Czuwanie przed pomnikiem bł. ks. Popiełuszki w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska3

W piątek 19 października br. o godz. 21. 00, w 28. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przed jego pomnikiem znajdującym się obok opolskiej katedry, zebrała się grupa działaczy Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, Klubu Gazety Polskiej i NSZZ „Solidarność” UO. Z zapalonymi zniczami czuwali chwilę przy pomniku świętego, a także przy jego symbolicznym grobie obok katedry, dodając hołd męczennikowi Kościoła katolickiego i wspominając życie odważnego kapelana „Solidarności”, który 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy MSW. Zabójstwo księdza i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 r. zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, pod nagrobkiem w kształcie krzyża. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec. Rozwinął się kult zamęczonego kapłana lecz mimo tego przez wiele lat nie otwierano procesu beatyfikacyjnego.

W Opolu, przed symbolicznym grobem ks. Popiełuszki opolskie środowiska patriotyczne zbierają się zwykle 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Każdego 13 dnia miesiąca w opolskiej katedrze odprawiane są również Msze święte w intencji Ojczyzny.

Oprac. TK

Fot. B. Bezeg

 

 1. | ID: 5adacdd7 | #1

  Dziękuję.Należy pamiętać o Rodakach,którzy za Ojczyznę oddali życie.!

 2. dok
  | ID: 959afff8 | #2
 3. anonim
  | ID: da680b2b | #3

  @dok
  Tekst ciekawy prawda. Polska katolicka od swego zarania jest tylko nachalnie narzuconym mitem ale co do samej osoby ks. Jerzego Popiełuszki nie ma to większego zastosowania. Został on zabity za swoją niezłomnośc i dążenie do prawdy i każda religia chciałaby miec takiego kapłana. Został on tak naprawdę zabity nie za religię a za politykę czyli zupełnie jak…Jezus Chrystus!

Komentarze są zamknięte