Uwaga! Znaczki pocztowe szybko tracą na ważności

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Niedawno podczas remontu biura „Stop Korupcji” znalazłem w szafie komplet znaczków pocztowych sprzed kilku lat. Większość z nich o nominale 1,20 zł z widokiem Torunia. Mógłbym nadać tymi znaczkami sporo listów. Przy okazji wizyty na Poczcie Polskiej zapytałem, czy mogę nakleić na kopertę te konkretnie znaczki przy okazji wysyłania listu. Pani w okienku na Poczcie Głównej w Opolu spytała przełożonej i okazało się, że nie mogę się nim posługiwać. Zdziwiony sytuacją zapytałem szefa Zgorzelski Consulting oraz eksperta rynku usług pocztowych Rafała Zgorzelskiego, czy jest to prawnie dopuszczalne działanie?

Doktor Rafał Zgorzelski stwierdził, że: –„Poczcie Polskiej S. A. przysługuje wyłączne prawo do emisji i wycofania z obiegu znaków opłaty pocztowej zwanych „znaczkami pocztowymi”. Znaki te są stosowane jako samodzielne znaki opatrzone napisem zawierającym użyte w dowolnym przypadku wyrazy: „Polska”, „Rzeczpospolita Polska”, „Poczta”.

Doktor Zgorzelski wyjaśnił również, że wzory znaków opłaty pocztowej stosowanych przez pozostałych operatorów pocztowych podlegają zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który prowadzi ich jawny wykaz. Znajdziemy go pod linkiem: http://www.uke.gov.pl/_gAllery/58/92/58920/Wykaz_znakow_oplaty_pocztowej_23_11_2012.pdf.

Poczta Polska S. A. ma prawo decyzją swoich władz wycofać ze sprzedaży, a następnie z obiegu pocztowego, znaczki pocztowe okolicznościowe i obiegowe. Wykaz znaczków pocztowych wycofanych z obiegu znajdziemy pod linkiem: http://poczta-polska.pl/znaczki/pl/komunikat.php

Wszelkie informacje związane z kwestią emisji znaczków pocztowych, ich wycofaniem z obiegu, warunkach abonamentu filatelistycznego są zamieszczone pod linkiem: http://poczta-polska.pl/znaczki/pl/oferta.php.

Operatorowi publicznemu przysługuje prawo wycofania z powszechnego obiegu wyemitowanych wcześniej znaczków pocztowych, jednakże ma obowiązek udostępnić tę informację publicznie. – „Jeżeli więc nadawca chcący skorzystać z usługi przy okienku usiłuje nakleić na kopertę znaczek pocztowy, który zdaniem urzędnika pocztowego został wycofany z obiegu, to tenże pracownik Poczty Polskiej S.A., na wyraźne żądanie zainteresowanego Klienta winien wskazać źródło tej informacji. Operator publiczny może odmówić zawarcia umowy o świadczenie usługi pocztowej oraz odstąpić od jej wykonania jeżeli m.in. nie są spełnione wymagania dotyczące świadczenia usług pocztowych w ustawie Prawo pocztowe lub w przepisach wydanych na jaj podstawie, a także w regulaminach wykonywania usług pocztowych. Jednakże nadawcy przysługuje pełne prawo uzyskania podstawy prawnej odmowy podjęcia realizacji takiej usługi” – twierdzi Zgorzelski, ekspert rynku usług pocztowych w Polsce.

Cóż pozostaje sprawdzić przed pójściem na pocztę czy nie wycofano znaczków, którymi dysponujemy. Ja sprawdziłem i pod linkiem nie znalazłem, żeby wycofano znaczek „Toruń 1,20 zł”. Pozostaje mi znów przy okazji odwiedzić Pocztę Polską :( i spytać już o podstawę prawną wycofania. A jakie Wy macie doświadczenia w tej sprawie?

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. kajtek
  | ID: 69cd9bb9 | #1

  To niedobre postanowienie Poczty. Wydali, zarobili i ..jakby nie było sprawy.Ludzie lubili Znaczki i zbierali. Dawały pewność Instytucji. Szkoda tego dorobku Tradycji.

 2. j.
  | ID: 9dc677bc | #2

  Oczywiście, że są ważne, tak samo jak znaczek z bykiem z serii Znaki Zodiaku ilustrujący artykuł. A Pań w okienku nie ma co pytać, nie mają na ten temat zielonego pojęcia.

 3. TED z lektorem
  | ID: 2cb73848 | #3
 4. WAŻNE ! ! !
 5. kominiarz
  | ID: c84b4990 | #5

  Proponuję eksperyment i wysyłanie listów z „nieważnymi znaczkami”. Stawiam na to,ze nic się nie będzie działo i listy bez problemu dojdą do adresata, bo na Poczcie jest taki burdel,że nikt się nawet nie połapie.

 6. Stop Korupcji
  | ID: 796f96fb | #7
Komentarze są zamknięte