Wszczęto śledztwo w sprawie kupna policyjnego sprzętu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo, dotyczące zakupu przez Komendę Główną Policji sprzętu z systemem LRAD, niezgodnym z polskim prawem. Policja kupiła sześć urządzeń, a ich pełne zastosowanie byłoby niezgodne z prawem.

Prokuratura zbada czy przy zakupie nie doszło do przestępstwa urzędniczego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Ogółem Komenda Główna Policji zakupiła w 2010 roku sześć urządzeń, o łącznej wartości 780 tysięcy złotych. Sygnały akustyczne nie są jednak dozwolonym środkiem przymusu bezpośredniego, dlatego policja dezaktywowała część urządzenia, co kosztowało podatników kolejne 24 tysiące złotych. System LARD został więc przemieniony w zwykłe, ale bardzo drogie głośniki.

Raport Najwyższej Izby Kontroli który ujawnił wątpliwej potrzeby zakup, wspomina także o nierzetelnym i niegospodarnym przetargu, niezgodnym z zasadą wolnej konkurencji.

MM narodowcy.net

  1. | ID: 8b02a9d2 | #1

    Mamy wykształconych,młodych rodaków.Co stoi na przeszkodzie aby prawidłowo przeprowadzili przetarg.Przeciez to bardzo prosta sprawa skompletowac dokumenty.Trzeba tylko wiedziec co obecnie lub w przyszłosci bedzie policji potrzebne.Dobrze ze NIk poddał kontroli ten watek,ale przetarg był w 2010 roku,wiec stanowczo za pożno była kontrola.Słuzby nie podlegają urzedom skarbowym,Zapewne wcześniej wykryte błędy nie skutkowały by wysokimi ,dodatkowymi kosztami.Szkoda ze Policja nie liczy się z publicznym groszem.Marnotrawstwo,brak pomyslunku. a moze i nieznajomość potrzeb.Sygnały akustyczne LARD są wbrew polskim przepisom.Sa niedozwolone..Niegospodarność.A ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.Czy to zrozumie biurokrata,ktory Komende reprezentuje.A gdzie był prawnik z ramienia oferenta, czy zaopiniował oferte przetargowa? Pytania można mnozyć.

  2. OPOLE !
    | ID: f1a46da0 | #2
Komentarze są zamknięte