Marszałek województwa śląskiego podał się do dymisji za chaos na kolei

Niezależna Gazeta Obywatelska

Mimo że jeszcze kilka godzin temu mówił, że nie ma zamiaru tego robić – Adam Matusiewicz (PO), marszałek województwa śląskiego podał się do dymisji. Dymisja ma związek z chaosem na torach regionu i w Kolejach Śląskich.

Dymisja marszałka Matusiewicza to już trzecia dymisja związana z panującym od kilku dni chaosem na śląskich torach. Wcześniej do dyspozycji marszałka i zarządu województwa oddali się prezes Kolei Śląskich Marek Worach i wiceprezes przewoźnika – Artur Nastała. Kilka godzin temu marszałek województwa śląskiego podał nazwiska ich następców – miejsce zdymisjonowanego Marka Woracha ma zająć Michał Borowski – który do tej pory pełnił funkcję prokurenta w Kolejach Śląskich. Na miejsce Artura Nastały ma zostać powołana Renata Rogowska. Wcześniej była szefową marketingu oraz dyrektorem śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Na fotelu wiceprezesa ma natomiast pozostać Anna Patalong.

Już wczoraj Klub PiS w Sejmie RP uważał, że marszałek województwa śląskiego, Adam Matusiewicz powinien podać się do dymisji, gdyż jest bezpośrednio odpowiedzialny za chaos na kolei. Klub też domagał się także dymisji Andrzeja Massela, wiceministra transportu, który bezpośrednio nadzoruje Urząd Transportu Kolejowego.

O odwołanym prezesie Kolei Śląskich pisał na łamach wpolityce Tomasz Szymborski:

 Z jego c.v. wynika, że „od zawsze był prezesem”. Ukończył podyplomowe studia menadżerskie oparte o program MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a jego kariera obejmuje m.in. stanowisko prezesa zarządu Kopex Leasing System, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Robót Kolejowo-Budowlanych SA, głównego konsultanta PL – SCI Verkehr oraz członka zarządu Związku Pracodawców Forum Transportu Szynowego. Ani słowa o tym, że od czerwca 2009 do marca 2010 Worach pełnił klubie piłkarskim GKS Katowice funkcję prezesa. W tym czasie podjął kilka zadziwiających decyzji.

Rządy Woracha zakończyły się katastrofą finansową, sportową i wprowadzeniem na ul. Bukową (siedziba GKS) kuratora. Worach, jak zwykle, wykazał się instynktem i (jak w przypadku Kolei Śląskich) złożył dymisję. Kariera trwała. W kwietniu 2011 roku Marek Worach został prezesem Kolei Śląskich. Na stanowisko – bez konkursu (!) – powołał go należący do PO Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.

Dziś TVP Info podało, że odwołany prezes Worach, miał toczoną sprawę karną z czasów gdy kierował Kopax Leasing, a czym miał nie poinformować Matusiewicza przy powołaniu na prezesa Kolei Śląskich!

Oprac. TK, SE.pl, tvs, wpolityce

Komentarze są zamknięte