Duma to cnota

Redaktor Obywatelski11
Wielokrotnie w różnych grupach, w których wywiązywała się dyskusja na ten temat, padały zaraz bluźniercze niemalże teksty. Ciche chichoty, uśmieszki, pogarda, odrzucenie… Z taką reakcją mogłem się spotkać – a nie tylko ja – gdy mówiłem na temat Dumy. Czymże jest, ach czymże była, Duma?
Poczucie Dumy, wedle dzisiejszych głównonurtowych mediów, ma dotykać jedynie pederastów, transków, osoby innego pochodzenia, mniejszości jakiekolwiek (na przykład Cyganie) w Rzeczpospolitej. Każdy ma być dumny z tego, kim jest.. poza ludźmi prawicowymi.
Dawno temu spotkałem się z takim obrazkiem: trójka dzieci: dwa białe, jedno czarne. Jedno z dzieci (czarne) powiedziało „Jestem dumny z tego, że jestem czarny i ze swoich korzeni afrykańskich!” Dziecko dostało pochwałę od społeczeństwa, w tym przypadku symbolizowanego przez rodziców. Potem podobną rzecz powiedziało dziecko białe: „Jestem dumny,  że jestem biały i że mam polskie korzenie!” Na co rodzice nakrzyczeli na chłopca, mówiąc, że to ksenofobia, rasizm i faszyzm.
Według mnie, z tym samym mamy do czynienia dzisiaj. Spójrzmy na przykład na moje miasto – Głubczyce. W Głubczycach mieszka paręnaście rodzin cygańskich – cz, jak postępowe media lubią poprawiać: Mniejszości Romskiej z góry zaznaczam, nie uogólniam, a pokazuję pewne konkretne sprawy!). To, że duża część z nich miała coś wspólnego z kryminałem, nie powinno ich przekreślać jako ludzi. Ale szacunek mieszkańców do tych ludzi jest mały, gdyż jest to dość niebezpieczna grupa na terenie miasta. Wystarczy zapytać prostego przechodnia, czy w nocy zapuszcza się w rejony bloków i domów mieszkalnych od tej „mniejszości”. Zaraz pada odpowiedź, że nie. Niestety, w Polsce nie da się powiedzieć otwarcie o tym problemie, bo z razu wyskoczą teksty, o rzekomym rasizmie i ksenofobii. A tymczasem, w tym samym momencie, gdy jakiś popularny dziennikarz drze się o nietolerancji dla cyganów, to ci sami ludzie biją dzieci w parku. Mnie i moich znajomych nieraz zaczepiali. Zazwyczaj jest wyklinanie, plucie, rzucanie butelkami, poniżanie, bicie…
Nie o Romach jednak jest ten artykuł, pozwolę sobie tylko spuentować ten wątek: Romowie są tak mocno wbici we własne struktury rodzinne, że nie dopuszczają w ogóle innych ludzi do siebie prawie. Zmienia się to dopiero wtedy, gdy chcą pieniędzy socjalnych.
Do czego dążę – w Polsce wpadliśmy w paranoję, a obserwując Amerykę, myślę, że nie tylko my. Nie można nic złego powiedzieć na ludzi, którzy robią coś złego, tylko dlatego, że mają inny kolor skóry lub są żydami, muzułmanami, jehowami… Paranoja polega na tym, że ja nie mogę czuć dumy z powodu swych korzeni, czy Pamięci Narodowej.. Nie mam prawa czuć dumy z tego, jaki jestem, z moich przodków lub Kościoła. Zarazem inni mogą i to jeszcze jak! W internecie masę jest filmików, w których aż roi się od „poprawianych” przez prezenterów wypowiedzi aktorów, piosenkarzy, czy idoli, którzy użyli słowa: Murzyn, Cygan, Pederasta, Transek, Cudzołożenie. W gruncie rzeczy, grupą represjonowaną w Polsce jest… większość! Wiem, że wedle lewackiej logiki, jest to wspaniałe i szczytowe osiągnięcie, bo jak mawiają: „mniejsza grupa nie ma jak się bronić!” Problem polega na tym, że te „mniejsze” grupy są przeważnie ciemiężycielami „większej” grupy, a przecież walka miała dotyczyć właśnie ciemiężenia!
Postaram się więc namówić czytelników NGO, by razem ze mną przeanalizowali fakty odnośnie nas samych.
Otóż:
Żyjemy w Polsce, kraju nękanym przez rozbiory, zabory, najazdy, ataki, sponiewieranie, okupacje i niewolę. Nawet 123 lata potrafiliśmy wytrwać, bez własnego Państwa. To niesłychane na skalę ogólnoświatową. Powtarzam – TO NIESŁYCHANE, by Naród jakikolwiek wytrwał tyle czasu ciągłych represji! Jesteśmy ewenementem na skalę światową. Zestawcie wszystkie lata represji, zaborów i ataków na Polskę, a wyjdzie wam wiele więcej lat, niż np. Ameryka istnieje!
Nasza historia i tradycja to wspaniały depozyt przodków. Depozyt, jaki nasi rodzice nam przekazali. A im ich rodzice, a dziadkom ich rodzice… Wszystko to, co składa się na Polaka: Język (jeden z najtrudniejszych na świecie!), Kultura, Tradycja, Religia, Moralność, Etnografii – to wszystko zostało nam dane, jako depozyt, ale i testament, w którym ostatnią wolą bohaterów było, byśmy z Polski starali się robić mocarstwo. Nie tylko techniczne, ale i moralne!

