„Pod prąd” już 12 grudnia o godz. 22.05 w TVP1

Niezależna Gazeta Obywatelska

Film o KPN pt. „Pod prąd” po latach zdjęty z cenzorskiej półki. Premiera w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Po latach „półkownikowania” film Macieja Gawlikowskiego „Pod prąd” doczeka się premiery.

Jest to film dokumentalny opowiadający o historii Konfederacji Polski Niepodległej – pierwszej jawnej antykomunistycznej partii politycznej założonej w bloku sowieckim.

Od momentu powstania w 1979 roku, KPN była celem zmasowanych ataków Służby Bezpieczeństwa PRL oraz medialnej nagonki. Przywódcy partii spędzili długie lata w więzieniach, podobny los spotkał wielu jej działaczy i sympatyków.

Szczególne miejsce w historii, zawdzięcza KPN jasnemu postawieniu sprawy niepodległości Polski, głoszeniu tego radykalnego celu i jednocześnie stworzeniu realistycznego programu dojścia do niego.

Prawie godzinny film jest zbudowany z relacji uczestników i świadków historii, wzbogaconych ogromną ilością materiałów archiwalnych, w tym większości dotychczas niepublikowanych.

Wypowiadają się w nim przede wszystkim członkowie KPN: Leszek Moczulski, Dariusz Wójcik, Krzysztof Król, Mirosław Lewandowski, Maria Moczulska, Teresa Baranowska, Romuald Szeremietiew (w KPN aż do rozłamu w 1985 roku, a w czasie rządu Olszewskiego wiceminister i p.o. ministra Obrony Narodowej). Spoza KPN Aleksander Hall (Komitet Obywatelski), Jan Lityński (KSS „KOR”), Krzysztof Wyszkowski (doradca premiera Olszewskiego), Tomasz Tywonek (rzecznik ministra Antoniego Macierewicza). A także historyk Antoni Dudek.

Zdaniem reżysera – Macieja Gawlikowskiego emisja filmu ma bezpośredni związek z wyróżnieniem jakie zdobyła niedawno jego książka (napisana wspólnie z Mirosławem Lewandowskim) „Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982″”. Pozycja ta zdobyła nagrodę czytelników w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” .

Premiera filmu „Pod prąd”: 12 grudnia, godz. 22.05 w TVP1

reżyseria: Maciej Gawlikowski

Produkcja: Robert Kaczmarek, Film Open Group, 2009 r.

Komentarze są zamknięte