„Blatem opłatkowym” w ryj

Redaktor Obywatelski5

Czy ktoś was kupił kiedyś opłatek od dziewczyn przebranych za aniołki, które chodzą po ulicach i centrach handlowych wciskając na siłę opłatki (być może nieświęcone) dziwnego pochodzenia? 

Ostatnio miałem kilka takich przypadków, kiedy miła dziewczyna na siłę z uśmiechem próbowała mi sprzedać opłatek. Na mrozie, trzymała pełen koszyk takich wyrobów i z czystym sumieniem opowiadała, że są poświęcone, ale zasadniczo jakie to ma znaczenie przy opłatku… 

Miałem ochotę podyskutować, jednak ugryzłem się w język, dorzuciwszy tylko od siebie uwagę i troskę o stan i jakoś takiego opłatka, który przez kilka godzin jest trzymany na mrozie, co z logicznego punktu widzenia, spowoduje jego rozmięknięcia po rozmrożeniu. Dziewczyna beztrosko wzruszyła ramionami, obróciła się prawie waląc mnie skrzydłami w twarz i poszła dalej wciskać bubel świątecznym laikom.

Zastanawiam się kto kupuje takie „blaty” opłatkowe? Przecież najprawdziwszy opłatek (nie, zwykły wypiek z mąki i wody) jest dostępny  w każdym kościele z gwarancją jego poświęcenia. Przecież to coś więcej niż tylko wypiek, opłatek jest symbolem, tradycją, wyraża bliskość człowieka do człowieka, więc jest jednym z najważniejszych elementów wieczerzy wigilijnej.

Dlaczego więc tak łatwo jest łamany w niewłaściwy sposób?

Autor: Łukasz Żygadło 

 1. | ID: f2ac39d5 | #1

  Tradycyjnie opłatki kupuję od miejscowego organisty,który je roznosi po domach.Jest to i miłe spotkania, jest i czas na rozmowe.Opłatki są pięknie opakowane typowo świątecznie .Oprócz dużych opłatków otrzymuję też małe opłatki, którymi dzieci są dzielone.Radości co nie miara.Opłatek łączy rodziny.Piękna tradycja.Nigdy nie kupuję blatów na rynkach,w sklepach bo nimi można się nawet zatruć .To jest tylko komercja.

 2. kajtek
  | ID: 479b2ea0 | #2

  Dobry człowieku. Nie jesteś chrześcijaninem.
  To przerażające co się tu dzieje.

  Czy mniejszości nie maja żadnej etyki, tylko nienawiść?

  To jest to samo co w TVP 2 niby naszej, państwowej Reklama

  Wesołych Świąt na tle………… PSA.

  Przecież wiem , że goj to pies, zwierzę. wiem.

  Ale Pan Jezus powiedział JESTEŚ CZŁOWIEKIEM.

  Smutno, bardzo smutno.

 3. Nocturno19
  | ID: a8526d50 | #3

  A ja uważam, że autor ma rację. Masa aniołków sprzedająca takie opłatki i wciskająca ludziom kłamstwo, że święcony – a w jakiej parafii..? Opłatek MUSI być poświęcony, jeśli nie jest, to jest zwykłym Oblatem do jedzenia. Mało tego, padają pytania skąd ona ma ten opłatek, skąd go wzięła, kto święcił, ile leży w tej torbie..?

 4. kajtek
  | ID: 479b2ea0 | #4

  To u was opłatek służy do jedzenia? I w porównaniu Opłatek z obrazkami Jezusa , scen Bożonarodzeniowych – W RYJ?

  I nie ma tu nic podłego? Wrażliwość młota czy cynika z Systemu dowalania chrześcijanom nawet na Święta Bożego Narodzenia?
  Wiemy , jakie jest przeznaczenie Opłatków. Nawet nie poświęcone , niosą w sobie Przesłanie Dobra i Szlachetności opis jw.

  Żle robicie .

 5. Krzysztof
  | ID: e54c8ec8 | #5

  @kajtek

  kajtek :
  Dobry człowieku. Nie jesteś chrześcijaninem.
  To przerażające co się tu dzieje.
  Czy mniejszości nie maja żadnej etyki, tylko nienawiść?
  To jest to samo co w TVP 2 niby naszej, państwowej Reklama
  Wesołych Świąt na tle………… PSA.
  Przecież wiem , że goj to pies, zwierzę. wiem.
  Ale Pan Jezus powiedział JESTEŚ CZŁOWIEKIEM.
  Smutno, bardzo smutno.

  Kogo masz na myśli pisząc, że nie jest chrześcijaninem? Możesz wyrażać się jaśniej bo zupełnie nie rozumiem do kogo „pijesz” i o co właściwie Ci chodzi?

Komentarze są zamknięte