Dziura w dachu, dziura w głowie

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Stadion narodowy i to co się na nim wydarzyło w ub. wtorek, jest znakomita alegorią Polski rządzonej przez Tuska i jego dwór. Na minister(kę) sportu Muchę wystarczy popatrzeć, że owszem do czegoś ta ładna kobieta się nadaje ale na pewno nie do rządzenia. Pomieszanie niekompetencji z lepkimi rączkami daje efekty takie jak żeśmy wszyscy widzieli. Stadion wybudowany 4 razy drożej niż taki sam na Ukrainie, 2 razy drożej niż monachijski jest całkowicie niefunkcjonalny. Dach się nie zasuwa, drenaż nie zbiera wody, która za to ścieka na kibiców na schodach. Tak jest – niestety w całej Polsce.

W moim mieście właśnie ekipa PO (bo to inwestycja centralna) wzięła się za pogłębianie rzeki  rzekomo dla bezpieczeństwa mieszkańców. Rzeka ma zwiększyć przepustowość do 1400 m. sześc. na sekundę co ma uchronić miasto przed powodzią jaka zdarzyła się 15 lat temu. Tylko, że tamta powódź była zawiniona przez zarządzających dwoma jeziorami retencyjnymi wybudowanymi powyżej miasta, a od tamtego czasu – przez piętnaście lat, nigdy zrzut wody nie przekroczył 310 m. sześciennych na sekundę. Inwestycja jest najzwyczajniej w świecie niepotrzebna – z punktu widzenia mieszkańców, ale z punktu widzenia firmy która ją będzie wykonywać to 180 mln przerobu czyli ok. 30 mln czystego zysku. Czy to jest firma powiązana z politykami PO? Nie wiem, ale nie zdziwiłbym się gdyby tak było. Przykładów takich inwestycji, w których korzyść odnoszą „konsorcja” wygrywające przetargi mamy wiele, wystarczy spojrzeć na to jak budowano autostrady tzn. te niedokończone odcinki, które powstały w ramach przygotowań do Euro 2012. Nb. kiedy jeszcze za prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego ogłoszono triumfalnie, ze wygraliśmy i będziemy organizować Euro i widziałem entuzjazm wszystkich ugrupowań politycznych od PiS-u do PO przyszła mi na myśl maksyma szwedzkiego kanclerza Oxenstierny: „Jak mała ilością rozumu rządzony jest ten świat!” Kraj, który musi wybudować stadiony na jedna imprezę, który jest daleko w rankingach piłkarskich cieszy się jak głupi z tego, że poniesie takie wydatki, które nigdy się nie zwrócą!

Oczywiście do tego doszły jeszcze koszty złodziejstwa przeżerającego cała III Rzeczpospolitą, a zwłaszcza za rządów kolesi Donka. W efekcie mamy drogie buble wybudowane trzy razy drożej niż wymagało, na których utrzymanie nie będzie pieniędzy i które przy deszczu, który w końcu w naszym klimacie nie jest czymś nadzwyczajnym, okazują się kompletnie niefunkcjonalne. Czekam teraz na moment, w którym padnie decyzja, że stadiony trzeba rozebrać, albo wpuścić na nie Wietnamców i Ruskich, żeby handlowali. Ale głupota władz centralnych (wszystkich partii – nikt się nie odważył skrytykować decyzji o Euro) znajduje odpowiedniki na dole. Kosztowne, efektowne i … zupełnie niepotrzebne inwestycje samorządów można pokazywać jak Polska długa i szeroka. Moje miasto („Nysa – Polską w pigułce”) jest tu znakomitym przykładem. Bezrobocie sięga 20%, a władza lokalna buduje fontanny, remontuje za grube miliony stare pruskie forty, do których potem rok w rok dopłaca kolejne miliony. Ostatnio kosztem 5 mln oddano do użytku stara „Wieżę Bismarcka” położoną na peryferiach miasta. Ma tam być restauracja i salon fitness. Oczywiście gdyby pani burmistrz miała tak wydawać własne pieniądze, dawno by zbankrutowała, ale publiczne… a co tam milion w te, milion we wte?

No i jeszcze informacja na temat sytuacji w służbie zdrowia, gdzie w połowie października brakuje pieniędzy na leczenie chorych na choroby nowotworowe.

Czy na prawdę nie widać związku miedzy stadionowymi bublami za miliardy, a tym faktem?