Ten Naród, pomimo przeciwności, wydał na świat rzesze doskonałych świętych, generałów, bohaterów, misjonarzy, a nawet papieża – jedną z największych postaci kart XX wieku!
Kościół na terenie Rzeczpospolitej, może pochwalić się (choć nigdy się nie chwali) tym, że zawsze stał po stronie Narodu. Księża ginęli za i z ludźmi. Biskupi i wysocy rangą duchowni, byli mordowani, więzieni, gnębieni przez władze obcych mocarstw.
Faktów do bycia dumnym, jest znacznie więcej. Nie starczyłoby strony!
Czy naprawdę nie mamy z czego być dumni? Musimy dawać się tej chorej paranoi?
Polaku! Katoliku! Noś dumnie głowę podniesioną, a klatę wypiętą! Jesteś Polakiem Katolikiem, jesteś Narodowcem! Nie masz najmniejszych powodów, by czuć wstyd.
Niech przemówi do Ciebie ostatnie wydarzenie. Sam nie jestem Piłsudczykiem, ale szanuję tych ludzi. W Warszawie, tuż przed Marszem Niepodległości, gdy się ustawialiśmy, podeszła do nas Pani Janina S. – starsza, miła Pani, która – jak mówiła – pochodzi z rodziny piłsudczykowskiej. Spojrzała na nasze flagi, trzymane dumnie nad głowami i powiedziała:
„Taka młodzież, to się nawet Piłsudskiemu nie śniła, a Dmowski by z zachwytem na was patrzył…”
Wiecie co wtedy poczułem – a jestem pewny, że nie ja jeden?
Dumę.
Autor: Maciej Kałek 
 1. OMG
  | ID: 60a144f2 | #1

  zróbcie korekte, bo czytać się tego nie da.

 2. svatopluk
  | ID: 652e7fde | #2

  Z dumy może zrodzić się pycha. Cnotą chrześcijańską jest pokora.

 3. kajtek
  | ID: df332322 | #3

  Cienka rozprawka, szkodliwa. Całe takie dumy pokazują w sieci kablowej. Cała Afryka itd a wszyscy dumni. Za wcześnie zabiera się za publikacje.

 4. | ID: de5113d2 | #4

  Panie Maćku, niech Pan się nie wstydzi swojej dumy. Z dumy nie rodzi się pycha, lecz honor… Sprawna narracja i dobre pióro przyjdą z czasem. Do Kajtka: Z dumą walczył PRL. Dlaczego boisz się dumy? Pisałeś ciekawsze teksty.

