Prokurator przyznaje: Wykryliśmy trotyl w Smoleńsku

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Jak podała Polska Agencja Prasowa, mamy sensacyjny zwrot w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Prokuratorzy zmienili zdanie w sprawie trotylu w Smoleńsku.Niektóre z detektorów wykazały cząsteczki trotylu” – oświadczył w Sejmie naczelny prokurator wojskowy płk Jerzy Artymiak.

Niektóre z detektorów użytych w Smoleńsku wykazały na czytnikach cząsteczki trotylu (TNT), co nie oznacza jednak, że mamy do czynienia z całą pewnością z materiałami wybuchowymi – stwierdził naczelny prokurator wojskowy, płk Jerzy Artymiak.

Te same urządzenia (…) po skalibrowaniu i zbliżeniu do opakowania pasty do butów zareagowały pokazując TNT, co może wskazywać na zbliżony skład chemiczny – zastrzegł płk Artymiak. Dodał jednocześnie, że urządzenia są wysokiej jakości.

Przedstawiciele prokuratury wojskowej udzielali sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka informacji na temat badań dotyczących ewentualnej obecności śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.

Obecny na posiedzeniu komisji Jan Bokszczanin – producent urządzeń używanych do wykrywania śladów ewentualnych materiałów wybuchowych – powiedział, że nie może zgodzić się ze stwierdzeniem, że jeśli takie urządzenie wskazuje na jony trotylu, to mogą to być także jony innych substancji.

W warunkach naturalnych (…) jeśli takie urządzenie wskazuje, że był to trotyl, to prawdopodobieństwo, iż nie był to trotyl, jest równe zeru – mówił Bokszczanin. Dodał, że kwestia, w jaki sposób trotyl trafił na badane miejsce – czy został naniesiony przez osoby mające do czynienia z materiałami wybuchowymi i mające na przykład zanieczyszczone ubrania – to już sprawa śledztwa prowadzonego przez prokuraturę.

Bokszczanin powiedział też, że takich urządzeń używa około 60 państw i gdyby ich wskazania były nieprecyzyjne i miały błędy, to urządzenia te nie byłyby kupowane i takie drogie. Poinformował też, że urządzenia te produkowane są na licencji rosyjskiej.

źródło PAP, za: dziennik Gazeta Prawna http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/412724,prokurator-wojskowy-plk-jerzy-artymiak-przyznaje-wykrylismy-trotyl-w-smolensku-na-wraku-tupolewa.html

 1. | ID: 77f66a3a | #1

  Ciekawe, co dalej z tym trotylem? Nie było trotylu, teraz jest i znowu nie bedzie i tak w kółko.Jakie to wszystko zakłamane,Kto kłamał?szkoda ze kazdemu Nos Pinokia nie urosnie,nie mielibysmy watpliwosci. Ale to sa fakty przerazajace.

 2. ja
  | ID: 28c84e49 | #2

  Nie ma trotylu.

 3. ja
  | ID: 28c84e49 | #3

  Co za pech!! :(
  Trotylu dalej niema. ;)
  Och ta rozrywkowa strona!!
  :)

 4. | ID: de9b1cb8 | #4

  @P.ja ! Wytłumacz, jaka widzisz tu rozrywkę.Aa, tak, dzisiaj Św.Mikołaj do grzecznych dzieci paczki roznosi. Słodkie,kolorowe.

Komentarze są zamknięte