Prezydent Komorowski w Katowicach: „To symbol polskiego Śląska”

Niezależna Gazeta Obywatelska3

We wtorek 4 grudnia br. Prezydent Bronisław Komorowski gościł w Katowicach. Oprócz wizyty w kopalni na tradycyjnej „Barbórce” oraz w obchodzącym jubileusz Radio Katowice Prezydent RP odsłonił pamiątkową tablicę z okazji wpisania Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach na prestiżową listę Pomników Historii. Napis na tablicy głosi:

Dla zachowania unikatowych wartości architektonicznych i historycznych pierwszego budynku parlamentarnego wzniesionego w latach 1924-1929 w odrodzonym Państwie Polskim na podstawie rozporządzenia z 22 października 2012 podpisanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach uznany został za Pomnik Historii”.

Uroczystość nadania budynkowi statusu Pomnika Historii odbyła się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego. Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że gmach ten został wybudowany jako symbol polskiego Śląska, przez polskie firmy w okresie dwudziestolecia wojennego: –

To symbol polskiego Śląska i jego dążenia do nowoczesności, symbol trwałych związków polsko-śląskich przynoszących dobre owoce i opartych na trwałych fundamentach. Tu przez lata biło serce Śląska, na rzecz tego regionu i całej Polski. Sejm Śląski powstał z marzeń o sile, majestacie i lepszej przyszłości tego regionu. Powstał, by podkreślać wyjątkowość Śląska. Warto zatroszczyć się o przenoszenie dobrych, śląskich wzorców na grunt polski. Śląsk jest synonimem regionu, w którym mieszkają pracowici ludzie, przywiązani do tradycji i racjonalnie łączący tę tradycję z nowoczesnością. Związane z tym regionem wartości są dziś potrzebne nam wszystkim. Tu, na Śląsku widać, że można dążyć do nowoczesności w oparciu o trwałe fundamenty” – powiedział Prezydent.

Na koniec swojego wystąpienia Prezydent Komorowski wyraził życzenie, by w Warszawie, przy ul. Górnośląskiej, niedaleko Sejmu RP, powstał pomnik Wojciecha Korfantego. – „W Katowicach stoi pomnik Józefa Piłsudskiego, więc ważne jest, aby pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie”. – powiedział Prezydent.

Warto zaznaczyć, że Gmach Województwa i Sejmu  Śląskiego jest drugim – po Nikiszowcu – Pomnikiem Historii w Katowicach. Statut Pomnika Historii przyznawany jest zabytkom o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Na podstawie: http://www.katowice.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci_urzedu/idn:4652.html, gdzie również galeria zdjęć.

Oprac. FDD

 1. | ID: 3338b0f0 | #1

  Jeśli jest za co to nalezy prezydenta chwalić. Dobrze, że wysyła jasny sygnał, że Śląsk jest polski.

 2. kajtek.
  | ID: 2581d572 | #2

  ?????????? To za co walczył w III Powstaniu Śląskim, Dziadek mojej Żony?
  Wynalazłeś proch?

 3. Polski Ślązak
  | ID: f37a06d0 | #3

  Duże brawa dla Prezydenta!

Komentarze są zamknięte