksem dla pozostałych Polaków?

  Rodzina mieszka tutaj już co najmniej od czasów austriackich. Później były Prusy i Niemcy a teraz Polska. Czy co kilka pokoleń mamy wyrzekać się swoich przodków i dziedzictwa? Twojej logiki nie powstydziłaby się ani hakata ani inny zaborca.

 16. Pejter
  | ID: 3cae9f84 | #17

  Svatopluk – nie szukaj argumentów, Kominiarzowi należy odpowiadać na jego poziomie: „Nie jesteś Ślązakiem, to nie zrozumiesz” ;-)

  a do Anonima:
  Kto sądzi??? 95% środowisk tzw. patriotycznych rozdziela historiografię na tę dotyczącą międzywojnia, podziemia, partyzantki,etc. – i ta była wg niech zła i zafałszowana oraz na te dotyczącą Śląska czy innych ziem zachodnich włączonych w 1945 roku do Polski – i ta jakims dziwnym trafem była wg nich obiektywna, bo jest od 20 lat mantrowana jako prawda nie podlegajaca dyskusji. A kto powie: „moment, ale pisali ja ci sami historycy co tą pierwszą”, tego od razu wyzwie się od folksdojczy, zakamuflowanych opcji, szwabów, rewizjonistów, ślązakowców, czy co tam jeszcze powtórzycie po komunistycznej propagandzie. Nawet języka komunistycznej propagandy wobec Śląska nie potraficie zmienić, bo lektury wciąż te same.
  Co do dwóch przykładów – konformista odnajdzie się w każdych warunkach, jego narodowość nie miała dla czerwonych żadnego znaczenia. Ale przeciętny Ślązak musiał nie tylko użerać się z otaczającym systemem jak przeciętny Polak, dodatkowo jeszcze mu kopano wśród w korzeniach.

 17. Anonim
  | ID: a9af466e | #18

  @Pejter
  To dla ciebie ostatnich 20 lat odkłamywania polskiej historii i mówienia o rzeczach, które notorycznie zakłamywano się nie liczy? Nie umiesz odróżnic propagandy od prawdy,z tobą nie należy dyskutowac tylko edukowac. Zresztą taka wizja, że Ślązacy mieli gorzej za komuny niż reszta Polaków to tylko takie wasze myślenie życzeniowe i kreowanie wizji historii tak aby była dla was wygodna. Podaj lepiej przykłady na poparcie swojej tezy o kontynuowaniu przez historyków III RP tradycji PRL-owskiej historiografii bo na razie uprawiasz czystą fantasmagorię, jakoś nie wyobrażam sobie by taki Dudek, Paczkowski albo Roszkowski ją kontynuowali. Skąd też liczba 95%, czy napisałeś ją na podstawie jakiś badań, obserwacji? Jak tak to podaj źródła i autorów.
  A co do Ziętka i Musioła to właśnie sam sobie zaprzeczasz i propagujesz tzw. „moralnośc kalego”. To według ciebie o Polakach można pisac, że byli współudziałowcami reżimu komunistycznego i przenosic odpowiedzialnośc jednostek na ogół narodu, a wszelkie próby odkłamywania tego trendu nazywac (o ironio) kontynuowaniem PRL-owskich tradycji!?. A w przypadku Ślązaków już ta zasada nie obowiązuje bo to były większe ofiary(chyba losu)? I że to byli konformiści i nie należy ich utożsamiac z ogółem śląskiej społeczności? Tylko problem w tym że ten konformizm i oportunizm jest waszą główną cechą, co pokazują czasy Gierka i pierwszej Solidarności na przykład.