 5. Noctruno19
  | ID: 27d41a16 | #5

  Duma, jaką czuję, wypływa z korzeni i dziedzictwa narodowego i duchowego – co też zapisałem w artykule. Nie rozumiem więc argumentu, że za wcześnie piszę cokolwiek.

  Warsztat językowy się ubogaca całe życie, a ja naprawdę ciężko nad tym moim słownikiem pracuję. Dużo piszę, poprawiam się, szukam słów i uczę się ich. Jednak nie mam sobie do zarzucenia, że tej pracy nie da się czytać. Nie zarzucam też sobie rasizmu, czy ksenofobii. Z Dumy natomiast rodzi się Honor i Cześć. Pycha rodzi się z Arogancji.

 6. kajtek
  | ID: df332322 | #6

  Dla Genka.

  Jestem stary. Dla mnie na zawsze pozostanie to, co obecnie staje się naszą zgubą. Nie chcemy szybko umierać na życzenie opróżnienia Magazynów pod nowy Zacny ZACIĄG 3 MLN…Osadników.

  Po podpisaniu nowej Jałty w Izraelu, nastąpił gwałtowny, zmasowany atak na Polaków , polskość, Wiarę.
  Podawani jesteśmy na tacy jako relikt zacofania XIX wiecznego.

  Czyli jestem nacjonalista, antysemita i co tylko teraz modne.

  Zawsze imponowało mi ziemiaństwo i nie dlatego , że jestem zaślepiony zaletami .. jakby nie mieli wad.

  Nie. Z innego powodu. Byli sobą w sposób naturalnie właściwy tej warstwie społeczeństwa.

  123 lata niewoli to dostatecznie duży czas aby „zapomnieć” o Niepodległej Polsce.

  A jednak z każdego pokolenia wyrastał ten sam RDZEŃ.

  BÓG HONOR OJCZYZNA.

  Nie przestrzegający tego byli sekowani.

  Bogaty stan. Mogli żyć dostatnio i cóż widzieliśmy?

  Ojczyzna w potrzebie i raptem wymuskany dandys salonowiec , jest w lesie . w deszczu i zimnie.
  Wygody zniknęły i co podtrzymywało w tym chłodzie i głodzie?

  Honor. Świadomość wykonywanej swej roli. Tracili życie. dogorywali ranni, kalecy.

  Złapani , rozstrzeliwani lub szli na Sybir. na cale życie, na 25 lat… i cóż ich podtrzymywało w sile przetrwania?
  Bóg – Honor – spełnienie powinności…

  25 lat , to dużo czasu. Wracali po wyroku..kąpali się , zakładali nowe UBRANIE .i nadal byli sobą..

  PAN Z PANA. Rodzili dzieci , Zaczynali od nowa i trwali. Dla kogo?
  dla siebie , dla Polski.

  Prawdziwy Pan , nigdy nie upokorzył słabszego , chłopa , nie było takiej potrzeby. Bezcelowe byłoby wywyższanie się .

  Tę warstwę ZAMORDOWANO. Zostali nieliczni.

  Przypominam sobie takie zdarzenie w tv.

  Do siedzącego Lekarza Kraju, zwraca się Redaktor i zarzuca korupcję……

  Lekarz wysłuchał i powiedział .. . proszę pana , to niemożliwe.

  Dlaczego? TO NIEMOŻLIWE , BO JESTEM POLAKIEM – idę z pracy. Pokazał stetoskop…………

  Redaktor patrzył na Niego nierozumiejącymi oczami……….

  Równe nie przyciągało Równego – za duża różnica Świadomości Umysłu.

  Pan z Panów i ćwierćinteligent, tak beztrosko rzucający pomówienia….

  Wyjaśniałem co nieco, w temacie Karpia do walenia w łeb….. ale otrzymałem reprymendę jako idiota.