Ale przecież te burmistrz, i tych posłów i senatorów ktoś wybrał. Więc nie śmiejmy się za szybko z kompromitacji, która objawiła się we wtorek na narodowym stadionie. Bo to będzie jak u Gogola: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”.

Autor: Janusz Sanocki

 1. Eleonora
  | ID: 59c22c08 | #1

  Ale przecież te burmistrz, i tych posłów i senatorów ktoś wybrał. Więc nie śmiejmy się za szybko z kompromitacji, która objawiła się we wtorek na narodowym stadionie. Bo to będzie jak u Gogola: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!”.

  Panie Januszu
  doszlismy do takiego punktu, po którym pozostaje nam jedno — śmiech!
  ( co prawda przez łzy)
  Obserwując od 20 lat ten festiwal buty, pychy połaczonej z niekompetencją lub zdradą. To cóz nam pozostaje?
  Nasze czasy porównać mozna tylko do czasów okupacyjnych…
  Proszę zatem nie dziwić się, że tak jak wówczas- Polacy śmieją się z takich ” elit”

  http://dzikikraj.interia.pl/internet-smieje-sie-z-zalanego-narodowego-zdjecie,iId,852145,iSort,5,iTime,1,iAId,57932#852155

 2. | ID: 718b97aa | #2

  Bardzo podoba mi się artykuł.
  Do czego służy kobieta /w polityce ???/ – kolejny raz śledzimy losy kobiet na świeczniku.
  Piękna ministerka rządzi i rozdaje całusy lepkimi rączkami .!
  Przylepiło się sporo gawiedzi, /trudno się dziwić / , ale niektórzy upadłość ogłosili i 4000 pracowników zasiliło szeregi bezrobotnych! I co? I nic!
  Wszelkie propozycje zagospodarowania stadionu należy uznać za stosowne, łącznie z kolorowym jarmarkiem, katarynką .. a także, z rozbiórką włącznie.
  Niegospodarność wkoło tańczy, partnerzy chętni do zawirowań, tylko Rodacy tegoż
  optymizmu nie podzielają.
  Pozdrawiam!

 3. | ID: b33d82ff | #3

  @P.Eleonora! Przemyślałam artykuł. Pani komentarz jest bardzo trafny.
  Nasz śmiech to śmiech ze łzami w tle. Co możemy zrobić?.
  Czy ten zły trend możemy odwrócić ?
  Ja podeszłam do tematu groteskowo, jak galerianki , a tutaj okupacją pachnie’
  pozdrawiam

 4. Janusz Sanocki
  | ID: 3cd5988e | #4

  Pani Eleonoro! Pani ireno!
  Najgorsze, ze to juz nie jest okupacja zewnętrzna. Ale okupacja wewnętrzna. To my sami, rekami naszych demokratycznie wybranych rpzedstawicieli marnujemy kolejne lata i spychamy Polske w cywilizacyjna zapasc. a wszystko zaczyna się na poziomie myslenia.

 5. | ID: b33d82ff | #5

  Panie Sanocki ! Ma Pan racje.
  Posłowie nas zawiedli. Ale im z tym dobrze. Jak to zmienić?

  Wymyśl Pan coś skutecznego.

  Na aborcję za póżno. In vitro na tapecie!?
  Mężczyżni rządzą i basta.
  Dobrej nocki.

 6. Eleonora
  | ID: b72919f0 | #6

  @Janusz Sanocki

  Okupację wewnętrzną mamy niejako na własne zyczenie.
  Nie wiem, zdaje się, że w książeczce Kościól wobec cywilizacji prof Koneczny udowadniał, że głównym motorem w rozwoju Polski był Kościół własnie.
  Może dlatego pierwsze uderzenie poszło na kościół polski?!
  Stad deficyt wychowawców…
  Ale sądząc po szumnych zapowiedziach:
  „Niech będzie to też próba naszej mobilizacji przed wielkimi manifestacjami na wiosnę przyszłego roku.” ( Niezalezna pl)
  Wuefistów będziem mieli pod dostatkiem….
  szykują nam sporo ruchu :)
  Pozdrawiam.

 7. | ID: b33d82ff | #7

  @P.Eleonora.!Wygodne buty, plecak,wikt,kijki. Oby bulu nie spotkać.!!!

Komentarze są zamknięte