Separatyści zwyciężyli w wyborach w Kraju Basków

Niezależna Gazeta Obywatelska9

Ugrupowania separatystyczne zwyciężyły w wyborach regionalnych w Kraju Basków. Najwięcej głosów w Kraju Basków zdobyła chadecka Nacjonalistyczna Partia Basków (Partido Nacionalista Vasco), na którą zagłosowało 34,64% biorących udział w wyborach. PNV będzie miało tym samym 27 miejsc w 75-osobowej radzie, a więc trzy mandaty mniej niż po elekcji w 2009 roku. Drugie miejsce zajęli lewicowi separatyści z koalicji BILDU, których poparło 25% głosujących co daje 21 miejsc.

Trzecie miejsce w wyborach w Kraju Basków, zajął baskijski oddział Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (Partido Socialista Obrero Español) z 19,13% co daje lewicowcom 16 miejsc. Słaby wynik uzyskała rządząca krajem, centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular) którą poparło 11,73% osób, więc w radzie zasiądzie 10 radnych PP. Niecałe 2% poparcia i 1 mandat uzyskała Unia Postępu i Demokracji (Unión Progreso y Democracia). Ogółem zagłosowało 65,83% uprawnionych.

Separatyści nie cieszą się zbyt wielką popularnością w Galicji. Zwyciężyła tam PP która z 45,72% poparciem i 41 mandatami, będzie rządzić regionem samodzielnie, podobnie jak w ostatnich trzech latach. Lewicowe PSOE uzyskało 20,53% poparcia i 18 mandatów. Trzecie miejsce zajęła lokalna koalicja Galicyjska Lewicowa Alternatywa (Alternativa Galega de Esquerda) z 13,99%. 10,16% i 7 miejsc w radzie uzyskał chadecki Galicyjski Blok Nacjonalistyczny (Bloque Nacionalista Galego).

Przypomnijmy, co o działalności terrorystycznej ETA mówił Arkadiusz Karbowiak

Źródło: narodowcy.net/El Mundo

 1. svatopluk
  | ID: 30af1ef2 | #1

  Chadeków z PNV nie nazwał bym separatystami. To raczej lewicowa BILDU dąży do niepodległości.

 2. Pejter
  | ID: 21b692e1 | #2

  Tłumaczenie PNV jako Nacjonalistyczna chyba też nie jest najbardziej zgrabne, choć bardzo powszechne. Jako ciekawostka: baskijscy „nacjonaliści” z PNV w Parlamencie Europejskim zasilają frakcję liberałów, gdzie jest też UW. Chociaż patrząc na program i działania, to PNV jest typowa partią chadecką.
  Nie wiem czy już poukładane są klocki koalicyjne, ale te wyniki są średnio ciekawe dla PNV bo do wyboru koalicjanta mają 2 ugrupowania socjalistyczne – stricte baskijskie BILDU z pogrobowcami ETA i ogólnohiszpańskie PSOE, które też jest pod mocnymi wpływami Basków.

 3. Gandalf
  | ID: 0a3ef07c | #3

  @Pejter
  Trafna uwaga Pejter! Ale koalicje w UE mają to do siebie, że często nie odzwierciedlają interesów danej partii, to dziwne i głupie, i dlatego potem powstają różne dziwolągi. Ale ten wynik to też wskazówka, że podobnie może być z RASiem u nas. Kosowo stało się wytrychem, a zmiany świadomościowe i kulturowe robią swoje…

 4. svatopluk
  | ID: 30af1ef2 | #4

  Tylko że Górny Śląsk nie może się odwołać do mitu niepodległościowego jak n.p. Baskonia, Katalonia lub Szkocja.

  Dodatkowo Ślązacy z dziada pradziada to mniejszość w regionie.
  I to czyni dużą różnice.

 5. anonim
  | ID: f04f10e3 | #5

  @Pejter

  @svatopluk
  Tylko dlaczego tak bardzo interesuje was temat separatystów baskijskich? Macie w tej kwestii nad wyraz precyzyjną wiedzę, która jest bardzo zastanawiająca. Pojawił się na portalu artykuł ze słowem „separatyzm” i od razu zjawiło się w komentarzach dwóch członków RAŚ. „Uderz w stół a nożyce…”

 6. Pejter
  | ID: f067ebe4 | #6

  @anonim:
  Wiedza jest przestępstwem? :)

  @Gandalf:
  Co może stać się z RAŚ? Może wygrać regionalne wybory?
  Bo drogi ku separatyzmowi pod szyldem RAŚ nie będzie. Przeciwnie to RAŚ jest jest katalizatorem tendencji separatystycznych na Śląsku (bo takowe istniały, istnieją i zapewne istnieć będą). Jestem w RAŚ od 2001 roku i w tym czasie spotkałem nie jednego separatystę. Ale albo udaje się nam przekonać takowych, że ten cel to nie tylko mrzonka, ale także rozwiązanie niekorzystne dla dzisiejszego Śląska (z jednego najoczywistszego powodu, o którym wspomniał już Svatopluk: Ślązacy na Śląsku są mniejszością), albo dzisiaj w RAŚ już ich nie ma, obrażonych o to że jesteśmy zbyt miękką organizacją.

  PS. A wracając do Kraju Basków to taki dziwoląg rządził ostatnio – koalicja PP i PSOE – więc bardziej egzotycznie chyba być już nie może :) Chociaż niestety arytmetycznie jest możliwy nawet rząd czerwonych BILDU, PSOE i to coś z jednym głosem.

 7. anonim
  | ID: 3811ebfc | #7

  @Pejter
  „Wiedza jest przestępstwem” – ja nic nie sugerowałem ale skoro sam tak to odbierasz. Jeżeli wydaje ci się,że twoja wiedza może zostac wykorzystana do działania, które wg. polskiego prawa może zostac zakwalifikowana jako przestępstwo, to w takim wypadku ja nie mam nic do dodania. Ty sam wystawiasz sobie takim myśleniem właściwe świadectwo.

 8. Pejter
  | ID: 6561fe66 | #8

  @anonim:
  liczysz Pan na publiczną samokrytykę??? Brzydzę się komunizmem, więc nie doczekasz :)

  PS. Kurs czytania (ze zrozumieniem) zalecam.

 9. anonim
  | ID: 64fca605 | #9

  @Pejter
  A kto powiedział, że od razu komunizm? Ja znowu nic nie sugerowałem. Chociaż kiedy władza się zmieni może nawet i to na was się znajdzie ale wcześniej bardziej coś związane z łamaniem praw Konstytucji.

Komentarze są zamknięte