  A więc pozostanę w moim zidioceniu , jako faszysta, nacjonalista i innego ista.

  PAMIĘĆ NARODU

  Moja Matko – Siostro – Polsko.
  Ponad wszelkie wyrzeczenia,
  Mej miłości nie zabraknie
  Dla Pamięci ocalenia.

  PRZESTROGA

  ZOSTANĄ TYLKO KAMIENIE
  A ZIEMIĘ BÓLEM PRZEROSŁĄ
  POKRYJE CIERPIENIE CZŁOWIEKA
  CO POLSKĘ KOCHA
  STAROŚWIECKO I SWOJSKO
  OD SERCA.

  wiersze moje.

 7. kajtek
  | ID: df332322 | #7

  Noctruno19

  Przepraszam Ciebie . To tylko gderanie starego po przejściach. Życzę wytrwałości .
  Jesteś młody ale to zaleta… dłużej będziesz pożyteczny dla Polski. Widać to. Naleciałości młodzieżowe porzuć . Ja swojej mazowieckiej..nie mogę.Za późno. .

  Masz Czystość Duchową. Reszta to Miłość do Ojczyzny i Cierpienie jakie ci żądzą jeszcze, To pewnik. Napisz do mnie adres podałem. Zapytaj się p.Tomasza.

  Tobie dedykuję; obyś tego Zaznał jak najwięcej.

  ZA DUŻO?

  Mam wielu bliskich,
  Którzy mnie kochają.
  Mam wielu przyjaciół.
  Mam jedno serce.
  Połowę za dużo.
  Odesłać je pragnę,
  Gdzie inne cierpienie
  Przyjąć je zdoła.
  Jakie to ludzkie.
  Jakie niemożliwe?

  .

 8. | ID: 0fcb52d6 | #8

  @Kajtek
  Wobec tego pierwszy Pański wpis był niezrozumiały, drugi trzeba było przeczytać dwa razy, ale intencje są jasne. Trzeci, powinien być pierwszym. Ale nadal nie bardzo rozumiem co ma pan przeciwko poczuciu dumy młodego człowieka? Pozdrawiam

 9. kajtek
  | ID: df332322 | #9

  Idź do Pani , to ci wytłumaczy. Niedawno z dumy ojciec w Anglii zabił córkę. Rozmawiała z Białymi..
  Szukasz jątrzenia nie jedności. Ludzie są na różnym poziomie rozwoju duchowego .Niższy , NIGDY , nie zrozumie poziomu wyższego, a gotów by nawet dać życie za swoja prawdę. Jego prawdę.

  Widać , że nic nie zrozumiałeś z mego przesłania , nawet tego , że stary przeprosił młodego.
  Liczy się Polska.

  Popatrz……….Przy takiej władzy sami musimy zorganizować obchody ku czci bohaterów 1863 roku, musimy ustanowić Obywatelski Rok Powstania Styczniowego
  opublikowano: wczoraj, 0:48 | ostatnia zmiana: wczoraj, 0:52

  Czy tak trudno pojąć , że uznałem pracę Młodego, kiedy pisał ja od serca?

 10. | ID: 0fcb52d6 | #10

  @Kajtek
  Kajtek, proszę Cie pisz jasno, bo trudno wyczuć o co Ci chodzi. Raz atakujesz, drugi raz przepraszasz. Zdecyduj się wreszcie. Anglia to nie Polska, to zupełnie inny świat. Dlaczego duma tak Cie męczy?

 11. kajtek
  | ID: df332322 | #11

  To już pora zakończyć prace dla Opola. Jest to nękanie. Poznaję ten styl od lat….

  Podbijanie tematu zakończonego.

  Przyznanie racji młodemu pokoleniu, że pracuje na rzecz tradycji, powinno zakończyć sprawę i dać satysfakcję autorowi Maciejowi Kałkowi.

  Wy robicie z tego burdę. Tak często xx stary, was przeprasza?

  Poobserwuję jeszcze trochę.

Komentarze są zamknięte