 18. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #19

  @svatopluk
  No i teraz wszystko jest jasne – dla Ciebie Polska, to kolejny zaborca i tutaj jest pies pogrzebany.Trzeba było tak odrazu,to wiedzielibyśmy wszyscy,że mamy do czynienia nie z folksdojczem przeniewiercą, ale biednym bezpaństwowcem, który przez lata rozbiorów,zaprzedania Polski i następnie okupacji zatracił swoją polskość i sam już nie wie kim jest. Widzisz tym się właśnie różnimy, bo mojej rodzinie, ani austriacki ciemieżca, ani szwabski reżim nie zdołał wpoić takiej tępoty jak Tobie. A może się mylę i jesteś potomkiem Celtów? Dlatego więc Austriacy, Niemcy, Polacy to dla was kolejni zaborcy? W takim razie walczcie o autonomię Śląska pod sztandarem celtyckim :D Jak to w końcu z wami jest i o co wam chodzi? Bo jak dla mnie , to po waszych postach robi się wszystko jasne – demaskujecie swoją zakamuflowaną opcję niemiecką i tyle. Nie jesteście przy tym ani Polakami, ani Niemcami. Za Polaków sami się nie uważacie, a za Niemców nie mają was tam w „waszym reichu”. Żal mi takich, bo ja przynajmniej mam o co walczyć, wam pozostało być nikim. Próbujecie dowartościować siebie i każecie się nazywać Ślązakami. Możesz przynajmniej wytłumaczyć co to za narodowość?

 19. svatopluk
  | ID: f970a89d | #20

  @kominiarz

  Żadnego z wymienionych państw nie nazwałem zaborcą. Tylko twoją mentalność która jest pełna pogardy i ignoracji. Potrafisz tylko siebie i swoje zachowanie zrozumieć. Reszta świata (tuż za twoim nosem) to wielka niewiadoma.

  Ale może poleciłbyś kilka twoich ulubionych lektur bym mógł się w końcu oświecić?

 20. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #21

  @svatopluk
  Nie wyjaśniłeś mi co to jest za narodowość śląska.
  Moja mentalność nie jest pełna pogardy. Pogardy jestem pełen wobec takich typów jak wy. Pogardzam zdrajcami, szubrawcami i służalczymi pachołkami obcych mocarstw. Ludźmi,którzy działają na szkodę państwa i narodu polskiego, a do takich właśnie się zaliczacie.
  Nie sądzę,żeby lektury, które ja czytam były Ci przydatne w celu oświecenia i edukacji. Ktoś, kto ma w sobie patriotyczne wartości (polskie) , wie jakich lektur szukać i gdzie je znaleźć. Polecam Ci natomiast „Łyska z pokładu Idy”. To jest właśnie biografia ludzi waszego pokroju – konia, który oślepł w kopalni podobnie jak wy na przestrzeli lat zniewolenia Polski i ciągniecie wózek okupanta na oślep, bo już tylko to potraficie.

 21. anonim
  | ID: a8c26c1d | #22

  Ale się tu przybyszom z Polski śląskość nie podoba, wyluzujcie panowie……..

 22. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #23

  @anonim
  Spróbuj się wczytać i rozróżnij śląskość od zaprzaństwa i służalczości szwabom, bo obrażasz Ślązaków. Poza tym wyluzuj z tymi „przybyszami z Polski”. Śląsk, to niby gdzie jest? w Niemczech? Coś Ci się chyba popier… przybyszu ze szwablandii. Chociaż chyba nie…. przybyszami to wy raczej nie jesteście tylko pozostałościami po przejściach Grenzschutzu i Wehrmachtu. No ale trudno winić prababki i babki za chwile słabości… :D

 23. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #24

  @anonim
  Wczytaj się i rozróżnij śląskość od zaprzaństwa i służalczości germańcom, bo obrażasz Ślązaków walczących o przynależność do Polski. Poza tym wyluzuj z tymi „przybyszami z Polski”. Coś Ci się popier…. przybyszu ze szwablandii. Chociaż nie…. przybyszami, to wy nie jesteście, a raczej pozostałościami po przejściach przez Śląsk Grenzschutzu i Wehrmachtu. No ale tudno winić prababki i babki za chwile słabości :D

 24. Pejter
  | ID: 25256d4e | #25

  anonimowy Kominarzu – napisałem, że nie czytacie książek napisanych po 1989 dotyczących Śląska, a nie że takowe nie powstają. Powstaje dużo, świetne publikacje na ten temat ma nawet IPN. Czy do każdego mojego zdania potrzebujesz wyjaśnienia?
  Skąd te 95%? z lektury tego portalu czy innych nienormalnych.pl lub w potylicę.pl.
  Twojego chamstwa wobec Ślązaków komentować nie zamierzam – wystawiłeś wystarczające świadectwo.

