Meldunek załatwisz od ręki w jednym urzędzie

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym będzie można załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie – przypomina MSW.

Ułatwienia przewiduje zmiana ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Od Nowego Roku nie będzie konieczne wymeldowanie się w jednym urzędzie, aby zameldować się w drugim. Wszystkie te czynności wykonać będzie można w tym samym urzędzie, w którym nastąpić ma meldunek.

Poza tym, przy zameldowaniu nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym, ani przedkładania książeczki wojskowej.

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.

Zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna.

Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni. Zgodnie z oczekiwaniami obywateli będzie można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Będzie on mógł m.in. zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.

Zniknie obowiązek weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Do tej pory mieli to robić właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

Oprac. TK, za: Samorząd PAP

  1. | ID: 5c2257ee | #1

    Ale wyczyn, wart pac pałaca.

Komentarze są zamknięte