  Za to ogólnie do portalu NGO Opole mam pytanie:
  Poświęciliście 2 artykuły temu, że dzięki Jarzombkowi w Loży Radiowej pojawiają się wątki śląskie (na ile tak jest po zmianach czasu nadawaniu na razie nie byłem w stanie zweryfikować). Widzieliście, żeby jakikolwiek Ślązak, jakakolwiek organizacja śląska (nawet ten „przebrzydły” RAŚ) protestowała przeciwko kalendarium historycznemu dedykowanemu polskiemu podziemiu????? Ano nie.
  Dla Was natomiast solą w oku jest fakt, że pojawiają się audycje, w których się przypomina, że przed 1945 na Śląsku też żyli ludzie, mieli swoją kulturę, tworzyli historię. WSTYD i ŻENADA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nawet nie macie pojęcia jaką niedźwiedzią przysługę robicie prawicy w Polsce i jak napędzacie wyborców PO spośród Ślązaków. Poczytaliście byście parę analiz preferencji wyborczych robionych wśród Ślązaków przez naukowców UŚ, to może byście takich głupot nie pisali i nie psuli i tak słabej pozycji waszych kolegów.
  Podam przykład najjaskrawszy: po 2 lat plucia na RAŚ znacie osobą, która uszczupliła szeregi tej organizacji w stronę PiS, SP, czy innej „prawicy”? Bo ja znam radnego sejmiku woj. śląskiego, który z klubu PiS przeszedł do RAŚ. Możecie to nazywać oportunizmem (choć znając wędrówki redaktorów i waszych kolegów, byłoby to z Waszej strony mało uczciwe), a możecie też w końcu się zastanowić z czego to wynika. Czy aby nie z doboru kolegów do plucia na oślep na RAŚ. Bo tekst powyżej to właśnie przykład tego. Połapanie kilku luźnych faktów i robienie zadymki. Może naczelny najpierw spyta w domu, czy dr Siebel nadaje się na tę funkcję czy nie – bo rozeznanie pewnie żona ma. A potem się zastanówcie, czy napinka dla zasady coś daje, oprócz kilku klików więcej na Waszym profilu. Miejcie się z Bogiem, ja odpuszczam wchodzenie na jakiś czas tutaj, bo takiego chamstwa jakie tolerujecie pod tym artykułem czytać nie mam zamiaru.

 25. | ID: a7d9a116 | #26

  @ kominiarz! ubawiłes mnie piszac o chwilach słabosci babek i prababek.Przeciez wiesz,ze Unimil nie istniał więc nie miał bogatej oferty,jak dzisiaj.pozdrawiam

 26. Anonim
  | ID: 2fbef6df | #27

  @Pejter
  Widzę, że w bezsilności próbujesz wrzucic wszystkich do jednego wora, niestety cię rozczaruję bo moje anonimowe wpisy i wpisy „kominiarza” to zupełnie inne kwestie. Meritum akurat mojej kwestii i moich pretensji jest zdanie, który ty sam napisałeś:

  „ale widać to dla miłujących jedyną słuszną historię Śląska (czyli tej, której nauczyli się z PRL-owksich podręczników) taka deklaracja i tak uderza w jakieś bliżej nieokreślone racje stanu.”

  czym zakwalifikowałeś wszystkich, którzy nie zgadzają się z waszymi separatystycznymi wyskokami jako kontynuatorów PRL-owskiej szkoły historiograficznej. Mniejsza już o te nieskładne bełkoty autora tego artykułu, ale taka skrótowośc w twoim wykonaniu jest całkowicie nie do przyjęcia i wynika tylko i wyłącznie z wygodnictwa mającego obronic tezę o tym, że za komuny Ślązacy byli jedynie ofiarami. Co jak ci wytknąłem nie było do końca prawdą ale przyparty do muru (chocby sprawa 95%) dalej idziesz w zaparte . Dobra, twój problem. Nie chcecie dialogu to go nie otrzymacie.

 27. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #28

  @Irena
  Cóż…cieszę się,że pomimo swojego chamstwa potrafiłem kogoś rozbawić :)
  @Pejter Swoje chamstwo kieruję nie do Ślązaków, tylko do przeniewierców wszelkiej maści i zaprzańców działających na szkodę Polski. Dla takich nie ma słów innych jak te wypowiedziane, bo inny język do nich nie trafia. To,że Ty się do nich zaliczasz, to nie znaczy że masz prawo ciągnąć za sobą wszystkich uczciwych Ślązaków, dla których polskość Śląska jest celem życia.

 28. Zbulwersowany
  | ID: 3794873a | #29

  czyli ogólnie nam Ślązakom chce się powiedzieć (tak wynika z tego tekstu): „Tu jest Polska” (nota bene to hasło Kaczyńskiego, a NGO jest pisowska, więc to wszystko wyjaśnia), ktoś kto nie uważa, że historia Śląska jest tylko polska i tylko taka jest słuszna ma w…lać stąd, bo… patrz punkt pierwszy.
  Na tym można w zasadzie skończyć dyskusję, bo dalsza część jest jałowa i bez sensu.

 29. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #30

  @Zbulwersowany
  Oczywiście,że historia Śląska nie jest tylko polska. Tak samo jak historia Kremla nie jest tylko rosyjska – myśmy też tam panowali :D . No i co z tego wynika dla Śląska,że germańcy tu najeżdżali i chędożyli z waszymi babkami?

 30. anonim
  | ID: b1a6ed38 | #31

  Germańcy najeżdżali Śląsk?
  Coś ci się kominiarzu pop…..,to Mieszko napadł zbrojnie i jako pierwszy najechał Śląsk a Germańców zapraszali Śląscy Piastowie……….ucz się ucz bo prawda jest tylko jedna!

 31. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #32

  @anonim
  Cóż…jak powiedziałem – poniemieckim pancernym łbom niczego nie przetłumaczy. Kim ty wogóle człowieku jesteś,że opluwasz Polskę? Polakiem przeniewiercą, ofiarą pękniętego prusackiego kondona, czy szwabskim dywersantem? Skoro zabierasz głos, to się określ.

 32. anonim
  | ID: 517c46dc | #33

  A w którym zdaniu ja tu opluwam Polskę?
  Prawda boli?

 33. kominiarz
  | ID: 98a67ced | #34

  Oj…chyba jednak ciebie prawda zabolała. Wszystkich was to boli,że nie jesteście ani Polakami, ani Niemcami, tylko ich uszkodzonym materiałem genetycznym powstałym w wyniku rajdów na polski Śląsk. Jako beznarodowcy chcecie się dowartościować i nazywacie się Ślązakami. Nie znam takiej narodowości.
  „Ale się tu przybyszom z Polski śląskość nie podoba, wyluzujcie panowie…….. „,to Mieszko napadł zbrojnie i jako pierwszy najechał Śląsk a Germańców zapraszali Śląscy Piastowie………” – właśnie tym obrażasz Polskę i polskość Śląska. Polak nigdy by tak nie powiedział, tylko szmata opluwająca wszystko co polskie.

 34. anonim
  | ID: ea377f32 | #35

  I dlatego już Piastowie Śląscy zapraszali tych z zachodu bo z wschodu, no wiadomo popatrz na siebie nacjonalistyczny cwaniaczku.To Czesi najechali na Śląsk a germańcy napadły zbrojnie na Księstwa Śląskie, czy to chciałeś usłyszeć ?
  Z takimi kłamstwami daleko nie zajdziecie,poczytaj trochę i nie pluj szmato na to co nie polskie.

Komentarze są zamknięte